ویژه ها

چگونه پول دیجیتالی به علم خدمت می کند: اثبات کار چیست؟

مقدمه: اثبات کار چیست؟

“استخراج” پول دیجیتالی معمولا به افرادی اشاره دارد که از کامپیوتر خود برای شرکت در چیزی که “اثبات کار” (POW) خوانده می شود استفاده می کنند. این کار، به منظور کمک به امنیت شبکه های پول دیجیتالی و تولید سکه های جدید انجام می شود. ایده پشت این سیستم، که برای اولین بار توسط بیت کوین اجرا شد، این است که هر کامپیوتری که مایل است در ایجاد اجماع توزیعی که دارندگان سکه و مقدار آن را ردیابی می کند، شرکت کند، باید ثابت کند که پیش از انجام این کار، محاسباتی را انجام داده است. در عوض، شانس دریافت پاداش با سکه های تازه تولید شده به وی داده خواهد شد. در صورتی که استخراج کنندگان مجبور به انجام این محاسبات نباشند، دروغ گفتن و تلاش برای دستکاری شبکه به نفع خودشان بسیار آسان شده و می توانند به سرقت سکه از کاربران دیگر اقدام نمایند، اما با مجبور کردن آنها به حرکت از طریق این هزینه های محاسباتی، حمله به شبکه بسیار گران شده – و هر چه قدرت استخراج بیشتر شود، گران تر از کار در خواهد آمد.

مشکل اثبات کار

مشکل اثبات کار که از آن برای حفظ بیت کوین و بسیاری پول های دیجیتالی دیگر استفاده می شود این است که بسیار بی فایده است. برای اجرای محاسباتی که هیچ هدف مفیدی در خود ندارند، حجم زیادی از قدرت محاسباتی صرف می شود که مقدار زیادی برق نیز مصرف می کند – این محاسبات تنها به این دلیل وجود دارند تا ثابت کنند که استخراج کننده، کاری گران و هزینه بر را انجام داده است.

از این رو، توسعه دهندگان پول دیجیتالی تلاش زیادی کرده اند تا گزینه های کمتر بی فایده ای به دست آید و سیستم های مختلف بسیاری توسعه یافتند. احتمالا محبوب ترین این تلاش ها، اثبات سهام (proof of stake) است که در آن تنها نیاز است، به جای انجام مقدار مشخصی کار، مالک تعداد معینی سکه باشید (ایده این است که هر کس با تعداد سکه های کافی برای حمله به شبکه، تنها به خود حمله می کند، چرا که دارای چنین “دستاویز” بزرگی در موفقیت شبکه است، بنابراین، انجام دوباره این کار بسیار هزینه بر و غیر منطقی است). اما، گزینه های بسیاری نیز وجود دارند که یک سیستم “اثبات کار” را حفظ کرده و تلاش می کنند جهت وادار کردن استخراج کنندگان به انجام “کاری” مفید و نه فقط محاسباتی بی معنی از آنها استفاده کنند. برای مثال در پرایم کوین، نیاز است استخراج کنندگان به جستجوی شماره های نخست بپردازند – کاری که برای ریاضیات مفید است.

اثبات علمی (Proof of Science)

همچنین گزینه های بسیاری نیز وجود دارند که به شما این امکان را می دهند که جهت شرکت درجستجوهای علمی به عنوان “اثبات کار” مورد نیاز برای تولید سکه ها و همکاری با شبکه پول دیجیتالی، از کامپیوتر خود استفاده کنید. می توانید به این گزینه ها به عنوان نوعی سیستم “اثبات علمی” نگاه کنید. این سکه ها برای شرکت در پروژه های محاسبات توزیعی به کار می آیند. پروژه های یاد شده قدرت کامپیوترهای معمولی را در ” محاسبه وسایر دستکاری‌های عددی داده‌ها” و آنالیز داده ها برای پروژه های علمی مهم کنترل می کنند. این کار می تواند به صورت چشمگیری، هزینه های انجام تحقیقات علمی را کاهش داده و به پیشرفت، به ویژه در زمینه هایی از قبیل ژنتیک و پزشکی، که به غیر از این صورت ممکن نبودند، منجر شود.

نکته جالب توجه در مورد این پروژه ها این است که آنها بر روی کامپیوترهای عادی نیز کار می کنند. به دستگاههای ASIC یا حتی کامپیوتری تاپ و فانتزی با کارتهای گرافیکی قوی نیازی نیست: می توانید شرکت کنید و بخشی از یک ارتباط معنی دار برای علم باشید، در حالی که در همان زمان با استفاده از هر کامپیوتر معمولی- یا حتی یک گوشی هوشمند، درآمدی اضافه کسب می کنید.

Gridcoin

 

gridcoinگرید کوین با بزرگترین پروژه علمی محاسبات توزیعی – BOINC کار می کند. در حال حاضر جامعه بزرگی از کاربران BOINC ، نرم افزار های کاملا توسعه یافته و طیف گسترده ای از پروژه های علمی از رشته های مختلف و متفاوت در این کار مشارکت می کنند. حتی می توانید این نرم افزار را بر روی تلفن همراه نیز اجرا کنید! گرید کوین زندگی خود به عنوان یک سیستم ترکیبی که برای اثبات محاسبات کاری معمول به استخراج کنندگان نیاز دارد و همچنین در قدرت محاسباتی با BOINC مشارکت می کند، را آغاز کرده است. با این حال، در حال حاضر نوعی تحول در حال تکمیل است که طی آن، الگوریتم بی فایده POW به طور کامل حذف می شود و به جای آن از ترکیبی از توزیع های اثبات سهام و BOINC استفاده می گردد. این بدان معنی است که بایستی پیش از اینکه بتوانید شروع به استخراج گرید کوین کنید، مالک مقداری از آن باشید. به منظور شرکت در استخراج گرید کوین باید در لیست یک (یا بیشتر) مجموعه از پروژه های علمی شرکت داشته باشید. خوشبختانه لیست بسیاری از پروژه ها وجود دارند که می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. این پروژه ها، طیف گسترده ای از علوم از جمله علوم زمین، ریاضیات، فیزیک، پزشکی، علوم شناختی و هوش مصنوعی و بیشتر را پوشش می دهند.

دستورالعمل کامل، در مورد چگونگی شروع استخراج علمی را می توان در وب سایت گرید کوین مشاهده نمود.

 

FoldingCoin

 

 فولدینگ کوین با یکی دیگر از پروژه های بزرگ محاسبات توزیعی که Folding@Home خوانده می شودفولدینگ کوین با یکی دیگر از پروژه های بزرگ محاسبات توزیعی که [email protected] خوانده می شود و توسط دانشگاه استنفورد در ایالات متحده اجرا می شود، کار می کند. تمرکز فولدینگ ات هوم صرفا روی تحقیقات پزشکی در مورد لایه های پروتئینی است (علت نام گذاری) و برای جستجوی درمان و معالجه بیماری های جدی مانند آلزایمر، هانتینگتون و پارکینسون در حال بهره برداری است. بر خلاف گرید کوین، فولدینگ کوین بلاکچین خود را ندارد و به جای آن از نشانه هایی که با استفاده از پروتکل Counterparty برای بلاکچین بیت کوین صادر شده، استفاده می کند. این کار هم دارای مزایایی است و هم معایبی دارد. استفاده از کانتر پارتی بدان معنی است که با یک بار صدور آن، فولدینگ کوین توسط بلاکچین گرید کوین و بسیاری از استخراج کنندگان آن بیمه می شود – چیزی که اکثر مردم با آن موافق اند، امن بودن شبکه پول دیجیتالی است. این امر، همچنین بدان معنی است که می توان آنها را به راحتی با دیگر پول های دیجیتالی که از تبادل غیر متمرکز کانتر پارتی استفاده می کنند، معامله کرد. در حالی که برای محاسبات کاری مورد نیاز برای اجرای فولدینگ کوین به هیچ اثبات اضافه ای نیاز نیست، به وضوح هیچ جایگزینی برای POW بی فایده بیتکوین فراهم نمی شود، چرا که خود بلاکچین بیت کوین هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از جنبه های جالب فولدینگ کوین این است که چیزی به نام “فولدینگ ادغامی” (merged folding) را ممکن می سازد. این امر به دیگر پول های دیجیتالی اجازه می دهد با استفاده از سیستم فولدینگ کوین توزیع خود را تضمین کنند و بدان معنی است که “استخراج کنندگان” بخاطر مشارکت خود می توانند به ازاء پاداش فولدینگ کوین سکه های بیشتری به دست آورند.

می توانید برای یافتن آموزش های عالی در مورد چگونگی شروع به کار به عنوان یک استخراج کننده فولدینگ کوین به وب سایت پروژه ها مراجعه کنید.

EmerCoin

 

 امر کوین اثباتی ترکیبی از پول دیجیتالی کار و اثبات سهام (با بهره 6٪) استامر کوین اثباتی ترکیبی از پول دیجیتالی کار و اثبات سهام (با بهره ۶٪) است که هدف آن غلبه بر محدودیت های بیت کوین و در عین حال، پشتیبانی از پروژه های تحقیقاتی و توسعه تکنولوژی های عالی (هایتک) در زمینه هایی مانند رباتیک و هوش مصنوعی است. امر کوین همچنین در حال توسعه خود راه حل های DNS غیر متمرکز خود است. به عنوان بخشی از تلاش امر کوین برای حمایت از تحقیقات علمی، آنها سیستمی را برقرار کرده اند که از طریق آن، هر کس که بخواهد با فولدینگ ات هوم مشارکت کند، می تواند به تیم آنها پیوسته و امر کوین به دست آورد. امر کوین بخاطر کمک های آنها طی یک برنامه منظم (ابتدا به صورت روزانه و پس از آن ماهانه)، پرداخت می شود.

اطلاعات بیشتر را می توان در وب سایت امر کوین مشاهده نمود.

 

CureCoin

 

 کیور کوین از سیستم ترکیبی استفاده می کند که در آن از اثبات کار بیت کوین مانند (الگوریتم SHA-256)، که معمولا با ASIC ها (بردهای کامپیوتری سفارشی) انجام می شود برای ایمن ساختن شبکه استفاده می شود.کیور کوین از سیستم ترکیبی استفاده می کند که در آن از اثبات کار بیت کوین مانند (الگوریتم SHA-256)، که معمولا با ASIC ها (بردهای کامپیوتری سفارشی) انجام می شود برای ایمن ساختن شبکه استفاده می شود. این در حالی است که از لایه های پروتئینی فولدینگ ات هوم برای اضافه کردن ارزش و ابزار استفاده می شود. کاربران می توانند انتخاب کنند که در یک یا هر دوی این ها شرکت کنند. در صورتی که دارای یک ASIC هستید و به استخراج بیت کوین عادت کرده اید، می توانید از استخراج کننده خود برای کمک به امنیت شبکه و در عوض کسب کیور کوین استفاده کنید، فقط به این دلیل که با دیگر پول های دیجیتالی POW هستید. متعاقبا، برای شرکت در جستجوی درمان از طریق لایه های پروتئینی، می توانید از CPU یا GPU خود (از یک کامپیوتر عادی یا کامپیوتر بازی) استفاده کنید و همچنین می توانید پاداش های کیور کوین را نیز به دست آورید. چنین سیستم دوگانه ای به کیور کوین اجازه می دهد در حالی که هنوز برای کمک به علم و ارائه دلیلی بزرگ به مردم برای خرید و استفاده از این سکه ها (برای حمایت از تحقیقات مهم) شرکت می کند، بلاکچین امن خود را داشته باشد، اما هنوز هم به محاسبات بی فایده اثبات کار نیازمند است.

کیور کوین همکاری با قولدینگ کوین را شکل داده و این بدان معنی است که آنها را می توان با هم و “به صورت ادغامی استخراج” (merged mined) نمود. به عبارت دیگر، می توانید به تیم کیور کوین بپیوندید و در همان زمان فولدینگ کوین نیز کسب کنید!

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا به وب سایت کیور کوین سری بزنید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن