ایستگاه خبر

پیش بینی افت قیمت بیتکوین Peter Schiff تاکید کرد: حتی قیمت ۴۰۰۰ دلار بیتکوین نیز دارای حباب است

قیمت بیتکوین همچنان در حال رشد است و توانسته علیرغم تمامی انتقادات، به رکورد جدید ۴۵۰۰  دلار دست یابد.

حتی با وجود افزایش قیمت بیتکوین در هفته های اخیر، همیشه افرادی هستند که نگاه بدبینانه ای نسبت به آن دارند. یکی از این افراد بدبین که بین بقیه از همه سرشناس تر است، سرمایه گذار معروف Peter Schiff است. او اکنون با دلایلی محکم تر بیان می کند که بیتکوین بیشتر وارد محدوده حباب شده است.

او (Schiff)، کسی ست که بحران وام های سال ۲۰۰۸ را پیش بینی کرده بود و به این شهرت دارد که بیتکوین را طلای دیجیتالی بی خاصیت می دانست و این ارز رمزنگاری شده را با یک حباب ناشناس در برنامه عروسکی به نام Beanie Babies، مقایسه کرده بود.

علاوه بر این، افزایش قیمت اخیر بیتکوین نیز در نگاه وی تغیری ایجاد نکرده است.  اودر مصاحبه خود با CoinDesk گفت: هرچیزی که بدون منطق، با ارزش جلوه کند، محکوم به شکست است.

وی در ادامه افزود: “مطمئنا بیتکوین و ارزهای رمزنگاری شده صعود زیادی خواهند داشت و در کل این همان دلیل ایجاد حباب در آنها است. روانشناسی حباب ها آن را تغذیه می کند. شما فقط متقاعد شده اید که بیتکوین موفق خواهد شد. هر چه قیمت بالاتر می رود شما متقاعد تر می شوید که تفکرتان صحیح است. ولی قیمت به این دلیل بالا نمی رود که بیتکوین در حال موفق شدن است، بلکه قیمت فقط بر اساس حدس و گمان (شایعات) بالا می رود.”

به عبارت دیگر، حرکت رو به رشد بیتکوین – حتی با دوبرابر شدن آن طی ۹۰ روز- ممکن است ناشی از امید واهی به موفقیت آن باشد.Schiff می داند که تحت شرایط خاص ممکن است این حباب ها، برای سرمایه گذارانی که نگاه درستی به سرمایه گذاری بلند مدت ندارند، موقعیت هایی را ایجاد کند.

او گفت: “مردمی که می آیند و می روند (افراد بدون تخصص و آگاهی نیز) می توانند پول در بیاورند. “متاسفانه، گفته ها بیش از اتفاقات اهمیت یافته اند. ببیشتر مردم هرگز از بازی خارج نمی شوند.  بیشتر مردم به خاطر مسائل روانی بیتکوین خود را نمی فروشند، عده ای دیگر هم دائما در حال خرید آن هستند و وقتی که حباب بترکد، نه تنها سودی نمی کنند، بلکه اصل پول خود را نیز از دست خواهند داد.”

وی در مصاحبه طولانی خود با کوین دسک توضیح داد که چرا با اینکه پای منافع مالی در میان است، حاضر نیست وارد مقوله رمزارزها شود.

 

بیتکوین پول نیست

اساسی ترین استدلال های Schiff را می توان در یک جمله جمع بندی کرد: “موضوعی که باعث افت ارزش بیتکوین خواهد شد این است که بیتکوین پول نیست.”

وی که هم یک طرفدار و هم سرمایه گذار در بازار طلا می باشد، تعریف خاصی از پول دارد. او به سادگی بیان کرد: “پول باید حضور فیزیکی داشته باشد.”

با توجه به این کهSchiff  به وضوح طرفدار ارزش ذاتی طلا ست، از نقش ارزشمند ارزهای کلاسیک در اقتصاد مدرن نیز مطلع است.

 

بر اساس گفته هایSchiff ، پول منتشر شده توسط دولت، کارآمد است زیرا مردم با استفاده از آن قادر به انجام کارهایی بیش از آنچه که با پول می توان انجام داد هستند.  موارد زیر از این نمونه هستند. به طور مثال : شما می توانید مالیات خود را، با ارز کلاسیک پرداخت کنید، شما می توانید با دلار بیمه بخرید، می توانید با دلار سهام تهیه کنید که سود شما نیز با دلار پرداخت خواهد شد.
دیدگاه Schiff به این صورت است که: “مردم به دنبال کسب نتیجه سریع هستند . به این علت که دلار فاقد ارزش ذاتی ست، به شکل فرضی نتیجه گیری می کنند که راه حل در استفاده از ارزهای دیجیتالی است. دو مسیر اشتباه به یک نتیجه درست ختم نمی شود.”
بر همین اساس، Schiff به نقش بیتکوین در عمل به همه این موارد، اعتقادی ندارد.

 

قوانین غیر قابل پیش بینی

به گفته Schiff، استفاده نابجا از بیتکوین یکی از دلایل اصلی پیگیری آن توسط قانونگذاران است.

او گفت:  “منفعت اصلی بیتکوین –  برای آن قسمت از جامعه که استفاده ای غیر از حدس و گمان دارد –  تبهکاری است.  با توجه به اینکه مجرمان سایبری زمانی که اطلاعات کامپیوتری را سرقت می کنند اغلب به جای دریافت پول تقاضای بیتکوین می کنند.”
با اینکه Schiff از فعالیت سالم افرادی که از بیتکوین برای خرید و فروش اقلام قانونی آگاه است، اما هنوز هم  به ارتباط منفی آن با فعالیت های مجرمانه معتقد است.

وی همچنین به خطرات پیش روی بیتکوین برای قوانینی که توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار وضع خواهد شد اشاره کرد. که اخیرا در مورد DAO، فروش و حراج آن را معادل فروش اوراق بهادار ثبت نشده (بی ارزش) دانستند.  اگر این اتفاق برای کل این صنعت روی دهد، قسمت اعظمی از پیش فروش ها در بازار به سرعت از بین می روند.

 

چه چیزی باعت تفاوت بیتکوین می شود؟

در حالی که Schiff  در مورد ارزهای رمزنگاری شده ابراز شک و تردید می کند، بطور جدی فناوری بلاکچین را در بلند مدت دنبال می کند.

اما مسئله جالبی را در مورد استفاده بلند مدت از بیتکوین مطرح می کند.

“حتی اگر باور کنیم که ارزهای رمزنگاری شده به کار می آیند، از کجا می دانید که ۱۰ سال دیگر بیتکوین شماره یک خواهد بود؟ اگر ارزهای دیجیتالی به کار آیند، فرد دیگری می تواند یک ارز دیجیتالی دیگری بسازد و به همین ترتیب افراد و اشخاص دیگر …  چیز خاصی در مورد بیتکوین وجود ندارد که ارز رمزنگاری شده دیگری نتواند آنرا تکرار کند یا بهبود بخشد.  الان بیتکوین فقط به خاطر اولین بودن محبوب ترین است.”

او اشاره کرد که دارندگان بیتکوین فقط صاحب ارزش آن هستند و هیچ سهمی از تولید آن ندارند.

به این معنا که داشتن بیتکوین همانند داشتن یک محصول تولید شده توسط یک کارخانه است، بر خلاف داشتن سهم آن کارخانه که نشان دهنده مالکیت شما در آن کارخانه می باشد.
(اگر شما سهام اپل را دارا باشید به معنای دریافت سود آن از درآمدهای آتی شرکت می باشد و نه بخشی از یک مدل آیفون)

Schiff   به معضلی برای نوآوران اشاره کرد:  خیلی از مواقع، شرکت هایی که اول وارد بازار می شوند، یا نوآرانه ترین را به عنوان اولین وارد بازار می کنند، جزو موفق ترین های نهایی نیستند.

یا اینکه Schiff  بطور مختصر گفت:  ” از کجا می توان مطمئن بود که کسی پیدا نشود همان کاری که فیسبوک با Myspace کرد را با خود فیسبوک نکند.”

اگر نظرات Schiff  را به دنیای ارزهای رمزنگاری شده گسترش دهیم، نتایج واضح است: چه می شود اگر از تجربه ای که دردنیای ارزهای رمزنگاری شده و بیتکوین بدست آمده، برای ساخت یک ارز رمزنگاری شده جدید تر و بهتر در آینده استفاده شود؟

 

سقوط

وقتی از Schiff  برای جمع بندی نظر خواهی شد، به صورت واضح گفت:

” این یک گمانه زنی دیوانه وار است.  در حال حاضر این یک حباب است. یک فرقه است. وقتی شما در این فرقه هستید، قطعا به افراد بیشتری نیاز دارید تا آن را باور کنند. ذه خاطر اینکه زمانی قیمت بالاتر می رود که افراد دیگر آن را بخرند، در آن صورت این به طور طبیعی، حالت یک شرکت هرمی را خواهد داشت – که بیشتر فعالیت آن از روی حرص و طمع می باشد. ”

اینها کلماتی برای سرمایه گذاران بیتکوین است که از شنیدن آن خوشحال نمی شوند، حال آنکه هم از داخل و هم از خارج بازار آن را می شوند.

خوب نصیحت Schiff  به سرمایه گذاران چیست؟

غالبا، چیزی که  Schiff  از سرمایه گذارانی که دستاوردهای بی نظیری در به دست آوردن سود می بینند، می خواهد این است که: “اگر فکر می کنید که باهوش هستید، از ۱۰ درصد ضرر نترسید. از فروش نترسید.  طمع نکنید. تمام پول خود را از دست ندهید.”

در حالی که شنیدن این جملات برای اعضای جامعه ارزهای رمزنگاری شده نا امید کننده است، Schiff  گفت که او هنوز خیلی علاقه مند به ایده یک بازار آزاد به جای بازار ارزهای رایج است، و خیلی دوست دارد شاهد چنین رقابتی با دلار آمریکا و ین به عنوان یک ارز ذخیره باشد.

او گفت: “افکار آزادی خواه طرفداران این دنیا آن را بعنوان راهی برای رهایی از دولت می بینند.” وی اضافه کرد:

“من فکر می کنم که این تاثیر منفی داشته باشد. مردم پولشان را از دست می دهند. این واقعا می تواند نتیجه معکوس داشته باشد، باعث بدنامی ایده آل های آزادی خواهان و جلوه خوب برای ارزهای رایج خواهد شد. این سقوط واقعا قابل پیش بینی است.”دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.source : coindesk

https://coiniran.com/?p=7891
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دانلود فیلم های 2018
دانلود فیلم های 2018
5 سال قبل

اقا خیلی وبسایتتون عالیه

پویا علیخانی
پویا علیخانی
5 سال قبل

با تشکر از بازخورد مثبت شما. موفق باشید.

میثم
میثم
6 سال قبل

نن جون منم وقتی تازه قبض آب و برق رو اینترنتی پرداخت می کردیم باورش نمیشد پول آب و برق رو دادیم و همش می گفت الانه که مامورا بیان آب و برقمون رو قطع کنن. خیلی از تجار ,سرمایه گذاران هم متقاعد نمیشن یه ثروتی دیجیتالی باشه و وجود فیزیکی نداشته باشه ، در صورتیکه میلیاردها دلار هم اکنون در دنیا تنها یک عدد هستند که از حسابی به حساب دیگه منتقل میشن و عملا پشتوانۀ فیزیکی مثل طلا یا چیز دیگه ای در بانک مرکزی یا فدرال ریزرو براشون وجود نداره.

علیرضا
علیرضا
6 سال قبل
پاسخ به  میثم

من هم با نظر شما کاملا موافق هستم . دلیل اصلی ارایه این نظر برای این است که خود این شخص از افراد با نفوذ در صنعت بورس میباشد . به هر حال نظرات مثبت و منفی در بازار تاثیر گذار هستند و برای کسانی که مایل به سرمایه گذاری هستند و یا در این صنعت سرمایه گذاری کردند لازم است که اطلاعات همه نظرات را بدانند تا تحلیل بهتری از بازار داشته باشند . البته با حبابی بودن قیمت بیتکوین در حال حاضر من هم موافقم نه به اندازه این شخص . چون در یک سال گذشته این بازار فقط رشد صعودی داشته و این مسیله به حبابی شدن بازار خیلی کمک میکند ولی در این دو هفته اخیر با متعادل شدن شیب و قیمت بیتکوین کمی از این احتمال را کم میکند و اگر این شیب تا ژانویه به همین منوال پیش رود بطور کامل احتمال حبابی بودن این بازار از بین میرود .

دکمه بازگشت به بالا
4
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x