ایستگاه خبر

بیتکوین 2016: سال اعتلایی متفاوت

 

انگار دیروز بود که این اتفاق افتاد. قیمت بیت کوین به صورت انفجاری بالا رفت و از قیمت لحظه ای طلا هم گذشت. خیلی تعجب کردم و باورم نمیشد. این خبر مثل هیچ خبر دیگه ای نبود. هر خبرگذاری در جهان گزارش می کرد که چطور قیمت این ارز دیجیتال در طول 2013 تا 78 برابر بیشتر شده بود.

اوج گیری قیمت بیت کوین در 2013 به فراموشی سپرده نخواهد شد.

سه سال از آن زمان می گذرد و ما هنوز به کار خود ادامه می دهیم. در طول زمانی که قیمت هر بیت کوین بیش از 1 هزار دلار آمریکا بود, بسیاری از شرکت ها مانند Mt. Gox هنوز به تجارت مشغول بودند. در ماه آوریل قبل, قیمت ها به 266 دلار رسید و این به خاطر اوج گیری ترس مردم کشور قبرس از افول اقتصادی و ایجاد صف در جلوی بانک ها بود. قیمت بعد از این که اتحادیه اروپا بحران موجود را مخفی کرد و سعی در بی جلوه کردن آن داشت نزول مستمری داشت و در نهایت به قیمت 50 دلار در هر کوین رسید.

در اکتبر, این ارز دوباره جان گرفت و این بار اوج گیری چشمگیری داشت. قیمت این ارز حدودا به 100 دلار رسید و گفته هایی از گوشه و کنار به گوش می رسید که صاحبان مترو هم این ارز را قبول کرده اند. از هر طرف خوش بینی نسبت به این ارز به چشم می خورد. حجم این ارز در چین رو به اوج گذاشت و شایعاتی هم پخش شده بود که PBOC در حال محدود کردن استفاده از پول مجازی است. در حدود یک ماه پیش از آن “جاده ابریشم” حذف شده بود و نگاه مثبتی نسبت به آن ارز وجود نداشت. بعد از آن بود که دولت ها از سرتاسر جهان شروع به بررسی وضعیت بیت کوین کردند. در ایالات متحده, کمیته ای از سنا برای بررسی وضعیت ارزهای کدنگاری شده تشکیل شد تا بحث های قانونی در مورد آن ها را مدیریت کند.

یک بیت کوین ارزشی بیش از یک اونس طلا پیدا کرد.

در 18 نوامبر, قیمت بیت کوین دوباره به رکود 680 دلار در هر کوین رسید و این امر مشخص بود که این ارز دوباره اوج خواهد گرفت.

مجله فوربس سال 2013 را “سال بیت کوین” نام گذاشت و ارز بدون مرجع مورد علاقه همه یعنی بیت کوین باعث تعجب همگان شد. در آن زمان Mt Gox مقبول ترین موتور تجارت در باز بود و با نرخی تصاعدی به مبادله بیت کوین می پرداخت. در آن زمان, این اتفاق را رویدادی عادی می دانستند. با این حال, در طول چند ماه بعد ,خبر افول Mt Gox و درماندگی مالی آن در کنار گزارش هایی از وجود بات هایی که به معامله کوین ها می پرداختند در همه جا پخش شد.

من لحظاتی را که بیت کوین عملکرد بهتری از نظر قیمت از طلا و نقره داشت به خوبی به یاد دارم. 2013 پنجمین سال رکود اقتصادی جهان بود و نرخ بیکاری به بالاترین سطح خود رسیده بود. پیش بینی گرانی مانند جرالد سلنته و دیگران خبر از افول مالی در سرتاسرجهان می دانند و کشورهایی مانند یونان در ورطه سقوط قرار گرفته بودند.

وقتی که درطول ماه های پاییز قیمت بیت کوین به اوج خود رسید, نوآوری های زیادی را شاهد بودیم و زیرساخت هایی هم احداث شد. آندرسن هارویتز و مخترعان برجسته دیگر به جهان نشان دادند که سرمایه گذاران خطرپذیری تامین مالی این معماری پولی را بر عهده گرفته بودند. در نوامبر, در حالی که همه چشمشان به قیمت ها بود, دایره خدمات مالی نیویورک طرح هایی را برای ارائه یک “بیت لایسنس” ارائه کرد. علیرغم اوج گیری قیمت و تامین زیر ساخت, قیمت این ارز به آرامی رو به سراشیبی رفت.

وضعیت از زمان اوج گیری ارز در سال 2013 تغییرات زیادی کرده است و بسیاری از طرفداران بیت کوین از آن زمان خاطره خوبی در ذهنشان مانده است. Mt Gox دیگر وجود خارجی ندارد و 2014 را بدترین سال بیت کوین می نامیدند. در حال حاضر, یک بار دیگر شاهد جان گرفتن بیت کوین هستیم. بیت کوین سال 2015 را به موفقیت پشت سرگذاشت و در طول سال ثبات قیمتی داشت. در بیشتر طول سال, ارزش بیت کوین حدودا بر روی 200 دلار باقی ماند.

پاییز 2016 همراه با اوج گیری دوباره قیمت بیت کویت بود و این نشانه از علاقه وافر افراد به اطلاع از فناوری موجود ورای بیت کوین داشت. مفهوم زنجیره بلوک توجه بانک های مختلف از سرتاسرجهان را به خود معطوف کرده است. در طول سال 2015 , علاقه وافری به بررسی فناوری موجود ورای ارز دیجیتال شکل گرفت. بیشتر سازمان های قدیمی و ریشه دار به حمایت از دفاتر و ارزهای خصوصی به جای بیت کوین رمزنگاری شده و عمومی دست زده اند.

چطور باید از بیت کوین در سال 2016 یاد کرد؟

بیت کوین با قیمت تقریبی 760 دلار در چند روز گذشته معامله می شود و این در حالی است که یک هفته پیش ارزش آن حدودا 778 دلار بود. این ارز دیجیتال با موانعی هم روبروست چرا که شخصیت های سیاسی بر علیه رمزنگاری و استفاده از ارز های دیجیتال و با ادعای “حفاظت (از اقتصاد و مردم)” با هم متحد شده اند. اوج گیری قیمت که اخیرا رخ داد باز هم علاقه به این ارز دیجیتال را تقویت کرد و مردم دنبال شنیدن خبرهای خوشی در مورد آن هستند.

این بار وضعیت مانند پاییز 2013 نیست و علاقه مردم به این ارز کمی ملایم تر شده است. وضعیت اجتماع خوب است و ما می دانیم که رخدادهای جالبی همچنان رخ خواهند داد. این رخدادها هم همچنان تقویت انگیزه ما را در بر دارند چرا که همچنان سرتیتر اخبار جهان هستیم و رمز نگاری و ارز دیجیتال باعث وحشت سازمان ها و بانک های مرکزی می شود. سوال این است که اگر 2013 سال بیت کوین بود و سال 2014 بدترین سال بیت کوین به شمار برود, سال 2016 را باید چه بنامیم؟

شما سال 2016 را چه سالی می نامید؟ در بخش “نظرات” زیر به ما نظر خودتان را بگویید.

منبع

Images courtesy of Shutterstock, Pixbay, Redmemes and Bitcoin charts

نمایش بیشتر

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا