ایستگاه خبر

فیدلیتی هم برای ثبت ETF بیت کوین اقدام کرد!

فیدلیتی (Fidelity) غول عرصه‌‌ی سرمایه‌گذاری نیز دیروز تقاضای خود را برای ثبت صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF بیت کوین) ارائه داد، و به هفت شرکتی که در انتظار تأییدیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌اند، ملحق شد.

لیست متقاضیان فعلی شامل SkyBridge Capital، گروه سرمایه‌گذاری دیجیتال نیویورک (NYDIG)، ارائه‌دهنده‌ی صندوق قابل معامله در بورس VanEck و ارائه‌دهنده‌ی شاخص کریپتوی Bitwise است. البته NYDIG یکی از شرکت‌های تابعه شرکت مدیریت دارایی StoneRidge است. تقاضای فزاینده برای ثبت ETF این سؤال را ایجاد می‌کند: آیا هنوز زمان تأیید ETF بیت کوین فرا نرسیده است؟

جاده‌ی طولانی و پرپیچ‌وخم ETF بیت کوین

مسیر به سمت ثبت صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین بسیار طولانی بوده است. از زمانی که دوقلوهای وینکلواس (Winklevoss) برای اولین بار تقاضایشان را برای ETF ثبت کردند، SEC بارها و بارها و طی چند سال گذشته تصمیم‌گیری در مورد ETFهای بیت کوین را به تعویق انداخته است، و باعث شده شرکت‌هایی مانند VanEck برنامه‌های خود را به دلیل ترس از رد شدن پس بگیرند.
نگرانی‌های اصلی SEC برای تأیید صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین مربوط به عدم شفافیت اطلاعات تجاری، دستکاری بازار و این تصور است که بیت کوین با سایر دارایی‌هایی که مرتباً با آنها سروکار دارد تفاوت اساسی دارد (به عنوان مثال، در مورد airdrop چه اتفاقی خواهد افتاد؟) همچنین SEC نگران کمبود نقدینگی در بازارها است.

پیشنهاد مطالعه: نحوه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری بورس (ETF) در حوزه بلاکچین

سوئی چونگ، مدیرعامل ارائه‌دهنده شاخص‌های رمز ارز CF Benchmarks، در گفتگو با Decrypt، اشاره کرد که در روزهای ابتدایی، افرادی مانند برادران وینکلواس برای ثبت ETFهای بیت کوین را از طریق استارت‌آپ‌ها اقدام می‌کردند و البته و بودجه‌ی خوبی داشتند. اما اکنون پرونده‌ها با نسل جدیدی از متقاضیان ثبت می‌شود و آنها آماده پاسخگویی به این چالش‌ها هستند.
«من فکر می کنم علت بسیاری از نگرانی‌های قبلی SEC بی‌تجربگی متقاضیان در بازار ETF است. اگر ETF بیت کوین به روش صحیح ساخته شود، هیچ تفاوتی با سایر ETFهای موجود در بورس اوراق بهادار نخواهد داشت.»

تقاضا در سراسر جهان

اکنون سه ETF بیت کوین در کانادا ثبت شده که در مجموع ۱۶۶۰۰ بیت کوین (۸۴۳ میلیون دلار) در خود دارند. صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین در برزیل نیز راه اندازی شده است. همچنین، تعدادی اسناد قابل معامله در بورس (ETN) در اروپا وجود دارد که ابزار مالی مشابهی‌اند.

فقدان ETFهای بیت کوین مشکلاتی را در بازار بیت کوین ایجاد می‌کند. در نبود چنین محصولی، صندوق بیت کوین گری‌اسکیل (GBTC)—صندوقی که با بیت کوین پشتیبانی می‌شود اما سهام آن قابل بازخرید نیست—بیشترین تقاضای مؤسسات را به خود اختصاص داده است. با این حال، این سهام اکنون با پریمیوم منفی معامله می‌شوند، بنابراین بازار نمی‌تواند آن را به صورت ارگانیک اصلاح کند.

اگر ETFهای بیت کوین تأیید شوند، به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد سهام را در هر زمانی بازخرید کنند. این موضوع، احتمالاً مانع از ظهور پریمیوم منفی می‌شود و به حفظ سهام مطابق با ارزش کوین‌ها کمک می‌کند.

بنابراین جای تعجب نیست که گری‌اسکیل کارشناسان ETF را استخدام کرده و بعید نیست که به زودی گری‌اسکیل هشتمین شرکتی باشد که برای ثبت ETF بیت کوین اقدام می‌کند. به این ترتیب، فشار بیشتری بر SEC برای تأیید این صندوق‌ها وارد خواهد شد.

 

Source

https://coiniran.com/?p=44819
دکمه بازگشت به بالا