ایستگاه خبر

بیش از ۳ میلیون نفر از پول‌های رمزنگاری استفاده می‌کنند

ارزهای رمزنگاری شده، پلی بین شکاف سیستم های مالی و کارشناسان کامپیوتری هستند که با خونسردی در حال به دست آوردن مارکت های روز هستند. در این سیستم‌های پرداخت نظیر به نظیر، برای انجام و تایید تراکنش‌ها، از فناوری بلاکچین استفاده می‌شود.

از آنجا که عملکرد این شبکه به صورت غیرمتمرکز است، هیچ مرجعی برای تعیین قانونی بودن یا نبودن تراکنش‌ها در آن وجود ندارد. ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) خالق بیتکوین، کوشیده است با استفاده از رایانه‌های خود کاربران، بخشی از پازل رمزنگاری شده را حل کند.

کمک به حل مشکل، از طریق تایید بلاکچین صورت گرفته و مجوز دسترسی به میزان مشخصی – یا کسری – از بیتکوین را صادر می کند.

اگر چه این موضوع قدری پیچیده به نظر می‌رسد ولی به صورت تئوری، هر فردی با در اختیار داشتن هر نوعی از رایانه می‌تواند وارد بازار پول‌های رمزنگاری شده شود. در ابتدا جلب توجه در این پول‌ها روند کُندی داشته است ولی پژوهش‌های اخیر، عکس این مطلب را نشان می‌دهد.

سه میلیون کاربر و بیشتر….

گزارش اخیر مرکز Cambridge Center for Alternative Finance موسوم به CCAF حاکی از آن است که پول‌های رمزنگاری شده بیش از تصورات اولیه، مورد پذیرش کاربران قرار گرفته است. تخمین زده می‌شود در حال حاضر بیش از ۳ میلیون نفر به طور فعالانه این نوع پول‌ها را استخراج، جمع و نگهداری می‌کنند. چیزی که باعث تعجب می شود آن است که برآوردهای قبلی، این رقم را حدود یک میلیون نفر تخمین زده بود.

CCAF، برای رسیدن به این نتیجه گیری، اطلاعات جمع‌آوری شده از حدود ۷۵ درصد صنعت پول‌های رمزنگاری شده – از بیش از ۱۰۰ شرکت در ۳۸ کشور – را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

یافته‌های این پژوهش مهم، از رشد بی‌سابقه پول‌های رمزنگاری شده حکایت دارد. اگر چه بیتکوین پس از عرضه در سال ۲۰۰۹، چند صباحی بازار را در قبضه خود گرفت اما ورود دیگر پول‌های رمزنگاری شده به عرصه باعث شده اخیراً این رقم به ۷۲ درصد کاهش یابد.

ورود هر چه بیشتر کسب و کارها به این عرصه – که البته پدیده خوبی است – شاه‌کلید بقا و ماندگاری بیتکوین در دراز مدت به شمار می‌رود. با افزایش تعداد شرکت‌هایی که بیتکوین را به عنوان یک شیوه پرداخت تایید می‌کنند، دیدگاه‌ها نسبت به این ارز دستخوش تغییر خواهد شد، و مردم معمولاً از آن کمتر به عنوان یک سرمایه – مانند سهام – استفاده می‌کنند بلکه بیتکوین را بیشتر به عنوان چیزی شبیه یک پول واقعی در نظر می‌گیرند.

روند صعودی پذیرش بیتکوین در بازارهای تجاری، برای موسسات غیرانتفاعی نیز امر مثبتی به شمار می‌رود زیرا در این حالت امکان پذیرش هدایای بیتکوینی برای آنها فراهم می‌گردد. اگر چه پذیرش اولیه بیتکوین به سال ۲۰۱۴ باز می‌گردد ولی اکنون بسیاری از نهادهای غیرانتفاعی، بیتکوین را چیزی فراتر از پول نقد می‌دانند و آن را یک درآمد جاری اضافی به شمار می‌آورند. زیرا هزینه پردازش این ارز دیجیتال بسیار کمتر از هزینه‌های مربوط به تراکنش‌های کارت‌های اعتباری است. علاوه بر این، برخی تحلیلگران شخص ثالث، تراکنش‌های مربوط به مراکز غیرانتفاعی را بدون دریافت هزینه‌ای انجام می‌دهند و این امر به نوبه خود امکان پرداخت‌های مالی توسط خیرین واقع در خارج از مرزها را بسیار آسان می‌سازد.

شاید جالب ترین موضوع این باشد که چون IRS، بیتکوین‌ ها را در زمره دارایی‌هایی که به آنها مالیات تعلق می‌گیرد دسته‌بندی کرده، لذا این پول‌های دیجیتال مشمول الزامات گزارش‌های مالیاتی نیستند. بنابراین در اکوسیستم مراکز غیرانتفاعی، بیتکوین‌ ها هدایای غیرنقدی به شمار می‌روند که هیچ ارزش مشخصی به آنها اختصاص نیافته است.

آینده پول‌های رمزنگاری شده

پا به پای افزایش تعداد کاربران پول‌های دیجیتالی، سیستم باید برای وفق دادن خود با آنها دچار تغییر و تحول شود. حل مشکل حریم خصوصی یا همان Privacy یکی از مباحث اصلی در این خصوص در سال ۲۰۱۷ به شمار می‌رود.

در حال حاضر، با در دست داشتن اطلاعات صحیح، ارتباط دادن یک آدرس بیتکوین به یک مالک، کار بسیار آسانی است. این امر بالقوه باعث می‌شود راه دسترسی غیرقانونی به اطلاعات شخصی افراد فراهم گردد.

ما همچنین ممکن است شاهد ظهور آموزشگاه‌هایی باشیم که بر پول‌های رمزنگاری شده تمرکز دارند؛ از قبیل آن چه که در دانشگاه اوهایو مشاهده می‌کنیم. در این دانشگاه، دانشجویان می‌توانند شهریه‌شان را در قالب بیتکوین پرداخت کنند.

از منظر کلی، آینده پول‌های رمزی روشن به نظر می‌رسد. با برخورداری از سه میلیون کاربر فعال – که این رقم رو به افزایش است – کسب و کارهای فعال در یک کشور ممکن است از این نوع پول‌ها به عنوان یکی از شیوه‌های پرداخت استفاده کنند. نهادهای غیرانتفاعی در خصوص دریافت خیریه‌ها انعطاف بیشتری خواهند داشت و دانشجویان نیز برای پرداخت هزینه‌های تحصیلی، گزینه‌های بیشتری پیش روی خود خواهند دید. در مورد دلار آمریکا باید گفت فقط گذشت زمان، وضعیت آینده آن را مشخص می‌سازد.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source & Image via: bitcoinmagazine


https://coiniran.com/?p=7131
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x