دسته بندی نشده

یک تعریف ساده از بیت کوین (تصویری)

بیت کوین چیست؟

فکر کن که من و تو روی صندلى یه پارک نشستیم، هوا هم عالیه. من یک سیب دارم و اون رو به تو میدم. حالا تو یک سیب دارى و من هیچ سیبى ندارم. درسته؟

bitcoin-chist-farsi

بیا با دقت بیشترى به ماجرا نگاه کنیم؛ من سیب رو بصورت واقعى و فیزیکى به تو دادم و تو هم مطمئن هستى که این اتفاق افتاده، چون سیب رو دریافت کردى. من اونجا بودم، تو هم بودى و همین طور یک سیب.

همه چیز شفافه ، ما براى انتقال سیب نیاز به شاهد یاشخص سوم نداریم. نیازى نداریم که یک آدم معتمد مثلا دایى ناصر که همه بهش اعتماد دارند, تایید کنه که من سیب رو به تو دادم.

حالا سیب براى توست و من نمیتونم سیب دیگرى به تو بدم چون دیگه سیبى ندارم، چون آخریش رو دادم به تو. سیب در مالکیت توست و تنها تو هستى که میتونى تصمیم بگیرى که از این به بعد چه کارى با اون انجام بدی. میتونى اون رو به دوستت بدى و اون هم به دوستش و همینطورى به نفرات بعدى.

تو هستى که میتونى تصمیم بگیرى که از این به بعد چه کارى با بیت کوین انجام بدی

خوب، این اتفاقیه که در دادوستد شخص به شخص یا همتا به همتا مى افته، حالا این دادو ستد میتونه سیب، موز، کتاب، یک اسکناس یا هر چیز دیگرى باشه.

برگردیم به سیب؛

حالا فرض کنیم که یه سیب دیجیتالى داریم، من سیب دیجیتالی خودم رو میدم به تو. اها! اینجا جالب میشه!!

حالا فرض کنیم که یه سیب دیجیتالى داریم، من سیب دیجیتالی خودم رو میدم به تو

چطور میتونى مطمئن بشى که سیب دیجیتالى که براى من بود الان براى توئه؟ از کجا معلوم که من یک کپى از سیب دیجیتالى رو به دایى ناصر نداده باشم! یا اینکه دهها کپى از این سیب نداشته باشم؟ یا شاید من یک کپى از سیب دیجیتالى رو در اینترنت ارسال کنم و میلیونها نفر بتونن اون رو دانلود کنند؟ یکم پیچیده به نظر میاد، نه!؟

همون طور که میبینید دادوستد دیجیتالى یکم مشکل داره، انتقال یک سیب دیجیتال به راحتى انتقال یک سیب فیزیکى نیست.

برخى از دانشمندان خوش فکر براى این مشکل  یک اصطلاح انتخاب کرده اند، Double-Spending Problem یا  ٢بار خرج کردن.

این مسئله مدتها ذهن دانشمندان رو به خودش مشغول کرده بود و نتونستند اون رو حل کنند، تا به امروز!

 Double-Spending Problem یا ٢بار خرج کردن.

دفتر کل

شاید بهترین راه این باشه که تمام جابجایى و انتقال سیب دیجیتالى رو رسد و پیگیرى کنیم و اونها رو در یک “دفتر کل” (ledger) ثبت کنیم.

خوب حالا باید یک جایى رو در نظر بگیریم که در اون از این “دفتر کل” نگهدارى بشه و همگان به اون اعتماد داشته باشند. مثلا بلیزارد (Blizzard) سازنده بازى کامپیوترى “وارکرفت” یک “دفتر کل” داره که در اون تمام اطلاعات و اتفاقات داخل بازى از جمله اینکه چه میزان قدرت دارى و چه میزان از قدرتت رو مصرف کردى ثبت میشه و کسى نمیتونه قدرتش رو ٢بار مصرف یا خرج کنه. خوب پس با این حساب میشه گفت که یک دفتر کل میتونه مشکل رو حل کنه!

مشکل!

اما هنوز چند مسئله وجود داره،

١) ممکنه مالک سایت بلیزارد اقدام به دستکارى در اطلاعات “دفترکل” کنه! چى میشه اگر سازندگان و نگهدارندگان “دفترکل” اقدام به کپى کردن سیبهاى دیجیتالى در حساب خودشون بکنند و کسى هم متوجه نشه!!

٢)این روش شبیه زمانى که ما در پارک بودیم نیست، ما در پارک دو نفر بودیم که براى دادن سیب نیازى به دایى ناصر به عنوان شاهد یا داور (شخص سوم) نداشتیم. اما اینجا یک عده هستند که از دفترکل نگهدارى میکنن و حکم داور(شخص سوم) رو دارند.

شاید بهترین راه این باشه که تمام جابجایى و انتقال سیب دیجیتالى رو رسد و پیگیرى کنیم و اونها رو در یک "دفتر کل" (ledger) ثبت کنیم.

چه باید کرد که نیاز به وجود شخص سوم حذف بشه؟

راه حل؛

چى میشد اگه همه یک کپى از دفترکل داشته باشن؟
مثلا بجاى اینکه همه اطلاعات بر روى یک سرور مرکزى مثل بلیزارد ثبت و نگه داری بشه، همه اعضا شبکه یک کپی از اطلاعات رو در کامپیوتر شخصی خودشون داشته باشند و تمام نقل و انتقالات سیبهاى دیجیتالى از ابتدا تا به امروز در این دفتر همگانى ثبت بشه.

دیگه کسى نمیتونه تقلب کنه، یعنی من دیگه نمیتونم سیب دیجیتالى که ندارم رو براى تو بفرستم. چون اون وقت اطلاعات “دفترکل” من با اطلاعات دفترکل دیگران همخوانى نداره و تو به راحتى متوجه میشی که دیگران اطلاعات من رو تایید نمیکنند. چون در واقع من سیب دیجیتالى ندارم که بخوام به تو بدم و دارم ادعاى دروغ میکنم.

چى میشد اگه همه یک کپى از دفترکل داشته باشن؟

چون در این روش اطلاعات فقط توسط یک نفر کنترل نمیشه، پس من خیالم راحته که هیچ کسى نمیتونه تصمیم بگیره همینطورى به خودش سیب دیجیتالى بده. قانون نقل و انتقال هم از ابتدا به همگان اعلام میشه، و تمام کدها و قوانین اوپن سورس یا متن باز هستند، پس این امکان برای همه وجود داره که اگر توانایى دارند براى بهبود و بهتر شدن طرح تلاش کنند تا بعداز بررسى و تایید دیگران در شبکه اعمال بشه. این یعنى مشارکت و شفافیت کامل در تمام ساختار، چیزى شبیه به دانشنامه ویکیپدیا.

تو میتونى در این پروژه مشارکت کنى و با کمک به حل مشکلات ١٢.۵ سیب دیجیتال به عنوان پاداش دریافت کنى. درواقع این تنها راه بوجود آوردن سیب های دیجیتالى بیشتری در سیستم است.

من سیستم رو کمی ساده و ابتدایى توضیح دادم اما واقیعت اینه که چنین سیستمى وجود داره و اسمش بیت کوین است و اون سیبهاى دیجیتالى همون بیتکوینهاى داخل این سیستم هستند.

دفترکل چه کارى را انجام میدهد؟

این دفتر اوپن سورس است، یعنى تمام ساختار ان براى همه افراد آشکار است. از ابتدا تعداد کل سیبهاى موجود یا همون بیت کوین در شبکه مشخص و در دفترکل ثبت شده، پس کسى نمیتونه براى خودش سیب اضافه تولید کنه.
وقتى که من نقل و انتقال انجام میدم مطمئن هستم که سیب دیجیتالى من با ثبت مدرک از حساب من به حساب تو منتقل میشه.
ما قبلا در مورد یکبار انتقال سیب دیجیتالى مطمئن نبودیم و این احتمال وجود داشت که شخص چند کپى درست کند. اما در این سیستم تمام تراکنشها در ابتدا توسط افراد دیگر تایید وبعد در دفترکل ثبت مى شوند.
با توجه به اینکه این یک “دفترکل” محسوب میشه، من دیگه نیازى به دایى ناصر(شخص ثالث) ندارم که بخواد نقش داور یا قاضى رو ایفا کنه و مراقب باشه که من کلک نزنم و اقدام به کپى سیبها نکنم و یا یک سیب رو دوبار انتقال ندهم.
حالا در داخل شبکه ما یک سیستم نقل انتقال سیب دیجیتالى یا بیت کوین داریم؛ درست مثل همون زمانى که در یک پارک روى نیمکت نشته بودیم و من سیب واقعى را به تو دادم. نقل و انتقالى که فقط بین دو شخص اتفاق مى افتد تو و من، دیگر نیازى به دایى ناصر یا هر شخص ثالث دیگرى براى نظارت وتایید نداریم.

به عبارت دیگه نقل و انتقال بیت کوین در این سیستم دیجیتالی درست مثل نقل و انتقال در دنیاى فیزیکى انجام میشه. حالا ما میتونیم با ١٠٠٠ عدد سیب تراکنش انجام بدیم یا حتى با ١ میلیون یا ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ سیب و اصلا هم مهم نیست که کجاى دنیا هستیم، تو میتونى در قاره آمریکا باشى و من در قاره آسیا.

پخش از آپارت

 

پخش از یوتیوب

نوشته های مشابه

4 thoughts on “یک تعریف ساده از بیت کوین (تصویری)”

 1. سلام من اخیرا اخباری زیادی درباره ارز دیجیتالی شنیدم و خیلی کنجکاوم که کامل درکش کنم , از مقالات سایت شما اطلاعات زیادی کسب کردم و واقعا از بابت از شما ممنونم
  ولی یه موضوعی رو نفمیدم , اولین بیت کوین ها رو چه حسابی و در ازای چه چیزی ساخته شدند و چه کسی و چگونه ساخته و نجوه قیمت گذاریشون رو چه مبنایی بوده ؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام: ضمن سپاس از زحمات شما، سئوال دوست عزیزمون دقیقاً سئوال بنده هم هست در صورت امکان توضیح بدید؟
   ممنون

  2. سوال من هم دقیقاً همینه به علاوه اینکه اگر تمام مشکلات طرح برطرف بشه دیگه بیت کوین تولید نمیشه؟

 2. سلام به سوال دوستان جواب نمیدین؟ پشتوانه این پول دیجیتال چیست که نصبت به پولای های دیگه تو این چند سال رشد کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن