ایستگاه خبر

دوچرخه هوشمند هلندی

دانشمندان هلندی یک دوچرخه هوشمند را طراحی و تولید کرده اند که موانع و خطرات را به دوچرخه سوار هشدار می دهد. یک رادار مهجز به دوربین بر دسته دوچرخه نصب شده که رفت و آمد خودروها را در اطراف دوچرخه سوار ضبط می کند. داده های از طریق ارتعاشاتی به زین یا دسته دوچرخه منتقل می شود و به این ترتیب دوچرخه سوار آگاه می شود که خطر از کدام جهت متوجه او است.

دوچرخه هوشمند هلندی

موریس کواکرنات، پژوهشگر ارشد در «موسسه تحقیقات علمی کاربردی» می گوید: «مکانیسم بسیار کارآمدی است. اگر خطر از روبرو باشد دسته دوچرخه خواهد لرزید و اگر از پشت سر باشد ارتعاشاتی در زین دوچرخه صورت می گیرد و دوچرخه سوار را هشدار می دهد که خطر از کدام جهت او را تهدید می کند. حتا جهت های چپ یا راست هم قابل تشخیص است.»

علاوه بر سامانه هشدار دهنده خودکار، این دوچرخه به یک موتور الکتریکی هم مجهز است که سرعت دوچرخه را دوچندان می کند.

افزایش تعداد قربانیان حوادث رانندگی در هلند، دانشمندان «موسسه تحقیقات علمی کاربردی» این کشور را بر آن داشت که اقدام به ساخت این دوچرخه بکنند.

موریس کواکرنات می گوید: «حوادث رانندگی سالمندان با دوچرخه افزایش چشمگیری داشته است. این در حالی است بر تعداد دوچرخه سواران سالمند نیز روز به روز افزوده می شود. ما تصمیم گرفتیم برای پیشگیری و کاهش این گونه حوادث از فناوری های نو استفاده کنیم.»

منبع: ی-و-ر-و-ن-ی-و-ز

https://coiniran.com/?p=2085
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x