ایستگاه خبر

احتمال آماده شدن استخراج کنندگان Bitcoin Unlimited برای حمله ۵۱درصدی به بیت کوین

Bitcoin Unlimited که یک فورک پیشنهادی برای اندازه بلاک است در حال حاضر ۳۷.۶درصد حمایت را از آن خود کرده است و Segwit که فورک احتمالی دیگر است دارای ۲۸.۸درصد حمایت شبکه است.

می توان گفت که استخراج کنندگان Bitcoin Unlimited به زودی شروع به استخراج کردن بلاک های بزرگتر خواهند کرد هرچند که مشخص کردن میزان احتمال آن، کار سختی است. اگر این کار را بکنند، از پروتکل فعلی بلاک چین جدا می شوند و باعث ایجاد بلاکچین جدیدی خواهند شد. این امر می تواند باعث به وجود آمدن دو ارز جداگانه شود که بسیاری از صرافی ها از آن ها در  صورت به وجود آمدن با نام های BTC و BTU یاد می کنند.

هرچند به نظر می رسد بسیاری از کسانی که از هاردفورک Bitcoin Unlimited پشتیبانی می کنند انشعاب سکه را نمی خواهند. در عوض چندین نفر از طرفداران برجسته Bitcoin Unlimited خاطرنشان کرده اند که بهتر است برای اطمینان، تنها زنجیره مد نظر آنها باقی بماند. این احتمالا تنها راهی است که از آن با عنوان بیت کوین “واقعی” و نه یک “altcoin منشعب شده” یاد شود.

برای این منظور که از برجای ماندنِ تنها یک زنجیره اطمینان حاصل شود، آن ها پیشنهاد داده اند که می توان بلاکچین بیت کوین (نمونه اصلی) را غیرقابل استفاده کرد؛ با این کار آن زنجیره بیت کوین اصلی می میرد و تنها زنجیره Bitcoin Unlimited برجای خواهد ماند.

اما اگر استخراج کنندگان Bitcoin Unlimited بتوانند با داشتن اکثریت مقدار قدرت هش شبکه بر سایر استخراج کنندگان غلبه کنند، می توانند یک حمله ی ۵۱درصدی را اجرا کنند.

در ادامه نگاهی مختصر به این موضوع خواهیم انداخت.

Gavin Andresen یک توسعه دهنده ی سابق بیت کوین

Andresen از توسعه دهندگان Bitcoin Core بوده است. او Bitcoin Unlimited را تایید می کند اما نه در پروژه مشارکتی دارد و نه عضو این گروه است.

در گذشته Andresen درباره کم بودن احتمال اینکه “زنجیره اقلیت” بتواند خود را حفظ کند بحث هایی کرده است. او حالا اذعان می کند که در واقع زنجیره ای این چنینی توان زنده ماندن (باقی ماندن بر سر کار) را دارد.

او همچنین می گوید:« مطمئن نیستم که آیا این رفتار باید به عنوان رفتاری فاسد شناخته شود یا نه. رفتار و عمل اکثریت قدرت هش شبکه به صورت خودخواهانه و برای سود اقتصادی خود ساختار پایه ای انگیزه مندی است که باعث کار کردن بیت کوین می شود.»

او بر این باور است که چه این کار امری اخلاقی باشد یا نه، اما احتمال به وقوع پیوستن این حمله وجود دارد.

Jiang Zhuoer اپراتور BTC.TOP

BTC.TOP یک استخر استخراج جدید در چین است که در اواخر ۲۰۱۶ کار خود را آغاز کرد و در حال حاضر حدود ۵درصد از قدرت هش شبکه بیت کوین را در اختیار دارد.

مانند بسیاری از استخراهای استخراج که در ۶ماه گذشته وارد بازار شده اند، BTC.TOP نیز برای پشتیبانی از Bitcoin Unlimited سیگنال دهی می کند.

Zhuoer اولین کسی بود که به صراحت در رابطه با حمله ۵۱درصدی به بلاکچینِ بیت کوین اصلی صحبت کرد. او گفته است که اگر بعد از انشعاب و به وجود آمدن Bitcoin Unlimited، بیت کوین “اصلی” بتواند زنده بماند، گزینه حمله ۵۱درصدی روی میز است.

او همچنین می گوید:« ما ۱۰۰میلیون دلار آمریکایی را برای از بین بردن فورک بیت کوین اصلی کنار گذاشته ایم. مهم هم نیست که الگوریتم اثبات گواه کار آن چه باشد؛ خواه sha256 یا scrypt یا X11 و یا هر الگوریتم دیگری که باشد.»

الگوریتم های هش متفاوتی که Zhuoer به آن ها اشاره کرد مربوط به پتانسیل تغییر الگوریتم گواه اثبات کار (proof-of-work) توسط کاربران است که می تواند در صورت حمله به زنجیره استفاده شود.

(اگر هیچ کدام از الگوریتم های گواه اثبات کار نتواند از حمله جلوگیری کند، الگوریتم توافق جمعی proof-of-stake که در آن دارندگان سکه ها به جای استخراج کنندگان به بزرگترین زنجیره رای می دهند، می تواند راه حلی جایگزین باشد. اما از آنجایی که این امر اثبات نشده و شاید نا امن باشد، به نظر می رسد که احتمال آن بسیار ضعیف است.)

Peter Rizun دانشمند ارشد Bitcoin Unlimited

هفته گذشته، Peter Rizun همراه با توسعه دهنده کسب و کار bitcoin.com آقای Jake Smith جهت ترویج Bitcoin Unlimited به دفاتر Coinbase و Bitpay مراجعه کردند. Rizun آنچه که از ملاقات با این شرکت ها فهمیده است آن است که هاردفورک برای بلاک هایی بزرگتر “قطعا” باید اجرا شود.

Rizun سه سطح از “حفاظت ضد انشعاب” را مطرح می کند. اولی توضیحی در رابطه با احتمال غیرسود ده بودن استخراج روی زنجیره بیت کوین است. که با کاهش اتفاقات عجیب زنجیره می تواند از این مرحله عبور کند.

دوم آنکه حمله ۵۱درصدی از استخراج کنندگان باید در نظر گرفته شود. زمانی که اکثریت قدرت هش شبکه به سمت Bitcoin Unlimited بروند، این اکثریت می تواند هر بلاکی که برای Bitcoin Unlimited سیگنال دهی نکند را رد (یا یتیم) بکند. در نتیجه به دلیل اینکه احتمال یتیم شدن بلاک ها وجود دارد، زمانی که حمایت از ۵۱درصد بگذرد استخراج کنندگان شروع به سیگنال دهی برای بلاک بزرگتر می کنند.

اگر بلاکچین بیت کوین اصلی حتی بعد از این دو مرحله نیز زنده بماند، باز هم گروهی از طرفداران Bitcoin Unlimited می توانند  با تولید بلاک های خالی در این زنجیره آن را مختل کنند. این کار می تواند باعث جلوگیری از انجام هر تراکنشی تا زمانی که این کار آنها ادامه داشته باشد بشود. استخراج کنندگانِ اکثریت، می توانند قدرت هش مورد نیاز را تامین کنند تا مطمئن باشند که زنجیره ی اقلیت (بعد از فورک) تنها شامل بلاک های خالی می شود. این کار می تواند به راحتی انجام شود اگر استخراج کنندگانِ اکثریت، زنجیره ای مخفی یا محرمانه از بلاک های خالی بسازند و میزان لازمی از این زنجیره را که برای یتیم کردن هر بلاکِ غیرخالیِ تولید شده در زنجیره اقلیت مورد نیاز است، انتشار دهند.

Jihan Wu مدیرعامل Bitmain

Wu مدیرعامل شرکت Bitmain، تولیدکننده سخت افزارهای ASIC است. Antpool استخر استخراج این شرکت است و BTC.com نیز استخری تابعه از Bitmain است.

Wu از طرفداران جدی Bitcoin Unlimited است و به بلومبرگ اعلام کرده بود که در صورت هاردفورک، قدرت هش استخر خود را به Bitcoin Unlimited تغییر خواهد داد، که البته از همان زمان این کار را انجام داده است.  (البته BTC.com این تغییر را اعمال نکرده است)

او می گوید:« ممکن است لزوما نیاز نباشد که حمله ای انجام شود، اما حمله همیشه گزینه ای پیش رو خواهد بود»دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source via bitcoinmagazine

Images via newindianexpress

https://coiniran.com/?p=5307
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
deepdown
deepdown
6 سال قبل

خیلی خیلی ممنون بخاطر مطالبتون. تازه با سایتتون آشنا شدم

دکمه بازگشت به بالا
1
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x