ایستگاه خبر

نظر احمد سهروردی درمورد سرمایه‌ گذاری در حوزه رمز ارز ها از دیدگاه قانونی و اقتصادی

براساس مصوبه‌ای که هیات وزیران در ۱۳ مرداد تصویب کرد، استفاده از رمز ارزها با قبول مسئولیت خطرپذیری (ریسک) از سوی متعاملان صورت می‌گیرد، مشمول حمایت و ضمانت دولت و نظام بانکی نبوده و استفاده از آن در مبادلات داخل کشور مجاز نیست. همچنین، استخراج رمز ارزها با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است و سازمان ملی استاندارد ایران موظف است با همکاری وزارت‌خانه‌های نیرو و ارتباطات و فناوری اطلاعات، برچسب انرژی و استانداردهای کیفیت توان الکترونیکی را در این زمینه تدوین و ابلاغ کند.

احمد محمدی سهروردی، حقوقدان، کارشناس ارشد اقتصاد انرژی و استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که «آیا در شرایط فعلی اقتصادی می توان در این حوزه سرمایه گذاری کرد و از سود آن مطمئن بود» نکاتی را مطرح کرد که در ادامه می‌خوانید.

این وکیل دادگستری سرمایه‌گذاری در بانک ها و موسسات مالی را با سرمایه‌گذاری در بیت کوین مقایسه کرد و با استقبال از مصوبه هیات دولت در به رسمیت شناختن معاملات رمز ارزها، به دلایل ممنوعیت استفاده از بیت کوین در تجارت داخلی و افزایش ارزش پول دیجیتالی به مرور زمان اشاره کرد.

وی گفت: نرخ تورم در کشور ما بالاست، به همین دلیل معمولا سرمایه‌گذاری در بانک ها توصیه نمی‌شود؛ مخصوصاً اینکه طبق مقررات اخیر بانک مرکزی، درصد سودی که باید به سپرده گذاران داده شود نباید بیش از ۱۵ درصد باشد؛ هرچند بانک ها با شیوه‌هایی این سود را ترمیم می‌کنند. مثلا، وقتی تصور کنیم تورم در کشور ما بالای ۳۰ درصد باشد و بانک هم سود ۱۸ درصدی بدهد، در واقع بانک نه تنها سودی به مشتری نداده که از ارزش پول آنها ۱٢درصد نیز کاسته است. بنابراین مهم این مساله نیست که یک میلیون تومان با سود ۲۰ درصد سپرده گذاری کنیم و سال بعد یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بگیریم؛ چون هر چند به مبلغ اولیه ما اضافه شده اما ارزش پول به ۹۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: بنابراین سرمایه‌گذاری در بانک به عنوان سپرده گذاری، تحت هیچ شرایطی چه از نظر حقوقی و چه از نظر اقتصادی به مردم توصیه نمی‌شود. از طرف دیگر سیاست بانک مرکزی نیز همین است و علت کاهش سود این است که مردم سپرده‌های خود را از بانک ها آزاد کنند و در چرخه تولید قرار دهند.

استخراج بیت کوین جرم نیست

این عضو هیات مدیره انجمن آیین دادرسی مدنی گفت: با توجه به مصوبه اخیر هیات وزیران نباید استخراج بیت کوین را جرم تلقی کنیم. وی افزود: برای برون رفت از مشکل برق در مقررات اخیر تصویب شد که برق مصرفی آنها در ساعت‌های اوج مصرف نباشد و موجب اختلال برق مصرفی مردم نشود. از طرف دیگر این برق به نرخ ارز نیما توسط وزارت نیرو به ریال تبدیل شود. یعنی وزارت نیرو برق بیت کوین را با نرخ سامانه نیما تبدیل و محاسبه می‌کند و در این زمینه با نرخ صادراتی اعمال می‌شود.

این وکیل دادگستری از دغدغه‌های برخی دولتمردان گفت و افزود: مسئولان دولتی معمولا مخالف بیت کوین هستند و می‌گویند بانک مرکزی هیچ نظارتی بر کار آنها ندارد و از کجا معلوم که این سرمایه گذاری به سود منجر شود و چه بسا یک کلاهبرداری عظیم اینترنتی صورت گیرد.

احتمال کلاهبرداری در بیت کوین

محمدی گفت: با توجه به محدودیت تعداد بیت کوین هایی که در دنیا وجود دارد و سیستم‌های امنیتی پیشرفته احتمال اینکه آن را کلاهبرداری تلقی کنیم، نزدیک به صفر است. همچنین طبق مصوبه اخیر گفته شده کسانی که به این فعالیت‌ها می‌پردازند نباید به پشتیبانی بانک مرکزی دلگرم باشند. چون هیچ نظارت و تضمینی ندارد و باید طبق قاعده اقدام بپذیرند که اگر مشکلی پیش آمد باید خودشان آن را بپذیرند.

به گفته محمدی، قاعده اقدام یک قاعده عقلی است یعنی هر فردی سودی را می‌برد زیان آن نیز می‌برد. به عبارت دیگر اگر کسی کاری را علیه خودش انجام داد، باید ضرر آن را نیز خودش تحمل کند. بانک مرکزی در خصوص سود یا زیان بیت کوین اعلام می‌کند که مسئولیتی را بر عهده نمی‌گیرد.

محمدی گفت: درشرایط فعلی به نظرم نظارت نکردن بانک‌ های مرکزی دنیا نه تنها بد نیست بلکه برای گذر از  شرایط تحریم و هژمونی دلار ابزار بسیار خوبی است. مثلاً برای دلار نظارت بانک مرکزی ایران چه سودی دارد؟ تنها نظارتی که بر دلار اعمال می‌شود از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکاست که از سال ۱۹۷۱ مصادف با ۱۳۵۰ شمسی رابطه دلار با طلایی که به ازای هر دلار قرار بود پشتوانه داشته باشد، قطع شد. یعنی از آن زمان تا کنون هیچ رابطه مستقیمی بین چاپ دلار و پشتوانه طلا وجود ندارد و دلار فقط یک کاغذی است که چاپ می‌شود.

بیت کوین بخشی از سبد ارز باشد

وی افزود: از تمام دلارهایی که تاکنون چاپ شده، بیش از دو سوم آنها در خارج از آمریکا در حال گردش است و هر دلاری که از طریق شبکه‌ها در گردش است، از طریق وزارت خزانه داری آمریکا کنترل می‌شود. حاکمیت اقتصادی آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم بر روی دلار باعث شد که همه معاملات تجاری عمده به دلار باشد و ابزار مهم و خطرناکی در دست آمریکاست که اقتصاد دنیا را کنترل می‌کند.

این کارشناس اقتصاد انرژی اینگونه نتیجه‌گیری کرد: در چنین شرایطی هر چقدر از دلار دورتر شویم و به جای آن از سبد ارزها استفاده کنیم به نفع ما خواهد بود و یکی از این ارزها می‌تواند بیت کوین باشد. چون امنیت بالا دارد و بانک های مرکزی دنیا نیز نظارتی بر آن ندارند و تجارت ما را تسهیل می کند؛ هر چند در مصوبه هیات وزیران آمده است که بیت کوین را نمی‌توان برای تجارت داخلی استفاده کرد.

وی معتقد است بیت کوین تجارتی معقول است که می‌تواند باعث اشتغال جوانان شود و از طرف دیگر با نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان استاندارد، هیچ مشکلی برای سرمایه‌گذاری در این زمینه وجود ندارد.

تعداد بیت کوین ها

وی افزود: با توجه به اینکه دستگاه‌های غول پیکری در دنیا هر لحظه به امنیت این شبکه اضافه می‌کنند، احتمال اینکه یکی از این سکه ها را کشف کنید خیلی کم است. چون هر روز امنیت آن توسعه پیدا می‌کند. بنابراین پشتوانه رمز ارزها میزان امنیتی است که یک شبکه کاملاً هوشمند برای خود ایجاد کرده است.

محمدی گفت: تعداد سکه هایی که باید کشف و استخراج شوند کاملاً محدود است ولی امنیت آن توسعه می یابد. در حدود۲۱ میلیون بیت کوین در جهان وجود دارد و دلیل ارزش آن، افزایش تقاضا با توجه به عرضه محدود آن است و به همین دلیل قیمت آن هر روز افزایش پیدا می کند.

وی درباره امنیت سرمایه گذاری بیت کوین و امکان برگشت پول گفت: این مسئله به ماهیت پول برمی‌گردد. چون پول دارای ارزش ذاتی نیست بلکه ارزشی قراردادی دارد. زمانی بشر اجناس مورد نیاز خود را تهاتر می‌کرد، زمانی از کالای واسطه‌ای استفاده کرد و سپس به طلا و اسکناس رو آورد و بانک های مرکزی بوجود آمد که پشتوانه حمایت حاکمیتی کشور را داشت. رمز ارز نیز این گونه است که عقلای جهان به مرور آن را به عنوان یک ارزش تلقی می‌کنند.

این وکیل دادگستری گفت: وقتی عقلا چیزی را می پذیرند به مرور اقتصاددانان و حقوقدانان نیز آن را دنبال کرده و سیر طبیعی تجارت بشر این گونه بوده است. اگرچه اکنون بیت کوین فقط در تجارت خارجی وجود دارد ولی به مرور شامل تجارت داخلی خواهد شد. اکنون بیت کوین به صورت غیررسمی در تجارت داخلی وجود دارد. مثلا هتل های پنج ستاره بین المللی و داخلی، مسافران را با بیت کوین می پذیرند.

وی دوباره گریزی به مصوبه هیئت وزیران زد و گفت: در مصوبه اخیر اعلام شده که کاربرد داخلی بیت کوین ممنوع است. البته این نگرانی از آنجا ناشی می‌شود که بانک مرکزی نگران آن است که مردم هجوم آورده و ریال را به بیت کوین تبدیل کرده و ارزش پول ملی به صورت ناگهانی افت کند.

محمدی افزود: هرچند این دلیل، منطقی است ولی ممنوعیت، راه آن نیست بلکه باید تجارت آن را آزاد بگذارند و اینگونه نیست که مردم منابع ریالی خود را تبدیل کنند. یعنی مردم می‌توانند بیت کوین را استخراج کنند. چون با دستگاه های قوی رمزها را پیدا می کنند که به آن استخراج بیت کوین گفته می‌شود. این کار در فضای مجازی مانند آن است که معدنی را حفر کنید و سکه ای را پیدا می‌کنید ولی تفاوت آن الکترونیکی بودنش است.

وی افزود: وقتی در استخراج بیت کوین به عدد موردنظر می‌رسید، سیستم بیت کوین به صورت هوشمند عمل می‌کند و آن را به شما اختصاص می‌دهد.

محمدی افزود: مصوبه اخیر هیات دولت در حکم قانون است مگر این که کسی ادعا کند که این مصوبه برخلاف قانون است که در آن صورت می‌تواند از دیوان عدالت اداری بخواهد تا آن را باطل کند.

وی تاکید کرد: دولت دو وظیفه عمده دارد. یکی وظیفه حاکمیتی و دیگری تصدی‌گری است. دولت با این مصوبه در هیچ یک از این جنبه ها وارد نشده و فقط از نظر حاکمیتی اعلام کرده که منافع عمومی دولت را این‌گونه تضمین می‌کند که در این نوع تجارت نه وارد رقابت می‌شود و نه به درآمد آنها کار دارد. بنابراین دولت از ابتدا وظیفه خود را مشخص کرده است.

Source

https://coiniran.com/?p=31426
دکمه بازگشت به بالا