ایستگاه خبر

شاخص تسلط بیتکوین از ۶۱ درصد فراتر رفت

برای اولین بار از ماه مارس سال جاری، شاخص تسلط بیتکوین یا dominance index  (مقیاسی برای قدرت یک برند، محصول، سرویس یا شرکت نسبت به رقبا که مهمترین معیار آن، میزان سهم بازار یا market share است که بر حسب در صدی از این سهم در کل بازار رقیبان، بیان می گردد) از مرز ۶۱ درصد عبور کرد که باعث تحکیم جایگاه خود به عنوان ارز دیجیتالی پیشرو در بازار جهانی رمزارزها شد.

از ماه ژانویه تا سپتامبر، این شاخص از حدود ۹۰ درصد به ۳۰ درصد کاهش یافته بود. اما طی چند ماه گذشته به تدریج در روند افزایشی قرار گرفت و بالاخره در اوایل این هفته از ۶۰ درصد نیز عبور کرد.

تخصیص مجدد منابع مالی از رمزارزهای جایگزین (Altcoins) به بیتکوین

از ماه سپتامر، به دلیل ازدیاد تعداد سرمایه گذاران و داد وستد کنندگانی که آغاز به تخصیص مجدد دارایی های خود از آلتکوین ها به بیتکوین نمودند، شاخص تسلط بیتکوین افزایش یافت. علاوه بر آن، به دلیل انتشار اعلامیه های دو تا از بزرگترین گزینه های صرافی جهان یعنی CME و CBOE مبنی برراه اندازی مبادلات آتی بیتکوین تا پایان سال ۲۰۱۷  بود که منجر به افزایش تقاضای بیتکوین از سوی صنعت مالی سنتی شده است.

در هنگام  تهیه این گزارش، ledger X به عنوان تنها  کمیسون Commodity Futures Trading Commission (CFTC) تحت نظارت و مورد تأیید Swap Execution Facility (SEF) و Derivatives Clearing Organization (DCO)، برای رسیدگی به امور بیتکوین و سایر رمزارزها انجام وظیفه می کند. در اولین هفته شروع به کار آن، بازه ای که تیم Ledger X انتظار داشت که برای آزمایش سیستم های خود مقادیر حداقلی را تسویه وتعیین تکلیف کند، بیش از ۱ میلیون دلار مشتقات بیتکوین و گزینه های دادو ستد را حل و فصل نمود.

بر اساس موفقیت ledger X و همچنین تقاضای به سرعت رو به رشد بیتکوین از سمت صنعت مالی سنتی، CME و CBOE تمرکز بر توسعه، گسترش و تأیید تراکنش های بیتکوین در مقیاس وسیع را آغاز نموده اند.

در ماه آگوست، Ed Tilly رئیس و مدیر اجرایی CBOE Holdings اظهار داشت:
“CBOE نه تنها  یک خاستگاه گزینه ها، مشتقات و VIX، بلکه محلی برای نوآوری های ETF و تبادل ارز خارجی نیز می باشد. همین امر موجب می شود تا ما انتخابی طبیعی برای توسعه و دادوستد بیتکوین در آینده باشیم. ما بسیار مشتاقانه  منتظر پاسخ به علاقه رو به رشد رمزارزها، آن هم از طریق ایجاد دادوستد آتی بیتکوین بر روی یک تبادل مشتقات قانونمند و با بسیاری از مزایا از جمله شفافیت، تشخیص قیمت، قابلیت تبدیل به پول و تهاتر متمرکز هستیم.”

قدردانی از ورود معامله گران خرده پا و نهادی در بازار بیتکون مهم است، چرا که طی چند ماه گذشته، همین افراد به باز پس گیری تسلط بیتکوین بر بازار رمزارز و بدل شدن آن به یک قدرت مستحکم، گسترش شناخت و همچنین پذیرش آن به عنوان یک ارزش اندوخته، کمک کرده اند.

آیا شاخص تسلط بیتکوین می تواند دوباره به ۹۰ درصد برسد؟

از اوایل سال ۲۰۱۶ بیتکوین خود را به عنوان ارزشی اندوخته و یک دارایی امن به اثبات رسانده و جای خود را مستحکم  کرده است. با توجه به رشد چشمگیر اتریوم و بیتکوین کش، دو رمزارز با فلسفه و اهدافی متفاوت در قیاس با بیتکوین، بعید است که در ماه های پیش رو این رمزارز بتواند  دوباره به شاخص ۹۰ درصدی خود دست یابد.

اما،  همچنان بیتکوین جزء یکی از معدود بلاکچین های عمومی و ارزش های اندوخته در بازار جهانی رمزارز می باشد که توسط کاربران فعال، دادوستد کنندگان، سرمایه گذاران و کسب و کار ها استفاده می شود. اگر همچنان در میان مدت افزایش تقاضا ادامه پیدا کند، دست یابی به شاخص تسلطِ ۷۰ درصدی بیتکوین محتمل خواهد بود.

 

 

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

source & image

https://coiniran.com/?p=15679
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x