ایستگاه خبر

تعداد کاربران دنیای دیجی ارزها چقدر است؟

اخیرا دانشگاه Cambridge مطالعه ی جامعی در رابطه به دیجی ارزها انجام داده است. یکی از زمینه هایی که در این بررسی روی آن بحث شده است، تعداد کاربران دیجی ارزها و کیف پول هاست. در این مقاله می خواهیم به بررسی چگونگی محاسبات آن ها و یافتن عددهایی برای تعداد کاربران فعال دیجی ارزی بپردازیم.

تعداد کل کیف پول های دیجی ارزی

در نظرسنجی آن ها، 26 ارائه کننده کیف پولی شرکت کرده اند از جمله Airbitz، Armory، Bitgo، Blockchain، Coinbase، Greenadress، Ledger، Jaxx، Samourai و Xapo و غیره. این گزارش، ارائه کنندگان کیف پول را با این عنوان معرفی می کند: هر پروژه یا شرکتی که داوطلبانه یک کیف پول مستقل ارائه کند که هر کس می تواند از آن استفاده کند.

ابتدا به وسیله اطلاعات جمع آوری شده از مشارکت کنندگان در این بررسی، تعداد کل کیف پول ها تخمین زده شد. با توجه به اینکه با یک دانلود از نرم افزار، می توان بی نهایت کیف پول ساخت، این بررسی (گزارش) فرض کرده است که هر دانلودِ نرم افزار تنها معادل با ساخت یک کیف پول باشد.

به دلیل در دسترس نبودن برخی از اعداد مثل تعداد دانلودهای برخی از کیف پول های متن باز مجبور به حذف آنها شده اند. به طور کلی نویسنده این گزارش می نویسد:

به نظر می رسد که تعداد کل کیف پول ها از سال 2013 که 8.2میلیون بوده است، بیش از 4 برابر افزایش یافته و به عدد 35میلیون در سال 2016 رسیده است.

تعداد کیف پول های فعال

در دومین مرحله به بررسی تعداد کیف پول های فعال از کیف پول های موجود پرداخته اند. این گزارش می نویسد که محاسبه تعداد کیف پولهای فعال چالش برانگیز بود، چرا که در اعلام عمومیِ تعداد کیف پول ها، مشخص نشده بود که آن ها فعال هستند یا خیر و از طرفی تعریف “فعال” برای ارائه کنندگان مختلف کیف پول می توانست متفاوت باشد.

این بررسی، از داده های بدست آمده از مشارکت کنندگان در این نظرسنجی استفاده کرده است. این داده ها نشان می دهند که تعداد کیف پول های فعال بین 7.5 درصد الی 30.9 درصد از تعداد کل کیف پول ها ست. این گزارش همچنین می نویسد:

بنابراین تخمین می زنیم که تعداد کیف پول های فعال از چیزی بین 0.6 الی 2.6 میلیون در سال 2013 به 5.8 الی 11.5 میلیون در سال 2017 افزایش یافته است.

تعداد کاربران یکتای کیف پول ها

در مرحله سوم به محاسبه تعداد کاربران کیف پول ها از تعداد کیف پول های فعال پرداخته اند؛ با این پیش فرض که هر کاربر بطور میانگین صاحب دو کیف پول باشد. البته برخی از کاربران کیف پول در این شمارش نیامده اند؛ از جمله کسانی که از حساب های صرافی به عنوان کیف پول خود استفاده می کنند، یا کسانی که از سرویس های ارائه کنندگان خدمات پرداختی و یا پلتفرم هایی با امکان ذخیره دیجی ارزها استفاده می کنند.

این گزارش می نویسد:« احتمالا تعداد کل کاربران فعال دیجی ارزی از آنچه که ما از طریق تعداد کاربران یکتای کیف پول های فعال تخمین زده ایم بیشتر است.»

این گزارش می نویسد:

ما تخمین زده ایم که در حال حاضر بین 2.9 الی 5.8 میلیون کاربر منحصربفرد وجود دارد که به صورت فعال از کیف پول های دیجی ارزی استفاده می کنند.

تعداد دارندگان بیتکوین

در نهایت، این بررسی سعی در یافتن تعداد کاربران و دارندگان بیتکوین داشته. هرچند آنها اعتراف کردند که:« محاسبه تعداد دارندگان دیجی ارزها و همچنین کاربران، کار بسیار دشواری ست چرا که هر فرد می تواند به طور همزمان از چندین کیف پول متعلق به چندین ارائه کننده استفاده کند. غیرممکن است که بتوان فهمید دقیقا چند نفر از دیجی ارزها استفاده می کنند.»

در گزارشی از Boston Federal Reserve در سال 2016 آمده که 0.87درصد از افراد آمریکایی در سال 2015 به دیجی ارزها روی آورده اند. که این یعنی چیزی حدود 2.8میلیون نفر تنها در آمریکا از دیجی ارزها استفاده می کردند.

تخمین دیگری که می توان به آن مراجعه کرد، تحقیقی است که Coinbase و ARK Invest Research انجام داده اند که البته تحقیق آن ها تنها در رابطه با بیتکوین است و نه همه دیجی ارزها.

در گزارش آن ها که در ماه ژانویه اعلام شده آمده که:

بیش از ده میلیون نفر در سراسر دنیا مقداری بیتکوین نگهداری می کنند.

البته همانطور که در بالا هم گفته شد این اعداد و ارقام تنها تخمین های هستند که در رابطه با این دیجی ارزها و این شبکه بزرگ می توان زد و دقیق نیستند. چرا که این فناوری ها هر روز در حال گسترش است و هر لحظه به تعداد طرفداران آن افزوده می شود.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source & Images news.bitcoin.com

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا