پروژه‌ها

مصاحبه معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی

معاون مرکز ملی فضای مجازی در گفت‌وگو با تسنیم:

سعید مهدویون
سعید مهدویون

پول مجازی موضوع شیکی نیست و مطالبه دستگاه‌هاست

خبرگزاری تسنیم: معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی گفت: موضوع پول مجازی به عقیده عده‌ای ممکن است شیک باشد اما قطعا مبتلابه چند سال آینده است، موضوعات دیگر هم در دست بررسی است.

سعید مهدیون در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات و ارتباطات خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در زمینه پول‌های مجازی در حال رشد است، اظهار کرد: تمامی دستگاه‌ها اعم از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مجلس شورای اسلامی و نیروی انتظامی خواستار ساماندهی وضعیت این حوزه هستند.

وی عنوان کرد: تمامی این دستگاه‌ها می‌گویند اگر مواجهه با پول مجازی (بیت کوین) مشخص نشود، در آینده نزدیک همچون سایر موضوعات در این زمینه هم عقب خواهیم افتاد.

معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی با تأکید بر اینکه برای عقب نیفتادن از بازار پول‌های مجازی این موضوع را در دستور کار قرار دادیم، درباره اینکه آیا این موضوع در برابر موضوعاتی چون پهنای باند و پیوست فرهنگی کمی شیک به نظر نمی‌رسد؟ گفت: در پهنای باند و مدل رگولاتوری عقب هستیم، در پیوست فرهنگی هم که طبق ماده ۲ برنامه پنجم توسعه قرار بود در سال اول این برنامه ارائه شود نیز عقب هستیم اما اکنون شاهدیم که به سال آخر برنامه رسیده‌ایم.

مهدیون خاطر نشان کرد: در کنار این موضوع که به عقیده عده‌ای ممکن است شیک باشد اما قطعا مبتلا به چند سال آینده است، موضوعات دیگر هم در دست بررسی است.

او در ارتباط با ساختاری که برای ضابطه‌مندی این حوزه در نظر گرفته شده است، ابراز کرد: هم‌اکنون در کمیته‌های تخصصی که شش جلسه از آن هم برگزار شده اهداف، اصول و سناریوهای مواجهه را بررسی کرده‌ایم.

وی گفت: در کمیته‌های تخصصی تصمیم‌گیری نمی‌کنیم بلکه یکسری سناریو با مزایا و معایب آن را آماده می‌کنیم به عنوان مثال اگر قرار باشد به پول مجازی به چشم پول نگاه شود، آثار و تبعات آن را در می‌آوریم تا بتوانیم حداکثر استفاده را از آن داشته باشیم.

او عنوان کرد: در حال تهیه چنین مدلی هستیم تا مواجهه و تکلیف دستگاه‌ها روشن شود.

مهدیون با اشاره به اینکه پول مجازی به راحتی در فضای مجازی می‌چرخد، گفت: از این جهت دغدغه‌ای برای اقتصادهای دنیاست و لازم است که سیاستی برای مواجهه با آن در نظر گرفته شود تا در دامش نیفتیم.

بیت کوین یک نوآوری اینترنتی با کارکردهای مشابه پول بی‌پشتوانه یا پول حکومتی است. نوآوری بیت کوین به این معناست که خالقان آن توانسته‌اند آن را در مدت کوتاهی از یک ایده به یک واقعیت اثرگذار بر دنیای اقتصاد و مراکز سیاست پژوهی مبدل کنند زیرا در چندسال گذشته ارزش بیت کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به صدها دلار افزایش یافته است.

اما پول بودن یک جایگاه حقوقی است و پول بودن بیت کوین منوط به پذیرش جایگاه حقوقی آن از سوی دولت‌هاست.

https://coiniran.com/?p=1780
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x