ایستگاه خبر

فیدلیتی" به دنبال ثبت پتنت برای سیستم رای گیری بر پایه بلاک چین"

چهارمین شرکت بزرگ در جهان که در زمینه صندوق های سرمایه گذاری و خدمات مالی فعالیت می کند شرکت Fidelity Investments است. این شرکت به دنبال ثبت پتنت برای روشی ست که با استفاده از بلاک چین در آن، بتوان رای دهندگان را اهراز هویت و انتخاباتی درست و منصفانه برگزار کرد.

جزئیات طرح

در ۱۶فوریه دفتر ثبت اختراعات  و علائم تجاری آمریکا سندی را در رابطه با موضوعات زیر منتشر کرد:
رای کریپتو و گردهمایی اجتماعی، راهنمای انتقال کارآمد، انجام شرطی تراکنش، ساختمان های داده، دستگاه ها، روش ها و سیستم ها (SOCOAT). این موضوعات  توسط Fidelity در ۱۴جولای ۲۰۱۶ ثبت شده بود.

طبق توضیحات سند، “دستگاه رای گیری کریپتو” یا همان “Crypto-voting apparatus” شامل اهراز هویت رای دهندگان، پردازش رای ها، رابط کاربری (UI)، پایگاه داده بلاک چین و قراردادی هوشمند به کلیه فعالیت های پردازشی می شود.

در ادامه این سند می نویسد: “همچنین SOCOACT برای رای گیری در مناطقی که سیستم رای گیری درست و توسعه یافته ندارد و برگه های رای مشکوک به نظر می رسد نیز قابل استفاده است. به عنوان مثال می توان از این موضوع برای ایجاد یک سیستم رای گیری در کشورهای در حال توسعه استفاده کرد. با استفاده از تکنولوژی بلاک چین، یک لجر (دفتر کلی) تغییر ناپذیر برای ثبت رای های هر شهروند ساخته می شود.”

در جوامع توسعه یافته سیستم SOCOAT می تواند توسط شرکت ها جهت برگزاری رای گیری برای رویدادهایی مانند انتخابات هیات مدیره نیز استفاده شود.

سرمایه گذاری بر روی فضای رای گیری بلاک چین در حال رشد است. علاوه بر شرکت های مختلف، دولت ها نیز به این موضوع علاقه مند هستند. در سال جاری، مقامات دولتی موسکو برنامه هایی را برای تحقیق بر چگونگی تاثیر تکنولوژی بلاک چین بر کاهش تقلب در رای ها در دستور کار خود قرار دادند.

استفاده از ویژگی رهگیری

استفاده از SOCOAT تنها به موضوع رای گیری محدود نمی شود بلکه با استفاده از ویژگی Geotracking در آن کارهای زیادی مثل پیدا کردن محل افراد گم شده می توان انجام داد.

در ادامه در این سند می نویسد:” فرض کنید مردم به دلیل مسائل طبیعی یا جنگ از یک کشور کوچ کنند. در اینصورت یک NGO می تواند با استفاده از SOCOAT یک دفتر کلی (لجر) بر پایه بلاک چین بسازد که در آن اطلاعات تمام افراد کوچ کرده وجود داشته باشد. می توان از این لجر برای دنبال کردن این افراد تا زمان اسکانشان در محل جدید استفاده کرد. افراد مختلف می توانند از این لجر به عنوان منبع اطلاعات استفاده کنند؛ به نحوی که هر فرد کوچ کننده بتواند با ارائه اطلاعات هویتی خود و بررسی شدن انطباق آنها با اطلاعات رمزنگاری شده ی درون لجر اهراز هویت شود.

همچنین از SOCOAT برای بهتر دنبال کردن و یافتن محل کاهش منابع و ایجاد یک بازار با پشتوانه بیت کوین (که در آن منابع و مسئولیت ها می تواند در بین افراد مختلف داد و ستد شود) استفاده کرد.

در سند می گوید:”می توان از کنتورهای آب، برق و گاز و همچنین دستگاه های نظارت بر محیط زیست برای فعال کردن یک تراکنشِ بیت کوین مانند استفاده کرد که حجم استفاده از منابع و یا گسترش آلودگی ها در آن تاثیرگذار است. سپس با استفاده از دستگاهی برای یافتن محل این منابع و یا آلاینده ها، امکان تشکیل بازاری مابین افراد حقیقی، شرکت ها و دولت ها به کمک بیت کوین وجود خواهد داشت که در آن خدمات تامین انرژی، بهینه سازی مصرف و بهبود فرایندهای زیست محیطی داد و ستد می گردد.

Fidelity رفتاری پیشرو به سمت تکنولوژی های بیت کوین و بلاک چین از خود نشان داده است. اوایل ماه میلادی جاری، این شرکت طی بیانیه ای اعلام داشت که بخش خیریه آن حدود ۷میلیون دلار در قالب بیت کوین در امور خیرخواهانه جمع آوری کرده است.

این شرکت همچنین در ماه اکتبر گذشته هکاتنی را در اروپا برگزار کرد که در آن به طرح هایی بر پایه کاربرد بلاک چین جایزه داد.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source via Coindesk ,Image via mountainx

https://coiniran.com/?p=4803
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x