ایستگاه خبر

حل مشکل وام های مسکن با استفاده از بلاک چین

هنگ کنگ یکی از مهمترین مراکز مالی جهان است، اما فضای محدودی دارد و تقاضای مسکن بالاست. مالکیت بر زمین در هنگ کنگ همیشه دچار کمبود بوده است. بنابراین ساده سازی مالکیت مسکن یک دغدغه اصلی حکومت هنگ کنگ است. طی چند سال اخیر، حکومت اقداماتی چند برای تسهیل و قابل پرداخت بودن مسکن کرده است.

مجله Nikkei Asian Review گزارش کرده است که در همین ماه نوامبر، حکومت هنگ کنگ وظیفه آرام کردن بازار آشفته مسکن را برعهده گرفته است. این تدابیر حکومتی اساسا اتباع خارجی را هدف قرار داده یعنی کسانی که به خاطر تقاضا، موجب افزایش بهای مسکن می شوند.

اکنون حکومت می خواهد از بلاک چین استفاده کند، یعنی از فن آوری پشت بیت کوین تا برای ساکنین هنگ کنگ دسترسی به وام های مسکن را آسان تر سازد.

بلاک چین می تواند پیچیدگی ها را کاهش دهد

گزارشی از موسسه پژوهشی فن آوری و علوم کاربردی و نیز بانک مرکزی هنگ کنگ، به مسائل مرتبط با فن آوری دفترکل توزیعی( که بلاک چین یک نمونه از آن است) پرداخته است. هدف این گزارش این است که برای صنعت فن اوری مالی در هنگ کنگ، مطالعه ای از مزایا، مخاطرات و مشخصات کلیدی و بالقوه این فن آوری را ارائه دهد.

این گزارش به امکانات بالقوه دفترکل توزیعی برای برنامه های وام مسکن، امور مالی تجاری و مدیریت هویت دیجیتالی نظر می افکند. در این میان، توجه خاصی به فرآیند برنامه وام مسکن شده است که در آن دفترکل توزیعی باعث تسریع امور و کاهش پیچیدگی ها می شود.

این گزارش توضیح می دهد که «بانک ها نیاز به اطلاعات سریع و دقیق درباره ارزش تخمینی یک ملک دارند تا بتوانند برای تعیین اعتبار تصمیم مناسب اتخاذ کنند. اما تعامل و ارتباط بین بانک ها، شرکت های حقوقی و شرکت هایی که ارزشگذاری املاک را برعهده دارند، فرآیندی پر از کاغذبازی و گاهی پرخطا است. پس یک شبکه با دفترکل توزیعی که مشارکین را به هم وصل می کند می تواند برای ایشان مفید باشد، برای مثال، ایشان را قادر می سازد تا با اعتماد کپی هایی از گزارش های ارزشگذاری املاک و اسناد قانونی را به اشتراک بگذارند یا حتی انتقال مالکیت را و بنابراین از زمان و هزینه تراکنش ها بکاهند.»

هنک کنگ چه آینده برای وام های مسکن در نظر دارد؟

هنگام خرید یک ملک، طرف قرارداد مثلا الف به طرف دیگر مثلا ب ملکی را می فروشد که طی آن یک قولنامه امضا می شود. طرف ب از بانک وامی می گیرد که مبلغ آن در تاریخ های مشخص به حساب بانکی فروشنده می رود.

بعد از این، تغییر نام مالک در دفتر اسناد زمین ثبت می شود. اما در واقع  افراد بیشتری در این فرآیند دخیل هستند مثلا افرادی اجیر می شوند تا ارزش ملک را تعیین کرده یا وکلایی که توافقات قانونی را انجام دهند. در آینده، وجود یک پایگاه داده ثبت زمین که تمامی اطلاعات مربوطه درباره مستقلات را در خود داشته باشد، یک نکته کلیدی است.

یک دفتر کل توزیعی به طرفین دخیل و متعدد اجازه دسترسی به اطلاعات را داده و امضای دیجیتالی فروشنده برای اتمام فرآیند فروش لازم می آید. همانطور که اطلاعات در نودهای توزیع شده ذخیره می شود، تراکنش نیز توسط بانک انجام شده و به تمامی دیگر نودها در شبکه توزیع می شود و اعتبارسنجی در بلاک چین رخ می دهد.

این گزارش آینده کار را به این صورت به تصویر می کشد: «هر نود یک کپی در محل از دفترکل دارد که شامل کل مجموعه ثبت های تراکنش های املاک است، این نود قادر است به زنجیره و تاریخ ثبت اسناد نگاه انداخته تا بتواند اعتبار تراکنش را کنترل کند.» پرداخت ها همچنین می توانند روی بلاک چین یا خارج از آن انجام شوند.

مزایای انتقال وام های مسکن به بلاک چین

این گزارش از سوی حکومت هنگ کنگ، چند مزیت سیستم دفترکل توزیعی را برجسته می کند. این گزارش تصدیق می کند که دفترکل توزیعی می تواند جلوی رشوه گیری (مثلا در مورد ارزش گذاری مسکن) را بگیرد. همچنین تصدیق می کنند که این سیستمی تغییرناپذیر و شفاف است و امکان درج قراردادهای هوشمند هم فراهم می آید.

گزارش مذکور نتیجه می گیرد که «یک سیستم دفترکل توزیعی به وضوح توانایی های بالقوه ای برای ایجاد فرصت های جدید و کارآمدی برای صنایع بانکداری و سیستم های پرداخت دارد که نقاط قوت آن در این فصل توضیح داده شد. این نقاط قوت شامل توانایی ایجاد اعتماد به یک سیستم توزیعی، کارآیی در پخش اطلاعات به روش امن و سریع، توانایی دسترسی به ردیابی کامل ثبت اسناد و تراکنش هاست. امکان کاهش هزینه های عملیاتی و انعطاف پذیری بالا نیز وجود دارد.»

اما، در مورد قوانین و مقررات هزاران سئوال پاسخ داده نشده وجود دارد. انتظار بر این است که نسخه بعدی این گزارش روی جوانب قانونی بلاک چین تمرکز کند و اثبات گواه مفاهیم که در آن به کار رفته را بیشتر توضیح دهد.

منبع

https://coiniran.com/?p=3926
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x