حمید رضا عسگری | 2017.06.27

تعریف پول

تجربه درک و شناخت اشکال مختلف پول

همیشه ناشناخته ها به اندازه و یا بیش از شناخته شده ها اهمیت دارند. پول یکی از این موضوعات است. آینده معمولا با روی هم چیدن سنگ و آجر گذشته شکل می گیرد. از این رو تجربه درک و شناخت اشکال مختلف پول فعلی و قابلیت های استفاده از آن، ارزشمند است. توضیحات تکمیلی برای داشتن درک درستی از اینکه دیجی ارز چیست، در مقالات جالب آموزشی دیگری در سایت Newsbtc.com در خصوص پول، ارزهای دیجیتالی و آینده پول در جهت روشنگری به خوانندگان ارائه شده است.

پول چیست؟

یک سوال را می ­توان به روشهای مختلفی پرسید مثلا: ارز دیجیتال چیست؟ پول دیجیتال کدام است؟ آینده پول چه خواهد بود؟ و سوالاتی از این قبیل. ­. بهتر است که دیجی ارز به زبان فنی بیان گردد. یک مرجع سر راست برای مفهوم دیجی ارز صفحات ویکی پدیا هستند. اما به هر حال برای درک بهتر خوانندگان این مقاله ارائه شده است.

در آغاز داد و ستد کالا به کالا وجود داشت و بعد از آن پول خلق گردید.  پول، واژه ای است که می تواند برای بیان هر چیزی از گذشته به امروز استفاده شود، ارزشی که انسان ها می توانند توسط آن به هر چیزی دسترسی پیدا کنند. ساده تر اینکه پول، وسیله ای است که هر کالایی که دارای ظرفیت توافقی مشترک دارند را منتقل می کند. مثلا در یک زندان که پول کاغذی وجود ندارد، از سیگار به عنوان وسیله داد و ستد استفاده می شود. در جهان امروز، پول به اشکال مختلفی وجود دارد شامل کاغذ، اوراق قرضه، اسناد اعتباری، فلزات گرانبها، کارتهای پلاستیکی (کارت عابر بانک)، اعداد دیجیتال و موارد دیگر. کارکرد پول تا زمانی است که طرف های مقابل بر روی ارزش آن توافق دارند.

چه کسی ماهیت پول را تایید می کند؟

هرچیزی که به عنوان یک پرداخت، پذیرفته شده معمولا هم ارزش پول تلقی می گردد. اما سیگار مذکور در زندان و یا صدف های دریایی به سادگی هم ارزش با پول نیست آن هم به خاطر اینکه دولت نمی تواند این شکل ارز را برای جمع آوری مالیات بپذیرد. چون دریافت مالیات ساز و کار سیستماتیک را می طلبد.

از این رو تنها اشکال محدودی به عنوان پول پذیرفته شده است. پول نقد، اسکناس و سکه، ذخایر بانک مرکزی و پول های بانک های تجاری از این دست هستند.

پول سنتی ساخت بشر در هزاره های گذشته بصورت فیزیکی و قابل لمس ساخته شده است. این پول از گذشته تا به حال با شکل ظاهری بسیار متنوع، دامنه وسیعی از پوسته های آهکی بدون پوشش تا کارتهای پلاستیکی فعلی با نوار مغناطیسی روی آن بوده است. در ادامه، به شکل دیگری از پول رسیده ایم: اعداد دیجیتال ذخیره شده در دیتابیس –اغلب متمرکز و رمز نگاری شده- که به وسیله بانک ها مدیریت و محافظت می شود.

در پی آن در اواخر سال ۲۰۰۸ و اوایل سال ۲۰۰۹ شکل جدیدی از ارز وارد دنیای اقتصاد شد. این شکل عموما ارزهای رمزنگاری شده نام گرفت. آنها همچنین به عنوان پول دیجیتالی شناخته می شوند. اما به هر حال تفاوت اساسی این است که پول متمرکز در اختیار بانک های مرکزی –به عنوان نماینده دولت و مردم- است، در حالی که ارزهای رمزنگاری شده اعتبارات رمز نگاری شده ای هستند که توسط محاسبات ریاضی طراحی و تولید شده و توسط خود مردم کنترل می شوند.

تعریف فنی این مقوله که “کریپتو ها پولهای دیجیتالی هستند که توسط مردم و به طور غیر متمرکز ایجاد و استفاده می شوند” بدین معنی است که دولت یا بانک مرکزی بر آنها کنترلی ندارد و بر اساس ساختار منطقی ریاضی کنترل می شوند. ارزش دیجی ارز توسط هیچ سازمان یا قدرتی تعیین نمی گردد. این ارزش می تواند ثابت یا متغیر بر اساس عرضه، تقاضا و میزان استفاده و مقیاس پذیری آن باشد.

مفهوم پول

قبل از عمیق شدن در مورد زوایای فنی دیجی ارز بهتر است کمی به عقب برگردیم و ببینیم برای پول در گذر زمان و تمدن های بشری چه اتفاقی افتاده است.

قابلیت تبادل

قابلیت مهم دیگری که در ارتباط با پول وجود دارد، قابلیت تبادل است. تبادل لغت خوبی برای نشان دادن قابلیت تغییر پذیری است. قابلیت تبادل، از ویژگی های کالا و محصول است که باعث تغییر پذیری و جابه جایی آن می شود. این تغییر می تواند به صورت کلی یا جزیی در ماهیت یا نوع آن باشد. برای تشریح دقیق تر به عنوان مثال ۱ دلار قابلیت تبدیل به ۱ فنجان قهوه را دارد. این اساس عملکرد پول در کشورها ست.

کاهش و افزایش قیمت

هر چیز با ارزشی با خود قدرتی به همراه دارد. این قدرت سیال است، گاهی صعودی و گاهی نزولی است. این قدرت هرگز ایستا نیست. مثلا ارزش هر پولی، هیچ وقت ثابت نیست و گاهی صعودی و گاهی نزولی است. آهنگ صعود و سقوط متغیر است. نقطه قوت پول در همین امر است. پایداری پول تنها با پایدار بودن افراد و روش های استفاده از آن امکان پذیر است.

قابل لمس بودن

قابل لمس بودن نیز ویژگی مهم دیگری از پول است. مانند هر چیز با اهمیت و با ارزش دیگر، طبیعی است که انتظار داشته باشیم اجزای تشکیل دهنده پول قابل لمس، قابل نگهداری و بخش پذیر به اجزای کوچکتر باشد. طلا توانسته نقش مهمی در حفظ ارزش دارایی های خود ایفا کند. فاکتور های مشخصی مثل ظرفیت مشخص و محدودیت در تولید، پذیرش و سازگاری در سطح دنیا، حفظ ارزش در بلند مدت، جذابیت، خوشایند احساس انسانی و چند عامل دیگر، از جمله این موارد است.

پول سنتی از کجا به بیراهه می رود؟

اگر بخواهیم درباره مشکلات پول سنتی صحبت کنیم می توانیم به این موارد اشاره نماییم: نقطه ضعف های قانونمندی، محدودیت جغرافیای، همسو بودن با تعیین ارزش در انحصار و تمرکز مراکزی مانند بانک های مرکزی. به هر حال می ­توان کمی چشم پوشی کرده و بهتر است راجع به مواردی صحبت شود که پول سنتی در برآوردن انتظارات ناموفق بوده است.

برای درک بهتر مجادله و تقابل پول سنتی و دیجی ارز موارد زیر را ملاحظه نمایید.

بحث پول از کجا شروع شد؟

معمولا کنترل چیزی که بصورت کاملی شناخته شده نیست، مشکل است. جای تعجب نیست که بسیاری از اقتصاد ها، بانک داران، تصمیم گیران بر روی نقطه آغازین پول درک مشترک یا تفاهم کامل ندارند. پیدایش پول از وام شروع می شود. یعنی یک اعتبار که هر واحد از پول را به وجود می آورد. پول از افزایش اعتبارات بانکهای تحت نظارت دولت شکل می گیرد که شامل خرید اقلام و یا پرداخت وام می شود.

پول کلاسیک (Fiat Money) چیست؟

برای درک آن بهتر است کلمه “fiat” را ریشه یابی کنیم. در ریشه لاتین به معنی “بگذار انجام شود” یا “انجام خواهد شد”. از این رو پول کلاسیک “هر چیزی است که دولت اعلام کند این ارزش، قانونی است”. پول کلاسیک ذاتا در خود ارزشی ندارد. فرض کنید شما ثروتمند ترین فرد در یک کشور X با واحد پول CXD هستید. حال اگر این کشور سقوط کند طبعا آن پول نیز سقوط کرده و بی ارزش می شود.

پول در شکل کاغذ، پلاستیک و الکترون

پول نقد، از کاغذی ساخته می شود که اجزای آن را سلولوز خمیر چوب و یا پنبه تشکیل می دهد و یا از پلاستیک با نوار مغناطیس و اغلب به شکل کارت ویزیت است.

پول پلاستیکی (کارت بانکی) که به زودی جایگزین پول کاغذی می شود، دارای مزایایی است. با نگاهی دوباره به اینکه پول چگونه توسط دولت ها و بانک های مرکزی ایجاد می شود، جایگاه کارت بانکی (که شامل کارت اعتباری نیز است) آشکار خواهد شد.

تراکنش های انجام شده با کارت بانکی معمولا در یک دیتابیس متمرکز توسط بانک صادر کننده ذخیره شده و در اختیار دولت است. این یکی از مهمترین مزیت هایی است که امکان ردیابی پول جابجا شده و نوع استفاده از آن را می ­دهد. در جهان متمدن امروزی ما به این نقطه رسیده ایم که بیش از ۹۰ درصد ارز ها در جهان به شکل اعداد و ارقام در دیتابیس هستند و مابقی به شکل کاغذها و با سرعت در گردش است. اقتصاد ها پیش بینی می کنند که تنها ۸ درصد ارز ها در جهان به شکل پول کاغذی باقی می مانند. مابقی در شکل دیجیتال (اعداد و ارقام) در گردش است.

پول محصول یا کالا

پول کالا یا محصول شامل مواردی می شود که بواسطه قابلیت کاربردی در خود ارزش ذاتی دارند. مثل طلا، نقره، مس، چای، نمک و غیره. تنباکو و … نیز پول هستند. مشکل موقعی رخ می دهد که برای هریک از این مواد ممنوعیتی وضع گردد. با این اوصاف پول کالا دیر زمانی است که به عنوان ذخیره ارزش به کار می­رود.

پول شاخص (Representative)

این پول، پولی است که ارزش ظاهری آن بیش از ارزش واقعی آن است. از این منظر پول کلاسیک نوعی از این پول به شمار می­رود.  مثلا اسکناس های دلار. با ارزش وعده داده شده نمونه خوبی به شمار می آورد که شاخصی از پشتوانه ثبات مالی و اقتصادی کشور صادر کننده  است.

پول پایدار

این عنوان به ارزهایی اطلاق می شود که پایدار بوده و به عنوان ذخیره ارزش قابل داد و ستد هستند. این ارزها نیز دارای پشتوانه اقتصادی و ثبات مالی دولت صادر کننده است. اکثر کشورها تمایل دارند که برای درجه اعتبار خود این نوع ارز را داشته باشند.

جمع بندی

پول چیزی نیست جز کاری که انجام می ­دهد. پول یک منبع ارزش، یک واسطه مبادلاتی، شکلی از قدرت، استحکام انرژی و … است. برای درک مفهومی عمیق به مقاله ای تحت عنوان سرمایه گذاری که بصورت عمیق تر تاریخی از گذشته تا کنون است مراجعه نمایید. آنچه مهم است اینکه پول در طول تاریخ با تمدن بشر و فراز و نشیب آن تکامل یافته است. نکته دیگر اینکه دیجی ارزها این تکامل تاریخی را به همراه ندارند. دیجی ارزها نوآوری های ساختارشکنی است که رویکرد دیگری را برای روش های کارکرد پول ارائه می دهد. عرصه جذابی برای تصمیم سازان بی طرف، اقتصاد دان ها و دولت های جهان به شمار می رود.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source via: NEWSBTC

Image via