ایستگاه خبر

۲۰۱۶: سال سرفرازی بلاکچین

 کریس دروس یک توسعه دهنده نرم افزار، مبلغ بیتکوین و میزبان همراه پادکست جنجالی سانسور نشده بیتکوین می باشد، دروس جمع بندی خود از سال ۲۰۱۶ را اینگونه بیان می کند، نگاهی به ایده هایی که او معتقد است برای نوآوران بی ثمر بود.

هر چند ممکن است برای بعضی ها ناخوشایند باشد، بلاکچین در حال اوج گیری می باشد.

علی رغم چالش های موجود در سایر حوزه ها، در نظرگیری بلاکچین در پروتکل های مربوط با سرعت زیادی در حال انجام است، در این باره می توانم با ارائه نتایج جالب استدلال نمایم. هر چقدر که شما می نگرید میبینید که کارها تخصصی تر می شوند، بانک ها خدمات خود را گسترش می دهند و خدمات اطلاعاتی جهانی می شوند.

اما، چرا همگان درباره قابلیت های بالقوه این تکنولوژی برای آینده صحبت می نمایند؟ به نظر می رسد که این اتفاق جدید آن قدر ها هم بی سر و صدا و سرراست که بقیه فکر می کردند نمی باشد.

واسطه گرانی که در سال ۲۰۱۶ قصد داشتند با استفاده از بلاکچین به یکباره ثروتمند شوند، فهمیدند که شانس موفقیت آن ها خارج از هدف اصلی آن (جریان مالی) به طرز فزاینده ای پایین می باشد. در واقع شرکت هایی که روی این هدف تکیه دارند موفق می شوند- نه آن هایی که به دنبال درآمد بیش از اندازه با استفاده از ثروت سرمایه داران می باشند.

تجارت های پرسود مانند Nitrogensports و Alphabay (اگر نخواهیم از نرم افزار قدیمی randsomware نامی ببریم)دیگر در دسترس نمی باشند- اما همانند هر تجارتی که بر آربیتراژ قانونی تکیه دارند، دیگر شرکت ها و افراد به پیشرفت بلاکچین به دید حسرت نگاه نخواهند کرد.

بانک های بزرگ و حامیان بلاکچین خصوصی به احتمال زیاد به این زودی موفقیت این نوع تجارت ها را تایید نخواهند کرد. اما این به این معنی نمی باشد که این نوع تجارت ها تعیین کننده مسیر تغییرات نمی باشند- و آن ها حتی شاید بیشتر از شرکت های نوبنیان صنعتی به اخبار منتشر شده در این حوزه علاقمند می باشند.

اگرچه برخی ممکن است نظرات خود را در رابطه با این تجارت ها ارائه دهند، مطالعات اولیه نشان می دهد که موفقیت آن ها می تواند هزینه های جرم و جنایت را در مقایسه با سایر تکنولوژی ها کاهش دهد- و این امر شاید بتواند امنیت کامپیوتر را با برانگیختن کاربران به استفاده از نرم افزارهای بهتر افزایش دهد.

این که آیا آن ها موفق می شوند یا نه، موضوع مورد بحث در سال ۲۰۱۷ خواهد بود.

۲۰۱۶ تمام شد و بیتکوین از شیب روشنگری خود را در نمودار چرخه هایپ بالا می رود، در نگاهی به گذشته می توان نکات منفی و مواردی که کاملاً دور از واقعیت بودند را در طول هیجان مرتبط با بلاکچین در سال ۲۰۱۶ دید.

  1. بلاکچین بدون رمز

این ایده که بلاکچین می تواند بدون استفاده از سیاست عمومی رمزگذاری وجود داشته باشد در اوایل ۲۰۱۴ مطرح گردید. به عنوان بهترین برای هر دو جهان ارائه گردید، این ایده بسیار ساده بود، بانک ها ایده بیتکوین در رابطه با نحوه پرداخت و سیستم مالی را دوست داشتند ولی به بیتکوین به عنوان یک ارز نگاه نمی کردند.

هم اکنون برخی علایم وجود دارد که نشان می دهد این ایده در نهایت با تلاش شرکت های نوبنیان همانند کنسرسیوم بانکی R3 و لجر توزیعی بعد از تجارت شرکت نوبنیان مجموعه دارایی های دیجیتال اوج گرفت.

اگرچه تکنولوژی دارایی های دیجیتال (تکنولوژی پشت پرده بیتکوین) خواستار یک جایزه مالی برای پشتیبانی افرادی می باشد که قابلیت تغییر ندارند(مانند ماینرها)، این شرکت ها در ارائه راه حل به این گونه مسائل سریع عمل نمودند و این بار احتمالی را برداشتند.

اما، با پایان سال این امر سریعاً مشخص گردید که حداقل برخی از حامیان اولیه خودشان در این امر سرمایه گذاری نمی کردند.

به نظر می رسد که شرکت های خصوصی بلاکچین بر این باور بودند که بلاک های داده در عمل کارآمد نمی باشند، و واقعیت مشترک این بود که تکنولوژی پشت پرده بیتکوین بود که ارزش حامیان بیتکوین را بالا می برد.

هلدینگهای دارایی های دیجیتال تا جایی پیش رفته اند که بسیاری از مراجع مربوط به بلاکچین را در جدیدترین طراحی های مربوط به سایت های خود حذف نموده اند، در عوض شعار خود “تکنولوژی لجر توزیعی” را برای خرید و فروش در بازار سیاه ارائه نموده اند.

در رابطه با مواردی از پیشنهادات مالی که به تعریف علمی بلاکچین مربوط می شود، به نظر می رسد امید تنها چیزی است که کسی درباره آن نمی پرسد.

  1. ICOs

اگرچه بنده مطالب زیادی در رابطه با ICOs در مقالات قبلی نوشته ام، هیچ مقاله ای در باب بلاکچین کامل نخواهد بود مگر آنکه برند جدید آلتکوین ها را در نظر گرفته باشد.

با در نظرگیری این نکته که جذابیت بیتکوین سریعاً افزایش یافت، اکسچنجهایی مانند کوین بیس به سمت بازارهای جدید کلاهبرداری به عنوان وسیله ای برای جلوگیری از کم شدن هیجان موجود برای واسطه گران رفتند.

البته، این اکسچنج آمریکا با موفقیت توانست با قانون آربیتراژ SEC پایدار بماند (و با برچسب گذاری موارد امنیت دیجیتال بلاکچین)، هنوز قابل مشاهده باقی بماند.

اما با پایان سال، به نظر می رسد که SEC این روند را به طور کلی قبول ننماید و زمانی که رقبای ICO بیان می کنند که تجارت واسطه گران می تواند باعث جلب توجه بیشتر شود و از نظر مالی توسعه دهندگان نرم افزار را حمایت نماید، تا به امروز حتی یک مورد موفق هم نداشته ایم.

خارج از بحث حکایت های داستانی تجار داخلی که در زمان مناسب بیرون آمدند و ثروتمند شدند و آنهایی که دیرآمدند متضرر شدند، نحوه کسب چنین ثروتی کماکان شفاف نمی باشد.

تا به امروز، بیشتر اپکوین ها(appcoins) یا نشان های بلاکچین ها در دفترهای صرافی ها موجود می باشند و می توانند توسط واسطه گران بی وجدان به افراد جدید فروخته شوند در حالی که هیچ مشتری دیگری ندارند.

  1. قراردادهای هوشمند تیورینگ کامل

به نظر می رسد که مزایای منطق پنهانی و چاپ مکرر کدها رفته رفته روشن تر می شود. تاکنون، همه تلاش ها برای یافتن کارایی با چاپ کدها در بلاکچین افت پیدا کرده است.

بنابراین بسیاری تلاش نموده اند مانند “گروه های Uber”، “بازارهای پیش بینی”، ابر ذخیره سازی”(cloud storage) [در واقع همه این ها تجارت های موفق بر مبنای بلاکچین می باشند]- تنها موفقیتی که من می توانم در پانزیها اتوماتیک پیدا کنم، به صورت قابل اثباتی پانزی منصفانه و قماربازی صریح پانزیها می باشد.

هر چقدر مردم در جستجوی حالت های کاربردی باشند جاییکه سربار مفرط قراردادهای هوشمند تیورینگ کامل دارای کارامدی خالص باشد، الگوریتم های مستعد سانسور کمی مانند قماربازی، بازار سیاه و باجافراز وجود دارند که هیچ اعمال نیروی خارجی در آن ها وجود ندارند که بتواند از حل مشکلات توسط HTTP و Tor پیشگیری نماید.

با این حال، سربار و پیچیدگی موجود در حفظ یک قرارداد هوشمند بلاکچین مانند اتریوم تا حد زیادی در الگوهای رفتاری کمدی مشاهده شده است.

  1. DAOs

برای دیگران در سال ۲۰۱۶، به نظر می رسد که بلاکچین آماده تبدیل شدن از قدیمی ترین موسسات در جهان مدرن کنونی به یک شرکت بزرگ می باشد.

بنابراین، سازمان های خودمختار توزیعی (DAO) به عنوان راه حل هایی برای جلوگیری از سو استفاده واسطه گرانی که به دنبال منافع خود هستند، عمل می نمایند.

سرعت حرکت رقبای DAO به نظر می رسد که باعث تسهیل افزایش کارایی در بازار توسط کدهای مربوط به قراردادهای هوشمند بشود، و بدون رهبری و هدایت گروه های قدیمی کارمندان، موسسان و تصمیم سازان و تنها با شناساندن خود این کار را انجام دهد.

بسیاری در کمپ pro-DAO به نظر می رسید که آن قدر ناآگاه باشند که بیشتر شبیه خود کد باشند، این شرکت ها خواستار توسعه ثابت مکرر و جهت گیری در پاسخ به فشار اعمالی ازسوی رقبا و تغییر در محیط قانونی و تکنولوژیکی بودند.

اما بعد از ازهم پاشیدگی DAO (که فرصتی برای ایجاد کدهای غیرقابل تبدیل بود) طرفداران این امر تامین مالی خود را از دست دادند.

  1. اعتماد به بانک داری

وقتی که مدیر اصلی دارایی های دیجیتال Blythe Masters در کنفرانس بانک های امریکا در سال ۲۰۱۶ شرکت کرد، او اظهار داشت بانک ها آنقدر به همدیگر اعتماد دارند که جزئیات مالی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

بر اساس نظر او هدف بلاکچین بی نیاز نمودن سیستم مالی به داشتن اطلاعات تجاری محرمانه افراد و قادر ساختن قانون گذاران و بانک ها به کسب منفعت در آن واحد با کاهش داده های نامتقارن در بازار می باشد.

متاسفانه، از زمان بیان اعلامیه بانک ها صرفاً خود را از کنسرسیوم های اولیه کنار نکشیده اند و آن ها شروع به حمایت از ایده هایی کرده اند که کنترل بر روی این تکنولوژی را بیشتر می کند.

علاوه بر این، این موسسات شروع به پرسش در رابطه با انجام چیزهایی که اطلاعات آن ها را از فاش شدن نگه دارد، نموده اند.

در حالیکه بیشتر صاحبان تجارت های موفق سال ها پیش این کنترل نامتقارن اطلاعات در بازار را به عنوان کارایی تجارت خود جلوه داده اند و پیشروان بلاکچین تازه به این موضوع رسیده اند.

چنین تصوری همان ایده ای است که ما تحت عنوان تجارت باز به دنبال آن بودیم.

  1. پیشگویی

نه، هیچ قرارداد هوشمندی نمی تواند به اندازه پیشگوها خوب عمل نماید.

تازه وارد ها به فضای بیتکوین و بلاکچین در امسال چشم امید به افرادی داشتند که دانش عمیقی در این حوزه داشتند.

در سال ۲۰۱۶ “پیشگو” ظاهر گردید و اطلاعاتی را به خیل عظیمی از مردم ارائه داد.

پیشگویی های اولیه توسط افرادی مانند Balaji Srinivasan، Vitalik Buterin و Andreas Antonopolous ارائه داده شدند- اما این اشخاص با افراد جدیدی نظیر Don Tapscott، William Mougayar و Bettina Warburg نظر خود را تغییر دادند.

با اینکه این پیشگویی ها روی به اغراق آورده اند، فضای بلاکچین بسیار مثبت به نظر می رسد.

برای بسیاری از افراد جدید در سال ۲۰۱۶، بلاکچین به عنوان یک ناجی محسوب می شد، این پرسش که بلاکچین چه فایده ای دارد به یک تابو تبدیل شد.

هنوز با پایان سال، نبودن لباس برای هر یک از این پیشروان به طرز دردناکی آشکار می باشد. به نظر می رسد که در یک سیستم با این پیچیدگی سنجیدن صلاحیت افراد در بررسی ادعاهای مطرح شده در این حوزه ضروری می باشد.

  1. قوانین بلاکچین

هم اکنون به نظر می رسد که کارایی بلاکچین در آربیتراژ قانونی می باشد. اما در سال ۲۰۱۶ برخی با هدف کاربردی کردن بلاکچین در قوانین بازرگانی وارد شدند. اما موفقیت آن ها محدود بود.

من بارها استدلال نموده ام که قوانینی مستعد بهبود اتخاذ بلاکچین می باشند که سانسور کارت های اعتباری و پرداخت های الکترونیکی را افزایش داده و گسترش دهند در غیر اینصورت بازارهای بالقوه فعال خواهند شد.

این اقدامات محدود کننده مانند یک کمک هزینه مالی عمل می نمایند که در عوض نرخ پذیرش بلاکچین را بالا می برند.

با در نظر گیری نکات بالا، افرادی در این قضیه بیشتر از همه تاثیر گذار می باشند که جزء اعضای قانونگذار در آمریکا و مهم تر از آن کسانی می باشند که آن ها را استخدام می نمایند.

فارغ از این که گروه های تنظیم کننده قوانین بلاکچین می توانند به مردم چه پیشنهاداتی را بدهند، در بهترین حالت می تواند باعث گمراهی آن ها بشود.

اگرچه این درس را در سال ۲۰۱۶ آموختیم، اما نشانه هایی وجود دارد که می گویند شاید این مطالب درست باشد.

  1. موارد بعدی بزرگتر

قطعا نوآوری های جدیدی در رابطه با بلاکچین در راه خواهد بود- اما کماکان رسوایی ها و کلاهبرداری ها تاثیر خود را بر صنعت می گذارند. با این وجود، من بر این عقیده می باشم که با حمایت مالی از ایده های برتر به دست نخواهد آمد بلکه با فراهم آوردن مکانیزمی خواهد بود که بیتکوین را در مرحله اول در نظر گیرد.

پیشنهادات ساده ای که توسط یک فرد متخصص و برای حل مشکل شخصی خویش ارائه می شود، مد نظر می باشد.

شاید این مساله درس سال ۲۰۱۶ باشد. زمان به ما خواهد گفت.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

منبع: coindesk

https://coiniran.com/?p=4275
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x