بلاکچین

۵ موردی که لازم است صنایع بیتکوین و بلاکچین در سال ۲۰۱۷ از گفتن آن خودداری کنند

 

صنعت بیت کوین و بلاکچین همچنان به رشد خود ادامه می دهند، اما همانند افراد تازه کاری که به تازگی مورد توجه قرار گرفته اند، از آنها اغلب با همان صحبت های خسته کننده استقبال می شود.

با ورود به سال ۲۰۱۷ ، برخی از این صحبت ها را بایستی به طور کامل کنار گذاشت.

در زیر، استعاره هایی از بلاکچین که نه تنها فقط ریاکارانه نیستند، بلکه برای هدف های بزرگتر فن آوری نیز بی اهمیت اند، بررسی شده اند.

  1. تا ماه To The Moon

بیت-والا سوالی را توییت کرد که برای اریک مارتیندال مطرح شده بود و وی در سالانه Money2020 به آن پاسخ داد.

http://twitter.com/bitwala/status/790702814850723840

آیا هنوز هم برای توافق زبانی [و نه قلبی] در مورد پیش بینی های ظالمانه قیمت بیت کوین دلیلی وجود دارد؟ پیش بینی هایی که همگی در سال گذشته و سال قبل آن اشتباه بودند.

بیت کوین می تواند در سال ۲۰۱۸ ، به ۱۰۰۰۰ دلار به ازاء هر بیت کوین دست یابد. جدا این طور است، تیم دراپر؟ من حدس می زنم هنوز زمان زیادی تا این پیش بینی در پیش است. نه آنقدر که پانترا کاپیتال در سال ۲۰۱۴ برای ۱۰۰۰۰ دلار به ازاء هر کوین در آن سال، پیش بینی کرده بود.

اوایل این ماه، ساکسو بانک، پیش بینی (البته، ظالمانه ای) را پیشنهاد کرد که طبق آن بیت کوین می تواند به دلیل ولخرجی های سرخوشانه ای که قرار بود رئیس جمهور منتخب دونالد ترامپ پس از گرفتن دفترش در ایالات متحده اجرا کند، به رکورد ۲۰۰۰ دلار در سال آینده برسد. از محدودیت ارزی چین و هند چیزی ذکر نشده بود.

نه تنها صحبت کردن در مورد قیمت بیت کوین با هدف آن، به عنوان ارز و روش پرداخت جایگزین، بی ربط بود، بلکه چیزی بیش از جرقه ای سوداگرانه نیز نبود.

طبق کوین بیس، حدود ۷۰ درصد معاملات پلت فرم آنها دارای ماهیت سوداگرانه است، در حالی که تنها ۳۰ درصد پرداخت واقعی است. بنابراین، بالا بردن قیمت بیت کوین صرفا باعث می شود معامله گران روز ثروتمند تر تر شوند [ معامله گران روز، عبارتی است که برای توصیف معامله گری در بازار سهام به کار می رود که چها روز از پنج روز کاری را با یک حساب حاشیه ای کار می کند، در صور تی که تعداد روزهای معامله بیش از شش درصد کل فعالیت تجاری مشتری در همان دوره ۵ روزه باشد]. در چنین مواردی، ذاتا هیچ مشکلی وجود ندارد، هر چند که من همیشه گفته ام، اینها واقعا اهداف نوع دوستانه محسوب نمی شوند.

بنابراین بیایید گفتن چیزهایی مثل این را متوقف کنیم : “اگر شما هزار دلار سهام فیس بوک را در IPO و در همان زمان هزار دلار بیت کوین را بخرید، سهام FB شما ۳۲۰۰ دلار و در بیت کوین  ۱۴۱۰۰۰ دلار خواهد شد.”

متشکریم و حقیقت ماجرا را دریافتیم، شما میلیون ها میلیون پول می سازید.

  1. بلاکچین برای همه چیز!

فرد ارسام، از بنیانگذاران کوین بیس، این جمله را با لینکی در ستون خود در روزنامه وال استریت ژورنال توییت کرد. ماجرا این بود که چگونه بلاکچین می تواند ساختار شرکت های بزرگ را کاملا بازسازی کند. از نظر وی (و بسیاری دیگر)، نهادهای متمرکز به پروتکل های نرم افزاری غیر متمرکزی تبدیل خواهند شد که به افراد اجازه می دهند هر کاری را به صورت پایاپای انجام دهند.

در حالی که شبکه های غیر متمرکز در برخی موارد منطقی به نظر می رسند، در موارد دیگر واقعا ناکارآمد هستند. مدیریت آنها سخت است. از هر کس که روی پروژه های دارای ماهیت این چنینی کار کرده، از جمله توسعه دهندگان بیت کوین core که از فرایند به دست آوردن رضایت عمومی نالان اند، بپرسید.

بسیاری از کارآفرینان بلاکچین به صورت گسترده بیان کرده اند که، مفاهیم انتزاعی (راه حل های کم ارزش) که به صورت تکنیکی نمی توانند در مورد این امر که چگونه فن آوری قادر به حل مسائل است، کاوش کنند، با چنین صنعتی روبرو هستند. در بسیاری از مواقع، دلیل این امر این است که برای این کارآفرینان دقیقا روشن نیست که صنایع فعلی مانند بهداشت و درمان، چگونه و چرا به چنین روشی عمل می کنند.

این خوش بینی پوچ ارزش مصرف کننده را نیز از بین می برد. بسیاری از مبلغان از این که چرا همه از پول کاغذی، چک، کارت و یا هر چیز دیگری به جای پول دیجیتالی استفاده می کنند، متعجب اند.

گرایش ها گاهی پرشکوه اند و همه مصرف کنندگان – از مادربزرگ ها تا صاحبان کسب و کار و تا نوجوانان – را در یک دسته بندی جمع می کند، حتی اگر چنین اجتماعی مشوق ها و بازدارنده های بسیار متفاوتی برای معامله به روش های خاص داشته باشد.

  1. شکایت ممنوع

آندریاس آنتونوپولوس، کارشناس در زمینه صنعت به تازگی توییت کرد:

شرکت های سودآور بیت کوین که تا کنون در هیچ امری برای توسعه بیت کوین یا کدهای منابع باز شرکت نکرده اند، حق هیچ شکایتی را ندارند.

جالب است. برای “ما همه ساتوشی هستیم” چه اتفاقی افتاد؟ من حدس می زنم این امر زمانی عملی خواهد بود که شما با آنتونوپولوس موافق باشید. برای کسی که از این عبارت متنفر است، کمی استبدادی به نظر می رسد.

این امر در این بخش اغراق آمیز است. وقتی کسی مخالف است، گفتمان مدنی و فرهیخته ای وجود ندارد، قلدری وجود دارد. مخالفان یا افرادی با جهان بینی کمی متفاوت، توسط افرادی که پشت نام های مستعار پنهان می شوند، بارها به صورت شفاهی مورد حمله قرار می گیرند.

اگر چه، مشکل واقعی این است که در حالی که توسعه دهندگان بیت کوین برای تجارت پروتکلی را خلق کرده و آن را حفظ می کنند، کسب و کارها برقراری ارتباط با آن پروتکل آسان تر کرده و در عوض، حجم قابل توجهی از افراد را با خود همراه کرده اند.

چنین درکی، توسعه دهندگان و کارآفرینان بیشتر، مصرف کنندگان بیشتر و و سرمایه گذاران بیشتری را به چنین فضایی می کشاند.

تیم سوانسون، مدیر تحقیقات بازار در R3CEV نوشت:

دیدن اینکه @jerallaire توسط جامعه ای که مستقیما از تلاش های کارآفرینی خود بهره مند می شود، تخطئه می شود طبیعی است.

در حالی که این شرکت ها بایستی به توسعه دهندگان پروتکل باز گردند (درست مثل هر شرکت آنلاینی که باید به جامعه منبع بازی که اینترنت را حفظ می کند، بر گردد)، این کسب و کارها هنوز در صنعت حرفی برای گفتن دارند.

  1. نظام نامه همان قانون است

کمتر از سه ماه پیش از هک شدن DAO، استفان توال، بنیانگذار و مسئول اجرایی ارشد Slock.it، شرکتی که نرم افزارهای رایگان و منبع باز را برای DAO توسعه می دهد، چنین توئیت کرد:

http://twitter.com/stephantual/status/711875097817169920

به گفته یک فعال تمرکززدایی سر در گم ” چگونه می توان از یک DAO شکایت کرد؟” نظام نامه قانون است.

این مسئله پس از انتشار پست وبلاگ معارفه ای بود که در آن اعلام شده بود، ” DAO سازمانی خود مختار است و تحت تاثیر نیروهای خارجی نیست: نرم افزار این سازمان خود به خود و توسط قوانین تغییرناپذیری که در بلاکچین نوشته شده و نه با کنترل سازندگانش اجرا می شود. ”

تغییرناپذیر، نه؟

و یکی دیگر، تنها چند روز قبل از این حمله، بر تصویر Slock.it، که توسط موسس و مدیر ارشد تاکید فناوری، کریستوفر جنتش بازتوییت شده بود، تاکید کرد:

در مورد آزمایش و تاییدی که ظاهرا کدهای DAO گرفته اند، هیچ کس متوجه آسیب پذیری تماس بازگشتی نشده بود. این مسئله به هک کنندگان DAO اجازه داد – تحت شرایط نظام نامه – بیش از ۶۰ میلیون دلار ارزش سرمایه گذاری را به حساب خود منتقل کنند.

نرم افزار غیر متمرکز نمی تواند مشکلات اجتماعی (طبقه ای که در آن بسیاری از مشکلات وجود دارد) را نظام بندی کند DAO ، و نه تنها پیامدهای آن، مثالی از این صنعت است.

با استفاده از تعداد ژتون هایی که یک فرد به عنوان پایه ای برای اعتبار خود و به نوبه خود قدرت تصمیم گیری بقیه در نظر می گیرد مشخص می شود، تنها افراد کمتر اجتماعی- اقتصادی که دارای نقطه ضعف هستند، ترک می شوند. همان نقطه ضعف هایی که آنها در سیستم های سنتی امروزی با آن درگیر اند.

به موازات چنین وضعی، یکی از قربانیان سرزنش می شود، قربانی که می گوید که افراد باید برای سرمایه گذاری در هر چه می خواهند آزاد باشند و اگر به دلیل آسیب پذیری در نظام نامه دچار خسارت شدند، آنها باید نظام نامه را از نزدیکتر مورد بررسی قرار دهند.

این امر به اندازه زمانی که گوشی فردی هک می شود و تصاویر خصوصی (!) وی در اینترنت قرار می گیرند، غیر منظقی است. افراد نباید چنین تصاویری را بگیرند یا باید کلمه عبورهای بهتر داشته باشند.

این شبیه به موضع جامعه پول دیجیتالی در در ارائه سکه های اولیه (ICOS) است، کمپین های سرمایه گذاری های مردمی که در تلاش برای توسعه تامین مالی پلت فرم های خود، ژتون پول های دیجیتالی را به افراد می فروختند.

اما با اعتقاد به این که کسانی که شرکت کرده اند باید هر ریسکی را به خصوص در زمینه تکنولوژیکی که جدید و نامشخص است بپذیرند، موجب شد بسیاری از مردم توسط طرح های تشویقی سرمایه گذاری در خرید سهام و کلاهبرداری های همه جانبه گول بخورند.

در حالی که دانستن ریسک و چگونگی تحلیل نظام نامه اگر لازم نیست مفید است، به این معنی نیست که صنعت باید کلاهبردار را در مورد عواقب آنچه انجام می دهد ببخشد.

شعار مناسب تری که پس از انتشار مقاله ی دانشگاهی پرماورا د فلیپی و سامر حسن گرد و خاکی به پا کرد این بود، ” قانون نظام نامه است”(law is code). در این مقاله، این دو نفر نشان دادند که قانون را می توان به عنوان نظام نامه تعریف کرد، اما این نظام نامه با محدودیت هایی همراه است. زیرا ارائه اسناد و مدارک حقوقی مبهم و انعطاف پذیر برای یک ماشین دشوار است.

  1. بلاکچین همه چیز است

بلاکچین چیست؟

بلاکچین اصطلاحی است که سال های زیادی است، صنعت هنوز در تلاش برای تعریف آن است. به طور معمول، تعریف بلاکچین بستگی دارد به این که که شما “A” یا ” the ” قبل از کلمه قرار داده باشید.

با این حال، این کلمه همچنان قابل تعویض با تکنولوژی توزیعی لجر است و تکنولوژی توزیعی لجر حقیقتا نزدیک به چیزی به نظر می رسد که برای انتقال اطلاعات بین بیش از یک جفت شریک باشد.

با کنار زدن ابهامات، ویلیام موگایر، نویسنده کتاب “تجارت بلاکچین” و مشاور چندین پروژه راه اندازی (استارت آپ) بلاکچین، در پستی که در مورد تشبیه بلاکچین با ویژگی های Google Docs در ویرایش همزمان توییت کرده بود، نوشت:

اگر شما برنامه گوگل داک را متوجه می شوید پس بلاکچین را نیز متوجه خواهید شد.

این نه تنها گیج کننده است، بلکه گمراه کننده و تهی کننده بیت کوین (که اولین بلاکچین را راه اندازی کرد) از موازنه مشوق های اقتصادی است که پروتکل را به چیزی نوآورانه تر از یک پایگاه داده های سنتی تبدیل می کند.

به گفته جیمز وستر، مدیر پژوهشی و مسئول پرداخت های جهانی در بینش های مالی IDC، اصطلاح “بلاکچین” جذبه و شهرت معنوی خود را از دست داده است.

به گفته وی: ” بلاکچین هنوز هم برای خارجی ها کار می کند، اما در داخل صنعت این عبارت های خالی تقریبا نشان دهنده این امر هستند که شخصی که شما در حال صحبت کردن با وی هستید، درک مناسبی از آنچه پشت پرده روی می دهد، ندارد”.

 

 

Image Via btc-echo

https://coiniran.com/?p=4066
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x