ایستگاه خبر

گزارشی از پیشرفت بیت کوین در خاورمیانه

بیت‌کوین در سراسر غرب و اروپا پیشرفت مداومی داشته است. اگر نه حتی در تجارت خرد، دست‌کم در سرمایه‌گذاری کالایی، نفوذ سریع و خیره‌کننده‌ای در چین داشته است. استرالیا نیز برای پیوستن به این ضیافت دیجیتالی اشتیاق نشان داده است. آفریقا هم دارد پا به عرصه ارزهای دیجیتالی می‌گذارد. بیایید اطلاعات جدیدی از منطقه دیگری بدست آوریم که دارد از بیت‌کوین، این انقلاب اقتصادی، آگاه می‌شود.

بیت کوین در خاورمیانه  در مرحله نوزادی خود 

درحالیکه اغلب مناطق صنعتی پیشرفته جهان بیت‌کوین را در یک مرحله نوپایی می‌بینند، بیت‌کوین در منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی به مرحله‌ای رسیده که مردم جلساتی را برگزار کرده و درباره آن به بحث و تبادل نظر می‌پردازند. این جلسات درباره بیت‌کوین حدود ۶۰ تا ۸۰ نفر را هر هفته به خود جذب می‌کند. تعدادی از فروشگاه‌ها مستقیما بیت‌کوین را می‌پذیرند، اما طی سال گذشته، تعداد رو به رشد پلاتفرم‌های مبادلاتی بیت‌کوین، مدخل‌های پرداخت با بیت‌کوین، کیف‌های پولی الکترونیکی که در حال وارد شدن به بازار هستند، همگی دسترسی به بیت‌کوین را آسان‌تر خواهد ساخت. به عبارت دیگر، بیت‌کوین از مرحله نوزادی در حال رشد است و اطمینان بیشتری به دست می‌آورد، خصوصا در میان کارآفرینان محلی. بسیاری از کارشناسان ارز در منطقه و تجار بیت‌کوین آنرا در چنین موقعیتی می‌دانند.

دیوید الاشقر، بنیانگذار مدخل پرداختYellowPay  در لبنان می‌گوید: «ما فعالیت‌هایی را در کویت مشاهده می‌کنیم، اما هنوز اندک است. همچنین یک علاقه فزاینده‌ای نیز در عربستان سعودی، تونس و مصر دیده می‌شود، اما بازارهای اصلی بیت‌کوین در منطقه تا الان همچنان اردن، لبنان و دوبی هستند. در حال حاضر، اگر شما پولی داشته باشید و بخواهید آنرا ارسال یا دریافت کنید، گزینه‌های شما محدود، گران و ناموثر هستند و ارسال پول چندین روز طول خواهد کشید. اما به محض استفاده از بیت‌کوین، درخواهید یافت که چه قدرتی دارد و چقدر ساده قابل استفاده است. تنها با یک برنامه کاربردی بر روی تفلن همراه خود، می‌توانید از یک سنت تا ده هزار دلار را با یک کلیک ساده به هرجایی از جهان بدون هزینه ارسال کنید.»

یکی از مزایای بیت‌کوین که اغلب نادیده گرفته می‌شود توانایی انجام کارهای بانکی بدون نیاز به بانک است، و مشتریان منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی به آسانی به جرگه اکثریت مردم جهان می‌پیوندند. این واقعیت که از هر ده نفر در این منطقه نه نفر تلفن هوشمند دارد، بیت‌کوین را به راه حلی پایدار و قوی برای قدرت اقتصادی آینده از طریق این فن‌آوری تبدیل می‌کند. مبادله سریع وجوهات نقدی مزایای بسیاری دارد.

فوآد جریه، از بنیانگذاران خدمات پرداخت بیت‌کوین به سرویس خبری CashBasha  می‌گوید: «۸۵ درصد از نقل و انتقالات مالی دریافت وجه نقد در هنگام تحویل کالا را ترجیح می‌دهند، که این امر مشکل بزرگی را برای تجار و نیز مشتریان بوجود می‌آورد. بیت‌کوین می‌تواند یک راه حل باشد.»

کارشناسان محلی این احساس را دارند که بیت‌کوین بسیار جدید است اما وقتی مزایای آن شناخته شود و سخن از آن بر سر زبان‌ها بیافتد، می‌تواند یک بازیگر عمده در چند سال آینده باشد. ارسال پول یک بازار بزرگ در این منطقه است و کارشناسان احساس می‌کنند که فروشگاه‌های موفق مانند M-Pesa  اثبات می‌کند که مشتریان بسیار استقبال خواهند کرد که دیگر پولی برای جابجایی از طریق شرکت‌هایی مانند وسترن یونیون (Western Union) از دست ندهند.

https://coiniran.com/?p=2095
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x