مقالات بیت کوین

هم زیستی بیت کوین و طلا

اندی هافمن کارشناس مسائل مالی می گوید: «برای اینکه بفهمم بیت کوین دشمن طلا و نقره نیست باید طرز فکرم را تغییر می دادم. وقتی بیت کوین در سال ۲۰۱۳ به قیمت طلا رسید، عصبانی شدم. چیزی درباره اش نمی دانستم و تصور می کردم مانند فدرال رزرو (Federal Reserve) ( بانک مرکزی آمریکا) است. یعنی مانند فدرال رزرو می توانست همینطوری پول تولید کند و به جای بیست و یک میلیون سکه می توانست به دلخواه ۲۱ تریلیون سکه باشد. »

اما اکنون آقای هافمن مرتبا اخبار مربوط به بیت کوین را بررسی می کند و طلا و پول دیجیتالی را متحدین طبیعی یکدیگر می خواند.

یک همزیستی بین فلزات گرانبها و بیت کوین طی این چند سال شکل گرفته است. این ابتدا با پذیرش بیت کوین در ازای طلا توسط بسیاری از فروشندگان طلا شروع شد.  از همین اینجا، این رابطه شکل گرفت.

این بی دلیل نیست. هم نیک ژابو (Nick Szabo) برنامه نویس بیت گولد (bitgold) و هم خالق ناشناس بیت کوین به نام ساتوشی ناکاماتو، هر دو بیت کوین را مانند طلا یک پول مبتنی بر کالا درک می کردند.

تحویل طلا در ازای بیت کوین در اروپا

نچ کوردیچ (Nejc Kordic) مدیر عامل بیت استمپ، دومین صرافی بزرگ بیت کوین در توضیح خود برای اضافه کردن امکان تحویل طلا در ازای برداشت پول توضیح می دهد که «برای مدتها این ایده ما بوده است.»

بیت استمپ، در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که این صرافی با همکاری با شرکت اروپایی MORO & Kunst  به مشتریان خود در اروپا طلا ارائه می دهد.

آقای کوردیچ گفت: «بیت کوین یک گام تکاملی پول و ذخیره ارزش است. به نظرم این آخرین گام تکاملی پول است.» موسس این صرافی بیت کوین معتقد است که پول کلا یک چیز انتزاعی است.

وی می گوید: «حتی طلا هم یک ارزش انتزاعی دارد. همه اینها از این رو ارزش دارند چون خیلی از مردم فکر می کنند که با ارزش هستند. برای داشتن این ارزش، باید ویژگی های خاصی داشته باشند. طلا فقط یک تکه فلز است. این ارزش دارد چون ویژگی هایی که دارد که بیت کوین هم آن را داراست. خیلی از طلابازان یک ذهنیت شبه آزادی خواهانه دارند، پس نه به حکومت می توانند اعتماد کنند و نه به پول کاغذی و به خاطر همین ذهنیت، خیلی از این دست آدم ها به بیت کوین علاقه مند می شوند.»

تاثیر بیت کوین روی آینده طلا و پول

جاش کرام (Josh Crumb) یکی از موسسین و مدیر استراتژی بیت گولد (که اکنون با نام گولد مانی فعالیت می کند) می گوید که «محاسبات ریاضی یعنی گواه اثبات کار، و تمامی فن آوری پشت بیت کوین بزرگترین آزمایش در پول در چند صد سال اخیر است. پول دیجیتالی همیشه طوری طراحی شده تا تقلیدی از پول مبتنی بر ارزش طلا باشد و نه پولی مبتنی بر بدهی» (منظور استاندارد طلا است، یعنی در گذشته ارزش پول با پشتوانه طلا تعیین می شد- مترجم)

گولد مانی یک لایه فنی نیز به ذخیره طلا به عنوان پشتوانه پول اضافه کرده است. این شرکت در پی آن برآمد تا این «فلز زرد» را با سیستم بانکی سازگار کند.

آقای کرام یکی از نخستین مشاورین امنیت برای ریپل و نیز عضو جامعه اولیه بیت کوین است. وی یک کیف پولی بیت کوین و یک نسخه اولیه از وب سایت بیت گولد را طراحی کرد.

وی توضیح داد: «ما یک ترکیبی بین بیت کوین و پول اعتباری بودیم. تظاهر نمی کردیم که کاملا نامتمرکز یا ناشناس هستیم. ما یک پول مبتنی بر سهام داریم که ذخیره ارزش بسیاری خوبی نیز هست.» گولدمانی از بیت کوین تاثیر گرفت تا تراکنش های فرا مرزی در اینترنت را میسر سازد.

وی می افزاید: «ما مانند بیت کوین کاملا یک شبکه توزیعی نبودیم، اگر کسی حاضر نباشد به شما طلا ارائه دهد، پس شما یک واسطه لازم دارید. همچنین باید مشتریان خود را می شناختیم. اما می توانیم از اصول نامترکزسازی استفاده کنیم. » بیت گولد تلاش می کند تا صرفا به صورت یک نرم افزار عمل کند.

وی می گوید: «این یک دفتر کل است که شخص ثالث تراکنش ها را تایید می کند، قیمت های مختلف از شمش های طلای بانک های مختلف ناشی می شود، تایید  و حل و فصل مبادله توسط متولیان متعدد انجام می شود.» ما ماهیت باز بیت کوین را می دیدیم و فکر می کردیم که طلا هم باید به همین شکل مبادله شود.

آقای کرام اشاره می کند که بیت گولد به مانند کوین بیس (صرافی محبوب بیت کوین در سان فرانسیسکو) نامتمرکز است. «مردم به بیت کوین اعتماد می کنند چون کوین بیس نقش محافظتی را دارد. ما یک نوع مشابه از این مدل تجاری داریم، به عنوان یک صرافی، عملگر و متولی پرداخت برای کسانی در اختیار داریم که می خواهند از طلا به عنوان پول استفاده کنند.»

وی می افزاید: «می دانیم که طلا مانند یک ذخیره ارزش کار می کند و با محاسبات ریاضی و تاریخ امتحان خود را پس داده است. کاری که می خواهیم بکنیم این است که از طلا یک واسطه خوب برای مبادله بسازیم.»

بیت کوین، طلا و بانک های مرکزی

افراد مختلف دیدگاه های مختلفی درباره رابطه بین بیت کوین و طلا دارند. با این حال، به نظر می رسد که از چند جهت نگاه های مشترکی وجود دارد.

هافمن که بیت کوین را ریسکی تر و احتکارآمیز تر از طلا می داند، توضیح می دهد: «امروزه می بینم که هم طلا و هم بیت کوین با پول های اعتباری به روش های مختلف در جنگ هستند. در تمام زندگی کاری ام دنبال چیزی بودم که در کنار طلا و نقره بتواند به عنوان یک پول و ذخیره ارزش عمل کند و بیت کوین اولین چیزی است که پیدا کرده ام.»

علاوه بر این، گولدمانی برای این طراحی نشده است تا رقیب بیت کوین باشد. کرام می گوید: «بیت کوین باعث شده مردم به این فکر کنند که پول اصلا چیست و آیا پول ما در خدمت ماست. بیت کوین ما را برانگیخته تا طلا را از یک تجارت قدیمی به یک فن آوری مدرن بکشانیم. ما خوشحال هستیم که طلا و بیت کوین با یکدیگر روی بانک های مرکزی تاثیر می گذارند.»دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود


منبع

 

https://coiniran.com/?p=4442
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x