پروژه‌ها

مصاحبه اختصاصی کوین ایران با یکی از بنیانگذاران شبکه دیسنت

امروزه در جهان ارزهای رمزنگاری پروژه های بسیاری بیش از پیش ظهور می کنند که از روش تجمیع سرمایه به عنوان یک روش سرمایه گذاری مشارکتی استفاده می کنند. در  میان انبوه این پلاتفرم ها و پروژه ها، موفقیت و آینده از آن پروژه هایی است که یکی از مشکلات مالی، اقتصادی و اجتماعی را هدف قرار داده اند و تلاش می کنند با استفاده از بلاک چین راهکار مناسبی برای این مشکلات ارائه دهند. پروژه دیسنت (Decent) یکی از این پروژه های ارزشمند است که قصد جاه طلبانه ای برای حل مشکل توزیع محتوای دیجیتالی دارد. وجود میانجی ها و شخص ثالث که هزینه های اضافی برای تولید کننده و مصرف کننده محتوای رسانه ای ایجاد می کنند، نظارت، انحصار بی مورد، محدودیت های کسب درآمد از طریق تولید محتوای رسانه ای برای مردم عادی، موانعی دست و پاگیر هستند. یک پلاتفرم مبتنی بر فن آوری بلاک چین با امکاناتی که فراهم می آورد، می تواند یک راهکار مناسب برای آینده نزدیک باشد. پاسخگویی به این نیاز مبرم باعث شده است که پروژه تجمیع سرمایه دیسنت با موفقیت فوق العاده ای روبرو شود. این امر توجه بسیاری از پایگاه های خبری معتبر جهان دیجی ارزها را به دیسنت جلب کرده است. (برای مثال کافی است به اخبار کوین تلگراف درباره دیسنت در اینجا رجوع کنید.) اخیرا دوره تجمیع سرمایه دیسنت به پایان رسیده است. برای کسب اطلاع و آشنایی بیشتر خوانندگان ایرانی با این پروژه، به سراغ متی بودا (Matej Boda) یکی از بنیانگذاران پروژه دیسنت رفتیم تا ببینیم آنها روند کار را تاکنون چگونه ارزیابی می کنند و چه دورنمایی برای پروژه خود دارند.

آنچه از پی می اید مصاحبه کوین ایران با مت بودا است:

تجمیع سرمایه دیسنت (Decent) چطور بود؟ آیا همانطوری بود که انتظار داشتید؟

دیسنت پروژه ای است به هدف ارائه سرویسی امن و قابل اعتماد برای مردم در سراسر جهان. برای نیل به این هدف، به حمایت از علاقه مندان نیاز داشتیم. برای جمع آوری کمک های مالی برای پیشرفت های بیشتر و برای اینکه ببینیم آیا این پروژه وقتی اجرا شد قادر است که به یک سیستم توزیع جهانی تبدیل شود، به تجمیع سرمایه دست زدیم. در همان روز اول تجمیع سرمایه Decent  که حدود ۳۷۰۰ بیت کوین طی چهار ساعت اولیه جمع شد، معلوم شد که در مسیر تحقق چنین سیستمی هستیم. هفته های بعد مشارکت های بیشتری شد و حمایت های بیشتری هم گرفتیم. مقدار نهایی سرمایه جمع شده به ۵۸۸۱.۴۵ بیت کوین رسید. من از طرف کل تیم Decent، می خواهم از تمامی اعضای افراد شرکت کننده تشکر کنم. آینده شبکه Decent  شکل گرفته است. در حال حاضر مشغول برگزاری جلسات و گردهمایی ها هستیم که همگی مرحله مهمی از طرح توسعه ماست.

یک تولید کننده محتوای رسانه، برای مثال کوین ایران، از چه مزایایی از شبکه Decent  می تواند برخوردار باشد و این مشارکت در شبکه چه تاثیری روی کارش خواهد گذاشت؟ آینده شبکه مثلا دو سال بعد را چطور ارزیابی می کنید؟

رسالت دیسنت این است که یک پل ارتباطی بین صنایع مختلف باشد تا شکاف موجود بین اکوسیستم نوظهور بلاک چین را پر کند. ما از طریق پلاتفرم قابل اعتماد برای به اشتراک گذاری محتوای دیجیتالی، برای صنایع، سازمان ها یا افراد یک سیستم جامع فراهم کنیم که خودشان توزیع کننده محتوایشان باشند. از نقطه نگاه تولید کننده محتوای دیجیتالی، امتیازش امنیت، دسترسی جهانی، ثبت تاریخ دقیق اطلاعات و رابطه مستقیم با مشتریان است. اگر بخواهم ساده بگویم، با پیاده سازی دیسنت، مشارکین می توانند تمامی امکانات را به مشتریان خود با هزینه کمتر و استاندارد امنیتی بالاتر ارائه دهند.

ما کنجکاویم بیشتر درباره قیمت اولیه DCT در بازار بدانیم؟ ممکن است به ما اطلاعات مفیدی که برای خرید و فروش این پول لازم است بدهید؟

وقتی شبکه راه اندازی شود که قرار است از سه ماه تا شش ماه اول سال ۲۰۱۷ صورت گیرد، DCT قابل خرید و فروش خواهد بود. ارزش آن بسته به نیازهای شبکه دارد. بنا به نتایج تجمیع سرمایه دیسنت، کل تعداد DCT ها که برای همیشه صادر خواهد شد ۷۳.۲۹ میلیون است درحالیکه ۳۰ درصد از این مقدار به منظور امور استخراج حفظ می شود.

وقتی به پروژه های دیجی ارز نگاه می کنیم موفق ترین ها آنهایی هستند که یک ارزش مشخص و اهداف مفید دارند که با خود دیجی ارز همراه می شود. این به مردم بستگی دارد که نتیجه واقعی کار را حدس بزنند، اما من مایلم تاکید کنم که DCT فقط یک دیجی ارز نیست بلکه یک ابزار نرم افزاری است تا شبکه دیسنت کار کند. اطلاعات جزئی تر و فهرست صرافی های ارزهای دیجیتالی که DCT  را خرید و فروش خواهند کرد، بعدا فراهم خواهد شد.

سرمایه گذاران و دارندگان پول چطور می توانند اطلاع یابند که  این مبالغ سرمایه جمع شده چگونه خرج خواهند شد؟

همانطور که قبلا توضیح دادم، این مبالغ جمع آوری شده به روش زیر تخصیص می یابند: ۷۰ درصد صرف هزینه های عملیاتی و توسعه پروژه می شود، ۱۵ درصد در یک صندوق پس انداز قانونی ذخیره می شود، ۱۰ درصد هم صرف بازاریابی و رسیدن به جامعه علاقه مند شده و نهایتا ۵ درصد هم خرج توسعه بلاک چین می شود. از همان ابتدای توسعه دیسنت، ما سعی کرده ایم که اطلاعات شفاف به شرکا و حامیان خود بدهیم. این رویکرد را در آینده هم خواهیم داشت. معتقدم که این شفافیت در اطلاع رسانی ویژگی مهم و حیاتی برای هر شبکه مستقل و تحت مالکیت کاربران است.

موفقیت دیسنت چه تاثیری روی پلاتفرم های توزیع محتوای کنونی یا وب سایت های به اشتراک گذاری ویدئو مانند یوتویوب خواهد گذاشت؟ آیا شما خود را رقیب بالقوه آنها می دانید؟

دیسنت ابتکار به همراه می آورد. پلاتفرم آن یک رویکرد کاملا جدید برای توزیع محتوای دیجیتالی است. براساس آنچه که ما امروزه در آخرین دستاوردهای فن آوری اطلاعات می توانیم ببینیم و براساس اعتقاد شخصی خودم به فن آوری بلاک چین در کل، تصور من بر این است که دیسنت روال کنونی و متکثر امروزی را از هم گسیخته  و بازسازی خواهد کرد. این احتمال وجود دارد که سرویس های معروف و شناخته شده خود را به صورت پروتوکول های غیرمتمرکز بازسازی کنند.

دیسنت می تواند در سرویس های موجود پیاده سازی شود تا بیشترین سطح امنیت و اعتماد در سرویس را فراهم آورد در حالیکه همه امکانات هم حفظ و اجرا می شود. من تصور می کنم که دیسنت گزینه جایگزین امن تر، شفاف تر و قابل اعتمادتری از پلاتفرمهای موجود است.

تولید کنندگان محتوای رسانه از شبکه دیسنت چطور نفع می برند؟ اولین انگیزه آنها برای اینکه به دی سنت روی بیاورند و محتوای رسانه ای شان در آنجا قرار دهند چه می تواند باشد؟

مزایا، نبود شخص ثالث، جریان ارتباط امن با مکانیزم بلاک چین و دسترسی به تمامی جهان مهمترین مزایای قابل ذکر هستند. دیسنت یک سیستم توزیع مقرون به صرفه مبتنی بر اعتماد و امنیت است. به کمک دیسنت، تولید کننده محتوای رسانه ای سرویس بهتری را با پرداخت ارزان تر و در عین حال سود بالاتر در اختیار خواهد داشت. با یک تراکنش اطللاعات رسوخ ناپذیر و رمزنگارانه قوی، این یکی از امن ترین راهکارها در بازار است.  

به عنوان یکی از بنیانگذاران دیسنت، چه کمک هایی را از جامعه دیسنت و کسانی که علاقه مند به پیوستن به این پروژه هستند، انتظار دارید؟ از آنجایی که این آخرین سئوال ماست، لطفا نکته دیگری که فکر کنید ارزش ذکر دارد بیان کنید.

به عنوان شبکه مستقل برای مردم در سراسر جهان، بهترین انتظاری که می توانیم از حامیان دیسنت داشته باشیم این است که به کاربران واقعی دیسنت تبدیل شوند. تجمیع سرمایه دیسنت شبکه را با ماهیتی غیرمتمرکز و با تضمین توزیع اولیه پول DCT، ایجاد کرده است. هدف و توجه ما برای الان، ارائه یک محصول کاملا کارآمد است و اینکه به تمامی اهداف خود مطابق طرح توسعه مان برسیم. بعد از نیل به این منظور، اولین برنامه کاربردی دیسنت راه اندازی می شود و حیات واقعی دیسنت شروع می شود. چیزی که سرویس دیسنت را یک راهکار کامل برای استفاده واقعی می کند، خود کاربران هستند. بنابراین ما نهایت تلاش خود را می کنیم تا از پذیرش گسترده این فن آوری در سراسر جهان مطمئن شویم. شبکه دیسنت برای تحقق رویای خود و با توجه به کاربردوستی توسعه یافته است.

بسیار عالی. سپاسگزار از اینکه وقت خودتان را به ما دادید.

https://coiniran.com/?p=3929
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x