ایستگاه خبر

هسته بیتکوین نسخه ۰٫۱۵٫۰ منتشر شد: موارد جدید آن را اینجا ببینید!

امروز به عنوان روز رسمی انتشار هسته بیتکوین نسخه ۰٫۱۵٫۰ ، پانزدهمین نسل از نرم افزار اصلی کاربری که حدودا نه سال قبل توسط ساتوشی ناکاموتو اجرا شد، نشانه گذاری می شود ( تاریخ انتشار متن اصلی ۱۴ سپتامبر می باشد). این اخرین نسخه اصلی تحت نظارت “ولادیمیر وان دِر لان” با همکاری بیش از ۱۰۰ نفر و مساعدت عمده chaincode Labs وبخشهای ابتکارات ارزهای دیجیتال (Digital currency Initiative) دانشگاه MIT و  بلاک استری، در یک دوره زمانی ۶ ماهه  توسعه داده شده است.

هسته بیتکوین ۰٫۱۵٫۰ ، بهبود کارایی و پیشرفت قابل توجهی در کاربری را نسبت به نسخه های قبلی نرم افزار ارائه می دهد. همچنین این نسخه برای تعامل و برخورد بهتر برای وضعیتهای فعلی شبکه، چندین ویژگی جدید نیز معرفی میکند.

 

بعضی از تغییرات مهمتر به شرح زیر هستند :

تجدید ساختار پایگاه داده Chainstate

یکی از بزرگترین تغییرات در مقایسه با نسخه های قبلی نرم افزار، این است که چگونه وضعیت بلاکچین بیتکوین ذخیره گردد. این “وضعیت زنجیره” chainstate )  ) یا UTXO-set” ” در یک پایگاه داده اختصاصی ذخیره می شود، درحالی که قبلا برای هرتراکنش طبقه بندی می گردید. اگر در یک تراکنش، بیتکوین ها به چندین خروجی ( ادرس) ارسال می شدند، این خروجی های متفاوت، تحت عنوان یک ورودی به پایگاه داده که اشاره به یک تراکنش دارد، ذخیره می گردیدند.

با هسته بیتکوین ۰٫۱۵٫۰، این خروجیها هرکدام در یک خانه جداگانه در پایگاه داده ذخیره می گردند. اگر یک تراکنش، بیتکوین را به خروجی های متفاوتی ارسال کند، هر خروجی بصورت جداگانه ذخیره می شود. درحالی که این روش فضای بیشتری از دیسک را اشغال می کند، اما در صورت استفاده از هرکدام از خروجی ها نیاز به منابع محاسباتی کمتری وجود دارد.

اصلی ترین مزیت این ساختار داده جدید، این است که زمان همگام سازی برای نود های جدید حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است. همچنین با معرفی کد ساده تر ، استفاده از حافظه را نیزکاهش داده است. علاوه بر آن یک اشکال جنجالی که بطور تئوریک قابلیت از کار انداختن هسته بیتکوین را دارد و در کنفرانس برکینگ بیتکوین Breaking Bitcoin در پاریس در هفته گذشته معرفی گردید را نیز رفع نموده است.

 

برآورد بهبود هزینه

نظر به اینکه بلاک های بیتکوین ظرف یک یا دوسال آینده پر خواهند شد، همه تراکنش ها در اولین بلاکی که استخراج می گردند قرار ندارند. در عوض استخراج کنندگان بطور معمول تراکنش هایی که شامل بیشترین هزینه هستند را اولویت بندی میکنند. اگر یک کاربر بخواهد تراکنش او به سرعت مورد تائید قرار بگیرد، باید مشمول هزینه نسبتا بالاتری شود. اگر او عجله ای نداشته باشد، هزینه کمتر کفایت می کند.

شبکه بیتکوین بطور ذاتی با عدم پیش بینی پذیری از بابت سرعت بلاک های یافت شده، و یا تعداد تراکنش های مبادله شده در هر زمان، دست و پنجه نرم میکند که این موضوع، یافتن هزینه تراکنش صحیح را سخت می نماید.

هسته بیتکوین ۰٫۱۵٫۰ این مشکل تعیین هزینه را کاهش میدهد: جدیدترین نسخه از نرم افزار، الگوریتم های تخمین هزینه بسیار بهتری را در خود دارد. این بیشتر به این دلیل است که نرم افزار،  ازاطلاعات بیشتری در هنگام تخمین از قبیل هزینه های مربوط به تراکنش های تائید شده و نیز هزینه های تراکنش های تائید نشده، استفاده می کند – هزینه هایی که ثابت شده است ناکافی هستند.

علاوه براین کاربران می توانند از انعطاف پذیری بیشتر لذت ببرند. برای اولین بار هسته بیتکوین ۰٫۱۵٫۰ به کاربران اجازه می دهد که با پرداخت هزینه هایی، تراکنش های خود را تا حدود یک هفته برای تائید جلو بیندازند. و بعلاوه ویژگی دیگر تازه معرفی شده این است که کاربران می توانند ریسک کمتر یا بیشتری در ارتباط با تاخیر تراکنش خود، ناشی از هجوم ناگهانی تراکنش ها را قبول نمایند.

 

جایگزینی در قبال هزینه (Replace-by-fee ) در رابط کاربری

حتی با بهبود برآورد هزینه، هنوز هم این امکان وجود دارد که کاربران نیاز داشته باشند بیشتر از زمانی که انتظار دارند، برای تائید تراکنش های خود منتظر بمانند. این زمان بیشترشاید به دلیل یک ازدحام ناگهانی از تراکنش ها بر روی شبکه یا ممکن است به دلیل این که کاربری نظر خود را تغییر داده و ترجیح می دهد تراکنشش از انچه که در ابتدا هزینه برای ان پرداخته است سریع تر تائید گردد و یا به دلایل دیگرپیش بیاید.

برای اینگونه موارد، بعضی از کیف پول ها به کاربر خود اجازه می دهند که تگ “جایگزینی در قبال هزینه” (Replace-by-fee) را به تراکنش خود اضافه نمایند. با چنین تگی، نودها و استخراج کنندگان در شبکه می فهمند که فرستنده می خواهد که این تراکنش را با یک تراکنش جدید با پرداخت هزینه بالاتر جایگزین نماید. این موضوع به طور موثری به کاربران اجازه میدهد که تراکنش را درصف برای تائید سریع تر جلو بیندازند.

نودهای هسته بیتکوین بیش از یک سال است که از جایگزینی در قبال هزینه پشتیبانی می کنند: آنها در حال حاضر تراکنش هایی با چنین تگی را با دریافت هزینه بیشتر جابجا می نمایند. اما این امر هرگز بصورت کاربردی برای خود کاربران کیف پول هسته بیتکوین آسان نبوده است.

البته تا الآن.

کیف پول هسته بیتکوین ۰٫۱۵٫۰ یک امکان انتخاب “جایگزینی در قبال هزینه” در رابط کاربری خود معرفی کرده است. این امر به کاربران اجازه می دهد که تگ مناسب را اضافه نموده و به اسانی به انها امکان می دهد که هزینه تراکنش های خود را از این به بعد افزایش دهند.

 

پشتیبانی از چند کیف پول ( فقط مشتریان و RPC)

هسته بیتکوین ۰٫۱۵٫۰ برای اولین بار به کاربران اجازه می دهد که چندین کیف پول ایجاد کنند. این کیف پول ها هرکدام آدرس بیتکوین و کلیدهای اختصاصی و بنابراین سرمایه و موجودی مجزای خود را دارند. کاربران می توانند کیف پول های متفاوت برای مقاصد مختلف داشته باشند. بعنوان مثال یک کیف پول می تواند برای خریدهای روزانه شخصی و یکی دیگر برای تراکنش های کاری و دیگری فقط برای معاملات بکاربرده شود.

استفاده از چندین کیف پول، مزایای متعددی دارد. برای مثال این امر، حسابداری را ساده و راحت تر می نماید. بعلاوه کاربران می توانند به سادگی از مزیت افزایش حریم خصوصی خود بهره مند شوند، زیرا این کیف پول های متعدد و جداگانه نمی توانند توسط تجزیه و تحلیل در بلاکچین به یکدیگر مرتبط گردند. همچنین این امکان وجود دارد که از کیف پول های متعدد برای کاربردهای مختلف استفاده شود.

در حال حاضر، پشتیبانی از چند کیف پول هنوز برای کاربران عادی کیف پول در دسترس نمی باشد، فقط کاربران پیشرفته با استفاده از خط فرمان و یا ازطریق برنامه های کاربردی خاص، میتوان از این ویژگی استفاده کرد.

 

سایر بهبودها

هسته بیتکوین ۰٫۱۵٫۰ به جز تغییرات ذکرشده قابل توجه، مانند سایر نسخه های هسته بیتکوین، موارد دیگری از بهبود عملکرد را نیز در برمی گیرد. بطور دقیق این تغییرات، سرعت بارگذاری بلاک ها از شبکه را افزایش بخشیده، به نود ها اجازه راه اندازی سریعتر داده و نود های به روز رسانی شده قادر به تائید سریع تر بلاک ها خواهند بود و درنتیجه به نفع زمان انتشار شبکه می گردد.

در پایان، ارزش دارد اشاره کنیم که هسته بیتکوین ۰٫۱۵٫۰ از همتایان BTC1 مجزا و قطع خواهد شد. این بدین معنی است که شبکه بیتکوین اگرهارد فورک SegWit2x  شبکه را تقسیم کند ، قطعی کمتری را تجربه خواهد کرد،  زیرا هردو نوع نود، همتایان خود را به سادگی در شبکه خواهند یافت. درحالی که این تغییر توجهات رسانه ای زیادی را به خود جلب کرده است، این تغییر نباید زیاد قابل توجه باشد.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.source & image

https://coiniran.com/?p=8171
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x