بابک | 2016.09.08

معرفى دیسنت DECENT

1.داستان پیدایش DECENT

شور و شوق ناشی از فن‌آوری‌های ابتکاری و رویکردهای قدرتمند، باعث شد که بنیانگذاران DECENT دور هم گرد آمده و به یک هدف مشترک برسند یعنی بازسازی روند توزیع محتوای دیجیتالی در سراسر جهان دست یابند.

بحث ابتدا بر سر استفاده‌های آتی بالقوه از فن آوری پشت بیت کوین (یعنی بلاک چین) بود که سرانجام به یک پروژه بین المللی تبدیل شد با هدفی جاه طلبانه برای شروع یک انقلاب دیجیتالی و ایجاد تغییر در روش به اشتراک گذاری اطلاعات و ایده ها در سراسر اینترنت. شبکه DECENT یک پروژه طولانی مدت است که قصد دارد مشکلات موجود در توزیع محتوای رسانه‌ای در سراسر جهان را با پیاده سازی اصول تمرکززدایی در جریان ارتباطات جامعه امروزی حل کند.

تاریخچه DECENT در واقع وقتی شروع شد که دو دوست قدیمی، ماتیو میخالکو (Matej Michalko) و ماتیو بودا (Matej Boda) به خاطر علاقه مشترک به این فن آوری به هم ملحق شدند و تصمیم گرفتند که کنفرانس‌هایی را با هم درباره بیت کوین سازمان دهند. در طول نمایشگاه بیت‌کوین در لندن، شانگهای، وین و بروکسل، آنها گفتگو‌های مهمی درباره پروژه‌های مرتبط با بلاک چین داشتند. بعد از مطرح کردن دیدگاه خود نسبت به ارزهای دیجیتالی مختلف و پروژه‌های مرتبط با بلاک چین، به این ایده رسیدند که فن آوری بلاک چین می تواند یک سیستم یکپارچه برای انتشار محتوای دیجیتالی و به اشتراک گذاری در سراسر دنیا باشد.

بعد از آن همه چیز سریع رخ داد. نیروهای دیگری به ایشان پیوستند و شروع به توسعه یک شبکه توزیع محتوا کردند که تمامی امتیازات یک ماشین غیرمتمرکز قابل اعتماد یعنی بلاک چین را دارا باشد. از همان آغاز، کاربردپذیری این شبکه برای طیف گسترده ای از مردم در سراسر جهان، یکی از مقاصد مهم ایشان بود. DECENT  بنا بر ویژگی‌های غیرمتمرکزسازی، یک توزیع محتوای رسانه ای بدون مرز و مستقل همیشه بوده و هست، با این حال رمزنگاری قوی بالاترین سطح اعتماد و امنیت را در طول فرآیند کار تضمین می‌کند.

خطوط کلی شبکه آتی خیلی زود جمع بندی و توسعه کار شروع شد. چیزی که در اول تنها یک ایده ابتکاری بود به یک پروژه پیچیده تبدیل شد. افراد بیشتری به تیم پیوستند و رفته رفته نام DECENT را به خود گرفت که خلاصه ای است از غیرمتمرکزسازی یا Decentralization و مشابه کلمه dissent  به معنای مخالفت است و می‌توان آنرا به عنوان یک واکنش انتقادی یا بهتر است بگوییم تلاشی برای تغییر واقعیت موجود درک کرد.

هدف کلی DECENT ایجاد یک سیستم جهانی قابل اعتماد و جامع از توزیع محتوای دیجیتالی است. تیم DECENT توجه کنفرانس‌های مربوط به بلاک چین و فن آوری را به خود جلب کرد از قبیل Inside Bitcoin Conference در شیکاگو، CoinCongress  در سان فرانسیسکو، Websummit 2015  در دوبلین یا اخیرا کنفرانس بلاک چین در هلسینکی فنلاند در سال 2016 و فروم سرمایه گذاری روی صنعت بلاک چین در چین. افراد زیادی حول این پروژه جمع شدند و DECENT توجه فراوانی در نزد عموم مردم به خود جلب کرد.

تا کنون DECENT راه طولانی را پیموده است. به لطف تمامی نصایح و ملاحظات ارزشمندی که از شرکا و حامیانش دریافت کرده است و بوسیله DECENT Software Sale که در دهم سپتامبر 2016 آغاز به کار خواهد کرد، انقلاب دیجیتالی در حال وقوع پیوستن است.

آینده هنوز در راه است، اما بنا بر دورنمای بلند DECENT و طرح‌های ویژه برای توسعه، DECENT قصد دارد با پر کردن فاصله بین اکوسیستم بلاک چین، در نقش رابط بین صنایع مختلف عمل کند.

 • امروزه نوآورى و ابداع در تكنولوژى بسيار ارزشمند است، بخصوص در دنياى رسانه. تشخيص اينكه كدام جنبه از مديا ميتواند به رشد آن كمك كند كار ساده اى نيست. اكثر فعالان در زمينه رسانه با روشهاى فعلى همگام هستند چرا كه بجاى نوآورى براى ارائه محصولات پُر محتوا و مفيد اقدام به توليد و پخش برنامه هايى ميكنند كه برايشان پول سازتر است.
 • علاوه بر آن، نياز توليد كننده ها(نويسنده ها، فيلم سازان، موزيسينها، برنامه نويسها و گيم دِولوپرها و…) به شركتها و سازمانهاى پخش رسانه موجب گرديده است اين توليد كننده ها بر اساس چهارچوبى كه شركتهاى پخش تعيين ميكنند اقدام به توليد محتوا كنند. رسانه هاى سنتى همچون Medium, NY Times, Daily Mail هركدام براى خود قوانينى دارند كه مشخص ميكند كدام نويسنده چه مطلبى را ميتواند از طريق آنها منتشر كند. اين شيوه كار  را ميتوان در تمام رسانه هاى محلى و جهانى مشاهده كرد كه چگونه دست به انتخاب و سانسور اطلاعات ميزنند و خوراكى را به مخاطب ميدهند كه در راستاى منافع خودشان است.
 • اين گزارش سعى بر اين دارد با به چالش كشيدن شيوه سنتى و حاكم در توزيع و پخش توليدات ديجيتالى، راهى را پيش روى توليد كنندگان محصولات ديجيتالى بگذارد كه بتوانند آزادانه و بدون نياز به شركتها يا رسانه هاى بزرگ دست به انتشار و فروش آثار خود بزنند. آثارى از قبيل كتاب، موزيك، بازى هاى كامپيوترى، مقاله هاى علمى، فيلم ، عكس و هر گونه محتواى ديجيتالى ديگر كه بتوان بصورت ديجيتال عرضه كرد.

DECENT: Decentralized Open Source Content Distribution Platform enabled by Blockchain and peer-to-peer technology.

٢عصر بلاكچين (زنجيره قالب)

 • در سال ٢٠٠٩ شخصى به نامساتوشى ناكاموتوبا معرفىبيت كوينبه دنيا موجب گشت كه نگاه مردم نسبت به امور مالى تغيير كند. ارائه طرحى كه دو مزيت چشمگير در آن ديده شد؛ ١بازدهى و سرعت بالا در تراكنشهاى محلى و بين المللى (١٠ دقيقه) ٢هزينه بسيار ناچيز تراكنشها كه در قياس با سرعت و هزينه تراكنشهاى مالى در سيستم بانكى سنتى بسيار برتر است. طرحى كه موجى عظيم از اخبار در مورد بيتكوين را در رسانه ها ايجاد كرد. باوجود اينكه بيش از ٦ سال از عمر بيتكوين ميگذرد، اين نوآورى هنوز نتوانسته به جايگاه اصلى خود دست يابد و دليل آن هم وجود معايبى در طراحى و ساختار آن ميباشد. يكى از اين ايرادها ظرفيت پردازش محدود آن است كه ٧ تراكنش در ثانيه(7tps) است، مسئله اى كه موجب ميشود توسعه آن در دنياى واقعى براى اَپ ها اندكى سخت شود. براى مثال VISA (كرديت كارت) در هر ثانيه ٢٠٠٠ تراكنش را انجام ميدهد و توانايى ساپورت تا ٥٦٠٠٠ تراكنش در ثانيه را داراست. مورد ديگر از ايرادات بيت كوين سايز بلاكچين آن ميباشد كه نزديك به ٧٥ MB است(مرداد ١٣٩٥) و اين حجم بصورت مداوم در حال افزايش ميباشد و توزيع اين داده ها را در آينده مشكل خواهد مرد. از طرفى در آينده براى مردم راحت نخواهد بود كه زمان زيادى را براى دانلود كردن حجم عظيمى از اطلاعات (دهها گيگا بايت) صرف كنند.
 • از اين رو، بيت كوين را ميتوان به عنوان يك پيشگام براى معرفى تكنولوژى بلاكچين قلمداد كرد كه همراه با عيوبى بوده است. “بلاكچينبه عنوان يكدفتر توزيع عمومىاز تراكنشها، پتانسيل بسيار بالايى را براى تبديل شدن به بزرگترين تكنولوژى از زمانوب جهانى“(world wide web) دارد. موسسات مالى بسيارى در حال سرمايه گذارى بر روى اين تكنولوژى ميباشند، حتى برخى از اين موسسات اقدام به ايجاد دپارتمانهايى مختص تحقيق و بررسى بلاكچين كرده اند. تكنولوژى بلاكچين ميتواند به بانكها در كاهش هزينه هاى زيرساختى و اجرايى در حوزه هاى مختلف كمك كند. ارائه اتوماسيون هاى پكپارچه، تسويه و پرداخت بدون نياز به نيرو و دخالت انسان و در عين حال تحت كنترل مجموعه قوانين غير قابل نقض. بطور ساده بلاكچين به بانكها اجازه ميدهد كه دارايى ها را بدون نياز به سازمان يا شخص ثالث (Third Party) مبادله كنند.

 

Blockchain-Usecases-and-Startups بلاكچين قابليت استفاده در حوزه هاى مختلف با زير ساختار مالى را دارست.

Blockchain-Usecases-and-Startups

 

 • اشكال مختلف استفاده از بلاكچين 2.1
 • بلاكچين قابليت استفاده در حوزه هاى مختلف با زير ساختار مالى را دارست. مانند: مالكيت خصوصى، ذخيره غير متمركز اطلاعات، داورى همتا غيرمتمركز (peer review) و اينها تنها بخش كوچكى از موارد استفاده از اين تكنولوژى ميباشند. دنيا در حال كشف مزيتهاى عظيم برنامه هاى غيرمتمركز ميباشد.

٣مانيپوليشن و آزادى بيان

 • امروزه اكثر رسانه ها در سراسر دنيا داراى نهاد و هسته مركزى خصوصى خود ميباشند و اين نهادها تصميم گيرنده و تعيين كننده نوع خط مش رسانه خود هستند، چه كسى بنويسد، چه چيزى بنويسد، چگونه پخش شود و
 • در واقع اگر كسى بخواهد با يكى از اين رسانه ها كار كند بايد طبق قوانين و شرايط اين سازمانها عمل كند و در نهايت حق مالكيت و پخش اثر خود را به اين رسانه ها واگذار كند. شخص ثالثها (third parties) كه در اين مورد رسانه ها ميباشند ميتوانند هر زمان كه بخواهند اثر ديجيتالى كه توسط يك هنرمند خلق شده است را حذف كنند يا بخشى از آن را سانسور كنند. از نمونه اين رسانه ها ميتوان به تويتر، فيسبوك، رديت، مديوم اشاره كرد. بسيارى فكر ميكنند كه مثلا در فيسبوك آزادى بيان دارند و ميتوانند بدون اعمال نظر گردانندگان فيسبوك هر مطلبى كه ميخواهند رامنتشر كنند، در حالى كه اين طور نيست و تنها خط قرمز فيسبوك اندكى فراتر از مثلا شبكه تلوزيونى x ميباشد. در واقع اين خط قرمز و كنترل وجود دارد. همينطور در كشورهاى غربى كه ادعاى دمكراسى و آزادى بيان دارند نيز انتخاب و اعمال نظر در رسانه ها به وضوح قابل مشاهده ميباشد. در دنياى امروز كمبود امكانات براى برقراى ارتباط مستقيم بين مؤلف و مخاطب (خواننده، شنونده، بيننده) كاملا محسوس ميباشد.
 • همچنين مؤلفين شانس زيادى براى كسب درآمد از حق تأليف اثر خود را در اين رسانه ها ندارند و كار كردن با پلتفرمهاى پخش گاه بسيار پيچيده است. براى مثال يك وبلاگ نويس ميتواند اثر خود را در يكى از پلتفرمهاى همگانى مانند Medium، بلاگفا يا در وبسايت شخصى خود منتشر كند. در حالت اول امكان ايجاد درآمد براى مؤلف بسيار سخت خواهد بود مگر اينكه اثر çى از رنكينگ بالايى برخوردار باشد و در تاپ ليست پلتفرم قرار بگيرد. در حالت دوم مؤلف بايد بتواند مخاطب را به سايت شخصى خود جذب كند كه كار ساده ايست نيست ونياز به مهارتهايى در حوزه هاى مختلف دارد، مانند آشنايى با تنظيمات SEO يا بازاريابى ربايشى. همچنين آنها نياز دارند كه مدل تجارى و كسب و كار خود را انتخاب كنند و از ابزارى مانند Google Ad Sense استفاده كنند و البته كه بايد با قوانين، مقررات و شرايط آنها كار كنند. اينها مواردى هستند كه معمولا يك مؤلف نميخواهد با آنها سروكار داشته باشد. چرا كه كار اصلى اين افراد توليد محتوا (ويدئو، موزيك، كتاب، نرم افزار) ميباشد نه درگيرى و فكر كردن به تبليغات.
 • ناشران و نمايندگان فروش كتابهاى آنلاين مانند آمازون بابت پخش و فروش كتابها كارمزدهاى زيادى را دريافت ميكنند. آمازون براى هر كتاب بين ٣٥ تا ٧٠ درصد حق فروش دريافت ميكند در حالى كه نويسنده اثر تنها ٦٥ تا ٣٠ درصد از پولى را دريافت ميكند كه خوانند كتاب پرداخت كرده است. به سادگى ميتوان ديد كه عدم وجود يك پل ارتباطى مستقيم بين مؤلف و خواننده موجب گرديده كه شخص ثالث(آمازون) بيشترين منفعت را ببرد.

٤رويكرد تاريخى

 • مسئله مانيپوليشن و سانسور در تاريخ صنعت چاپ ريشه دارد. در عصر چاپ كاغذى ابزار و امكانات چاپ و انتشار در انحصار عده اى محدود بود كه همين امر موجب ايجاد فرصت براى سواستفاده و اعمال نظر اين افراد مى شد.
 • در سال ١٥١٧ ميلادى پاپ لئو دهم اقدام به چاپ و فروشآمرزشنامهكرد و تقريبا براى مدتى كمپين موفقى بود تا زمانى كه يك كشيش معمولى آلمانى به ناممارتين لوتراعلاميه اى با عنواننود و پنج مادهرا بر درب كليساى جامع ويتنبرگ آويخت. اين اعلاميه كه سوءاستفاده هاى مذهبى، خصوصا فروش آمرزشنامه را به چالش ميكشيد، به لطف صنعت چاپ و همچنين به كمك تبليغات شفاهى تنها به چند هفته زمان نياز داشت تا در سراسر آلمان انتشار يابد. در نهايت تفكرات ضد كليساى كاتوليك اين كشيش آلمانى تبديل به موضوع داغى در سراسر اروپا گشت، اتفاقى كه چند دهه قبل تر امكان پذير نبود، زمانى كهيوهانس گوتنبرگهنوز صنعت چاپ را اختراع نكرده بود.
 • اين يكى از اولين رويدادهاى بزرگى بود كه نشان داد سرعت گسترش اطلاعات و آزادى بيان ميتواند چه مزاياى بزرگ و مهمى براى جامعه داشته باشد.
 • حدود سيصد سال بعد, ساموئل مورس نيز از پيشگامان عصر خود بود با اختراع تلگراف دنيا را تغيير داد. وى با طرحى منحصر به فرد و كد گذارى امكان انتقال هرگونه اطلاعات متنى را فراهم كرد. در اواخر قرن ١٩ تلگراف بسيارى از نقاط دنيا را تحت پوشش قرار داده بود.
 • يكى ديگر از شناخته شده ترين مخترعان, با اختراع خود چنان تحولى را در زندگى بشر ايجاد كرد كه امروزه اكثر مردم جهان داشتن تلفن را يكى از ضروريات زندگى ميدانند، الكساندر گراهام بل مخترع تلفن.
 • گوليلمو ماركونى نيز در همان زمان بر روى سيستم بى سيم تلگرافى يا همان راديو كار ميكرد. بسيارى فكر ميكردند انتقال اطلاعات بدون سيم امكان پذير نيست و حتما بايد كار انتقال اطلاعات بصورت فيزيكى و از طريق كابل صورت گيرد. تلاش اين افراد باعث شد كه مردم بتوانند به پيامهاى دولتى و راديوهاى تجارى گوش فرا دهند.
 • اگرچه چاپ، تلگراف، تلفن و راديو پيشرفتهاى عمده اى در رشد و سهولت ارتباطات و انتقال اطلاعات داشته اند اما آنها هيچ لايه امنيتى را براى حفظ اطلاعات در نظر نگرفته بودند، كارى  كه انسان از صدها سال قبل تر براى حفظ امنيت اطلاعات انجام ميداده است مانند رمزنگارى سايفر يا مهر و موم كردن پاكت نامه.
 • بجز در موارد نظامى، هنوز براى امنيت اطلاعات در ارتباطات راهكارى اساسى ارائه نشده است، اكثر مردم نسبت به عواقب استفاده از ارتباطات آنلاين بدون رمزنگارى آگاهى ندارند. غولهاى اين صنعت ميتوانند اطلاعات شخصى مردم رابراى استفاده هاى مشخص و هدفمند در اختيار سازمانهاى خصوصى و دولتى قرار دهند. ادوارد اسنودن در سال ٢٠١١ با افشاى اسناد محرمانه دولت آمريكا نشان داد كه دولتها تا چه ميزان از اطلاعات شخصى مردم استفاده ميكنند.
 • برنامه هايى هچون ايميل رمزنگارى PGP  هم با راه حلهاى جزئى كه ارائه كرده اند بدليل عدم طراحى تعامل و مقياس پذيرى موفق نبوده اند.
 • به طور كلى نياز به يك  طرح براى توزيع و پخش آثار ديجيتالى كه در امنيت كامل، غير قابل سانسور، غير قابل دستكارى، مورد اعتماد، كارآمد و مقرون به صرفه باشد محسوس است.

٥ويژگيها و مزاياى دیسنت DECENT

 • براى مسائلى كه در بالا به آنها اشاره شد راه حل جامع و فراگيرى وجود نداشته است اما DECENT با ايده ايجاد يك پلتفرم باز، براى حل تمامى اين مسائل گام در ميدان نهاده است. DECENT يك سازمان مستقل غير متمركز است كه با زير ساختار بلاكچبن طراحى شده است و با هيچ شخص يا نهاد ثالثى(third party) در ارتباط نميباشد. DECENT يك پلتفرم اپن سورس براى پخش و توزيع غير متمركز آثار مؤلفين است كه افراد خلاق و هنرمند، نویسنده ها، آهنگسازها، عكاسان، گيم دولوپرها، برنامه نوسيها و همچنين طرفداران و مخاطبان آنها ميتوانند از آن استفاده كنند.  همه افراد ميتوانند بدون هيچ مرزى به خلق و انشار آثار خود مانند مقاله، عكس، ويدئو، نرم افزار، كتاب و هر گونه محتواى ديجيتالى ديگرى بپردازند.
 • DECENT به عنوان يك منبع جامع و مستقل عمل ميكند كه به كاربر اجازه ميدهد بصورت آزاد و نامحدود اطلاعات و آثار خود را با ديگران به اشتراك بگذارند، پلتفرمى كه به آزادى بيان اختصاص دارد. اين شبكه بصورت همتا به همتا(نفر به نفر) عمل ميكند كه امنيت آن توسط تكنولوژى بالكچين و رمزنگارى تأمين ميشود.
 • به اشتراك گذارى اطلاعات بسيار آسان و محافظت شده است و هيچ شخص سومى توانايى دخالت و كنترل بر آن را ندارد.

ويژگى هاى اصلى دیسنت DECENT عبارتند از:

استقلال كامل 

 • DECENT مطعلق به تمام كاربران آن در سرار دنيا ميباشد و هرگز به هيچ بخش اقتصادى، رسانه اى يا سياسى وابسته نمى باشد و نخواهد شد. “دى سنتيك نرم افزار مى باشد و به محض انتشار و دانلود كردن آن، تيم خلق كننده هيچ كنترلى بر آن ندارد و همه كاربران آن ميتوانند در توسعه آن سهيم باشند. همانگونه كه بيت كوين توسعه پيدا ميكند، بنياد DECENT تمامى كدنويسى ها و به روز رسانى ها را انجام ميدهد. ديسنت يك برنامه اپن سورس ميباشد كه همگان ميتوانند در توسعه آن مشاركت نمايند يا براى كاربران خود اقدام به ايجاد تغييرات نمايد. تمام قدرت و امكانات در دست كاربران ميباشد.

بدون مرز ميباشد

 • هدف ديسنت از ميان برداشتن تمامى مرزها در زمينه نشر آثار ديجيتالى ميباشد. تمام مردم از سراسر دنيا ميتوانند از فرصتى كاملا برابر براى نشر آثار ديجيتالى خود استفاده نمايند. پس از انتشار مطلب توسط كاربر، ديسنت با بهره گيرى از تلكنولوژى بلاكچين مطلب منتشر شده را در سراسر شبكه منتشر ميكند و همين امر موجب ميگردد كه هيچ سازمان يا نهادى امكان مسدود يا محدود كردن آن را نخواهد داشت.

پايدارى

 • ديسنت كاملا غير متمركز ميباشد و با بهره گيرى از بلاكچين هيچ وابستگى به سرورهاى اينترنتى براى ذخيره اطلاعات ندارد، در نتيجه هيچ اطلاعاتى در شبكه از دست نخواهد رفت.

شبكه اى عادلانه

 • در دیسنت DECENT تمامى افراد از جمله مخاطبين و مؤلفين آثار ديجيتالى براى شروع از يك نقطه آغاز ميكنند و همگان فرصتى برابر براى شروع و دستيابى به اطلاعات دارند. آنها ميتوانند با خلق آثار و مطالب گوناگون اقدام به گسترش مخاطبان خود نموده. مخاطبين با مراجعه به صفحه مؤلف ميتوانند تصميم بگيرند كه آيا مطلب منتشر شده ارزش خريدن دارد يا خير. اين به معناى اين ميباشد كه مؤلفين همواره در حال بالا بردن كيفيت آثار خود مى باشند، چرا كه ارائه محتواى ارزشمند موجب جذب مخاطب بيشتر ميشود.

شبكه اى سودآور

 • مخاطب ميتواند محتواى ديجيتالى را بصورت مستقيم از مؤلف محبوب خود خريدارى كند. در دیسنت DECENT هيچ واسطى وجود ندارد و نخواهد داشت. بطور مثال دولوپرها ميتوانند آزادانه هر اپليكيشنى مى خواهند را بسازند و هر طور كه ميخواهند آن را قيمت گذارى كنند، تمام اين كارها بدون هيچ واسطه يا شخص ثالثى انجام مى پذيرد.

بدون اسپم

 • مكانيسمحذف اسپمديسنت با ايجاد هزينه بالا براى انتشار اسپم توسط پخش كنندگان آن شرايطى را فراهم ميكند ارسال اسپم مقرون به صرفه نباشدو در عين حال مؤلف بتواند با دسترسى به منابع مناسب بتوانند آثار خود را منتشر كنند.

امنيت و حريم خصوصى

 • مؤلفين ميتوانند آثار خود را بصورت ناشناس منتشر كنند. اگر مؤلف يك اثر خود تمايل به معرفى خود نداشته باشد، هيچ كسى نميتواند هويت آنها را تشخيص دهد. همچنين، تمامى محتواى توليد شده در ديسنت رمزگذارى شده مى باشند و تنها براى كسانى قابل دسترس مى باشد كه مؤلف اثر مشخص مى نمايد.

توصيه هاى سازنده

 • مخاطبين ميتوانند پيشنهادات و نقدهاى سازنده خود را مؤلفين ارائه دهند تا كيفيت محتواى خود را بهبود بخشند. اين نظرات و پيشنهادات در شبكه بلاكچين ماندگار خواهد شد و در طول زمان به يك پيشينه و اعتبار براى مؤلف تبديل خواهد شد.

٦چه كسى ميتواند از DECENT استفاده كند و چرا؟

 

 •  مؤلفين و توليدكنندگان كتاب، وبلاگ، پادكست و ويدئو

حذف شخص ثالث، حذف سانسور، حذف هزينه ناشر

در ديسنت هيچ شخص ثالثى وجود ندارد كه مؤلف مجبور باشد براى انتشار اثر خود با آنها وارد معامله شود. ديسنت با پشتيبانى از مؤلف سعى ميكند كه اثر خلق شده را در دسترس مخاطب درست قرار دهد. در ديسنت قيمت گذارى بر روى اثر كاملا به مؤلف اثر بستگى دارد كه ميتواند رايگان باشد يا مبلغى را براى آن درنظر بگيرد. در حالى كه ديسنت زيرساختار مناسب براى انتشار آثار افراد را فراهم ميكند، هيچ سود يا درصدى از درآمد مؤلف را نميگيرد.

 • حاميان آزادى بيان

حذف سانسور،حذف وپاك كردن آثار غيرممكن است.

افراد ميتوانند در دیسنت DECENT كاملا ناشناس باقى بمانند و در عين حال از حمايت طرفداران خود برخوردار باشند. با استفاده از انتقال داده بصورت همتا به همتا(p2p) امكان فيلتر كردن محتوا از بين ميرود، چرا كه محتواى توليد شده فقط بر روى يك سرور ذخيره نميگردد بلكه در سراسر شبكه منتشر و ذخيره شده است. اين بدان معناست كه در عمل هيچ نهاد يا قدرتى نميتواند مطلب منتشر شده را سانسور كند. اگر يك شخصى كه مطالب شما را منتشر ميكند(seeding) سيستم خود را خاموش كند خللى در انتشار مطالب شما ايجاد نخواهد شد چرا كه افراد ديگرى در شبكه هستند كه محتواى توليى شما را دارند و منتشر ميكنند. علاوه بر اينها، حتى خود منتشر كننده گان(seeders) هم نميدانند كه كدام مطالب را در شبكه منتشر ميكنند، درنتيجه نميتوان مشخص كرد يك محتواى خاص از طريق كدام seeders در حال نشر ميباشد و بر همين اساس سانسور يا متوقف كردن محتواى توليد شده غير ممكن مى باشد. با توجه به بهره بردارى از تكنولوژى بلاكچين عملا تغيير، سانسور و يا حذف محتواى منتشر شده غير ممكن است حتى براى خود مؤلف اثر.

 •  سرمايه گذاران

كسب درآمد كنيد، از انتشار داده هاى غير متمركز حمايت نماييد._

ديسنت توسط يك نهاد غير انتفايى (non-profit) در حال توسعه ميباشد در نتيجه نميتوان بصورت مستقيم در كمپانى سرمايه گذارى كرد. بهترين راه براى سرمايه گذارى در ديسنت شركت در پيش فروش سهام(سكه) ديسنت ميباشد، اين سهام داخلى ديسنت ميباشد و با افزايش تقاضا ارزش آن نيز رو به افزايش خواهد بود. بايد دقت كرد كه ديسنت يك فقط ارز ديجيتالى مانند ساير ارزها نيست بلكه يك راه نوين براى انتشار محتواى ديجيتالى در سراسر اينترنت ميباشد.

 •  استخراج كنندگان ارزهاى ديجيتالى(miners) و مراكز داده

كسب درآمد، استفاده مفيد از سخت افزار، حمايت از آزادى بيان

اگر شما يك پايگاه داده يا استخراج ارز داريد ميتوانيد ديسنت DCT را استخراج كنيد. همانطور كه بسيارى از افراد ميدانند كه اگر در ابتداى كار بيتكوين اقدام به استخراج كرده بودند ميتوانستند درآمد خوبى را از بابت استخراج دريافت نمايند. علاوه بر استفاده از امكان اولين بودن در استخراج ميتوانيد از اولينهايى باشيد كه به انتشار غيرمتمركز محتواى ديجيتالى در سراسر اينترنت كمك كرده اند.

 • سازندگان اپليكيشنها

ترافيك سنگين بر روى وبسايت يا اَپ اندرويد/ios شما، سيستمى بر پايه بلاكچين، پلتفرمى اپن سورس

طراحان و برنامه نويسان اپليكيشنها ميتوانند با استفاده از پروتكل ديسنت اقدام به توليد و ساخت اپ يا وبسايتهاى محتوا گراى سنتى براى خود يا مشتريانشان بكنند. به عنوان يك برنامه نويس شما ميتوانيد موارد جديدى براى استفاده و سرويس دهى پيدا كنيد كه با استفاده از امكان پرداخت و تراكنش مالى ديسنت ميتوانيد براى اپ خود از مخاطبين مبلغى را دريافت نماييد يا برنامه ها را كاملا رايگان در اختيار ديگران قرار دهيد.

ديسنت با استفاده ازبلاكچين،  ثبات و شفافيت در شبكه را ارائه ميدهد، نگهدارى از ستون اصلى شبكه، داده ها، متا ديتا، توصيه ها، پهناى باند و غيره، همه و همه به شما بستگى دارد كه در نهايت انتخاب مينماييد چگونه به جلو حركت كنيد. تمامى كدها اپن سورس ميباشد و شما ميتوانيد آنها را آنگونه كه نياز داريد تغيير دهيد.

 • موسسه هاى انتشاراتى، وبسايتهاى رسانه اى

هزينه هاى پايين، عدم نياز به مديريت داده ها، زيرساختار مناسب، شفافيت در شبكه، عدم نياز به پهناى باند بالا.

شما به عنوان يك موسسه انتشاراتى آنلاين ميتوانيد از DECENT به عنوان يك PaaS استفاده كنيد. PaaS مخفف (Platform as a Service)

ذخيره محتوا، توزيع و انتشار  محتوا و همچنين تراكنشهاى مالى شما در شبكه ذخيره خواهد شد و پلتفرم ديسنت از آنها نگهدارى خواهد كرد. تمامى اين امور با استفاده ازتكنولوژى بلاكچين ميسر شده است. تنها كارى كه بايد انجام دهيد تنظيمات اپ يا وبسايت خود بر روى ديسنت است.

 • ارائه دهندگان سرويس مراكز داده ها

هزينه هاى پايين، شفافيت بالا

ميتوان از ديسنت به عنوان يك Paai يا Platform as a Infrastructur استفاده كرد و آن را جايگزين پايگاه داده مورد نياز خود يا مشتريانتان بكنيد. اين يك راه حل شفاف و غير متمركز است و اطلاعات كدگذارى شده نه در يك سرور بلكه در سراسر اينترنت ذخيره و نگهدارى ميشوند و ميتوانند بصورت رايگان يا پولى (بسته به نظر مؤلف) در اختيار ديگران قرار بگيرند.

٧– دیسنت DECENT: اطلاعات تكنيكى

ديسنت يك اپليكيشن غير متمركز نوع I مستقل (Dapp) ميباشد كه امكان انتشار و توزيع هر نوع محتواى ديجيتالى را در فضاى اينترنت ميدهد. ديسنت شبكه بلاكچين مخصوص به خود را داراست كه تمامى تراكنشها و اطلاعات بروى شبكه را ذخيره ميكند و آغاز اين كار از ابتداى شروع به كار ديسنت خواهد بود.

ديسنت داراى ٣ نقش كاربردى ميباشد:

 • مؤلف: خالق محتوا، نويسنده، فيلم ساز، عكاس و غيره
 • مخاطبين محتوا: خوانندگان، شنوندگان، بينندگان
 • ناشران: استخراج كنندگان(miners)

دیسنت decent

مؤلف اثر خود را توليد و در شبكه آپلود ميكند. ناشران(miners) به عنوان عنصرى كليدى نقش نگهدارنده شبكه و اطلاعات را ايفا ميكنندبراى ايجاد انگيزه و تشويق استخراج كنندگان، شبكه ديسنت بابت استخراج اين ماينرها به آنان پاداش پرداخت ميكند، همانند شبكه بيت كوين.

ديسنت سعى دارد با استفاده از مكانيزماثبات سهام” (Proof of Stake) به يك اجماع نودهاى (node)مختلف در شبكه دست پيدا كند.

٨گام بعدى

 • DECENT يك پروژه ناسودبَر (non-profit) ميباشد كه توسط بنياد ديسنت حمايت ميشود و اين بنياد هرگز سود مالى از اين پروژه نخواهد برد. نقش اصلى اين شبكه توليد سهام ديجيتالى، نگهدارى سهام توسعه دهندگان، مديريت پرداخت پاداشها و تعيين جهت ديسنت ميباشد. برنامه هاى آتى توسعه ديسنت از طريق پيش فروش نرم افزارى اين شبكه در سپتامبر ٢٠١٦ تامين خواهد شد. براى كسب اطلاعات بيشتر در زمينه پيش فروش به لينك زير مراجعه نماييد.

Link

 

٩در پايان

امروزه به راحتى ميتوان ديد كه رسانه ها و نحوه توزيع محتواى ديجيتالى، در انحصار چند جانبه(oligopolies) عده كمى از افراد و سازمانها است. پايگاههاى نشر و توزيع متمركز شده داده هاى ديجيتالى هزينه ها و كارمزدهاى غير ضروريى را از مؤلفين و مخاطبين آنها دريافت ميكنند.

ديسنت DECENT با استفاده از تكنولوژى بلاكچين و اپن سورس بودن برنامه خود يك راه حل مناسب و كاملا رايگان را به جهانيان معرفى كرده است.

***این متن برگردان معرفی پروژه دیسنت از انگلیسی به فارسی میباشد. وبسایت کوین ایران در قبال اهداف و تعهدات این پروژه مسولیتی ندارد.