آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازارروش‌های سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال

راهنمای کسب در آمد از آلتکوین ها یا ارزهای دیجیتالی- بخش دوم

توجه: برای مطالعه بخش اول مقاله به اینجا بروید.

درک و تحلیل بازار آلتکوین

برای درک بازارهای آلتکوین، پیش بینی مسیر آتی قیمت ها و از اینرو یک سرمایه گذاری خوب، دو روش عمده وجود دارد: تحلیل بنیادین و تحلیل فنی.

تحلیل بنیادین سعی می کند ارزش واقعی چیزی را تعیین کند تا معلوم شود که آیا ارزش آن بالا یا پایین خواهد رفت. در مورد خرید و فروش آلتکوین‌ها، این کار دشوارتر است چون آنها اساسا در مرحله اولیه پیشرفت خود هستند و از اینرو ارزش آنها بیشتر موفقیت آتی آنها را منعکس می کند تا موقعیت کنونی شان را. اما همچنان می‌توانید به سطح تطبیق یک سکه، قدرت شبکه، تعداد نقل و انتقالات و مانند این نگاه اندازید، اما فقط تا همین جا می توانید جلوتر بروید. تا حد زیادی باید به تخمین و حدس اندازه احتمالی بازار در آینده و شانس آن برای رسیدن به این اندازه، متکی باشید.

در تحلیل فنی از اطلاعات مربوط به قیمت حجم بازار استفاده می شود و تحلیلگر به دنبال الگوها و شاخص هایی است که از آن بتوان برای پیش بینی مسیر آتی حرکت قیمت استفاده کرد.

بازار ارز دیجیتالی کاملا تحت تاثیر اخبار هستند. شما در حال خرید و فروش دارایی ها در یک فن آوری سریع و شتابان هستید که در آن هر روز پیشرفتی صورت می گیرد و حیطه سیاسی و قانونی پیرامون آن نامطمئن است. پس اگر قصد دارید با خرید و فروش آلتکوین‌ها درآمد کسب کنید، واقعا لازم است مطمئن شوید که از آخرین اخبار و پیشرفت ها هم در مورد پولی که خرید  وفروش می کنید و هم در مورد کل این صنعت مطلع هستید.

استراتژی‌ها، تکنیک ها و نکات آموزشی خرید و فروش آلتکوین

تا اینجا، ایده کلی خوبی از این بدست آوردید که خرید و فروش پول‌های رمزنگاری شده چیست. اما اگر بخواهید کسب درآمد از خرید و فروش این پول‌ها را یاد بگیرید، لازم خواهد بود که استراتژی‌ها و تکنیک‌های مشخص‌تری در چنته داشته باشید. این مطلب یک راهنمای جامع برای این منظور نیست، اما به شما چند ایده خوب می دهد که بتوانید به عنوان یک تاجر آلتکوین، کسب در آمد را آغاز کنید.

از همان آغاز کار یک پول، درگیر تجارت آن شوید

اغلب پول‌ها با یک قیمت پایین شروع به کار می‌کنند و اگر موفق باشند، ارزش آنها بالا می رود. البته همیشه اینطور نیست، خصوصا در مورد پول‌هایی که با تجمیع سرمایه یا ico شروع به کار می کنند، ممکن است در آغاز ارزش بسیار بالا باشد که باز هم بسته به ساختار و موفقیت تجمیع سرمایه دارد. اما با این حال معمولا این حرف درست است که سودهای بزرگ اغلب از مشاهده امکان بالقوه یک پول جدید در همان آغاز بدست می آید یعنی قبل از اینکه کس دیگری بخواهد روی موج موفقیت سوار بشود.
اما این هم صحیح است که روزهای اولیه آغاز یک پول، پرریسک ترین زمان برای سرمایه گذاری است. فن آوری آن پول هنوز امتحان نشده و ممکن است همچنان تکمیل نشده باشد. همچنین شواهد عینی اندکی وجود دارد که بتوان به آینده موفق این پول پی برد. سرمایه گذاری روی یک پول رمزنگاری شده ریسک بالا دارد و البته پاداش بالایی نصیب شما خواهد کرد، و این بیش از همه در روزهای اولیه یک پول مصداق دارد. پس باید حواستان باشد که سرمایه خود را روی شمار زیادتری از پول ها تقسیم کنید تا با این رویکرد ریسک را پایین آورید.
اگر این رویکرد را پیش بگیرید، زمانی که یک پول تازه راه افتاده و هنوز به صرافی ها برای خرید و فروش اضافه نشده، می توانید این پول تازه را هم راحت تر استخراج کنید.

برای بروز ماندن از آخرین اخبار راه اندازی پول‌ها می توانید برد اعلامیه را روی bitcointalk یا روی CryptoCoinTalk و یا یک وب سایت مخصوص این کار به نام Altcoin Calender دنبال کنید.

شایعه بخرید، اخبار بفروشید

این نکته آموزشی خلاف عرف است که به خاطر سپردن آن بسیار مفید است. همانطور که قبلا ذکر شد، بازار آلتکوین‌ها شدیدا تحت تاثیر اخبار است و با خبرهای جدید، انتشار امکانات جدید و همکاری‌های جدید و غیره نوسانات زیادی می‌کند. ممکن است انتظار داشته باشید یک خبر بزرگ فورا قیمت ها را تکان دهد، اما چیزی که باید بدانید این است که اغلب اوقات یک خبر از قبل توسط خیلی از خریداران، یعنی کسانی که انتظار وقوع آن را داشتند، تاثیر خود را گذاشته است. گاهی خرید بعد از اخبار اعلام شده هنوز می تواند سودآور باشد، پس این یک قاعده سفت و سخت نیست و شما همیشه باید اخبار را دنبال کنید. اما این قطعا درست است که بهترین سود به جیب کسانی می رود که به درستی اخبار را پیش بینی می کنند، یعنی زود می خرند (یعنی وقتی هنوز خبر در سطح شایعه است و تایید نشده است) و بعد با هر جهش در قیمت (که ناشی از ورود کسانی است که دیر به خبر واکنش نشان داده اند)، می فروشند.

سرمایه گذاری همراه با فعالیت

در مقایسه با بورس یا فارکس یا هر بازار سنتی دیگری، در پول های رمزنگاری شده، برای سرمایه گذاران منفرد فرصت منحصر به فردی وجود دارد تا برای موفقیت فعالیت بکنند. خیلی از مردم در پول هایی که مورد حمایت شان است، عمیقا خود را درگیر می کنند. آنها اعضای فعال در جامعه کاربران این پول ها هستند، به تبلیغ آن کمک کرده، در فروم ها ایده های جدید را نقد کرده یا در مورد شان نظرسنجی می کنند، برای ایجاد فرصت های جدید شبکه تشکیل داده، سایت ها و سرویس های خبری راه می‌اندازند و حتی از طریق منابع متن باز در Github در برنامه نویسی کدهای جدید شرکت می کنند.

اگر چیزی برای کمک کردن دارید پس این یک راه خوب برای اضافه کردن ارزش به سرمایه تان است و در این حین همچنین درگیر چیزی می شوید که عمیقا از آن لذت می برید و به آن علاقه دارید. این کار همچنین به شما کمک می کند تا داخل ماجرا شوید و دریابید که چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و توانایی شما را برای اینکه با آگاهی تصمیم بگیرید، افزایش می‌دهد.

اما باید مراقب باشید که هرچه بیشتر در یک پول عمیق می شوید، در شرایطی که بازار حکم کند که شما باید پول های مورد علاقه تان را بفروشید، سخت تر خواهد بود که این تصمیم عقلانی را بگیرید. بسیار مهم است که هنگام خرید و فروش اجازه ندهید که عواطف شما روی تصمیم تان درباره زمان و مقدار خرید و فروش تاثیر بگذارد.

با بازار نجنگید

هنگام تجارت در بازارهای کوچکتر ممکن است متوجه شوید که سفارش خودتان قدرتی برای حرکت دادن بازار دارد. یک پیشنهاد فروش کوچک ممکن است قیمت را بالا ببرد، همانطور که دیگران هم ممکن است پیشنهادهای خود را بالا ببرند تا قیمت شما را به زمین بزنند. وسوسه انگیز است که از این قدرت به نفع خود بهره ببرید. مگر اینکه شما به اصلاح در بازار یک نهنگ هستید و واقعا می دانید که چه می کنید، در غیر این صورت این تقریبا همیشه یک ایده بد است.

این خصوصا می تواند وقتی وسوسه برانگیز باشد که ببینید ارزش یک سکه که شما آنرا در اختیار دارید در حال کاهش است. خیلی از تجار وسوسه خواهند شد که سفارش خرید اضافی بکنند، نه بدلیل اینکه حرکت قیمت را تحلیل کرده و فکر می کنند این ایده خوبی است، بلکه می خواهند از قیمت حمایت کنند و مانع پایین رفتن بیشتر آن شوند. دو برابر کردن ضرر سرمایه در وسوسه برای مبارزه با بازار، یک اشتباه رایج و تاسف آور است و می تواند تاثیر فاجعه باری برای کسانی داشته باشد که به آن مبادرت می ورزند.

خلاف جریان

برخی از تجار خواف جریان عمل می کنند یعنی روی این واقعیت حساب باز می کنند که بازارها اغلب واکنش افراطی نشان می دهند و بعد از این واکنش ناگهانی، تصحیحی در روند اصلی بازار رخ خواهد داد. مطابق این منطق اگر همه در حال فروش هستند، پس بازار دچار فروش زیاد است و بنابراین زمان خریدن است. اگر همه در حال خرید باشند، پس زمان این است که بفروشید چون درست بعد از گذر از این شرایط تصحیحی در قیمت ها رخ خواهد داد. این را شاید به بهترین نحو بارون راتسچیلد (Baron Rothschild) بیان کرده است: «وقتی جوی خون براه افتاد شروع کنید به خریدن، حتی اگر این خون شماست که جاریست.»

به طور کلی مخالف خوانی یک استراتژی بلند مدت است و باید آماده باشید که ضررهای قابل توجهی بکنید و منتظر زمان اصلی برای تصحیح قیمت ها بمانید تا موقعیت شما به سمت سوددهی حرکت کند. به خاطر افق زمانی بلند این استراتژی، وقتی که با بازاری پرنوسان و شتابان مانند پول رمزنگاری شده طرف هستید، این می تواند یک استراتژی خطرناک باشد، اما با این حال، اگر موفقیت آمیز باشد، سود زیادی را به شما برخواهد گرداند.

خرید و فروش براساس روند بازار

تشخیص روند و حرکت با جریان روند قیمت ها معمولا در یک افق زمانی متوسط بهترین جواب را می دهد. اما روند ها را می توان در هر مقیاس زمانی به خوبی تشخیص داد و از این نظر بسیار منعطف است؛ البته تا وقتی که افق زمانی شما برای خرید و فروش با مقیاس زمانی روند مورد تحلیل سازگار باشد. اصل پایه ای این است که اگر یک روند کلی رو به بالا در قیمت ها وجود داشته باشد، پس معقول است که فکر کنید احتمال بیشتری دارد که به حرکت به سمت بالا ادامه دهد تا اینکه به پایین سقوط کند. تحلیل فنی برای تجارت براساس روند بسیار مفید است و می تواند به شما کمک کند تا نقطه عطف های محتمل را تشخیص دهید طوری که خواهید توانست از خطرات اجتناب کنید، خطراتی مانند خرید در زمانی که روند قیمت در نقطه اوج است و فروختن در زمانی که در نقطه حضیض است.

خرید و فروش روی نوسان‌ها

این یک استراتژی کوتاه مدت است که تلاش می کند از این واقعیت نفع برد که قیمت ها اغلب بالا و پایین می شوند به جای اینکه روی یک مسیر هموار پیش بروند. ایده این است که پایین ترین نقطه در نوسان قیمت در کوتاه مدت را تشخیص داده تا ارزان بخرید و سپس به محض اینکه قیمت دوباره بالا رفت به سرعت بفروشید و سود اندکی بدست آورید و همین کار را دوباره انجام بدهید. در بازار پول‌های رمزنگاری شده اغلب Spread  (فاصله بین قیمت عرضه و قیمت درخواستی) بزرگتری بین قیمت های خرید و فروش هست تا بازارهای سنتی، یعنی یک تاجر که براساس نوسان ها خرید و فروش می کند می تواند مانند یک «بازار ساز» عمل کند و از spread سود اضافی ببرد. اگر فاصله بین قیمت عرضه و قیمت درخواستی از اجرت نقل و انتقال (که صرافی می گیرد) بیشتر باشد، پس این استراتژی ارزش توجه را دارد. اما همچنین باید آگاه باشید که در بازارهای با حجم سرمایه کم، ممکن است نتوانید موقعیت تان را به سرعتی که مایل هستید، ترک کنید.

یک نهنگ باشید

برخی از پول‌های رمزنگاری شده حجم سرمایه بسیار اندکی دارند، شاید حتی به کوچکی ده تا بیست هزار دلار. این یعنی یک تاجر آماتور معمولی هم می تواند با بازی با چند هزار دلار، موقعیت به اصطلاح یک نهنگ را پیدا کند. در یک تنگ کوچک آب، هرکسی می تواند ماهی بزرگه باشد.

خرید یک سکه با ارزش بسیار پایین که به باور شما پتانسیل بالایی دارد، شما را به یک ماهی بزرگ در تنگ کوچک تبدیل می کند و این می تواند یک استراتژی سودآور باشد. اما همچنین یک استراتژی بسیار خطرناک هم هست. ممکن است دریابید که تنها خرید خود شماست که قیمت سکه را به طرز قابل توجهی بالا برده است، یعنی این پول ها ارزش بسیار پایینتری از آنچیزی دارند که شما برای آن خریده اید. اما مشکل این است که ممکن است خریداران چندانی برای فروختن آنها پیدا نکنید، پس پول در کیف شما مدت طولانی باقی می ماند. (شاید تا زمانی که سکه کاملا شکست بخورد و رها شود.)

اگر این استراتژی را پی بگیرید، یک نکته کلیدی که باید مد نظر داشت “حجم” است. اگر می توانید پولی پیدا کنید که ارزش خیلی پایینی دارد اما هنوز سطح معقولی از خجم (سرمایه) را داراست، پس این می تواند فرصت یک عالی باشد که داخل شده  وقیمت را بالا بکشانید. البته شما باید به فن آوری و عوامل دیگر هم نگاه کنید تا مطمئن شوید که شما پول تان را روی چیزی می گذارید که توانایی بالقوه و اصیل داشته باشد. باید بدانید که برخی ممکن است با خرید و فروش بین خودشان یک حجم سرمایه جعلی را روی یک صرافی بگذارند.

مراقب باشید

خرید و فروش آلتکوین می تواند خیلی سرگرم کننده، مهیج، جالب و به لحاظ مالی سودآور باشد، اما هرگز نباید فراموش کنید که این کار پرریسک هم هست. می دانم قبلا این را گفته ام، اما در پایان مقاله باز هم ارزش تکرار را دارد: لطفا بیش از توان جبران ضرر، ریسک نکنید.

در عین حال،  اگر پول از دست دادید، مایوس نشوید، خصوصا اگر در چند ماه اول کار هستید. اغلب مردم وقتی شروع به تجارت می کنند، ضرر می دهند و حتی موفق ترین تجار هم اغلب دوره‌های بد را از سر خواهند گذراند. به خرید و فروش ادامه دهید و در حین کار یاد بگیرید و مهارت های خود را به سطح عالی برسانید. ممکن است آنچه را که از دست داده اید به علاوه یک سود خوب، دوباره بدست آورید.

 

پیشنهادات و سوالات خود را ما درمیان بگذارید

 

https://coiniran.com/?p=3168
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x