مقالات بلاکچین

هفت پرسش قانونی که بلاک چین را در سال ۲۰۱۹ تعریف خواهند کرد!

غیر متمرکز سازی، حریم خصوصی، همکاری رگولاتورها، مسئولیت توسعه دهندگان در مقابل نقض قانون از جمله مهم ترین چالش های پیشروی بلاک چین هستند.

به گزارش کوین ایران، کوین دسک در مصاحبه ای اختصاصی با Jenny Leung به بررسی وضعیت قانونی پیش روی بلاک چین پرداخته است. Leung یک وکیل استرالیایی است که در سال ۲۰۱۹ به عنوان وکیل بلاک چین در Blakemore Fallon فعالیت خواهد داشت. پیش از این، او به عنوان وکیل در کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه گذاری استرالیا (ASIC) و شرکت مشاوره PwC فعالیت داشته است.

بیشتر بخوانید: متوقف شدن معامله اتریوم کلاسیک در Coinbase پس از حمله ۵۱ درصد

۷. آیا SEC غیر متمرکز سازی واجد شرایط را تعریف خواهد کرد؟

کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا (SEC) برخی از مهمترین دستورالعمل های تنظیم مقررات سال ۲۰۱۸ خود را از طریق کنفرانس ها، مصاحبه ها و بیانیه های شخصی ارائه کرد. با این وجود، با هر اعلامیه، نماینده SEC اظهار می کرد که نظرات آنها لزوماً منعکس کننده نظرات SEC نیست. از جمله مهم ترین اظهار نظر ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هر ICO که من دیده ام یک اوراق بهادار بوده است“، “اگر شبکه ای که توکن یا کوین در آن تعریف شده اند به اندازه کافی غیر متمرکز باشد … ممکن نیست دارایی ها نشان دهنده قرارداد سرمایه گذاری باشند” و “پیشنهادات فعلی و فروش اتر جزء معاملات اوراق بهادار نیستند“. کمیسیون بورس و اوراق بهادار به طور رسمی هیچ یک از این اظهارات را تایید نکرده است. SEC به روشنی اعلام کرده است که دیدگاه های کارکنان، غیر مرتبط بوده و هیچ الزام قانونی ایجاد نمی کند.

اگرچه SEC قانون ایجاد نمی کند، با این وجود، ممکن است دستورالعمل های رسمی در این حوزه ارائه دهد که اهدافی را برای شبکه بلاک چین به منظور دستیابی به “غیر متمرکز سازی واجد شرایط” تعیین نمایند.

غبرمتمرکزسازی
Decentralization/ Source

حتی اگر برخی از سطوح غیر متمرکز سازی بتوانند فروش توکن را به خارج از صلاحیت قضایی کمیسیون بورس و اوراق بهادار منتقل کنند، آیا اظهار نظر William Hinman به عنوان کمیسیونر SEC در مورد اینکه شبکه اتریوم به اندازه کافی غیر متمرکز نیست، درست خواهد بود؟ پیشنهاد و فروش توکن و کوین در چه مرحله ای، از اوراق بهادار به “غیر اوراق بهادار” منتقل خواهد شد؟

۶. آیا ETF رمز ارز تضمین خواهد شد؟

VanEck/SolidX Bitcoin ETF به عنوان آخرین بازمانده برنامه های کاربردی مبتنی بر رمز ارز ETF ممکن است در ۲۹ فوریه ۲۰۱۹ به پاسخ خود برسد. با این حال، سؤالات کلیدی در این بخش وجود دارد که هنوز بی جواب مانده است.

  • محدوده ی اصطلاح “بازار های قابل توجه (Significant Markets)” چیست؟ نقل قول VanEck SolidX Bitcoin Trust Presentation در این زمینه جالب است: “به عنوان صادر کننده، ما نگرانیم که کارکنان SEC در استفاده خود از کلمه “قابل توجه” یک هدف متحرک ایجاد کرده باشند”. کارکنان هیچ وقت دستورالعملی برای تعیین معنی “قابل توجه” ارائه نمی کنند و همین امر به آنها اجازه می دهد تا هدف خود را به طور نامحدود تغییر دهند.
  • تفسیر صحیحی از بخش ۶(b)(5) قانون مبادله اوراق بهادار ۱۹۳۴ که طراحی قوانین مربوط به “مبادله” را برای جلوگیری از روش ها و اقدامات جاعلانه و دستکاری الزامی می کند هنوز ارائه نشده است. آیا “مبادله” به مبادله اوراق بهادار ملی اشاره دارد که ETF در آن تجارت می کند یا به بازار نقدی بیت کوین اشاره می کند؟ دیدگاه مخالف Hester Pierce، به عنوان کمیسیونر SEC را ببینید.
  • آیا بازار های نقدی بیت کوین یا رمز ارز در مقابل تقلب و دستکاری مقاوم هستند و تحقیقات وزارت دادگستری در مورد تتر چگونه می تواند بر این تحلیل ها تأثیر داشته باشد؟

۵. آیا سیستم های بلاک چین می توانند با مقررات حریم خصوصی انطباق پیدا کنند؟

مرجع حفاظت از داده ی فرانسه (French Data Protection Authority-DPA)، اعضای پارلمان اروپا و رصدخانه و انجمن بلاک چین اتحادیه اروپا، از جمله بازیگران دولتی هستند که تناقضات مابین بلاک چین و مقررات عمومی محافظت از داده (GDPR) به ویژه قوانین مربوط به حق پاک کردن، حق اصلاح و اصول مربوط به حداقل سازی داده را به طور عمومی تأیید کرده اند.

برخی از شرکت‌ها به عنوان ساده ترین راه حل، دسترسی ساکنین اتحادیه اروپا به سایت های خود را مسدود کرده اند ولی این راه حل نمی تواند برای مدت زمان زیادی مورد استفاده قرار گیرد چرا که قانون حریم خصوصی ایالت کالیفرنیا (قانون حریم خصوصی مصرف کنندگان کالیفرنیا) از سال ۲۰۲۰ اجرایی می شود و قانون حریم خصوصی فدرال ایالات متحده نیز در دست اقدام است.

راه حل هایی مانند گواه اثبات دانش صفر (zero-knowledge) و تخریب کلید های خصوصی برای انطباق پذیری با GDPR وجود دارد اما هنوز مشخص نیست که آیا این راه حل ها می توانند روش های پاک کردن یا ناشناس بودن را نیز پوشش دهند.

مقررات حریم خصوصی
Privacy Regulations/ Source

آیا همانطور که کمیته آزادی های مدنی، عدالت و امور داخلی قوانینی را برای بلاک چین پیشنهاد داده است، هیئت محافظت از داده اتحادیه اروپا نیز دستورالعمل ها و توصیه هایی برای اطمینان از انطباق بلاک چین با قوانین اتحادیه اروپا ارائه خواهد داد؟

بیشتر بخوانید: تحلیل تکنیکال؛ بازگشت قیمت بیت کوین (BTC) و نفس گیری اتریوم (ETH)

۴. آیا نهاد های رگولاتوری بین المللی با یکدیگر همکاری خواهند کرد؟

پروژه های بلاک چین از نظر جغرافیایی غیر متمرکز تر شده و ناشناس و/ یا مقاوم در برابر سانسور می شوند و رگولاتور های داخلی باید با تسهیل هماهنگی جهانی یا شاید هماهنگ سازی اوراق بهادار، کالاها، فرستنده پول و قوانین مالیاتی با نقض قوانین خود مقابله کنند.

در سال ۲۰۱۸، IOSCO، CPMI، G20 and FSB، OECD و EU Blockchain Partnership (منتشر شده توسط کمیسیون اتحادیه اروپا) تلاش هایی برای تدوین مقررات انجام دادند. با این وجود، ممکن است به دلیل رویکرد های متفاوت و نگرش های رگولاتور ها و دولت های سراسر جهان سال ها طول بکشد تا شاهد پیشرفت های واقعی در این زمینه باشیم.

چگونه می توان مابین طیف وسیعی از پاسخ های قانونی از ملل مختلف در این سازمان های بین المللی تطابق ایجاد کرد؟

آیا سرمایه گذاران رمز ارز و شرکت های بلاک چین واقعاً به سمت “جزیره بلاک چین یعنی جزیره مالت” در حال حرکت هستند و اگر چنین است، چارچوب های جدید چگونه می توانند در برابر رژیم های موجود و محدود کننده مانند چارچوب قانون اوراق بهادار ایالات متحده و قوانینی که برای سال ها وجود داشته اند مقاومت کنند؟

۳. آیا کوین های حافظ حریم خصوصی ممنوع خواهند شد؛ آیا چنین چیزی امکان پذیر است؟

در حالی که تراکنش های مربوط به ارز های رایج و پول نقد می تواند توسط بانک ها و عوامل گمرکی نظارت و کنترل شود، اما کنترل تراکنش های مربوط به کوین های حافظ حریم خصوصی مانند zcash و Monero به دلیل استفاده از تکنیک های رمزنگاری همچون گواه اثبات دانش صفر و امضا های حلقه ای بسیار سخت تر است.

مقررات در این حوزه می تواند به شکل ممنوعیت کامل یا فشار نظارتی وارد شود (به عنوان مثال می توان به گزارش های مربوط به آژانس امنیت مالی (Financial Security Agency) ژاپن اشاره کرد که در اوایل سال جاری، صرافی های رمز ارز را مجبور به حذف zcash، Monero و دیگر کوین ها کرد). با این وجود، کوین های حافظ حریم خصوصی همچنان در صرافی های خارجی، همتا به همتای موجود در بازار های OTC، پلتفرم های مبادلات غیر متمرکز یا وب سایت هایی مانند localmonero معامله می شوند که ممکن است خارج از محدوده کنترلی رگولاتور ها باشند.

شاید امروزه عملی ترین روش برای رگولاتوریِ کوین های حافظ حریم خصوصی، این است که اجازه معاملات آنها در صرافی های رمز ارز تنظیم مقررات شده داده شود. این امر می تواند معاملات زیر نظر چشمان مراقب رگولاتور ها را تقویت کرده و یک دنباله قابل ممیزی اولیه ایجاد کند.

کوین حافظ حریم خصوصی
Privacy Coins/ Source

به عنوان مثال، اخیراً Gemini و Coinbase به عنوان دو صرافی رمز ارز رگولاتوری شده، پیشنهادات مربوط به مبادلات zcash را ارائه کرده اند. در حال حاضر، هر دو صرافی تنها به آدرس های شفاف اجازه برداشت می دهند و آدرس های حفاظت شده یا خصوصی اجازه فعالیت در این صرافی ها را ندارند. در نتیجه، در حال حاضر یک دنباله اولیه قابل کشف از معاملات وجود دارد که اگر این معاملات به صورت خارج از صرافی (Off-exchange) انجام می شدند هرگز قابل دسترسی نبودند.

آیا رگولاتور های دیگر نقاط جهان از رویکرد ایالات متحده برای مجوزدهی و اضافه کردن کوین های خصوصی به لیست صرافی های مقررات گذاری شده تبعیت خواهند کرد یا رویکرد ژاپن برای تشویق به خارج کردن این کوین ها از لیست صرافی ها را الگوی خود قرار خواهند داد؟

۲. آیا خواهیم توانست صرافی های غیر متمرکز را مقررات گذاری کنیم؟

قبل از سال ۲۰۱۸ بسیاری بر این باور بودند که DEX ها توقف ناپذیرند و به ندرت رویه های مربوط به شناخت مشتری (know-your-customer-KYC) را اجرا می کنند. اگر یک صرافی غیر متمرکز این گونه رفتار کند جامعه رمز ارز آن را به عنوان یک DEX “درست” در نظر نمی گیرد. DEX ها در بهترین حالت یک صرافی بدون توافق با یک بخش مرکزی برای کنترل دسترسی هستند.

در سال ۲۰۱۸، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده دستورالعملی برای مبادله دارایی های دیجیتال در پلتفرم های آنلاین منتشر کرد. اخیراً ShapeShift مقررات مربوط به شناخت مشتری (KYC) را به شکل عضویت اجباری معرفی کرد و SEC، خالقِ EtherDelta را به دلیل ایجاد نرم افزاری برای نقض قانون لزوم ثبت نام صرافی های اوراق بهادار جریمه کرد. شاید در سال ۲۰۱۹، DEX های درست ظهور کنند و پرسش های دشوار رگولاتور ها باز هم بیشتر شود.

چگونه می توان پلتفرم های معامله اوراق بهادار غیر قابل توقف، بی سروصدا و ثبت نشده را مقررات گذاری نمود؟ آیا امکان مقررات گذاری معاملات کوین های حافظ حریم خصوصی در این پلتفرم ها وجود دارد؟ آیا دستورالعمل های جدید رگولاتوری باعث حرکت توسعه دهندگان به سمت استفاده از نام های مستعار خواهند شد؟

۱. آیا توسعه دهندگان در مقابل نقض قانون مسئول خواهند بود؟

در قانون شرکت ها، پوشش شرکت (corporate veil) به آنها اجازه می دهد تا به عنوان موجودیت قانونی جداگانه عمل کنند و این موضوع مالکیت شرکت ها را در اغلب موارد، از مسئولیت شخصی برای تخلفات شرکت، محافظت می کند.

به طور مشابه، پوشش فناوری (tech veil) به توسعه دهندگان کد کمک کرده است تا از پاسخ گویی در برابر مقررات دولتی و فدرال و دعوی مدنی ناشی از اشکالات و یا استفاده های مخرب اشخاص ثالث از کد آنها فرار کنند. ” پوشش فناوری” توسط دادگاه ها برای حمایت در برابر سلب مسئولیت های گسترده در مجوز نرم افزار های منبع باز حفظ می شود. این پوشش توسط استدلال اصولی که کاربران (و نه کدنویس ها) در نهایت باعث نقض قانون می شوند و باید مسئولیت نقض قوانین کیفری را بر عهده داشته باشند تقویت شده است.

با این وجود، درست همانطور که پوشش شرکت را می توان در شرایط خاصی در نظر نگرفت، پوشش فناوری نیز از این حالت مستثنی نیست. سال ۲۰۱۸ نکاتی را درباره زمانی که آیا این اتفاق می افتد ارائه کرد: اولاً، در زمانی که Brian Quintenz به عنوان کمیسیونر CFTC پیشنهاد کرد که توسعه دهندگان کد های مربوط به قرارداد های هوشمند ممکن است به خاطر اشتباهات خود مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند. به طور منطقی قابل پیش بینی بود که احتمالاً این کد ها به نحوی توسط افراد ایالات متحده مورد استفاده قرار خواهند گرفت که نقض مقررات CFTC را در پی خواهد داشت. ثانیاً، زمانی که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، Zachary Coburn (بنیان گذار EtherDelta و توسعه دهنده/ نویسنده قرارداد های هوشمند EtherDelta) به کار بر روی صرافی اوراق بهادار ملی ثبت نشده متهم کرد.

در عصر نوآوری پایدار چه چیزی قابل پیش بینی و چه چیزی غیر قابل پیش بینی است؟

دادگاه ها و رگولاتور ها چگونه بین نقش نویسنده ی کد، مستقر کننده کد و اپراتور پلتفرم تمایز ایجاد خواهند کرد؟ آیا پوشش فناوری در پرونده های جنایی یا مدنی بیش از پیش نقض خواهد شد و اگر چنین باشد، اجرای قانون چگونه توسط شبکه های غیر متمرکز، قرارداد های هوشمند غیر قابل توقف و توسعه دهندگان کد ناشناس تحت تاثیر قرار خواهد گرفت؟

بیشتر بخوانید: نه بزرگ OpenNode به بیت کوین کش و پیشنهاد سرمایه گذاری راجر ور

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

Source & image
https://coiniran.com/?p=27133
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x