ایستگاه خبر

رونمایی IOTA از شبکه Flash Network خود، دروازه ای برای ریز پرداخت های (Nanopayments) واقعی

چشم اندازی که بنیاد IOTA پروتکل دفتر کل توزیعی خود را بر آن بنا نهاده در مفهوم این دفتر کل یعنی Tangle نهفته است که همواره دو وجه دارد: مقیاس پذیری بدون محدودیت و کارمزد صفر. این مفهوم یک ساختار منحصر به فرد و با ساختار غیر بلاکی است. از زمان قرار گرفتن این ارز رمز در لیست صرافی Bitfinex، بنیاد IOTA با رشد شگفت انگیزی روبرو شده است، هم از لحاظ ارزش و هم اینکه چندین پروژه شاخص، تکنولوژی های خود را روی آن تست می کنند. این امر زمینه ساز ورود به شبکه Flash Network است.

مفهوم Tangle به پیش می رود

Flash Network پروتکلی است که عملکرد آن به موازات قابلبت (مفهوم) Tangle بوده و مشخصا طوری طراحی شده تا به حجم تراکنش های ایجاد شده توسط شبکه IOTA سهولت بخشد. در ابتدا کمی گیج کننده به نظر می رسد، شبکه ای که ادعای مقیاس پذیری نامحدود دارد برای انجام تراکنش های خود دست به دامن لایه ای اضافی باشد که همان Flash Network است. در واقع کاری که این لایه اضافی انجام می دهد ارزیابی آنی ریز پرداخت ها در حجم وسیع است، به عنوان نمونه، سیستم پرداخت برای هر ثانیه شارژ خودرو های برقی، که این وضعیت مادامی که شبکه IOTA به بلوغ کافی برای انجام تراکنش ها روی دفتر کل برسد ادامه خواهد یافت. به عبارت دیگر Flash Network سنگ بنای محکمی برای رسیدن به پتانسیل نهایی IOTA است.
آنچه منجر به فائق آمدن قابلیت Tangle به مقیاس پذیری و کارمزد تراکنش، یعنی چالش هایی که بلاکچین های سنتی با آن دست به گریبانند شده است، به کار گیری یک نمودار تصادفی مستقیم (DAG) برای پردازش تراکنش های ورودی به شبکه است. در بلاکچین سنتی مشکل مقیاس پذیری ناشی از انباشته شدن تراکنش ها برای پردازش و ارزیابی (تایید) است که اغلب این تراکنش ها بایکدیگر تناقضاتی نیز دارند.
تجمیع ارزیابی (تایید) و انتقال تراکنش در سیستم های مبتنی بر DAG به هر تراکنش ورودی به شبکه اجازه ارزیابی تراکنش های قبلی را می دهد، این فرایند علاوه بر افزایش کارایی تراکنش های روی دفتر کل، امکان مقیاس پذیری آن ها را به منظور تلفیق مقیاس پذیری و ارزیابی فراهم می کند.

ارزیابی در Flash Network

بر اساس توضیحات Paul Handy توسعه دهنده Flash Network، چنانچه فردی بخواهد به ازای هر ثانیه دریافت یک سرویس، به شخص سرویس دهنده ریزپرداخت انجام دهد، هردو آن ها می بایست منتظر بمانند تا تراکنش های دیگری برای ارزیابی به سیستم Tangle اضافه شود تا بتواند حجم زیادی از پرداخت های ریز در ثانیه را ارزیابی کند. گرچه منطق و تکنولوژی پشت این داستان مخصوصا با Flash Network، بسیار پیچیده است، کاربران می توانند به طور موازی کانال های پیش پرداخت با مقادیر مناسبی از MIOTA باز کنند. هر کدام از این کانال ها ارسال مقادیر مشخصی از تراکنش ها را به دست می گیرند. با اضافه شدن هریک از تراکنش های تایید شده به کانال Flash، ارزیابی آنی تقریبا حاصل خواهد شد. در ادامه، کانال های Flash تمام تراکنش های در اختیار خود را فشرده و همه را در قالب یک موجودیت روی Tangle قرار می دهند.
در وحله اول Flash Network ممکن است شبیه Lightening Network یا Raiden که هردو این پروتکل ها برای انجام تراکنش ها روی بلاکچین هستند، به نظر برسد. به عقیده Handy، شبکه Flash تفاوت هایی با آن ها دارد. او می گوید:«راه حل Lightening/Raiden به نظر راه حلی لایه ۲ است برای اینکه معضل فعلی مقیاس پذیری بلاکچین را حل کند که نتیجه آن رسیدن به کارایی بالاتر است».
از سوی دیگر، Flash از ابتدا به منظور کارایی بهتر طراحی شده است. او می گوید: «شکلی که ما با Flash به دنبال حل آن بودیم، داشتن تراکنش های با کارایی بالا است و خوشبختانه نتایج جالب توجه دیگری نیز در کنار آن بدست آوردیم».

آینده Tangle

همچنان که بنیاد IOTA و شرکای تحقیقاتی آن به دنبال توسعه و تست کاربردهای جدید Tangle و تکنولوژی هایی که به طور وسیعی در حال پذیرفته شدن است، هستند، حجم تراکنش ها در حال افزایش است، همانطور که در سایر محیط های دفترکل توزیع شده اتفاق می افتد. در نهایت شبکه به وضعیت حادی از نظرتعداد کاربران و نود ها خواهد رسید و منجر به ایجاد حجم پایه ای از تراکنش (سطح آستانه پایین برای کارکرد این تکنولوژی) می شود که سبب خواهد شد تراکنش های کاربر حتی در مقیاس میکرو، تقریبا به طور آنی ارزیابی گردد.
David Sonstebo بنیان گذار IOTA می گوید:
« از رونمایی Flash Network خوشحالیم چرا که پروژه IOTA را همین حالا نیز قادر به پیاده سازی و اجرای کاربرد خود در دنیای واقعی برای ورودی بالا کرده که برای زمانی ساخته شده بود که Tangle به رشد عمومی بالایی رسیده باشد و کار تایید، که تمام این تراکنش بصورت روی زنجیره ای یا روی Tangle تایید شوند منطقی باشد، این برخلاف دیگر بلاکچین ها است که متوسل به روش هایی مثل راه حل های خارج از زنجیره می شوند.
بواسطه اینکه Flash تنها رابطه بین دو کاربر در یک کانال ارتباطی را تعریف می کند، چرا که در شبکه IOTA خبری از کارمزد تراکنش نیست، ما تمرکزی بر روی روش های مسیریابی (برای محاسبه کارمزد) نخواهیم داشت. این رویکرد کلیدی Flash برای ریزتراکنش ها است.

شرکت های زیادی توسعه روی کانال های Flash را برای پروژه های آتی خود را شروع کرده اند و از IOTA به عنوان دفتر کل برای استفاده در جهان واقعی صحبت می کنند».دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود. Source

https://coiniran.com/?p=7903
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سهراب
سهراب
6 سال قبل

سلام،ببخشید از چە طریق میشه IOTA خرید…لطفا راهنمایم کنید

دکمه بازگشت به بالا
1
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x