بابک | 2016.06.23

كاهش قيمت بيت كوين در پى افزايش احتمال ماندن بريتانيا در اتحاديه اروپا

با كاهش ١٠٠ دلارى قيمت بيت كوين در عرض ٥ ساعت ابتدايى امروز ارزش بيت كوين با ١٥٪‏ كاهش به ٥٥١ دلار رسيد.

اين كاهش چشمگير در ادامه روند بازگشت و اصلاح رشد ناگهانى بيت كوين كه در تاريخ ٢٩ خرداد به ٧٧٤ دلار رسيده بود اتفاق افتاد. در هفته هاى اخير ارزش بيتكوين در برابر دلار رشد چشمگيرى داشت كه به ثبت بالاترين نرخ برابرى با دلار در طى ٢سال گذشته منجر شد. از نظر بسيارى از كارشناسان اين رشدناگهانى منجر به اشباع بازار شد و پس از هك شدن حسابهاى DAO اين رشد متوقف و شروع به نزول كرد.

با ادامه روند كاهش قيمت بيت كوين در چند روز گذشته ناظران بازار پيش بينى مى كنند كه قيمت بيت كوين روند نزولى خود را در چند روز آينده ادامه خواهد داد. طبق گفته يكى از كارشناسان و توسعه دهندگان بلاكچين آقاى George Samman، قيمت بيت كوين در يك ماه گذشته با سرعت بالايى رشد كرده و همين امر موجب گشت كه با افزايش قيمت  آنهم بدون پشتوانه مواجه شود  و با كاهش نسبي ارزش آن در مقطع شاهد افزايش پشتوانه و ارزش آن خواهيم بود اما با سرعتى منطقى تر.

با اين حال گزارشها نشان مى دهد اين كاهش ١٥٪‏ امروز واكنشى است كه بازار در مقابل افزايش احتمال باقى ماندن بريتانيا در اروپا نشان داده است.

بسيارى از كارشناسان بر اين باورند در حالى كه ثبات اقتصادهاى كلان رو به كاهش است بيت كوين تبديل شده است به “پناهگاه امن مالى” براى سرمايه گذاران و بيتكوين به آرامى جايگاه خود را بدست مي آورد و با تثبيت خود در ميان سرمايه گذاران متعاقبا از مسائل و اتفاقات روز دنيا تاثير خواهد گرفت.

براى مثال واكنشى كه ارزش اين ارز ديجيتالى در چند وقت اخير به عدم ثبات بازار چين و پس از آن همه پرسى ماندن يا ترك اتحاديه اروپا توسط بريتانيا نشان داده است.

طبق نظر برخى از كارشناسان مانند Tim Enneking مدير CCF و آقاى Arthur Hayes مدير و از بنيانگذاران BitMEX، همه پرسى در بريتانيا تاثيرى مستقيمبرروى بازار ارزهاى ديجيتالى داشته است.

آقاى Hayse ميگويد:

كاهش ارزش بيت كوين به زير ٦٠٠ دلار واكنشى است كه بازار در مقابل بالا رفتن احتمال ماندن بريتانيا در اتحاديه اروپا نشان داده است.

ايشان پيش بينى كرده است كه اگر مردم بريتانيا تصميم به ماندن در اتحاديه اروپا بگيرند قيمت بيت كوين در حدود ٥٥٠ دلار تثبيت خواهد شد و در صورتى كه بريتانياتصميم به جدايى بگيرد ارزش اين ارز ديجيتالى تا حدود ٧٠٠ دلار افزايش پيدا خواهد كرد.