ایستگاه خبر

تحقیقات نشان می دهد پیشنهاد بیتکوین Unlimited دارای نقص طراحی در مقیاس پذیری است.

یک مقاله تحقیقاتی جدید از بررسی های یک گروه بین المللی به نام IMEC نشان می دهد، تغییر به بیتکوین پیشنهادی Unlimited، که با نرم افزار پیاده سازی می شود، می تواند تاثیر  حملات به شبکه را افزایش دهد.

بیتکوین Unlimited که در سال ۲۰۱۶ با تلاش چند برنامه نویس واستارت آپ خلاق راه اندازی شد، یک ایده جایگزین برای تغییر حجم بلاک های بیتکوین، که مرکز بحث مقیاس پذیری بود، با رویکرد مفهومی جدید به نام توافق گسترده بود.

ایده این بود که به جای داشتن قواعدی همچون حجم بلاک که مستقیما در کد اصلی مشخص می شد، نود ها (گره ها) و استخراج کننده ها نیز به طور طبیعی  با استفاده از اصول بازار آزاد،از این اتصال بهره مند (تکمیل) شوند.

با این حال یافته های تحقیقات  IMEC، نشان داد که استخراج کننده هایی که منابع اقتصادی در اختیار دارند می توانند هم باعث ایجاد انگیزه و هم سبب خروج استخراج کننده های کوچک تر از شبکه شوند.  محققین از دو مدل به عنوان یک نماینده برای انتخاب شبکه اجتماعی استفاده کردند، که مستلزم حق انتخاب می شد تا فرضیه چگونگی عملکرد در هر دو شرایط امن و چالش برانگیز را بررسی کند. به طور مشخص، این گزارش نشان می دهد وقتی که استخراج کنندگان و نود ها (گره ها) هر دو سیگنال ” حداکثر حجم قابل قبول بلاک ” و ” اندازه بیش از حد بلاک ” به عنوان ابزاری برای تعیین قوانین استفاده می کنند، یک مسیر تهاجمی جدید باز می شود و اساسا به استخراج کنندگان در صورت تمایل اجازه انشعاب عمدی در شبکه را می دهد.

نویسندگان این گزارش بیان کردند: ” نتایج ما ثابت می کند که در صورت وجود قابلیت انعطاف در اندازه بلاک مهاجمان، مکررا در شبکه انشعاب به وجود می آید. ”

این تحقیق در نهایت نشان داد که طبیعت تجارت استخراج بیتکوین، که اکثراشخاصی که برای بدست آوردن پاداش با هم در رقابت هستند از قدرت پردازش استخرهای استخراج استفاده می کنند، به این معناست که استخراج کننده های قوی تر که قادر به پردازش بلاک هایی با حجم بزرگتر هستند، می توانند رقبای خود را از میدان به در کنند.

 

“با تغییرات پیش آمده در طول زمان، مردم ممکن است برای نشان دادن حمایت خود از بلاک مورد نظرشان، بلاک هایی با اندازه های متفاوت (بلاک هایی با اندازه های بیش از حد نیاز)  را اعلام کنند و استخراج کننده های دیگر را تهدید کنند، که این مسئله سیستم را در حالت آسیب پذیر قرار می دهد. علاوه بر این اگر حجم بلاک ها دائما در سیستم  افزایش یابد، بعضی از نود های (گره های) عمومی دیگر قادر به ادامه سرویس دهی به این حجم نخواهند بود و این به طبیعت غیر متمرکز بودن بیتکوین آسیب می زند. ” در ادامه مقاله آمده است:

“به عبارت دیگر، در بیتکوین Unlimited، ماهیت سودآوری استخراج کنندگان با فلسفله تمرکززدایی بیتکوین مغایر است”.

حتی در آزمایش های جداگانه که فرض بر همخوانی دقیق استخراج کنندگان با قوانین بود، تحقیق نشان داد که استخراج کنندگان با یک راهکار مشخص، می توانند بدون وابستگی به میزان قدرت تولیدشان، از بلاک پاداش دریافت کنند و حالت انشعاب طولانی را نسبت به محدودیت های فعلی نرم افزار، خیلی راحت تر و به تکرار فعال کنند.

درنهایت، این تحقیق بیان می کند که پیامدهای امنیتی چنین تغییری، به صورت کامل بررسی نشده است .

سوالات بی پاسخ

این مقاله که توسط محققین Ren Zhang و Bart Preneel، به رشته تحریر درآمده بود، زمینه ای نو را برای این مبحث فنی و علمی ارایه می کند و اغلب با لحنی تند بیان می شد. هر چند ظاهرا این مقاله نیز تحت تاثیر سیاست گذاری های این مساله (مقیاس گذاری بیتکوین) به وجود آمده است.

نقد احتمالی به این مقاله این است که نود های کوچکتر فعال را بخش نامتمرکز تر شبکه به حساب آورده است که نقش با ارزشی در پروتکل جاری دارند.. این امر قابل توجه طرفداران بلاک های بزرگتر است که تلاش برای کاهش هزینه های بالای گره ها دارند . این مساله باید برای طرفداران بلاک های بزرگتر مطرح باشد که برای کاهش هزینه های بالای گره ها تلاش می کنند.

در واقع، دو رویکرد ایدئولوژیک را می توان به صورت ریشه ای در دیدگاه آنها نسبت به استخراج کنندگان و نودها (گره ها) از هم تفکیک کرد، که توسعه دهندگان این را به عنوان خطری برای ارزش بیتکوین نمی بینند، در حالی که این استارت آپ ها این مقوله را به عنوان یک عارضه جانبی از اقتصاد و تجارت قبول کرده اند.

با توجه به اینکه شبکه نزدیک به فعال سازی پیشنهاد دیگری به نام Segwit2x است، هنوز تا مشاهده اثرات این اتفاقات زمان باقی ست. این پیشنهاد که توسط تیم توسعه دهنده جاری شبکه با متن باز بیتکوین مطرح شده، با یک تغییر کد به تصویب خواهد رسید.

بر اساس اطلاعات یک منبع آنلاین، در زمان نگارش این مطلب تنها ۱۰٫۷۵  درصد از نود ها (گره ها) مشغول سیگنال دهی به بیتکوین Unlimited هستند.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.source : coindesk

https://coiniran.com/?p=7656
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x