راهنمای کسب درآمد از بازار آلتكوينها یا ارزهای دیجیتالی – بخش اول

كسب درآمد از معاملات بازار آلتكوينها

ارزهاى ديجيتالى يا به عبارت دیگر ارزهاى رمزنگارى شده كه به آن آلتكوين (Altcoin) نيز مي گويند يكى از هيجان انگيزترين بازارهاى معاملات رو به خود اختصاص داده است.

نوسانات بازار آلتكوينها بسيار بالا و پر سرعت است.  همين امر مي تواند موجب سودهاى بسيارى در مدت زمان كوتاه شود.  دقت داشته باشيد كه خرید و فروش در اين بازار داراى ريسك بالا است اما پتانسيل دريافت سود در اين بازار بسيار بالاتر از اكثر بازارهاى موجود در زمينه هاى مختلف است.

در اين مقاله سعى ميشود به برخى از دانستني هاى ضرورى در اين بازار پرداخته شود.

واژه شناسى بازار معاملات آلتكوينها یا ارزهاى جایگزین:

 • ICO: مخفف “Initial Coin Offering” است، درواقع بهعرضه اوليه سهام يا سكهاشاره دارد. زمانى كه يك شركت خصوصى قصد ورود به بازار بورس را دارد، ابتدا اقدام به پيش فروش و عرضه سهام خود مي كند. در بازار ارزهاى ديجيتال اين امر قبل از اتصال شبكه و راه اندازى نسخه نهايى صورت مي گيرد و معمولا درصد مشخصى از تعداد كل ارزها در مرحله پيش فروش عرضه مي شود. اين امر به جمع آورى هزينه هاى توسعه پروژه كمك مي كند. اصطلاح ديگرى كه براى عرضه اوليه سهام به كار ميرود ITO مى باشد كه مخفف “Initial Token Offering” است.
 • Market capياارزش بازاريك آلتكوين به مجموع ارزش سكه هاى آن اطلاق مي گردد. معمولا براى انجام محاسبه ارزش بازار يك آلتكوين تعداد سكه هاى موجود در بازار را در نظر مي گيرند اما تعداد سكه هاى استخراج نشده را در محاسبه نمى آورند. در نتيجه براى محاسبهارزش بازاريك آلت كوين بايد تعداد سكه هاى موجود در بازار آزاد را در ارزش يك سكه از آلتكوين مورد نظر ضرب كرد.
 • Premine: معمولا قبل يا در حین راه اندازى نهايى شبكه، بخشى يا تمام سكه هاى ابتدايى بصورت خودکار توسط تيم توسعه دهنده و بنيانگذار توليد مي شود. اين توليد سكه قبل از لانچ شدن سيستم را pre-mine مى نامند. پريماين براى اهداف مشخصى انجام مي شود، برای مثال جمع آورى سرمايه اوليه می تواند برای راه اندازى و يا توسعه یک پروژه یا همان ICO باشد. اين سرمايه براى حفظ و نگهدارى پروژه نيز مي تواند كمك خوبى باشد. البته اين امكان هم وجود دارد كه بعداز فروش سكه هاى پريماين شده و جمع آورى سرمايه، توسعه دهندگان و بنيانگذاران پروژه اقدام به كلاهبردارى كنند و ناپديد شوند. در نتيجه دقت در انتخاب پروژه بسيار مهم است.
 • Insta-mine: با توجه به امكان كلاهبردارى در پروژه هايى كه pre-mine دارند، افراد به راحتى به اين پروژه ها اعتماد نمي كنند. در نتيجه برنامه نویسان يا همان توسعه دهندگان به دنبال راهكارهاى بهترى براى جلب اعتماد مردم مي گردند كه يكى از اين راه هااينستاماين” است. در اين روش بعد از لانچ شدن شبكه و انتشار آن، ابتدا براى مدت كوتاهى كار استخراج را بسيار ساده مي كنند و توسعه دهندگان مي توانند بصورت فورى و آسان اقدام به استخراج تعداد بالايى سكه نمايند، بعداز اين دوره كوتاه “Difficulty” يا سختى استخراج بصورت دائمى و آهسته بالا مى رود. گاهى اين دوره كوتاه و سودآور قبل از معرفى عمومى سكه صورت مي گيرد. اين روش را insta-mine  مى نامند.
 • Ninja Launch: اصولانينجا لانچيك روش براى اجرا و انجام insta-mine است. در اين روش بنيانگذاران پروژه بدون اطلاع قبلى، همزمان با اعلام عمومى اقدام به استخراج مي كنند، و تا زمانى كه افراد بخواهند شروع به استخراج نمايند احتمالا تيم بنيانگذار تعداد سكه  مورد نظر خود را استخراج كرده است. روش ديگرى كه در نينجا لانچ استفاده مى شود به اين ترتيب است كه ابتدا اطلاعات كلى و محدودى در مورد پروژه داده مى شود و پس از اينكه بنيانگذاران پروژه تعداد سكه مورد نظر خود را استخراج كردند اقدام به انتشار اطلاعات بيشتر و جذاب تر در مورد پروژه مي كنند.
 • FUD: مخفف سه كلمه “Fear, Uncertainty, Despair”به معناىترس، عدم اطمينان، نا اميدى” است. اين اصطلاح در دنياى ارزهاى ديجيتالى زمانى به كار مى رود كه كلام و نظر منفى بر روى يك سكه وجود داشته باشد و بيشتر هم در انجمنها استفاده مي شود. به طور مثال اين نوع از FUD مى تواند نتيجه يك ترس عمومى ميان تعداد زيادى از دارندگان كه يك سكه مشخص از این باشد که ارزش آن سكه به شدت درحال سقوط است. دلايل مختلفى بر اين موضوع مي توانند تاثير گذار باشند از جمله عرضه زياد سكه در بازار براى پايين آوردن قيمت يا تاثير رقابت ديگر سكه ها و يا هجوم دلالان براى ايجاد هيجان در بازار و غيره.
 • PoD: برخى از سكه ها بنيانگذاران و برنامه نویشان ناشناس دارند. دلايل خوبى براى اين موضوع وجود دارد و شايد بتوان گفت كه تاثير منفى در موفقيت سكه نمي گذارد مثل بيتكوين، هويت واقعى خالق بيتكوين (ساتوشى ناكاموتو) هرگز افشا نشد. اما از طرفى اگر هويت خالقين و دولوپرها مشخص نباشد هر لحضه ممكن است كه اين فرد يا افراد ناپديد شوند و بروند. اين ريسك زمانى بيشتر مي شود كه در پروژه pre-mining صورت گرفته باشد و اين افراد قبل از ناپديد شدن براى دستيابى به يك سود راحت اقدام به خالى كردن پشتوانه سكه كنند. براى جلو گيرى از اين اتفاق شركتهايى بوجود آمده اند كه هويت دولوپرها را بررسى و تاييد ميكنند. اين را به عنوانتاييد توسعه دهنده” (Proof of Developer) مى شناسند و با حروف اختصاری PoD نمايش مي دهند.
 • Ponzi Scheme: در يك طرح اسكم يا كلاهبردارى، سرمايه گذاران اوليه از محل سرمايه گذارانى كه پس از آنها وارد شبكه شده اند تغذيه ميشوند. در اين طرح نياز به ورود سرمايه گذاران جديد همواره از الزامات است و زمانى كه ميزان جذب سرمايه با پرداخت آن برابر يا كمتر باشد، طرح سقوط مى كند و به پايان مى رسد كه منجر به ضرر مالى افراد تازه وارد مي گردد. پيش بينى زمان سقوط طرح بسيار سخت است چرا كه در هر مرحله از طرح ممكن است اين اتفاق بيافتد.
 • Whales: وال يا نهنگ به افرادى گفته ميشود كه مبالغ قابل توجهى از ارز يا سكه را دارا هستند و مي توانند تاثيرات زيادى را در بازار معاملات و قيمت ارزها بگذارند.
 • Bagholders: زمانى كه ارزش يك سكه به مقدار زيادى كاهش پيدا مي كند به افرادى كه براى حمايت از آن سكه باقى مي مانندبگ هولدرمي گويند. اين افراد به اميد سود در آينده سعى مي كنند با حمايت خود از سقوط بيشتر آن سكه جلو گيرى كنند.
 • Bots: يك اصطلاح رايج كه اشاره به نرم افزارهاى خودكار براى انجام معاملات دارد.

 

آلتكوينها: “سهام پِنىدر قرن ٢١

در بسيارى از موارد بازار معاملات آلتكوين ها بسيار شبيه به سهام پنى (Penny Stocks) است. اما تفاوتهاى عمده اى نيز وجود دارد.

سهام پنىبه سهام شركتهايى گفته مي شود كه در مراحل اوليه كارى خود مى باشند و ارزش هر سهم آنها بسيار كمتر از ارزش سهام معمول در بازار معاملات بورس است. اين سهام نوسانات بسيار شديدى دارند و پُر ريسك ميباشند. رشد ١٠٠٪در عرض يك روز يا سقوط كامل يك شبه از خصوصيات اين سهام است.

برخى از مواردى كه مي توان از بازار سهام پنى ياد گرفت و در بازار معاملات آلتكوينها استفاده كرد:

 1. همه تخم مرغها را دريك سبد نگذاريد: اولين نكته اى كه بايد ياد گرفت و رعايت كرد اين است كه در سهام پنى نبايد همه سرمايه را بر روى يك سهم گذاشت. بهتر است كه سرمايه خود را روى چند سهم مختلف تقسيم كرد تا در صورت ورشكستگى يك شركت همه سرمايه خود را از دست ندهيد. برخى از شركتهاى نوپا پس از يكى دوسال اعلام ورشكستگى مي كنند و اين به معناى آن است كه ارزش سهام آنها صفر مي شود. اين واقعيت در مورد آلتكوينها نيز صادق است، پروژه بسيارى از ارزهاى جديد در همان چند سال ابتدايى خود با شكست مواجه مي شوند. اما راههاى بسيارى وجود دارد كه شما بتوانيد انتخاب بهتر و درستى را انجام دهيد و با شناخت و بررسى، پروژه هايى با آينده روشن را براى سرمايه گذارى برگزينيد. گاهى سود وسوسه انگيز و رشدهاى ١٠٠٠ درصدى يكشبه افراد را ترغيب به سرمايه گذارى هاى اشتباه می كند و نتيجه عكس مي دهد.
 2. به هايپها hype و يا FUD ها توجه نكنيد.  هرچه بازار كوچك تر باشد مانيپوليت يا دستکارى در آن راحت تر است. بازارهاى سهام پنى هميشه هدف بسيار خوبى براى طرح هاى كلاهبردارى و برنامه هاى هايپ بوده است. متاسفانه اين موضوع در حال حاضر در دنياى ارزهاى ديجيتالى بسيار رايج است. تبليغ كنندگان حرفه اى يك ارز را به شدت تبليغ مي كنند تا افراد فعال در بازار تحت تاثير اخبار آن قرار گيرند و با هجوم به خريد آن قيمت را افزايش دهند. در برخى موارد نيز اين تبليغ كنندگان مبالغى را از طرف توسعه دهندگان آن ارز دريافت مي كنند يا خود اين افراد در زمانى كه ارزش اين ارزها پايين است مقادير قابل توجه اى از آن ارز را خريدارى مي كنند و با ايجاد هيجان در بازار و بالا رفتن قيمت (دامپ) اقدام به فروش مي كنند.  افرادى كه بدنبال اين اخبار وارد معامله شده اند با سقوط قيمت يا دامپ مواجه مى شوند. اين عمل را در اصطلاح پامپ و دامپ( Pump و Damp) يا در اختصار P&D مينامند. FUD نيز مى تواند بصورت عمدی و مصنوعى قيمت ارز را بسيار پايين بياورد تا افرادى كه پشت FUD هستند بتوانند ارز موردنظر را با قيمت پايين خريدارى كنند. در بازار معاملات  ارزهاى ديجيتالى يا آلتكوينها هميشه تحقيقات خودتان را داشته باشيد و به آسانی به اخبار هيجانى ديگران توجه نكنيد. مطالب و اخبارى كه مي خوانيد را به دقت بررسى کرده و از صحت آنها اطمينان حاصل نماييد.
 3. براى جبران ضرر، سريع و براى گرفتن سود با حوصله اقدام كنيد: يكى از اشتباهاتى كه افراد در بازارهاى سهام پنى مى كنند اين است كه در هنگام سود از ترس پايين آمدن قيمت سهام، براى خارج شدن از معامله عجله به خرج مي دهند و برعكس در زمان ضرر و پايين آمدن ارزش سهام به اميد برگشت ارزش سهام در معامله باقى مى مانند تا زمانى كه آن سهام ارزش خود را كاملا از دست مي دهد. اين اتفاقى است كه به دفعات در بازار معاملات آلتكوينها اتفاق مى افتد. هنگامى كه يك تريدر در زمانى كوتاه مثلا ٢٤ ساعت به سودى ٥٠٪و ١٠٠٪يا حتى بالاتر مي رسد بسيار محتمل است كه تحت تاثير احساست تصميم گيرى منطقى و عقلانى را كنار بگذارد. ممكن است  در اين موارد شما احساس كنيد كه بالاترين سود ممكن را از معامله دريافت كرده ايد يا شايد از ترس از دست دادن اين سود اقدام به خروج كنيد و يا ممكن است كه دچار هيجانى شويد كه مانع از تشخيص صحيح شما در بررسى روند صعودى ارزش ارز شود. با توجه به اين كه در بازار سهام پنى و بازار آلتكوينها امكان ضررهاى بزرگ وجود دارد، شما بايد در تلاش باشيد كه در هنگام بالا رفتن ارزش يك ارز، نهايت استفاده را ببريد و بيشترين سود ممكن را بكنيد. پس در نظر داشته باشيد كه شايد ١٠٠٪سود، بيشترين ميزان بهره بردارى از يك ارز درحال رشد نباشد. عكس اين موضوع زمانى اتفاق مى افتد كه تريدر يك ارز را خريدارى كرده و بعد در زمان سقوط از فروش آن خود دارى كند، حتى زمانی كه مشخص و معلوم باشد كه ارزش آن ارز همچنان سقوط خواهد كرد. اين شرايط مي تواند به از دست دادن تمام يا بخش اعظمى از سرمايه معامله گر شود، در حالى كه اين فرد مى توانست بسيار زودتر با يك رويكرد درست و منطقى از ضرر بيشتر خود جلوگيرى كنديك تفاوت عمده ميان بازار سهام پنى و بازار آلتكوينها در مدت زمان سوددهى است. در بازار معاملات آلتكوينها سوددهى و نتيجه بسيار سريع است. تريدرها در بازارهاى سهام پنى هر چند ماه يكبار براى بررسى ارزش سهام خود به آن سهام مراجعه مي كنند. در واقع در بازارهاى سهام پنى ارزش سهام يك شركت در طول يك ماه ممكن است تنها چند درصد رشد يا افت داشته باشند. شايد انجام اين كار در بازار ارزهاى ديجيتالى ايده خوبى نباشد. براى ورود به اين بازار شما بايد آمادگى سپرى كردن ساعتها جلوى مانيتور كامپيوتر يا موبايل را داشته باشيد و به صورت مرتب حركت قيمتها و آخرين اخبار را دنبال كنيد و معاملات خود را بر اساس آنها پيش ببريد.

 

2 Comments

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *