مقالات بیت کوین

چگونه بیت کوین ۲ جهان را تغییر خواهد داد  

چگونه بیت کوین ۲ جهان را تغییر خواهد داد   

از زمانی که بیت کوین در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد، در اندازه و وسعت رشد داشته است. بیت کوین به عنوان پول دیجیتالی نامتمرکز، همتا به همتا و با یک سیستم پرداخت بدون قدرت مرکزی برای تنظیم آن، مورد توجه جهانی قرار گرفته است. گروه‌های متنوعی از رمزنگاران و نخبگان کامپیوتر، آنارشیست‌ها و هیپی‌ها گرفته تا سرمایه داران و بنگاه‌های وال استریت به این پول رمزی علاقه و اشتیاق نشان داده‌اند.

امروزه، یک بیت کوین را تقریبا با ۲۴۰ دلار آمریکا مبادله می‌کنند و حجم سرمایه‌ای تقریبا معادل ۴ میلیارد دلار در بازار بیت کوین وجود دارد، تقریبا ۵۰ میلیون دلار هر روز نقل و انتقال صورت می‌گیرد. شرکت‌ها و بازرگانان از بزرگ و کوچک اکنون بیت کوین را برای خدمات و کالاهای خود می‌پذیرند از جمله مایکروسافت، کامپیوتر دل (Dell)، Overstock.com، NewEgg، Virgin Airways و بسیاری از شرکت‌های دیگر.

در حالیکه بیت کوین به عنوان یک پول مجازی و سیستم پرداخت مشخصا ارزشمند است، اما برنامه های کاربرد بدیعی که با استفاده از این فن‌آوری (که به عنوان زنجیره بلاک شناخته می‌شود) ایجاد خواهند شد از آنچه در خود بیت کوین وجود دارد، نویدبخش تراند.

یک مرور کلی از بیت کوین و زنجیره بلاک

تصور پول دیجیتالی از دهه‌ها پیش وجود داشته است، اما این بیت کوین بود که اولین‌ بار مشکل اصلی پیش روی پزداشگران را حل کرد: مشکل خرج مضاعف.  چگونه می‌توان مانع کپی شدن و خرج دوباره یک شکل پولی شد که تنها در شکل دیجیتالی وجود دارد؟

یک عکس دیجیتالی را به عنوان مثال در نظر بگیرید. این عکس می‌تواند به یک ایمیل ضمیمه شود و با کپی‌های یکسانی از یک عکس اصلی  به صدها متقاضی فرستاده شود. این کپی‌های کثیر از یک عکس، ارزش عکس را از بین می‌برند. اگر این عکس یک واحد پولی باشد، این باعث میشود که پول براحتی جعل شود. بیت کوین از خرج مضاعف خود جلوگیری می‌کند و یک مقدار دائم باقی می‌ماند. نه تنها این، بلکه هر نود (Node) در شبکه توزیعی بیت کوین یک کپی از دفتر کل عمومی دارد که  اعتبار آن با کپی‌های دیگر قابل مقایسه است. با اینکه دفتر کل خودش عمومی است، نقل و انتقالات منفرد در بیت کوین ناشناخته باقی می‌ماند و به صورت یک رشته عددی- الفبایی نمایش داده شده و هیچ اطلاعات قابل تشخیص دیگری ندارد.

اما این کار هنوز مانع خرج مضاعف بیت کوین نمی شود. دفتر کل عمومی اولین گام است، گام دوم تایید و تصدیق اعتبار محتویات دفتر کل است. بیت کوین های جدید تولید شده یا استخراج می شود، بی آنکه یک اقتدار پولی مرکزی وجود داشته باشد. این کار با حل یک الگوریتم رمزنگارانه دشوار مبتنی بر رمزگذاری که NSA انجام می‌دهد، صورت می‌پذیرد. کامپیوترها تلاش می‌کنند که این معماها را حل کنند و برای این کار با هم رقابت کرده  و برنده یعنی اولین کسی که این کار را انجام دهد، یک بلاک از بیت کوین‌های جدید پاداش می‌گیرد. اتصال به کد منبع بیت کوین که متن باز است و در دامین عمومی قرار دارد، قاعده‌ای است که بنا بر آن یک بلاک جدید از بیت کوین هر ده دقیقه استخراج می‌شود. اگر تلاش‌های محاسباتی زیادی برای حل معما انجام شود، احتمالا بلاک های جدید زودتر از یک بازه زمانی ده دقیقه ای کشف خواهند شد. برای حل این مشکل، سیستم متناسب با افزایش عملیات محاسباتی، سطح دشواری استخراج را افزایش می‌دهد یعنی معماهای دشوارتری را برای حل ایجاد می‌کند تا اینکه در عمل هر ده دقیقه یک بلاک آزاد شود.

استخراج یک هدف دوگانه دارد. هم بیت کوین ایجاد کرده و میزان عرضه را افزایش می‌دهد و هم امنیت زنجیره بلاک را حفظ کرده و مسئله خرج مضاعف را حل می‌کند. با حل این مسئله رمزگذاری، استخراج کنندگان بیت کوین در سراسر جهان کمک می کنند تا اعتبار دفتر کل عمومی تضمین شده و تغییر و دستکاری آنرا غیرممکن می‌سازند. هر تلاشی برای تغییر، کپی کردن یا جعل یک نقل و انتقال قدیمی بلافاصله در زنجیره بلاک منعکس شده و باعث می‌شود که این تلاش بلافاصله تشخیص داده شده و رد شود. هرچه برای استخراج بیشتر بیت کوین تلاش شود، از بین بردن اعتبار این سیستم نیز دشوارتر می‌شود. امروزه، مجموعه قدرت محاسباتی در شبکه توزیعی استخراج بیت کوین قدرتمندتر از قدرت محاسباتی کل ابرکامپیوترهاست.

بیت کوین ۲- استفاده از قدرت زنجیره بلاک به روش‌های جدید

اما چرا بیت کوین می تواند تغییری در دنیا بوجود آورد و امور مالی را که امروزه می‌شناسیم عوض کند؟ با اینکه عمل استخراج تضمین اعتبار نقل و انتقالات درونی بیت کوین به بیت کوین است، اکنون پیشرفت  کد منبع بیت کوین، به شبکه استخراج اجازه می‌دهد تا نقل و انتقالات غیربیت کوین را نیز تضمین و معتبر سازد. این برنامه‌های کاربرد بیت کوین ۲ خوانده می‌شود که شاید ارزشمندتر از خود بیت کوین باشند. هرجایی که نیازمند تصدیق اعتبار، سند مالکیت، یا ثبت یک رویداد مورد نیاز باشد، زنجیره بلاک می‌تواند یک منبع تضمینی، موثر و مقرون به صرفه بوده و راه حل نامتمرکزی فراهم آورد که حتی اگر یک یا چند نود(Node) به خاطر تلاش برای هک کنار زده شوند، همچنان دوام بیاورد.

مبتکرین بیت کوین از پیش مبالغی برای سرمایه‌گذاری دریافت کرده اند که حجم آن از سرمایه گذاری روی دات. کام ها در اواخر دهه ۱۹۹۰ بیشتر است. اگرچه اغلب این سرمایه‌گذاری‌ها برای افزایش اکوسیستم سنتی بیت کوین خرج شده اند، مقدار روبه رشدی نیز روی شرکت‌های بیت کوین ۲ سرمایه‌گذاری شده است.

برای مثال، نقل و انتقالات مالی می‌توانند از طریق زنجیره بلاک با هزینه کمتری از یک بورس تصدیق و تایید شود. به علاوه، نقل و انتقال دارایی را می‌توان در عرض چند دقیقه به جای چند روز انجام داد. در حال حاضر، شرکتی که مایل باشد اولین سهام خود را برای فروش در معرض عموم قرار دارد باید از بانک‌های سرمایه‌گذاری استفاده کند تا این مبادله را تقبل کرده و یک بورس نیزباید سهام‌ها را فهرست کرده و تجارت کند. اما این امکان وجود دارد که ارائه اولین سهام مستقیما و به طور امن از طریق زنجیره بلاک با هزینه کمتری از شیوه کنونی ارائه شود. سهام‌ها را می‌توان بدون ترس از دزدی یا فساد روی بیت کوین استوار کرد. انتقال سهام‌ها عاری از ابهام و تغییرناپذیر خواهند بود. اگر این سیستم بانک‌های سرمایه گذاری و بورس‌ها را از ریشه برکند، عملیات بازارهای مالی را به کل تغییر خواهد داد. بانک سرمایه گذاری جهانی (UBS) اخیرا اعلام کرده است که بخشی از افتتاح خواهد کرد که کارکرد این فن آوری را داشته باشد.

قراردادها نیز می‌توانند از طریق زنجیره بلاک تصدیق و تایید شوند از جمله قراردادهای استخدام، لیزینگ‌ها، توافق نامه های خرید با امضاهایی که در زنجیره بلاک جای می‌گیرند. این می‌تواند کل سیستم حقوقی که نیازمند وکلا و دادگاه‌های پرهزینه برای تایید و تصدیق قراردادهاست را عوض کند.

گواهی‌نامه‌های دیجیتالی اعتبار و سند مالکیت که در زنجیره بلاک جای گرفته باشند می‌توانند یک ابزار ضد جعل قدرتمند باشند و مانع ضرر ۲۵۰ میلیارد دلاری شوند که سالانه به خاطر جعل رخ می‌دهد. استفاده از زنجیره بلاک برای تشخیص اینکه آیا داروها، کالاهای تجملی یا وسایل الکترونیکی تقلبی هستند یا خیر، از ارزش بالایی برخوردار است. اعتبار هنر و مجموعه‌های هنری نیز می‌توانند به همین صورت تایید شوند و از فروش کالاهای دزدی یا تقلبی جلوگیری شود.

مالکیت معنوی نیز می‌تواند با جایگزینی کپی رایتها و حق ثبت اختراعات سنتی، تایید و تصدیق شود. کسی که یک عکس دیجیتالی برای فروش در یک بلاگ می‌گذارد می‌تواند بدون اینکه اعتبار مالکیت اصلی عکس از دست برود، آنرا کپی و تکثیر کند. همین امر در مورد یک نوشته یا هر کار خلاق دیگری صادق است. با ثبت زمان فایل دیجیتالی در زنجیره بلاک، هیچ ابهامی در کار نخواهد بود که مالک اصلی چه کسی است و چه زمانی این اثر ایجاد شده است.

منبع

https://coiniran.com/?p=2473
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x