رمزارزها و توکن‌ها

معرفی پروژه: پاسکال کوین PascalCoin

پاسکال کوین اولین آلتکوینی است که برای بررسی موجودی, صحت انجام تراکنش و همچنین جلوگیری از مشکل دوبار خرج کردن یا همان “Double spending” نیازی به تاریخچه بلاکها یا بلاکچین ندارد.

این بدان معنا است که می توان تمام بلاکچین این شبکه را در هر زمان پاک کرد و شبکه همچنان بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه دهد.

پاسکال کوین یک مدل مینی-بلاکچین نیست بلکه یک روش کاملا جدید است که نیاز به بلاکچین را از میان برداشته است.

از نظر فنی, پاسکال کوین از یک هش گاوصندوق یا “SafeBox Hash” استفاده می کند که با تولید هر بلاک، تغییر می کند. زمانی که این اتفاق می افتد گاوصندوق به روز رسانی میشود و یک “SafeBox Hash” جدید تولید می کند. بعداز انجام این عملیات می توان تمامی تاریخچه و بلاکچین شبکه را پاک کرد بدون اینکه نگران مشکل “Double spending” باشیم, چرا که موجودی هر اکانت همیشه با هش گاوصندوق همراه است. در گذار زمان سایز گاوصندوق زیاد خواهد شد اما این رشد محدود خواهد بود یعنی تنها پنج اکانت جدید در هر بلاک. به این ترتیب، سایز گاوصندوق کنترل خواهد شد.

طبق نظر خالقین این کریپتوکوین استفاده از پاسکال کوین تنها برای افراد متخصص نیست و آنقدر ساده است که هر کسی می تواند از آن استفاده کند. درک و استفاده از پاسکال کوین آسان است چرا که بسیار شبیه به بانک عمل می کند. وجود شماره حسابی که به آسانی میتوان به خاطر سپرد، مشکل به حافظه سپردن آدرس های طولانی و نامفهوم سایر کریپتوها را حال کرده است و شخص می تواند حساب خود را به آسانی به حافظه بسپارد. در اینجا، هر شخصی برای انجام تراکنش نیاز به یک حساب دارد.

پاسکال کوین در ماه جولای ۲۰۱۶ معرفی شد و یک ماه بعد در آگوست ۲۰۱۶ بلاکچین پاسکال کوین خلق شد و تمامی کدهای منبع, تحت لایسنس MIT به همراه نرم افزارهای کیف پول و استخراج آن به اشتراک عمومی گذاشته شد.

اطلاعات فنی پاسکال کوین:

* مدت زمان استخراج هر بلاک ۵ دقیقه

– ۲۸۸ بلاک در هر ۲۴ ساعت -= ۱۰۵,۱۲۰ بلاک در سال

– در محاسبات فوق میانگین در نظر گرفته شده است, زمان دقیق ثبت هر بلاک بین ۴ تا ۵ دقیقه است و دامنه ثبت بلاک در یک روز بین ۲۸۸ – ۳۶۰ بلاک در روز و ۱۰۵,۱۲۰ – ۱۳۱,۴۰۰ بلاک در سال خواهد بود.

* پاسکال کوین مقادیر عددی تا چهار رقم اعشار را ساپورت میکند. مثال: ۱۸.۴۳۵۲ (۱۸.۴۳۵۲۱۸ معتبر نمی باشد)

* پاداش استخراج هر بلاک در ابتدا ۱۰۰ پاسکال کوین است

– این میزان بعداز استخراج هر ۴۲۰,۴۸۰ بلاک نصف میشود (تقریبا هر ۲ سال). پس بعد از نصف شدن بعدی پاداش هر بلاک ۵۰، سپس ۲۵ و به همین ترتیب تا زمانی که پاداش هر بلاک به ۱ پاسکال کوین برسد.

-بعداز بلاک ۲,۹۴۳,۲۶۰ (تقریبا ۳۲ سال) پاداش هر بلاک ۱ پاسکال کوین باقی خواهد ماند.

* پاسکال کوین یک سیستم تولید خودکار اکانت دارد. هر بلاک جدید ۵ اکانت جدید ایجاد می کند.

* با پاسکال کوین سه عملیات را می توان انجام داد:

– تراکنش نفر به نفر: انجام یک تراکنش ساده از یک اکانت به اکانتی دیگر

– تغییر کلید های اکانت: می توان کلید های عمومی و خصوصی یک اکانت را تغییر داد.

– بازیابی سرمایه: این امکان برای شرایطی در نظر گرفته شده است که شخص کلید عمومی و خصوصی خود را از دست بدهد. بازیابی یک اکانت تنها توسط ماینرها انجام میشود. برای بازیابی یک اکانت، باید از آخرین تراکنش آن اکانت، ۴۲۰,۴۸۰ بلاک ثبت شده باشد که در حدود ۲ سال زمان لازم است.

* برای تسهیل در انجام عملیات اکانتها, هر اکانت دارای ۲ عدد تاییدی اضافه است.

Account “0” -> “0-10”

Account “1” -> “1-26”

Account “12345” -> “12345-37”

*کلید های رمزنگاری (elliptic curve keys) که می توان توسط پاسکال کوین مورد استفاده قرار گیرد به قرار زیر هستند:

(مانند بیت کوین) secp256k1 –

secp384r1 –

secp283k1 –

secp521r1 –

* بلاک پیدایش (Genesis block) در ۱۱ آگوست ۲۰۱۶ خلق شده است.

* این دیجی ارز استخراج قبلی ( PREMINE) نداشته است. تمامی بلاک ها از همان ابتدا به ماینرها اختصاص داده شده است.

تفاوتهای اساسی پاسکال کوین با سایر دیجی ارزها:

– با زبان برنامه نویسی پاسکال نوشته شده است: این اولین ارز رمزنگاری است که با زبان برنامه نویسی پاسکال نوشته شده است. درک و فهم آن برای دانشجویان ساده بوده و با پلتفرمهای متعدد سازگار است.

– تمامی کدها جدید هستند و توسط خالق پاسکال کوین “آلبرت مولینا” طراحی و نوشته شده است.

* پاسکال کوین از اعداد طبیعی به عنوان شماره حساب استفاده می کند, مزیتی که در سایر دیجی ارزها دیده نمی شود. این شماره حسابها مانند حسابهای بانکی سنتی هستند.

– کاربر برای انجام تراکنش نیاز به حداقل یک اکانت دارد.

-اکانتها توسط ماینرها با ثبت هر بلاک ایجاد می شوند. (۵ اکانت در هر بلاک)

-کاربر به تنهایی نمی تواند اکانت ایجاد کند مگر اینکه اقدام به استخراج نماید. کاربر تنها می تواند کلید عمومی و خصوصی را ایجاد کند.

* کلیدهای رمزنگاری (Public key/Private key) بخشی از آدرس کیف پول نیستند. بر خلاف بیتکوین که در آن از کلید عمومی به عنوان آدرس کیف پول استفاده می شود، در پاسکال کوین از کلید عمومی و خصوصی به عنوان پسورد و پین کد استفاده می شود.

* طبق توضیحاتی که در White Paper این کوین آمده است, تمامی تاریخچه تراکنش ها می تواند پاک شود, ولی در نهایت چند Nodes خواهند بود که تمامی این تراکنش ها را برای ارزیابی و استفاده شبکه ذخیره خواهند کرد.

بر خلاف روال کار موجود در بازار کریپتوها  و ICO هایی که برگزار می شود، پاسکال کوین بدون تلاش برای جذب حمایت مالی مردم و تنها با تلاش و خوش فکری تیمی, گام در راهی گذارده اند که شاید بتوان گفت مدتهاست که هیچ تیم و پروژه ای سمت آن نرفته است. شاید بتوان زی کش را نمونه ای از این دست معرفی کرد اما باید در نظر داشت زی کش از نظر ارائه راه حل شباهتهای زیادی را با برخی دیگر از کریپتوها داشت و شاهد بودیم که در ابتدا تنها به دلیل تبلیغاتی برای این ارز صورت گرفت، بازار با یک هیجان آنی مواجه شد اما تب آن خیلی زود فروکش کرد. در حال حاضر پاسکال کوین در هیچ صرافی قابل خرید و فروش نیست، اما می توان انتظار داشت که در آینده ای نزدیک این کوین به صرافی ها راه پیدا کند.

با توجه به توضیحاتی که در مورد این کریپتو ارز داده شده است و مسائل جدیدی که طرح کرده است می توان انتظار داشت که در آینده توجه بسیاری از علاقمندان را به خود جلب کند.

در حال حاضر پاسکال کوین وب سایت رسمی ندارد و برای کسب آخرین اطلاعات و مطالعه White Paper میتوانید به صفحه پاسکال کوین در GitHub مراجعه کنید.

 

https://coiniran.com/?p=3907
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x