ایستگاه خبر

شمارش معکوس سگویت: در این روز ها بیشتر مراقب باشید (۲)

بررسی وقایع پیش روی بلاکچین بیتکوین

بخش دوم (آخر)

July 14: دپارتمان BTC1

بخش نرم افزاری تشکیل شده از توافق نیویورک، یک انشعاب (فورک) از کد های پایه ای Bitcoin Core به نام BTC1 است. نسخه بتا از این برنامه در تاریخ ۳۰ ژوئن منتشر شده بود. اما بر اساس مسیر در نظر گرفته شده در SegWit2x، این برنامه تا تاریخ ۱۴ جولای می بایست توسط طرفین نصب شده و به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گیرد.

این موضوع تاثیر قابل توجهی بر کاربران و استخراج کنندگان معمولی نخواهد داشت.

۲۱ جولای: آغاز سیگنال دهی BIP91

تیم توسعه دهنده SegWit2x در نظر دارد در تاریخ ۲۱ جولای نود های BTC1 را فعال و راه اندازی کند. بنابراین اهمیت نحوه سیگنال دهی استخراج کنندگان تا حد زیادی آغاز خواهد شد. در این مورد هم برای کاربران عادی جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

اما اگر شما یک استخراج کننده هستید، ممکن است تمایل به فعال سازی BIP91 داشته باشید. (این قسمت استخراج از طریق “bit 4” انجام می شود. به عنوان مثال، با استخراج از طریق BTC1 یا استفاده از نرم افزاری که BIP91 را پوشش می دهد)

۲۳ جولای بسته شدن خروجی های پروتکل BIP91

قبل از آغاز فعالیت BIP91، جهت فعال سازی سیگنال، تعداد ۲۶۹ بلاک از ۳۳۶ بلاکی که از پیش تعریف شده باید به این سیگنال پاسخ دهند. در واقع این تعداد از بلاک ۸۰ درصد از ظرفیت پردازش شبکه است که باید در طول ۵۶  ساعت (دو شبانه روز کامل + یک سوم روز) کامل شود. به فرض دنبال کردن مسیر SegWit2x، این پروتکل (BIP91) در کمترین زمان ممکن یعنی ۲۳ جولای مورد پذیرش واقع خواهد شد. دوباره تاکید می کنیم که این موضوع تاثیر خاصی بر عملکرد کاربران عادی نخواهد داشت.

اما اگر استخراج کننده هستید و با فعال سازی BIP91 مواجه شدید ۱ یا ۲ روز زمان برای پذیرش این سافت فورک در اختیار خواهید داشت. در صورت عدم پذیرش، با ریسک رد شدن بلاک های خود مواجه خواهید بود.

۲۵ جولای: ساعات اولیه فعالیت BIP91

در تاریخ ۲۵ جولای بعد از بسته شدن خروجی های پروتکل BIP91، ۳۳۶ بلاک دیگر تا تاثیرگذاری قریب الوقوع BIP91، زمان باقی می ماند. بلاک هایی که به سیگنال BIP141 پاسخی نداده اند، رد خواهند شد. هنوز هم خطری متوجه کاربران عادی نخواهد بود. اما اگر استخراج کننده هستید بهتر است که اقدام به استخراج بلاک هایی کنید که در راس قرار داشته و سیگنال BIP141 را تایید کرده باشند. در غیر این صورت ریسک رد شدن توسط بخش بزرگتر در ظرفیت پردازش شبکه را پذیرفته اید.

۲۹ جولای: آخرین مهلت برای BIP91

اگر استخراج کننده های بیتکوین قصد جلوگیری از تقسیم شدن زنجیره بلاکچین و ارز بیتکوین را داشته باشند، این تاریخ اولین روز تعیین مهلت نهایی برای آنها به شمار می رود.

برای اطمینان از فعال سازی برنامه BTC1 در پروتکل  BIP91 جهت تطابق با BIP148، بهتر است خروجی های آن به وقت جهانی حدودا تا آخرین ساعات روز یعنی قبل از ۰۸:۰۰ UTC بسته شود. (آن موقع در سواحل شرقی آمریکا ساعت ۴ صبح خواهد بود) اما بهتر است که این اتفاق زودتر صورت بگیرد. نزدیک شدن به مهلت نهایی تعیین شده، ریسک عدم فعال سازی به موقع را بیشتر خواهد کرد. اگر این پروتکل به موقع فعال نشود، زنجیره بیتکوین احتمالا به دو قسمت تقسیم خواهد شد. اگر این اتفاق بیفتد و شما کاربری باشید که هنوز خود را برای سافت فورک BIP148 آماده نکرده، ۲ روز زمان برای انجام آن در اختیار خواهید داشت. واقعا بهتر است که این کار را انجام دهید و این مقاله به شما نشان می دهد که چطور باید آن را انجام دهید.

اگر BIP91 در تاریخ ۲۹ جولای فعال نشود و شما یک استخراج کننده باشید، دو روز زمان در اختیار خواهید داشت تا تصمیم بگیرید که در تاریخ ۱ آگوست در کدام زنجیره (بین BIP148 یا Legacy) استخراج خواهید کرد.

۳۱ جولای: آخرین مهلت برای BIP141

تاریخ ۳۱ جولای عملا برای استخراج کننده ها دومین اخطار جهت جلوگیری از تقسیم زنجیره است. در واپسین لحظات روز هم پروتکل BIP91 باید فعال شود و هم خروجی های پروتکل BIP141 باید بسته شود. به عبارت دیگر، اگر خروجی BIP91 به موقع بسته نشود، با یک دوره دو هفته ای سختی کار مواجه خواهد شد که در آن ۹۵ درصد از ظرفیت پردازش شبکه از  SegWit حمایت خواهند کرد.

در واقع احتمال کمی وجود دارد که در تاریخ ۳۱ جولای تا پایان روز، توافق نهایی برای دوره سختی صورت گیرد. و حتی در صورتی که این موافقت صورت گیرد، به نظر نمی رسد که این فعالیت قبل از مشخص شدن تایید ۹۵ درصدی، آغاز شود.

برای مواجهه با اتفاقی که ممکن است در ۲۹ جولای رخ دهد، هر دو طرف کاربران و استخراج کننده ها بهتر است خود را برای جدایی احتمالی زنجیره آماده کنند. اما در واقع، ۳۱ جولای آخرین فرصتی ست که برای آماده شدن خواهید داشت.

۱ آگوست فعال سازی BIP148

این روز  آغاز فعالیت BIP148 است. از طرفی سومین و آخرین روز اخطار برای استخراج کننده ها، جهت جلوگیری از جدایی زنجیره است. راس ساعت ۰۰:۰۰ UTC در ۱ آگوست (توجه داشته باشید که در ایالات متحده هنوز ۳۱ جولای است)، تمام نود های BIP148، شروع به رد کردن بلاک هایی می کنند که سیگنال BIP148 را نادیده گرفته اند. اگر خروجی های پروتکل BIP148 یا BIP91 به موقع بسته شوند و یا فعالیت آنها به موقع آغاز شود مسئله دو قسمت شدن برای زنجیره اتفاق نخواهد افتاد.

اگر هیچ کدام ازاین موارد صورت نگرفت، زنجیره طولانی تر که ظرفیت بیشتر شبکه را در اختیار دارند،با حمایت خود از BIP148، به عنوان آخرین مهلت می توانند از جدایی زنجیره جلوگیری کنند. این کار به آنها اطمینان می دهد که بر اساس توافق جاری بین تمام نودها، برای همیشه از حقوق مربوط به زنجیره طولانی تر برخوردار باشند.

اگر هیچ یک از پروتکل های BIP141 یا BIP91 یا BIP148 به حد نصاب از ظرفیت شبکه نرسند و در این حالت BIP148 با اقبال کمی مواجه شود، زنجیره در این روز از هم جدا می شود و در صورتی که این اتفاق بیفتد، از این به بعد دو نوع از بیتکوین وجود خواهد داشت که در طرف زنجیره BIP148 آن را ۱۴۸BTC یا ۱۴۸ Bitcoin و در آن طرف زنجیره آن را Legacy Bitcoin یا Legacy BTC خواهیم نامید.

(این جدایی ممکن است با قرارگیری ۱۴۸BTC در طرف زنجیره طولانی تر و بازیابی ظرفیت شبکه توسط ۱۴۸BTC حل شود که در این مقاله مورد توجه قرار نگرفت) 

https://coiniran.com/?p=7371
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x