ایستگاه خبر

«جمعی از فعالان بلاک چین ایران» خواستار شفاف‌سازی قانون در زمینه استخراج رمز ارز ها شد

اعضای سازمان مردم‌نهاد «انجمن بلاکچین ایران» ضمن انتقاد از اخباری که دلایل افزایش مصرف برق رااستخراج رمز ارز ها اعلام می‌کنند، از دوگانگی برخورد مسئولان انتقاد کرده و تقاضا کردند قانونی شفاف در این حوزه ابلاغ شود. آن‌ها همچنین پیشنهاداتی را هم به وزارت نیرو ارائه کرده‌اند.

محمد شرقی، مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران، امروز در نشست خبری با بیان این‌ که صنعت ماینینگ بالغ بر ۹ ماه است که توسط هیأت دولت به رسمیت شناخته شده است، اظهار کرد: نمی‌توان یک صنعت را به رسمیت شناخت و در مقابل با آن برخورد قهری داشت. این در حالی است که طبق ماده ۲ قانون تجارت الکترونیک فعالیت ماینینگ IT-محور بوده و انجام آن بلامانع است. اکنون بر چه اساسی گفته می‌شود این فعالیت غیرقانونی است؟

وی با اشاره به اخباری که اخیراً در مورد تأثیر استخراج رمز ارز بر افزایش مصرف برق کشور مطرح شده است، اظهار کرد: «در رسانه‌ها مطرح می‌شود که مصرف دستگاه‌های ماینینگ زیان‌بار است و انرژی زیادی مصرف می‌کند و باعث خاموشی می‌شود و شرایط به صورتی شده است که فعالین حوزه نه می‌توانند سرمایه گذاری کنند و نه می‌توانند ارزش افزوده ایجاد کنند.»

وی با تاکید بر این‌ که شرایط قانون‌گذاری برای جامعه رمز ارز ایران مهم است، توضیح داد: «در این حوزه شاهد برخورد سلیقه‌ای هستیم. ما با برخورد با تخلفات احتمالی موافقیم اما، تخلف همیشه در اقلیت است.»

شرقی با بیان این‌که همه واحدهای استخراج مجوز دارند، گفت: زمانی که واحدی می‌خواهد راه‌اندازی شود، برای آن درخواست برق می‌کنند و زمانی که با این درخواست موافقت می‌شود یعنی آن غیرقانونی نیست؛ ما نمی‌دانیم برای مذاکره در این مورد با چه کسی طرف هستیم، وزارت نیرو، وزارت صنعت، معدن و تجارت یا وزارت ارتباطات، متولی چه کسی است؟

قیمت برق ۷ سنتی برای استخراج چه مبنایی دارد؟

وی با انتقاد از وجود بی‌نظمی در قانون‌گذاری با اشاره به پیشنهاد قیمت هفت سنت برای استخراج ارز مجازی گفت: باید روشن کنند این قیمتی که پیشنهاد شده چه مبنایی دارد؟ در ابتدا اعلام شد تعرفه استخراج باید مانند تعرفه صادراتی باشد در حالی که بررسی‌ها نشان می‌دهد هیچ کشوری از ایران با قیمت هفت سنت برق نخریده است. به گفته وی قیمت هفت سنت غیرمنطقی بوده و در هیچ جای دنیا این قیمت وجود ندارد و ادامه داد: «قیمت هفت سنت، ۳.۵ تا چهار برابر قیمت بالاترین قیمت کشور، یعنی برق تجاری محسوب می‌شود.»

شرقی با تاکید بر این‌ که اگر ماینینگ را به عنوان یک صنعت به رسمیت می‌شناسیم، باید شرایط تسهیل آن را فراهم کنیم، اظهار کرد: اگر استخراج رمز ارز، بیت‌ کوین و تکنولوژی بلاک چین خوب است باید روی آن تمرکز کنیم، اما اگر مضر است باید به صورت شفاف اعلام شود.

وی در ادامه با اشاره به اقدام وزارت نیرو برای شناسایی مزرعه‌های استخراج رمز ارز، اظهار کرد: «وزارت نیرو بعد از این‌ که این مزرعه‌ها را شناسایی کرد، پرونده برق آنها را بررسی می‌کند و به اندازه میزانی که تاکنون مصرف داشتند، پول برق را به صورت یکجا و نقدی از آن‌ ها می‌گیرد. این اقدام وزارت نیرو طبق قانون باید ابلاغ می‌شد، اما ابلاغ نشد.»

اتلاف شبکه برق در ایران بیشتر از برق مورد نیاز بیت‌کوین کل جهان

شرقی در ادامه با بیان این‌ که اتلاف شبکه برق در ایران بیشتر از برق مورد نیاز استخراج بیت‌ کوین در کل جهان است، گفت: «اتلاف شبکه برق در ایران ۱۰ تا ۱۶ درصد است و اگر کل دنیا در ایران ماینینگ انجام دهند کلاً ۱۲ درصد برق کشور را مصرف می‌کنند». همچنین، وی با بیان این‌ که آمار و ارقام دقیقی در مورد ماینینگ در ایران وجود ندارد، اضافه کرد: «طبق آمار وزارت نیرو ۱۴۸ هزار دستگاه در ایران اقدام به استخراج ارز می‌کنند که اگر این آمار درست باشد این دستگاه‌ها فقط نیم درصد برق کشور را در ساعات پیک مصرف می‌کنند.»

در ادامه این مراسم آشتیانی، کارشناس حوزه بلاک چین و عضو انجمن بلاکچین ایران، با تاکید بر این‌ که ماینینگ به عنوان صنعت شناخته شده است، گفت: این موضوع توسط دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام شد، فعالان این حوزه ابتدا سعی کردند از کارخانجات ورشکسته استفاده کنند، زیرا برای آن قانون یا منع قانونی وجود نداشت.

آشتیانی با بیان این‌که پیک مصرف برق در کشور ۵۵ تا ۶۰ هزار مگاوات است، گفت: کمی کمتر از یک درصد از پیک به ماینینگ اختصاص دارد و با توجه به رشد هفت درصدی پیک نسبت به سال گذشته نمی‌توان خاموشی و افزایش مصرف را به گردن ماینینگ انداخت.

در ادامه امیر بیات، عضو انجمن و کارگروه استخراج رمز ارز و ماینینگ، با بیان این‌ که بانک مرکزی دو سال است که درباره بلاکچین صحبت می‌کند، اظهار کرد: «اخیراً اعلام شده است که افزایش هفت درصدی مصرف برق در کشور به خاطر فعالیت ماینینگ است. هفت درصد به معنی ۴۰۰۰ مگاوات بوده که یعنی باید بیش از دو میلیون و ۷۰۰ دستگاه ماینینگ در ایران وجود داشته باشد، این در حالی است که طبق اعلام وزارت نیرو ۱۴۸ هزار دستگاه وجود دارد.» وی با تاکید بر این‌که آمار و ارقام اشتباه است، گفت: اگر آماری که ارائه می‌شود صحت داشته باشد، یعنی در ایران ۵۰ درصد بیت‌ کوین دنیا تولید می‌شود. بیات تاکید کرد: «اگر در ایران بیت‌ کوین تولید نکنیم مردم از کشورهای دیگر می‌خرند و برای آن دلار پرداخت می‌کنند که این به معنی خروج ارز از کشور است.»

برخوردهای دوگانه باعث ایجاد چالش در حوزه ماینینگ

آشتیانی در ادامه با انتقاد از برخورد مسئولین با ماجرای ماینینگ اظهار کرد: «برخورد مسئولان با این ماجرا بسیار دوگانه است، به صورتی که شاهد برخورد قضائی در استان یزد در کنار برخورد همدلانه در استان زنجان بودیم.»

وی با تاکید بر این‌که برخورد دوگانه و سردرگمی در گمرک هم وجود دارد، توضیح داد: «گمرک با ترخیص دستگاه‌ها به صورت سلیقه‌ای برخورد می‌کند. در برخی موارد جلوی ترخیص گرفته می‌شود و در برخی موارد دستگاه‌ها را با تعرفه‌های مختلف ترخیص می‌کنند و همین موضوع باعث شده است که دولت از درآمد قانونی ۳۶۰ میلیارد تومانی عوارض گمرک این کالاها محروم شود.»

وی ادامه داد: گاهی به خاطر تعلل گمرک، دستگاه‌ها از مبادی نادرست وارد کشور می‌شوند. در بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان قم که در ۲۷ اردیبهشت‌ ماه سال جاری ارائه شد، مجوز و پروانه بهره‌برداری برای مونتاژ ماینر و رمز ارز ارائه شده است اما روز گذشته رئیس ستاد مبارزه با قاچاق اعلام کرد با استخراج کنندگان برخورد می‌کند.

شرفی، عضو انجمن بلاکچین، با تاکید بر این‌ که برخورد قهرانه وزارت نیرو احتمال این‌ که صنعت ماینینگ را به مسیر غلط هدایت کند را افزایش می‌دهد، گفت: «این کار باعث افزایش انشعاب‌های غیرمجاز نیز می‌شود. همچنین خطر زیرزمینی شدن فعالیت و این‌که به منازل مردم هم کشیده شود وجود دارد. ما می‌خواهیم ساماندهی زودتر انجام شود، زیرا اگر به این فرصت خوب نپردازیم از دست خواهد رفت». وی با بیان این‌که فعالانی که شناسایی شدند، هزینه برق را با تعرفه برق تجاری پرداخت می‌کنند، اظهار کرد: باید توجه داشت ریسک ورود به این حوزه بالاست و از سرمایه گذاران خواهش می‌کنم ابتدا ریسک را شناسایی کرده و بعد وارد شوند.

پیشنهاد انجمن بلاکچین به وزارت نیرو

آشتیانی در ادامه در مورد پیشنهادات انجمن بلاکچین به وزارت نیرو، اظهار کرد: «پیشنهاد ما این است که وزارت نیرو ۱۰ ماه از سال با خوش سلیقگی با ما رفتار کند و ما دو ماه سال را با وزارت نیرو راه خواهیم آمد. پیشنهاد دیگر این است که سرمایه‌گذار این حوزه بعد از بازگشت این سرمایه ۲۰ درصد از درآمد خود را در انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه گذاری کند». به گفته کارشناس حوزه بلاک چین کارآفرینان این حوزه سرباز اقتصادی کشور هستند نه قاچاقچی انرژی.

شرفی در ادامه در مورد اخباری مبنی بر این‌ که چینی‌ها برای استخراج رمز ارز به ایران هجوم آورده‌اند، گفت: ب«به نظر من خیلی از مواردی که گفته می‌شود، غلو است. چینی‌ها برای ایجاد مزرعه در مناطق آزاد اقتصادی ایران درخواست داده‌اند. باید توجه داشت سرمایه گذاری خارجی در هیچ بخشی بد نیست، بلکه مسیری که برای سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد کشور تعیین می‌شود، مهم است.»

Source & Image

https://coiniran.com/?p=30556
دکمه بازگشت به بالا