ایستگاه خبر

سرمایه گذاری روی بیتکوین، محل تلاقی وال استریت و دره سیلیکون

نویسنده: کریس بورینسک (Chris Burniske) و آدام وایت (Adam White)

با اینکه بخش اعظم جهان مالی سنتی در سال ۲۰۱۶ به بلاک چین توجه داشتند، اما تعدادی متوجه خود بیت کوین بودند.

مطرح شدن بیت کوین را به تغییرات کلان اقتصادی مانند کاهش ارزش یوآن چین، بی اعتبار اعلام کردن اسکناس های قدیمی در هند یا پیروزی ترامپ در انتخابات نسبت می دهند. با اینکه این رویدادها اغلب مثال های خوبی برای  اقدام به تغییر ارز جهت کاهش ریسک در مواجهه با آشفتگی های بازار سرمایه می تواند باشد، اما ما معتقدیم که داستان مهمتر یعنی تکامل بیت کوین به عنوان یک طبقه منحصربه فردی از دارایی، اغلب نادیده گرفته شده است.

اما اخیرا ما شاهد بوده ایم که سرمایه گذاران نهادهای مالی در زمینه نظریه سرمایه گذاری مدرن (MPT) (نظریه ای که به دنبال توضیح انتخاب عقلانی سرمایه گذار برای بیشترین برگشت سرمایه با کمترین میزان ریسک است) از پختگی بیت کوین و ارزش طولانی مدت آن آگاه شده اند.

این نظریه تاکید می کند که سرمایه گذاران نباید سرمایه گذاری های منفرد را به طور مجزا در نظر بگیرند، بلکه باید هر کدام را در مجموعه کلی سرمایه گذاری ها نگاه کنند.

با اتکا به  این نظریه، سرمایه داران با سرمایه گذاری روی دارایی های ناهمبسته (یعنی افزایش و کاهش ارزش آنها به هم وابسته نباشد) برای بازگشت بیشینه سرمایه در ازای یک سطح مشخص از ریسک، می توانند یک سرمایه گذاری معقول داشته باشند. به همین خاطر، دارایی های جایگزین مانند طلا و نفت در کنار سرمایه گذاری های سنتی مانند سهام، محبوب شده اند.

ما (در گزارش خود)، نشان می دهیم که بیت کوین ویژگی هایی دارد که آن را یک سرمایه گذاری مکمل ارزشمند و بخشی از یک سرمایه گذاری متنوع می سازد.

ما با به کارگیری داده هایی که به مدت شش سال جمع آوری شده اند، روی رفتار بیت کوین در بازار مانند موارد استفاده آن، نوساناتش، پروفایل ریسک و پاداش و استقلال قیمتش تحقیق کردیم.

نتایج نشان می دهند که بیت کوین به عنوان یک ارز همتا به همتای پراکنده کشش خوبی دارد، که نشانه خوبی برای دوام طولانی مدت آن است.

ما فکر می کنیم کاربرد بیت کوین به عنوان یک ابزار مبادله یعنی یکی از سه ستون اصلی یک ارز، برای اعتبار و دوام دیرپای آن حیاتی است. اطلاعات موجود از اکسچنج کوین بیس که نشان می دهد ۴۵ هزار تاجر با استفاده از این پلتفرم از بیت کوین به عنوان یک ابزار پرداخت استفاده می کنند، به ما بینش منحصر به فردی می دهد از اینکه بیت کوین به عنوان ابزار مبادله برای کالا و خدمات چگونه استفاده می شود.

در سال ۲۰۱۶، هم تعداد تراکنش ها و هم حجم ماهیانه مبادلات تجاری با پذیرش بیت کوین نسبت به سال پیش دوبرابر شد.

مقداری از این حجم به خاطر ورود کاربران جدید بیت کوین بوده است. برای مثال، تعداد کاربران جدید روزانه بیت کوین از ژانویه سال ۲۰۱۶ دوبرابر شده است. در اکوسیستم کلی بیت کوین، حجم تراکنش ها هر سال ۱۱۸ درصد رشد داشته باشد و بلاک چین بیت کوین اکنون ارزشی بیش از ۱۱۵ هزار دلار را در هر دقیقه پردازش می کند.

با ادامه رشد بیت کوین، کوین بیس و ARK شاهد افزایش علاقه و اشتیاق سرمایه گذاران بازار سرمایه نیز هستند.

ما بر این باوریم که سرمایه گذاران نهادهای مالی در حال درک این نکته هستند که بیت کوین می تواند یکی از بهترین روش ها در  مجموعه سرمایه گذاری هایشان باشد.

کاهش نوسان

کاهش نوسان بیتکوین

طی پنج سال گذشته، بازگشت های سرمایه کامل بیت کوین از بسیاری از دارایی ها پیشی گرفته است، اما تعداد کمی متوجه شدند که نوسانات آن هم کاهش داشته است. وقتی انحراف معیار تغییرات قیمت روزانه را روی نمودار بیاوریم، معلوم می شود که نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۶، ۲۸ درصد کاهش داشته است.

خیلی از مردم به اشتباه افزایش قیمت را با افزایش نوسان یکسان فرض می کنند. اما رفتار بیت کوین در بازار یک مثال نقض از این تصور اشتباه است.

با اینکه قیمت بیت کوین نسبت به سال پیش دوبرابر شده است، اما در مقایسه با افت و خیزهای سال گذشته یک حرکت تدریجی رو به بالا داشته است.

یک نمونه از نوسانات کنترل شده در مصالحه جویی Bitfinex صرافی محبوب بیت کوین در اگوست ۲۰۱۶ بود، وقتی قیمت بیت کوین شدیدا افت کرد تلاش کردند تا دوباره به سرعت روی پای خود بایستد.

ما معتقدیم که این نشانه ای است از بلوغ سرمایه گذاران که جای نگاه دارندگان بیت کوینی که سریع با افت قیمت آن را می فروشند را گرفته و سفارش ها را در بازار بیت کوین متوازن نگاه می دارند. در سال های پیش، احیای دوباره قیمت بیت کوین اینقدر خوب پیش نمی رفت.

برای تصویر دقیقتر از اینکه نوسانات بیت کوین چقدر کاهش یافته، می توان گفت که نوساناتش نسبت به بازار توییتر در سال ۲۰۱۶ سی درصد کمتر بوده است و نوسانش درست به اندازه USO یکی از مراکز مالی محبوب برای بورس نفت و گاز است.

USO Oil TWTR 1

پاداش در مقابل ریسک

از تقسیم بازگشت های مطلق (منهای نرخ ریسک آزاد) بر انحراف معیار، یک نسبت برای سرمایه گذاری به نام Sharp Ratio بدست می آید که هر واحد بازگشت سرمایه را برای هر ریسک مشخص می کند.

بیت کوین در سال ۲۰۱۶، با اینکه یک دارایی با ریسک بالا تصور می شد، سرمایه گذاران را برای هر ریسک، دو برابر پاداش داده است.

به علاوه، ۲۰۱۶ تاکنون بهترین سال برای بازگشت سرمایه  مطابق با ریسک بوده است، که در نمودار زیر نشان داده شده است:

پاداش در مقابل ریسک بیتکوین

استقلال قیمت

بیت کوین بعد از سالها یک رفتار نسبتا مستقلی از بازارهای بزرگتر سرمایه از خود نشان داده است. ما معتقدیم که این استقلال قیمت یک خصیصه ارزشمند در جهانی است که آهنگ تغییرات کلان اقتصادی در حال شتاب گرفتن است.

همانطور که در سال ۲۰۰۸ شاهد بودیم، بازارهای جهانی در دوران بحران به شدت به هم وابسته و از هم متاثر اند.

اما بیت کوین، این روند وابستگی متقابل سرمایه ها به هم را تغییر داده و مداوما نشان داده که همبستگی (correlation) اندکی با دیگر دارایی های بازار سرمایه دارد که در تصویر زیر مشخص است.

استقلال قیمت بیتکوین

یک طلای دیجیتالی

بیت کوین تفاوت خود به عنوان یک طبقه خاص و نوظهور از دارایی را در بازارهای سرمایه در سال ۲۰۱۶ نشان داد. این بدان معناست که اگر سرمایه گذاران نهادهای مالی بیشتر شروع به سرمایه گذاری روی آن کنند، بیت کوین ممکن است همبستگی بیشتری با دیگر دارایی های بازار سرمایه پیدا کند.

برای مثال، هنگام تحقیق روی همبستگی بیت کوین با طلا،  برای ما جالب بود که در سال ۲۰۱۶، همبستگی آن معکوس بود، یعنی با افزایش قیمت طلا، بیت کوین قیمت پایین تر پیدا می کرد یا برعکس.

مشخصا، همبستگی به معنای رابطه علی و معلولی نیست، اما داستان بیت کوین به عنوان طلای ورژن دو، در بازارهای سرمایه سر و صدا به پا کرده است.

اگر بیت کوین همبستگی فزاینده ای را با دیگر دارایی های بازار سرمایه در سال ۲۰۱۷ نشان دهد، پس سال ۲۰۱۶ می تواند آغازگر دوره ای از تقارن و تلاقی بین وال استریت، دره سیلیکون و ارز ساتوشی باشد.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.


منبع

https://coiniran.com/?p=4400
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x