پروژه‌ها

نگاهی به پروژه اینسنت (Incent)

این مقاله قصد دارد پروژه اینسنت (Incent) را براساس مستندات آن، به صورت خلاصه معرفی کند. شایان ذکر است که این بررسی جهت آشنایی مخاطبین است و الزاما به معنای تایید اعتبار و ترویج این پلاتفرم نیست.

پروژه اینسنت قصد دارد تا با استفاده از بلاک چین و پول دیجیتالی مشترک در یک شبکه جهانی، مشکلات بازاریابی برنامه های وفاداری (Loyalty program) را حل کند. معمولا برنامه های وفاداری با تخفیف های ویژه مشتریان را تشویق می کند تا به خرید دوباره از فروشنده روی بیاورند یا به عبارتی آنها را به یک مشتری ثابت تبدیل کنند. با این حال، به ادعای راه اندازان این پروژه، صنعت بازاریابی پاداش محور از مشکلات زیر رنج می برد:

  • اول اینکه از منظر تاجرین، , هزینه برای وسوسه کردن مردم به خاطر یک طرح پاداش، معمولا گران تر از درآمد اضافی تمام می شود که این نوع برنامه وعده می دهد.
  • از نظر مشتری، کاربرد محدودی که این امتیازات و ژتون ها دارند از ارزش آن کاسته و در نتیجه مشوقی برای سفارش دوباره ایجاد نمی کند.

فن آوری بلاک چین می تواند مشکلات این نوع بازاریابی و برنامه ریزی برای تعیین رفتار مشتری را رفع کند و طرحی ارزشمند هم برای تجار و هم برای مشتریان ایجاد کند.
در ماه می ۱۹۸۱، شرکت هواپیمایی آمریکن ایرلاین برنامه ای معرفی کرد که آغازگر عصر جدیدی در بازاریابی پاداش محور شد. امروزه، تنها در آمریکا بیش از ۴۵۰ میلیون عضویت در برنامه های وفاداری وجود دارد و هر دو سال این میزان رشد ۲۵ درصدی را شاهد است.
ارزش پاداش های بازار آمریکا ۶۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ تخمین زده می شود و پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۲۰ به صد میلیارد دلار افزایش یابد. تعداد عضویت در برنامه های وفاداری بیش از یک میلیارد است و هر سال هم رو به افزایش است.
اگرچه این ارقام چشمگیر هستند، اما این هم واقعیت دارد که شهروند آمریکایی به طور میانگین عضو بیش از ۱۸ برنامه وفاداری است و تنها از یک سوم این برنامه ها استفاده فعال می شود. نتیجه این است که با اینکه تعداد برنامه ها در تمامی صنایع در حال رشد و شکوفایی است، اما موفق نشده اند که به رشد درآمد مورد نظرشان برسند.

برای یک شرکت هواپیمایی یا هتل ها، شاید یک برنامه وفاداری مناسب باشد زیرا هزینه های اضافی ناشی از برنامه وفاداری نسبت به یک صندلی یا اتاق خالی نسبتا کم است. اما در کسب و کارهای دیگر رسیدن به افزایش درآمد دشوارتر است. برای مثال، فروشندگان در سود گرفتن از یک برنامه وفاداری مشکل دارند چون فقط می توانند پاداش ها را از صورت اقلام خودشان ارائه دهند و این باعث ضرر در درآمد حاصل از فروش آتی می شود و بنابراین اصطلاحا مارجین صفر دارد.

از نگاه مشتری، با توجه به پیچیدگی و تنوع گزینه ها، حفظ توجه مشتری بسیار دشوار است. در چنین محیطی، پاداش های کاذبی اغلب به مشتریان داده می شود که از آن خسته شده اند: مثلا اینکه پاداش ها فقط یک جا داده می شوند، یا فقط برای محصولات مشخصی است یا  فقط بعد از اینکه مقدار مشخصی خرید انجام شود یا ممکن است ارزش آنها به مرور زمان از بین برود و یا اینکه نمی توانند دیگران را در این پاداش ها سهیم کنند. مورد آخری مهم است زیرا به احتمال زیاد مشتریان می خواهند که دوستان شان هم از این امتیازات بهره مند شوند. به همین دلیل، تنها برنامه های وفاداری معدود و بسیار جذاب می توانند واقعا علاقه مشتریان را جلب کنند.
راه حل اینسنت (Incent) این است که پاداش ها به صورت یک پول مشترک پرداخت شود که مشتریان با آن کارهای بیشتری بتوانند انجام دهند و در عین حال هزینه های اجرای این برنامه ها را برای تجار کاهش دهد.  از آنجایی که بلاک چین امکان ایجاد، توزیع، ذخیره و مبادله دارایی های دیجیتالی را می دهد، این فایده زیادی برای برنامه های وفاداری دارد. با ایجاد یک دارایی دیجیتالی تمامی ویژگی های یک پول ایجاد شده و پاداش ها قابل گسترش و تغییر می شوند و تنها هزینه برای تجار پاداش پولی است که آنها می خواهند به عنوان مشوق برای تعیین رفتار مشتری داشته باشند.

در این راهکار، وقتی مشتری خریدی را انجام می دهند، آنها با یک مقدار پول مشخص پاداش داده می شوند و نه صرفا چیزی مانند خرید دوباره یا شرط و شروطی که ممکن است در آینده نتوانند برآورده کنند. نکته دیگر این است که پاداش سریعا در اختیار مشتری قرار داده می شود و به آینده ای نامعلوم موکول نمی شود. آنها با ایمیل یا یک پیام متنی از این پاداش آگاه شده و یک لینک به یک برنامه کاربردی کیف پولی برای آنها فرستاده می شود. پس آنها می توانند از این پول پاداش در دیگر برنامه ها نیز استفاده کنند یا این پول را با دوستانشان تقسیم کنند یا آنرا به دارایی های دیجیتالی دیگر یا پول اعتباری تبدیل کنند.
در این راهکار، مشتری با چیزی بهتر از یک کارت هدیه پاداش داده می شود زیرا این پول می تواند به اشتراک گذاشته شود و یا مبادله شود. در کل، مزایای این پروژه برای مشتریان این است که این پول نسبت به کارت هدیه، اختیار عمل بیشتری به آنان می بخشد.
این راهکار برای برنامه وفاداری و تخفیف توسط BitScan ارائه شده است تا این نیازمندی های مهم را برآورده سازد. آنها نام اینسنت را برای این پروژه انتخاب کرده اند که اشاره به توانایی بالقوه برای انگیزه بخشی به رفتار مشتریان دارد و البته این نام پول دیجیتالی پیشنهادی آنها نیز هست.

 

https://coiniran.com/?p=3553
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x