ویژه ها

شبکه لایتنینگ بیت کوین (Lightning bitcoin) چیست؟

بلاک چین بیت کوین یک دفتر کل توزیعی است که تمامی تغییرات در این دفتر برای تمامی مشارکین فرستاده می شود. اگر هر نود یا گره در شبکه بیت کوین باید از هر تراکنشی که در دنیا انجام می شود خبر داشته باشد، پس شبکه باید توانایی فوق العاده ای داشته باشد تا بتواند تمامی تراکنش های مالی دنیا را در بر گیرد. این مسئله برای آینده و رشد بلاک چین بیت کوین و  وعده گسترش هرچه بیشتر آن به صورت یک سیستم پرداخت الکترونیکی، تا حد زیادی نگران کننده است.

شبکه پرداخت ویزا هزاران تراکنش را در هر ثانیه انجام می دهد و در بالاترین رکورد خود در سال 2013 به 47 هزار تراکنش در هر ثانیه رسید. در حال حاضر، بیت کوین کمتر از هفت تراکنش در ثانیه و با محدودیت بلاک یک مگابایتی، را حمایت می کند. پس بیت کوین برای رسیدن به توانایی ویزا برای انجام تراکنش ها، باید بلاکی با هشت گیگابایت را برای هر ده دقیقه حمایت کند. این یعنی بیش از 400 ترابایت داده در سال.

مشخصا، دستیابی به ظرفیتی مانند ویزا برای شبکه بیت کوین امروزی عملی نیست. هیچ کامپیوتر خانگی در جهان نمی تواند با این پهنای باند و مقدار ذخیره اطلاعات عمل کند. اما اگر شبکه بیت کوین می خواهد نوید بخش جایگزین شدن با سیستم های پرداخت الکترونیکی در آینده باشد، پس باید بتواند این مشکل را حل کند. در حال حاضر، چنین رشدی به معنای فروپاشی شبکه بیت کوین خواهد بود یا اینکه معدود نودها و استخراج کنندگان متمرکزی بوجود خواهند آمد که از پس این کار بر آیند و این مرکزیت البته با فلسفه وجودی بیت کوین در تعارض است.

برای حل این مشکل، عده ای از مبتکرین راهکاری پیشنهاد کرده اند که لازمه آن ایجاد تغییراتی در شبکه است. آنها اسم این شبکه را لاتنینگ نتورک (lightning network) گذاشته اند. جوزف پون (Joseph Poon) و ثادوس دریا (Thaddeus Dryia) در وایت پیپر (White paper) که در ژانویه سال 2014 نوشته اند، ایجاد یک کانال مجزایی برای پرداخت های خرد و  متقابل (بین دو همتا) است. به بیان دیگر، آنها راهکار را برای کاهش بار اضافی برای شبکه بیت کوین در جدا کردن تراکنش های متقابل و خُرد می دانند. اما این کانال کاملا مجزا از بقیه شبکه بیت کوین نیست.

فرض کنید در این کانال ارتباطی دو نفر با هم پرداخت های خُرد را انجام می دهند، با استفاده از این کانال هیچ نیازی نیست که آنها برای هر تراکنش منفرد منتظر تایید و اعتبارسنجی کل شبکه بمانند و هر تراکنش مجزا در بلاک چین اصلی بیت کوین ثبت شود. پس تراکنش ها به سرعت انجام خواهد شد و در یک بازه زمانی طولانی تری (و نه بلافاصله)، موجودی نهایی آنها که به خاطر این تراکنش های متقابل تغییر کرده است، توسط کل شبکه بیت کوین تایید خواهد شد.
تا وقتی این دو نفر با تراکنش موافق باشند، مشکلی پیش نمی آید، اما اگر اختلاف نظر پیدا کنند، آنگاه شبکه از کجا خواهد فهمید که کدامیک برحق است؟ مشخصا بلاک چین اصلی بیت کوین این مشکل را با سیستم ثبت زمان حل می کند. در زمان مشخصی فلان تراکنش بین دو نفر انجام شده است و موجودی هر کدام از طرفین تغییر کرده است. این تراکنش در زمان مشخص در بلاک چین بیت کوین ثبت شده و قابل بررسی است.
حل این مشکل برای این سیستم جدید ساده است. دو نفر در یک کانال تراکنش های خود را انجام می دهند و البته موجودی حساب آنها به خاطر این تراکنش ها تغییر می کند، تا وقتی که هر دو نفر با این تراکنش موافق باشند (یعنی با یک آدرس دو امضایی متقابل)، مشکلی نیست و اطلاعات قدیمی پاک می شوند و تنها اطلاعات بروزرسانی شده باقی می مانند (یعنی موجودی نهایی آنها در دفتر کل مشترک شان). اما اگر یکی از طرفین مخالف باشد، یعنی در انجام تراکنش منتقابل یا دو به دو، اختلاف نظری پیش آید، پس موجودی ها به بلاک چین بیت کوین برای تایید توسط دیگران ارسال خواهد شد.

این کانال های پرداخت متقابل و دو نفره (Bidirectional Payment Channels) قابلیت گسترش و رشد شبکه بیت کوین را خواهد داد. دو نفر باید این امکان را داشته باشند که بتوانند با توافق یکدیگر، یک کانال برای تراکنش های خُرد بین یکدیگر ایجاد کنند. این مانند یک دفتر کل کوچک مشترک عمل خواهد کرد و اگر  هر دو نفر (یعنی دو امضای متفاوت  با استفاده از رمزنگاری و سیستم ثبت زمان و ثبت هش) با تراکنش موافق باشند، پس نیازی نیست که تراکنش های قدیمی در بلاک چین اصلی بیت کوین ثبت شوند، آنها به سادگی پاک خواهند شد و تنها آخرین موجودی ها و تراکنش توافق شده برای ارسال به بلاک چین اصلی بیت کوین منظور خواهد شد.
با این راهکار، مزایای اصلی استفاده از بیت کوین حفظ خواهد شد مانند تراکنش سریع، عدم نیاز به شخص ثالث، هزینه های اجرت پایین برای تراکنش.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن