آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازار

تحلیلی از تغییرات قیمت بیتکوین

نویسنده : نوئل اشسون (Noelle Acheson)

بعد از تغییرات آزار دهنده قیمت بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۶، بیت کوین در اولین هفته سال ۲۰۱۷ تقریبا به بالاترین قیمت تاکنونی خود رسید. این درست قبل از سقوط ناگهانی و تثبیت قیمت آن رخ داد.

خبرها درباره قیمت بیت کوین بیشتر ساختگی هستند و دوست دارند نشان دهند که اتفاق بزرگی در حال افتادن است. اما این چه بود؟

منظور من این نیست که تغییرات قیمت بیت کوین مهم نیست. یک افزایش مداوم  در قیمت یک ارز پیام آور چیزی است همانطور که سقوط ناگهانی قیمت یک ارز. اما این پیام ها واقعیات را لاپوشانی می کنند یعنی اینکه بیت کوین در حال تبدیل شدن به یک جایگزین معتبر برای ارزهای اعتباری است، نه به خاطر قیمت اش بلکه به خاطر فقدان نسبی نوساناتش.

بله منظور من فقدان است. یک افت بیست درصدی در قیمت قطعا شدید است و بی شک تجار و خریداران  و فروشندگان را مضطرب می کند. اما در تصویر نهایی، قضیه این نیست.

باید به یاد داشته باشیم که بعد از افت اولیه، قیمت بیت کوین دوباره همانجایی است که در آغاز هفته بود. کسی نمی تواند انکار کند که بیت کوین از پس این نوسان برآمد.

این تغییرات چه به خاطر تغییراتی عینی مانند تزلزلات سیاسی یا آشفتگی مالی (هیچکدام این دو به این زودی ها حل و فصل نخواهد شد) باشد یا به خاطر پویایی های بازار (که همیشه نوسان دارند)، چشم انداز بیت کوین هنوز همانی است که هفته پیش بود.

مطمئنا، دلیل حجم خرید و فروش بالای بیت کوین چین است و نفوذ قدرتمندی روی حرکت قیمت ها دارد اما پایه های بنیادی همچنان همان هستند.

هنوز این احساس در بین مردم هست که قیمت بیت کوین رو به افزایش خواهد بود. برخی کارشناسان پیش بینی کردند که قیمت بیت کوین در پایان سال ۲۰۱۷ بین ۱۴۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار خواهد بود.

با اینکه قیمت نهایی به پایه های بنیادی (آنچه ارزش بیت کوین را حفظ می کند و نه تغییرات موقتی یا نوسانات همیشگی بازار) مرتبط نمی شود، اما همین ها پشتوانه تجارت کوتاه مدت بیت کوین هستند.

مهمتر از قیمت بیت کوین، نوسانات آن است.

در چند ماه گذشته، بیت کوین یک پذیرش عمومی قابل ملاحظه و مقایسه ای با ارزهای اعتباری پیدا کرده است. تغییرات قیمت این هفته بی شک  شاخص نوسان بیت کوین را کمی پایین تر می آورد، اما هنوز میزان نوسانات نسبت به شش ماه قبل همچنان کمتر است.

حدود سه ماه پیش میزان نوسان بیت کوین (سی روز در مقایسه با دلار)، در بعضی مواقع حتی از راند (rand) آفریقای جنوبی، ریل (real) برزیل و حتی طلا کمتر بود. به لحاظ نوسان به ین، پوند انگلیس و یورو نزدیک شده است.

و نکته اینجاست که بیت کوین بدون دخالت یک بانک مرکزی به این سطح از کاهش نوسان رسیده است.

چیزی که ما باید در نوسانات بیت کوین به آن توجه کنیم این است: با وجود تغییرات و افت این هفته، بیت کوین به ثبات پول های اعتباری نزدیک می شود و در این کار، روی پای خودش ایستاده است. در مورد هیچ پول اعتباری نمی توان این را گفت.

ثبات پیش رو

تغییرات قیمت بیت کوین هرچه که باشد، بیت کوین به جهان با موفقیت نشان داده که  به عنوان یک ارز مستقل و جایگزین، ارزشمند است. هر اقتصاددانی به شما خواهد گفت که یکی از لازمه های خوب بودن یک پول، ثبات نسبی آن است.

نوسان کم خبر مثبت ایجاد نمی کند اما شاخص مهمتری است برای سرمایه گذاران و توسعه دهندگان. با ورود افراد جدید به بازار، حجم سرمایه بیت کوین هم افزایش یافته، منابع متنوع می شوند و نوسان بیت کوین رو به کاهش می گذارد.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.


 

https://coiniran.com/?p=4380
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x