رانان | 2014.10.08

نرم افزار اوپن سورس یا متن باز چیست؟

 

شاید تا به حال بارها و بارها با واژه اوپن سورس (متن باز) مواجه شده اید و شنیده اید که برنامه های اوپن سورس یا متن باز دارای امنیت بالا میباشند و در اغلب موارد رایگان نیز هستند. اما براستی نرم افزارهای اوپن سورس یا متن باز چیست؟ برای درک بهتر این موضوع بهتر است ابتدا نگاهی به برنامه های کلوز سورس closed source بیاندازیم.

 کلوز سورس Closed Source

 اکثر نرم افزارهايي را که شما تهيه يا از طريق اينترنت دانلود مي کنيد، صرفاً به صورت نسخه هاي ترجمه شده و آماده اجرا در اختيار شما قرار مي گيرند. ترجمه، فرآيندي است که در آن کد برنامه هاي نوشته شده توسط برنامه نويسان که از آنان به عنوان کد اوليه ياد مي شود پس از استفاده از برنامه هاي خاصي موسوم به کمپايلرها به گونه اي ترجمه مي شوند که توسط کامپيوتر قابل درک باشند. اعمال تغييرات دلخواه در اکثر برنامه هاي ترجمه شده، امري بسيار مشکل و گاهاً غير ممکن است. اکثر توليدکنندگان نرم افزار از ويژگي فوق به منظور صيانت و حفاظت از کدهاي نوشته شده، استفاده مي کنند.

 اوپن سورس یا متن باز

نرم افزارهاي  اوپن سورس یا متن باز Open Source نقطه مقابل رويکرد فوق هستند. در اينگونه نرم افزارها علاوه بر نسخه ترجمه شده، کد اوليه نيز در اختيار متقاضيان قرار مي گيرد. بدين ترتيب امکان اعمال تغييرات يا سفارشي کردن آن متناسب با خواسته استفاده کنندگان، فراهم مي شود. افرادي که از ايده Open Source حمايت مي کنند بر اين اعتقاد هستند که با اجازه دادن به اشخاصي که علاقه مند به تغيير کد اوليه هستند امکان استفاده مفيدتر از برنامه فراهم و احتمال بروز خطا در آن کاهش خواهد يافت. براي بسياري از مردم اصطلاح کد باز به معني رايگان است که البته اين به خودي خود يک مزيت مهم تلقي مي شود. با اين همه پروژه هاي کد بازي که به خوبي هدايت و نگهداري شوند مزاياي مهم ديگري را نيز شامل مي شوند. يک نکته نگران کننده در خصوص نرم افزارهاي  اوپن سورس یا متن باز  فقدان ضمانت و پشتيباني فني از آنان است. با توجه به اين موضوع که همواره امکان يا بهتر بگوييم مجوز اعمال تغييرات يا اصلاحات در اين نوع نرم افزارها وجود دارد، تقريباً حمايت از آنان غير ممکن يا مشکل خواهد بود. بدين دليل برخي از شرکت هاي حامي نرم افزارهاي  اوپن سورس یا متن باز با توجه به ارائه سرويس خدمات و پشتيباني اينگونه نرم افزارها اقدام به فروش آنها مي کنند. مثلاً نرم افزار Red Hat در سال 1994 توسط Official Red Hat Linux عرضه شد. نرم افزار فوق رايگان نبوده و متقاضيان بايد هزينه استفاده (مالکيت) آن را پرداخت کنند. مهم ترين ويژگي Red Hat ، امکان پشتيباني فني از آن است. براي اغلب سازمان ها و موسسات تضمين حمايت هاي فني و پشتيباني يکي از عوامل مهم تصميم گيري در خصوص خريد لينوکس در مقابل Download کردن آن به صورت رايگان است. علاوه بر Red Hat شرکت هاي متعدد ديگري نيز اقدام به عرضه لينوکس با توجه به سياست ها و ديدگاه هاي خاص خود کرده اند. در اين رابطه نرم افزارهاي متعددي با محوريت لينوکس نيز طراحي و پياده سازي شده است. Mozilla (هسته مرورگر Netscape)، سرويس دهنده وب Apache، زبان اسکريپت نويسي وب PERL و فرمت فايل هاي گرافيکي PNG ، نمونه هايي در اين زمينه بوده که بر اساس ايده Open Source طراحي و پياده سازي شده اند.

 منبع: