ایستگاه خبر

۹۸ درصد دستگاه‌های استخراج بیت کوین هیچ بلاکی ماین نکرده‌اند!

Alex de Vries، متخصص بلاک چین در PwC و بنیانگذار وبسایت تحلیلی Digiconomist می گوید ۹۸ درصد دستگاه‌های استخراج بیت کوین در طول عمر متوسط یکسال و نیمه‌ی خود موفق به استخراج یک بلاک هم نشده‌اند. در حال حاضر حدود ۴ میلیون دستگاه فعال وجود دارد و د ر هر ۱.۵ سال تقریبا ۷۵ هزار بلاک تولید شده است؛ این یعنی کمتر از ۲ درصد دستگاه‌ها توانسته‌اند با تائید تراکنش‌های بیت کوین بلاک تولید کنند.

وی در رشته توئیت خود اشاره کرده است که هر چند طول عمر دستگاه‌ها متفاوت است اما اگر نگاهی تاریخی داشته باشید متوجه می‌شوید که دستگاه‌های استخراج بیت کوین از قانون Koomey پیروی می‌کنند. طبق این قانون هر ۱.۵ سال قدرت محاسباتی دستگاه‌ها دو برابر می‌شود. همچنین با نگاهی به داده‌های IPO بیت مین می‌بینیم که این کمپانی طی سال‌های گذشته بیش از ۴ میلیون دستگاه از سری Antminer S9 به فروش رسانده است.

وی با عملیات استخرهای استخراج که کار جمع‌کردن قدرت محاسباتی تعداد زیادی دستگاه و تقسیم کارمزد را انجام می‌دهند نیز مخالف است چرا که در نهایت هر ده دقیقه یک بار یک بلاک استخراج می‌شوند و صورت مساله در این حالت هم تغییری نکرده است. de Vries نسبت به مصرف انرژی دستگاه‌های استخراج بیت کوین ابراز نگرانی کرده و می‌گوید بررسی رد پای کربن در یک تراکنش بیت کوین معادل تماشای ۵۲.۰۴۳ ساعت تماشای فیلم از یوتیوب است.

او این مساله را یک مشکل جدی برای پایداری اقتصادی بیت کوین می‌داند و معتقد است الگوریتم اثبات کار (PoW) یک الگوریتم بی‌فایده است. وی در مورد الگوریتم اثبات سهام (PoS) گفت:

«بر کسی پوشیده نیست که این الگوریتم مصرف انرژی در شبکه‌ی بیت کوین را ۹۹.۹ درصد کاهش می‌دهد هرچند آن را راه‌حل نهایی نمی‌دانم. اثبات سهام می‌تواند گامی در جهت ایجاد ذهنیتی صحیح برای ساختن الگوریتمی پایدار باشد.»

Source & Image

https://coiniran.com/?p=37305
دکمه بازگشت به بالا