علیرضا رهبری | 2017.09.13

نهنگ های بیتکوین و چگونگی تعیین جهت حرکت بازار توسط آنها

هر زمان که افت شدیدی در قیمت بیتکوین دیده می شود، معامله گرانی که با نام ” نهنگ های بیتکوین ” شناخته می شوند برای این افت شدید مورد سرزنش قرار می گیرند. نهنگ های بیتکوین اشخاص حقیقی یا گروهی هستند که میزان قابل توجهی بیتکوین در اختیار دارند که گاهی اوقات می توانند قیمت بازار را به سمت قیمت مورد نظرشان حرکت دهند. این بازی کنندگان بازار از روز اول حضور داشته اند و طی سال ها به دفعات زیاد اینکار را کرده اند و گاهی هم موفق نبوده اند.

نهنگ بیتکوین چیست؟

اگر شما یک معامله گر بیتکوین  یا آلتکوین ها هستید ، به احتمال زیاد با واژه ” نهنگ” بعنوان کسی که بیشترین میزان آن ارز رمزنگاری شده را دراختیار دارد روبرو شده اید. این واژه از این رو که نهنگ بزرگترین موجود زنده در اقیانوس میباشد و می تواند با قدرتش ماهی های کوچکتر را از سر راه بردارد ، استفاده می شود.

نهنگ های بیتکوین هم همینگونه هستند زیرا آن ها نیز میزان زیادی از بیتکوین در اختیار دارند و می توانند حجم بزرگی از معامله گران کوچک را با چند روش موفق معامله تحت تاثیر قرار دهند. علاوه بر این هر چه بازار کوچکتر باشد و نقدینگی آن کمتر به این معناست که نهنگ ها می توانند بازار آلتکوین های کوچکتر  را راحت تر از بیتکوین تحت تاثیر قرار دهند. فرض بر این است که ساتوشی ناکاموتو سازنده بیتکوین با بیش از ۱ میلیون بیتکوین بزرگترین نهنگ باشد.

شستشو و تکرار

تاکتیک های زیادی وجود دارند که نهنگ ها از آن ها بهره می برند، همانند تکنیک ” چرخه شستشو و تکرار” . شستشو فروش در انواع مختلف بازار قابلیت استفاده دارد و در صورتی که زمانبندی آن صحیح باشد بسیار سودآور است. یک معامله گر که حجم زیادی بیتکوین در اختیار دارد، شروع به فروش بیتکوین با قیمتی پایین تر از بازار می کند که در آن هنگام باعث بر آشفتگی معامله گران کوچک می شود.

راز کار در این است که نهنگ تا جایی ارزانتر از قیمت بازار می فروشد که منجر به برآشفتگی شود. آنگاه نهنگ صبر می کند تا این روند فروش را معامله گرانِ برآشفته دست گیرند و قیمت بیتکوین به یک حداقل جدید برسد. در این هنگام نهنگ ها بیتکوین های بیشتری نسبت به آنچه با آن این روند آغاز کردند خریداری می کنند و بعد از این ” شستشو” این نوع معامله را ” تکرار ”  می کنند. مردم حدس می زنند که راههای مختلفی برای نهنگ ها برای استفاده از ” وزن بیتکوینشان” جهت تغییر روند قیمت بیتکوین به بالا یا پایین وجود دارد. در ضمن، نهنگ ها لزوما شخص حقیقی نیستند، گاها می تواند یک شرکت همانند شرکت های سرمایه گذاری بیتکوین باشند.

استفاده از دیوارهای خرید و فروش

از بیتکوین هایشان فقط برای خرید یا فروش استفاده نمی کنند و گاها برای خرید یا فروش بر روی نهنگ ها برای تاثیر بر بازار قیمتی غیر از قیمت بازار دیوار قرار می دهند. در بازارهای ارزهای رمزنگاری شده، صرافی ها یک دفتر سفارشات دارند که معامله را راحت تر کند و یک معامله گر می تواند دستوری مبنی بر خرید یا فروش در یک قیمت خاص (نه قیمت فعلی و واقعی ارز) در آن دفتر قرار دهد. برای مثال، اگر بازار افت کند معامله گران در قیمتی پایین تر ثبت سفارش می کنند تا بتوانند با قیمتی بالاتر خرید خود را به فروش رسانند. برای اینکه بتوانید برای یک قیمت خاص ثبت سفارش کنید، می بایست به اندازه کافی بودجه در اختیار داشته باشید که بتواند پاسخگوی سفارشاتتان باشد.

این بدان معناست که یک نهنگ و یا حتی یک معامله گر خرد می تواند به روش های مختلف برای خرید و یا فروش بلوف بزند و باعث شود که اینطور بنظر برسد که یک دیوار خرید یا فروش وجود دارد. هر چند، اغلب موارد این دیوارها ناگهان قبل از رسیدن قیمت به حد این دیوار ها محو می شوند چون اکثرا ساختگی هستند. با این وجود خیلی از دیوارهای خرید یا فروش حقیقی هستند و اگر بتوانند دارایی آن فرد را به نقدینگی برسانند، می توانند روند بازار خیلی سریع تغییر دهند.

بازار سیاه و معاملات زیر میزی

بعضی وقتها نهنگ ها با بورس های شناخته شده خرید و فروش نمی کنند چون اینکار می تواند روند بازار را تغییر دهد. برای ارزهای رمزنگاری شده خرید زیر میزی یا بازار سیاه جایی است که خریداران بزرگ یا معامله گران نهاد خاصی می توانند حجم بالایی از بیتکوین را دور از چشم عموم بخرند. بازارهای سیاه هم مانند معاملات زیر میزی هستند که توسط صرافی هایی که داد و ستد ” خارج از بازار ” دارند انجام می شود تا حرکت های نهنگ خصوصی بماند. معمولا بازارهای سیاه و یا معاملات زیر میزی فقط به معامله گرانی که عضوشان هستند و یا اینکه حجم بالایی از بیتکوین را در یک سفارش می خرند اجازه دسترسی می دهند و برای این منظور یک سقف خرید در نظر می گیرند.

نهنگ خرس بدنام

در اکتبر ۲۰۱۴ ، اتفاقی افتاد که در آن یک نهنگ غول پیکر با حجم ۳۰۰۰۰ بیتکوین به قیمت ۳۰۰ دلار برای هر بیتکوین آن ها را نقد کرد. بسیاری از معامله گران و دلالان فکر میکردند که این واقعه بازار را می شکند اما چنین نشد و خریداران این دیوار را شکستند و قیمت بیتکوین به ۳۷۵ دلار رسید. این اتفاق جاودانه شد ، و معامله گران آنرا به نام ” نهنگ خرس” به یاد می آورند. سفارش ۳۰۰۰۰ بیتکوین بر روی ویدیو ثبت شده است و حتی بسیار مزاح و کارتونهای کمیک  و حتی طراحی های نمادین با مضمون شکار یک نهنگ غول پیکر برای آن ساخته شد. بسیاری از اهالی بیتکوین در آن احساس پیروزی داشتند به این علت که نهنگی با آن حجم بیتکوین نتوانست بازار را از پا درآورد.

نهنگ ها غالبا برای تکان های شدید بازار سرزنش می شوند

نهنگ ها در فضای بیتکوین برای مدت زمان زیادی مورد نقد بودند و برای اتفاقات پیش بینی نشده بازار سرزنش شده اند. در فرومهای مختلف بیتکوین بحثهای زیادی در مورد اینکه چه میزان بیتکوین برای نهنگ شدن لازم است وجود دارد و جواب ها شامل بازه ای بین هزار الی ده هزار بیتکوین را  شامل می شود. بسیاری از مردم معتقند که نهنگ ها هنوز می توانند بازار بیتکوین را بخاطر سهم بازار کم آن با یک سفارش چند میلیون دلاری تغییر دهند. دلالان معتقدند که الان با افزایش حجم بازار بیتکوین و قوی تر شدن آن، نهنگ های بیتکوین بزرگتری باید وجود داشته باشند تا بتوانند در بازار تغییراتی ایجاد کنند.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.source : bitcoin