ایستگاه خبر

چرا Arbitrum راهکار پیشقدم اتریوم لایه-۲ خواهد بود؟

Arbitrum که از راهکارهای مقیاس‌پذیر لایه‌‌-۲ شبکه‌ی اتریوم است طی ماه‌های اخیر با استقبال فراوان کاربران و توسعه‌دهندگان روبرو شده است. براساس داده‌های شرکت تحلیلی Footprint Analytics، سهم مشارکت Arbitrum درمیان تمام ارزش دارایی‌های قفل‌شده‌ی (TVL) 41.88 درصد یا معادل ۲.۲۵ میلیون دلار می‌باشد. این پروژه درحال حاضر پیشگام اصلی شبکه‌ی لایه-۲ اتریوم است.

چرا Arbitrum راهکار پیشقدم اتریوم لایه-2 خواهد بود؟

درمقایسه با سایر راهکارهای لایه دوم، شبکه‌ی اصلی آربیترام در اول سپتامبر ۲۰۲۱ و با کمی تاخیر راه‌اندازی شد، با این‌وجود در یک روند غیرقابل پیش‌بینی ارزش دارایی‌های موجود در آن به‌سرعت از سایر پروژه‌ها سبقت گرفت.

دلایل برتری Arbitrum نسبت به سایر پروژه‌ها

۱ – هزینه‌ی پایین مهاجرت فناوری

درمقایسه با راهکارهای ZK، مجموعه‌ راهکارهای Optimistic آربیترام از محبوبیت بیشتری دربین توسعه‌دهندگان  برخوردار است. این محبوبیت مختص بازه‌های کوتاه‌مدت است و در بلند‌مدت این ZKها هستند که به‌دلیل سرعت بالا و امنیت بیشتر ممکن است گوی سبقت را Optimistic بربایند.

۲ – هزینه‌ی گس پایین

Arbitrum قادر به پردازش ۴۰ هزار تراکنش در هر ثانیه است، این رقم از قدرت محاسباتی ۱۵ الی ۳۰ عددی بلاک‌چین اتریوم بسیار بیشتر است. درنتیجه ازدحام شبکه و هزینه‌ی تراکنش‌ها کاهش یافته و سرعت اجرای آنها بسیار بالا خواهد رفت. طبق جدیدترین داده‌ها، هزینه‌ی تراکنش‌های آربیترام و اتریوم به‌ترتیب ۱.۸ و ۶۴ Gwei است، به‌عبارت بهتر ۳۶ بار ارزان‌تر از اتریوم.

۳ – شبکه‌ی انعطاف‌پذیرتر

کاربران زیادی دچار این پرسش می‌شوند که چرا شبکه‌ی Optimistic که از مجموعه‌ راهکارهای Optimistic نیز بهره می‌برد به‌اندازه‌ی آربیترام کارآمد نیست. در پاسخ باید دانست که پیش از عرضه‌ی رسمی Arbitrum، بیشتر از ۴۰۰ پروژه‌ی امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) به‌عضویت آن درآمده و در شروع کار نیز ده‌ها پروژه‌ی دیگر بر بستر آن قابل اجرا بوده است. این انعطاف‌پذیری بالا به کاربران امکان دسترسی به طیف وسیعی از عملیات را می‌دهد. از سوی دیگر شبکه‌ی Optimistic از یک فهرست اپلیکیشن‌ها و پروژه‌های مجاز برخوردار است و تنها به آنها اجازه‌ی فعالیت خواهد داد.

پیشنهاد مطالعه: اتریوم ۲.۰ چیست؟ (Ethereum 2.0) تاریخ عرضه اتریوم ۲

Source

https://coiniran.com/?p=48970
دکمه بازگشت به بالا