ایستگاه خبر

بایدو برای تکمیل متاورس خود شش سال زمان لازم دارد

در حالی که تبلیغات متاورس گوش جهانیان را کر کرده است، یکی از غول‌های فناوری چین در این بازی هیجان‌انگیز نسخه‌ای از اکوسیستم مجازی خود را معرفی کرده است که تاکنون و به گفته کارشناسان بسیار ضعیف بوده است.

متاورس را می‌توان به‌عنوان نسل بعدی اینترنت تعریف کرد، دنیای مجازی که در آن انسان‌ها از طریق آواتارهای سه‌بعدی تعامل دارند. غول شبکه اجتماعی فیس بوک در ماه اکتبر وارد این روند  شد و نام خود را به Meta تغییر داد و برنامه های خود را برای سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در این حوزه برای سال آینده اعلام کرد.

فضای فناوری در چین نیز به همین ترتیب پر از تبلیغات مربوط با متاورس است.

در همین راستا، شرکت Baidu،  مستقر در پکن، قصد دارد رویداد سالانه توسعه دهندگان خود را روز دوشنبه در دنیای مجازی اپلیکیشن متاورس خود XiRang  برگزار کند. این شرکت ادعا می‌کند که این اولین کنفرانس متاورسی در چین خواهد بود.

با این حال، در یک پیش‌نمایش در روز سه‌شنبه، مدیر اجراییXiRang  با اشاره به اینکه به بسیاری از جنبه‌ها هنوز توجه نشده است، سعی کرد انتظارات از این رخداد نخستین را پایین نگه دارد.

ما جی، معاون بایدو، به خبرنگاران گفت که توسعه این برنامه در دسامبر گذشته آغاز شده است، اما هنوز شش سال تا راه اندازی کامل این دنیای مجازی زمان لازم است. وی در پاسخ به سؤالاتی مانند درخواست جزئیات در مورد این پروژه و ارائه جدول زمانی، عذرخواهی کرده است:

این سوال بسیار خوبی است، اما من ممکن است پاسخ خوبی نداشته باشم.

به گفته سخنگوی شرکت بایدو این نسخه ابتدایی اکنون می‌تواند میزبان ۱۰۰۰۰۰ شرکت کننده مجازی برای کنفرانس روز دوشنبه باشد، و یک رندر گرافیکی از استادیوم مجازی را به خبرنگاران نشان دهد.

او گفت بایدو قصد دارد یک پلتفرم منبع باز برای توسعه دهندگان متاورس بسازد، زیرساختی برای دنیای مجازی.

برایان تایکانگکو، تحلیلگر در استنزبری ریسرچ، در ایمیل خود گفت:

متاورس، در حالی که یک کلمه کلیدی در جامعه جهانی فناوری و سرمایه گذاری است، هنوز در مراحل اولیه خود است. بسیاری از مردم حتی به طور کامل نمی دانند که این کلمه امروز چه معنایی دارد یا در ۳ تا ۵ سال آینده چه معنایی خواهد داشت.

برایان معتقد است که جدول زمانی بایدو منعکس کننده درک درست این شرکت از متاورس، رویکرد محافظه کارانه آن در مدیریت انتظارات و محیط نظارتی چین است. بایدو به وضوح تلاش می‌کند تا با پایبندی به سیاست‌های جدید پکن با هدف جلوگیری از موقعیت‌های انحصاری، از این رو ارائه یک پلتفرم متن بازمتاورسی در بازار داخلی چین حکم‌رانی کند.

دولت چین اقدامات انحصاری ادعایی غول‌های فناوری اینترنتی چین را با جریمه‌ها و وضع مقررات جدید در ۱۸ ماه گذشته سرکوب کرده است. پکن همچنین قانون جدید حفظ حریم خصوصی داده‌ها را در سال جاری به تصویب رساند. تحلیلگران می‌گویند که سیاست گذاران در تلاش هستند تا به مسائل نابرابری درآمد رسیدگی کنند و در عین حال از رشد مبتنی بر نوآوری حمایت کنند.

بایدو در بیانیه‌ای به CNBC گفت که متن باز بودن بخشی ذاتی این شرکت است و با ترویج توسعه  پروژه‌های منبع باز، برنامه‌ها می‌توانند به طور گسترده‌تر و سریع‌تر مورد استفاده عموم قرار گیرند.

این شرکت نزدیک به ۲۲ سال پیش به عنوان یک موتور جستجوی اینترنتی تاسیس شد و از آن زمان تمرکز خود را به محاسبات ابری، هوش مصنوعی، رباتاکسی و سایر فناوری‌ها معطوف کرده است.

گفتنی است که اینترنت چین به شدت توسط دولت کنترل می شود و سایت های رسانه های اجتماعی خارجی فیس بوک و توییتر  در این کشور مسدود هستند. گوگل نیز فقط برای مدت کوتاهی موتور جستجوی خود را در چین راه اندازی کرده بود.

پیشنهاد مطالعه: آموزش خرید زمین در متاورس | چگونه در متاورس زمین بخریم؟

Source

https://coiniran.com/?p=48938
دکمه بازگشت به بالا