ایستگاه خبر

آنتونی پومپلیانو: خدمات ابری متمرکز میزبان هفتاد درصد از گره‌های شبکه اتریوم

به نقل از Decrypt، یکی از چهره‌های شاخص در بازار بیتکوین، آنتونی پومپلیانو، اشاره کرده است که برنامه‌های غیرمتمرکز محبوب مبتنی بر اتریوم، بر بستر تأمین کنندگان خدمات ابری متمرکز، فعالیت می‌کنند. این اظهار نظر،‌ یک بحث داغ را به راه انداخته است.

پومپلیانو که به عنوان میزبان پادکست و سرمایه‌گذار در بازار رمزارز‌ها شناخته می‌شود، اخیرا عنوان کرده که قسمت عمده‌ای از شبکه اتریوم توسط خدمات ابری واسطه مثل خدمات وب آمازون (AWS) میزبانی می‌شود. وی افزود که این یعنی به لحاظ نظری، اگر خدمات وب آمازون تعطیل شود، برنامه‌های غیرمتمرکز بر بستر اتریوم نیز از رده خارج می‌شوند.

رمزارزهایی چون بیتکوین و اتریوم در ساده‌ترین شکل خود، تنها قطعاتی نرم‌افزاری هستند. آن‌ها به مانند هرگونه وبسایت با برنامه، باید در جایی میزبانی شوند تا به صورت درست عمل کنند. در حالی شبکه بیتکوین نسبت به اتریوم کوچکتر است، برای اتریوم دشوارتر است که تجهیزات خانگی، میزبان آن شوند.

بحث زمانی آغاز شد که پومپلیانو یک توییت را دریاره جف بزوس، بنیانگذار آمازون منتشر کرد:

“او می‌تواند اغلب برنامه‌های دیفای مبتنی بر اتریوم را به آسانی با متوقف کردن خدمات وب آمازون (AWS) تعطیل کند. شما غیرمتمرکز نخواهید بود اگر سرورها را فقط به دست عمو جف بسپارید.”

البته کامیلا روسو، روزنامه‌نگار و بنیان‌گذار Defiant، اندکی پس از این توییت به آن پاسخ داد و اشاره کرد که گره‌های اتریوم قطعا می‌توانند تا سطح بالاتری غیرمتمرکز باشند اما هنوز هم واقعیت‌ها بر ادعای پومپلیانو صحه نمی‌گذارند.

داده‌های Bitnodes و Ethernodes

همانطور که روسو بیان کرد، داده‌های Ethernodes نشان می‌دهد که ۷۰.۵ درصد از گره‌های این شبکه بر بستر خدمات میزبانی ارائه دهندگان فضای ابری عمل می‌کنند. این یعنی فقط ۲۳ درصد از گره‌‌ها بر بستر خدمات وب آمازون فعالیت می‌کنند. به عبارت دیگر این دلیلی است که جف بزوس اگر بخواهد هم قادر نخواهد بود شبکه اتریوم را قطع کند.

بنیان‌گذار برنامه معامله رمزارز ShapeShift، اریک وورهیس، یک ادعای مشابه را برای بیتکوین مطرح کرده و باور دارد که اغلب گره‌های بیتکوین بر بستر خدمات وب آمازون میزبانی می‌شوند. البته این ادعا بلافاصله توسط الکس تورن، سرمایه‌گذار شرکت سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز Avon، رد شد. وی بر اساس داده‌های Bitnodes، گفته است که گره‌‌های بیتکوین، بیشتر بر روی شبکه توزیع شده‌اند و در واقع به نظر می‌رسد که توسط کاربران خانگی اداره می‌شوند.

اگرچه شبکه اتریوم به معنای واقعی غیرمتمرکز است، اما روشن است که جنگ‌‌های قبیله‌ای میان آن و طرفداران بیتکوین پایانی ندارد.

بیشتر بخوانیم: صرافی یونی سوآپ و معرفی توکن UNI

https://coiniran.com/?p=41443
دکمه بازگشت به بالا