آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازارمقالات سرمایه‌گذاری و ترید

مبادلات رمز ارز ها به روش سوآپ اتمی بین زنجیره ای به زبان ساده

سواپ اتمی یعنی مبادله ارز های دیجیتال در شبکه های بلاک چین متفاوت بدون دخالت شخص ثالث که کاملا با صرافی غیر متمرکز رمز ارز ها متفاوت است.

سواپ اتمی یعنی توانایی مبادله ارز های دیجیتال از طریق شبکه های بلاک چین متفاوت بدون دخالت شخص ثالث. این موضوع از اوایل سال ۲۰۱۷ برای جامعه رمز ارز ها جذاب شد. سواپ اتمی کاملا با صرافی غیر متمرکز رمز ارز ها متفاوت است زیرا آنها یک پروتکل رمزنگاری جدید ارائه می دهند. سواپ اتمی به دو بخش یکپارچگی و امنیت صرافی رمز ارز ها، بدون ریسک سرقت پوشش می دهد.

سواپ های اتمی یک حساب سپرده رمزنگاری شده می سازند که اگر تجارتی انجام نشود، پول کاربر بلافاصله بازپرداخت می شود؛ حتی اگر تجارت میان دو معامله گر قطع شود، وجه هر کدام بازگردانده می شود.

بیشتر بخوانید: مشکلات شدید امنیتی در بسیاری از صرافی های رمز ارز مشهود است

سوآپ اتمی بین زنجیره ای؛ پروتکل و Gateway

پلتفرم های متمرکز و اپلیکیشن های غیر متمرکز (DApps) نیازی به انجام سواپ اتمی ندارند. با این حال، پروتکل های خاصی هستند که به مبادله بین کاربران روی دو شبکه بلاک چین متفاوت به روشی امن نیاز دارند. یکی از این پروتکل های بلاک چین Waves است که سواپ اتمی بین بلاک چین های مختلف را در مقیاس بزرگ عملی ساخته است.

سواپ اتمی

این پروتکل، سیستمی برای ارسال و دریافت توکن ها روی بلاک چین های مختلف ایجاد کرده است. بنابراین، وقتی Alice یک بیت کوین به Bob می فرستد و Bob در مقابل ۷۷ اتریوم پرداخت می کند، سیستم باید بتواند هر دو مبادله توکن را ذخیره کند.

مبادلات رمز ارز ها به روش سوآپ اتمی بین زنجیره ای به زبان ساده
Beginner’s Guide to Cross-Chain Atomic Swaps

در مقام مقایسه، صرافی های بسیاری که کلید خصوصی برای کاربرانشان ایجاد می کنند و به آنها اجازه می دهند انواع مختلفی از رمز ارز ها را در یک کیف پول نگهداری کنند، مکانیزم متفاوتی دارند. در نهایت، کیف پول های جدید بر اساس نیاز کاربران ساخته می شوند و رمز عبور و سود کاربر در آن ثبت می شود. این یک سواپ اتمی صحیح نیست چراکه ارتباط بین زنجیره ای در آن وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: توقف تریدینگ صرافی Binance به دلیل تراکنش های غیر معمول Syscoin

Ethan Heilman، بنیانگذار Commonwealth Crypto و پژوهشگر متمرکز بر تحقیق و توسعه فناوری بلاک چین در دانشگاه بوستون در مصاحبه ای گفت:

«در حالی که پروتکل های سوآپ بین زنجیره ای اتمی برای بلاک چین هایی شبیه بیت کوین سالهاست که شناخته شده است، برای عملیاتی کردن و در اختیار کاربران گذاشتن سوآپ اتمی کارهای بسیار کوچکی انجام شده. من هیچ نرم افزاری که در حال حاضر چنین امکانی را به کاربرانش بدهد، نمی شناسم.»

سیستم های Gateway موجود

سیستم های Gateway پلی برای تبادل توکن ها هستند. سیستم های Gateway موجود، تنها تبادل یک نوع توکن را ممکن می سازند. برای انتقال انواع دیگر توکن، سیستمِ Gateway دیگری باید ساخته شود. این مرحله اضافیست و gas را نیز هدر می دهد. سوآپ اتمی بجای سیستم های Gateway چندگانه از یک سیستم Gateway یا دروازه پرداخت یکتا استفاده می کند تا انواع توکن ها را جابجا کند.

معمولا، Gateway ها مواردی را که تبادل توکن در صرافی های مختلف و با نظارت شخص ثالث یا مبتنی بر بلاک چین صرافی است را میسر می کنند.

مبادلات رمز ارز ها به روش سوآپ اتمی بین زنجیره ای به زبان ساده
Beginner’s Guide to Cross-Chain Atomic Swaps

تیم توسعه پلتفرم Waves شبکه ای ساخته است که می تواند سیستم های Gateway یا دروازه پرداخت را مدیریت کند تا فرایند تعهدی سوآپ اتمی با دیگر شبکه های بزرگ بلاک چین، همچون اتریوم، را تسهیل نماید.

بیشتر بخوانید: روش های پامپ مصنوعی صرافی ها برای بالا نشان دادن حجم مبادلات

Heilman اظهار داشت در حالی که رویکرد پلتفرم Waves ارزشمند است، نگرانی های امنیتی ای وجود دارند که توسعه دهندگان باید با آنها روبرو شده و آنها را بهبود بخشند. وی همچنین تاکید کرد که پروتکل های سوآپ اتمی که توانایی پردازش معاملات دارایی های دیجیتال به ازای بیت کوین، لایت کوین و دیگر شبکه های بلاک چین عمومی را دارند به خوبی بررسی شده و امنیت بالایی داشتند.

سوآپ بین زنجیره ای اتمی در عمل

پروژه بلاک چین مبتنی بر Waves، Primalbase، از سوآپ اتمی بین زنجیره ای برای ساده سازی پرداخت رمز ارز به فضا های book office استفاده کرده است. آنها یک Etherswap با یک gateway برای انتقال ERC20 و توکن های Waves ایجاد کردند. در این مورد، Etherswap سیستم gateway ای است که تراکنش ها را بدون نیاز به ساختن دو سیستم gateway مجزا برای دو بلاک چین، انجام می دهد.

Etherswap، یک سیستم انتقال توکن بین بلاک چین اتریوم (قرارداد ERC20) و بلاک چین Waves است که تبادل بلادرنگ توکن های Primalbase (PBT) از توکن های Waves را با توکن ERC20 ممکن می سازد، و برعکس.

بیشتر بخوانید: راه اندازی صرافی غیر متمرکز و مبتنی بر قرارداد هوشمند Dex.top

برای سادگی، کیف پول ها روی هر بلاک چین تولید می شوند. والت ERC20 اتریوم توکن های ERC20 را می پذیرد در حالی که والت Waves دارایی های بر پایه Waves را قبول می کند (توکن PBT).

توکن های هر دو بلاک چین متمایز هستند اما، عرضه توکن توسط صادر کننده کنترل می شود. بنابراین PBT تبدیل به توکن gateway می شود که می تواند روی هر دو بلاک چین اتریوم و Waves جابجا گردد.

حرکت توکن ها از مکانیسم زیر پیروی می کند:

  1. کاربر یک تراکنش برای ارسال توکن ها از آدرس والت اتریوم یا Waves می سازد. برای ارسال توکن ها به آدرس اتریوم کاربر باید توکن ها را در والت Waves خود داشته باشد و برعکس.
  2. برای ارسال توکن های Waves به اتریوم، کاربر توکن ها را به آدرس والت اتریوم مجزایی می فرستد و برعکس.

پیشتر، برای تبادل توکنی از یک بلاک چین، مثلا بیت کوین در مقابل توکنِ یک بلاک چین دیگری مانند ether، باید به سمت صرافی یا خدمات ShapeShift می رفتیم. حال، تراکنش ها کاملا همتا به همتا (P2P) و بدون واسطه هستند. این روش، خیلی از روش DEXs که می تواند وجوه خراب را برای والت های آنلاین به منظور تریدینگ ارسال کند، امن تر است

بیشتر بخوانید: صرافی بایننس (Binance) از بلاکچین خود، رونمایی کرد

صنعت چه نظری در این باره دارد؟

Elena Goldberg، رئیس یک آزمایشگاه تحقیق توسعه در آمستردام، در مصاحبه ای گفت:

«ما برای توسعه قابلیت ارسال توکن از Waves به اتریوم و برعکس آن مشارکت کردیم. این روش اجازه می دهد دارندگان توکن، توکن هایشان را در والت های متفاوتی که توسط اتریوم پشتیبانی می شود نیز ذخیره کنند. علاوه بر این، در ها به سمت مبادله توکن با ERC20 باز شده است.»

Sasha Ivanov، بنیانگذار و مدیر عامل Waves تشریح کرد:

«دروازه سوآپ اتمی یک راه عالی برای تبادل توکن هایتان میان اتریوم و بلاک چین Waves است. بنابراین اگر یک کاربر اتریوم هستید و یا به استفاده از اتریوم عادت دارید و نمی خواهید به بلاک چین های جدید نگاهی بیندازید، می توانید از توکن های Primalbase استفاده کنید.»

نتیجه گیری

سوآپ اتمی وعده می دهد که ریسک اعتباری و احتمال سرقت را کاملا حذف می کند. سیستم های Gateway آنچنان که بالاتر توضیح داده شد یک صرافی، بلاک چین یا پردازش گر پرداخت نیستند.

ریسک اعتباری ریسکی است که از نکول یا قصور طرف قرارداد، یا در حالتی کلی‌تر از «اتفاقی اعتباری» به وجود می‌آید. ریسک اعتباری از این واقعیت ریشه می‌گیرد که طرف قرارداد، نتواند یا نخواهد تعهدات قرارداد را، به دلیل ورشکستگی یا هر مشکل دیگری، انجام دهد و آن را نقض کند.

همانطور که Heilman گفت، سواپ اتمی برای مبادلات بدون ریسک اعتباری مفید تر است:

«شما می توانید از سواپ اتمی بین زنجیره ای برای صرافی غیر متمرکز استفاده کنید. با این حال، من معتقدم این روش مناسب ترین گزینه برای فراهم کردن امکان ترید کاربران روی صرافی های متمرکز است و ریسک اعتباری این صرافی ها را در صورت هک شدن یا تعطیلی، حذف می کند. به این خاطر که صرافی های متمرکز از معاملات حجم بالا پشتیبانی می کنند، امکان معاملات سریع، با نقدینگی و قیمت دقیق را دارند. به همین دلیل، Commonwealth Crypto  با صرافی های متمرکز همکاری می کند.»

Etherswap، Commonwealth Crypto، Primalbase و Waves برخی از پیشگامان سواپ اتمی هستند و برای بهبود زیر ساخت های تکنولوژی جهت افزایش قابلیت استفاده و استفاده کاربران از آن در بازار رمز ارز ها تلاش می کنند.توجه!
دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source

https://coiniran.com/?p=25514
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
به به
به به
5 سال قبل

درمورد لیت کوین اتم توضیح میدین.. ایا مبحث بالا در موردش صادقه؟

دکمه بازگشت به بالا
1
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x