ایستگاه خبر

چرا بیتکوین غرش کنان به پیش می رود

بیتکوین جایگزین قابل اعتمادی است برای پول کلاسیکی که ارزش آن در پس سیاست بازی ها مخدوش شده است.

چه کسی گفته که فقط دولت می­تواند پول خلق کند؟ ارزش بیتکوین در سال جاری به سطوح غیر قابل پیش بینی صعود کرده است، در عین حال نسبت به بازه های زمانی گذشته که رشد سریع تقاضا وجود داشت، نوسانات خیلی کمتری داشته است. عیلرغم خبر های مایوس کننده برای ارزش آن مثل ممنوعیت دادوستد های کوچک بیتکوین روی بازار سهام توسط کمیسیون اوراق بهادار و بورس (SEC)، بیتکوین به معیارهای رقابتی جدیدی دست یافته است.

برخلاف هشدار کمیسیون مذکور، بیتکوین پر رونق است. دلیل اصلی این اتفاق عدم اعتماد شهروندان به پول ملی شان است. آن ها می­خواهند از بیتکوین به عنوان یک حصار امن و یا مکانیزم جایگزین پرداخت و انتقال در جایی که پول ملی فاقد کارآیی لازم است، استفاده کنند. تعجبی ندارد کسانی که ارزهای دیجیتال را بیش از هم نسل های خود می­شناسند، سرمایه گذاری خیلی بیشتری روی بیتکوین انجام داده اند.

همه پول های کلاسیک مدرن برای ارزش و پایداری خود وابسته به دولت هستند. بعضی از آن ها مثل آمریکا دارای فدرال رزرو (بانک مرکزی) برای جلب اعتماد هستند اما سایر آن ها حکومت های سرکوبگر هستند که شهروندان خواهان عبور از پول ملی (کنار گذاشتن آن) هستند. آرژانتین تا سال گذشته به طور پیوسته ارز خود را بی اعتبار کرد. دولت چین نیز برای جلوگیری از خروج ارز از کشور ممنوعیت هایی برقرار می­کند. در هر دو کشور معاملات قابل توجهی در صرافی های بیتکوین در حال انجام است.

برخلاف ارزهای ملی، بیتکوین  وابسته به یک حکومت نیست که با سیاست بازی تخریب شود. با بیتکوین، اعتماد نه با دولت که با یک رویه غیر متمرکز توسط افرادی – موسوم به استخراج کنندگان -که تراکنش های بیتکوین را تایید می­کنند، تامین می­شود. آن ها یک دفتر کل شناخته شده موسوم به بلاکچین را بر بستر اینترنت برای تمام تراکنش های بیتکوین مدیریت می­کنند که در این دفتر کل، مالکیت بیتکوین ها (حساب ها) نگهداری می­شود.

نوآوری بیتکوین، ایجاد فرایندی غیر متمرکز برای به روز رسانی بلاکچین همزمان با ثبت تراکنش جدید بر پایه بیتکوین است. هرکسی با داشتن دسترسی به اینترنت، توانایی به روز رسانی بلاکچین را با استفاده از توان محاسباتی کامپیوتر در حل یک مسئله سنگین ریاضی دارد. استخراج کننده ای که مسئله را حل نماید اجازه خواهد داشت یک بلاک از آخرین تراکنش ها را به بلاکچین اضافه نماید. برای جبران این کار، به استخراج کننده موفق بیتکوین استخراج شده پرداخت می­شود، که تعداد آن توسط یک الگوریتم از قبل تعیین شده است. این فرایند هر ۱۰ دقیقه تکرار شده و بنابراین در هر بار یک رکورد دقیق از تراکنش های بیتکوین ایجاد می­شود.

استخراج کننده های بیتکوین نقش مهم دیگری نیز بر عهده دارند. مثل هر ارز دیگری بعضی اوقات نیاز به اعمال قوانینی روی عملیات بیتکوین وجود دارد. در حوزه پول کلاسیک، دولت ها قوانین و دستورات مدیریتی را در قالب احکام صادر می­کنند. در خصوص بیتکوین، کد برنامه (قانون) جدید موقعی پذیرفته می­شود که توسط جامعه استخراج کننده اجماعی روی آن تغییر صورت پذیرد.

گاهی اوقات استخراج کنندگان با بهترین راه حل برای تقاضاهای بازار، به عنوان مثال معضل فعلی حداکثر اندازه بلاک، مخالفت می­کنند. اما خلاقیت نهفته در بیتکوین به خاطر این است که به استخراج کنندگان، بیتکوین پرداخت می­شود، این امر باعث وابستگی انگیزه شان بطور فزاینده ای به ارزش بیتکوین می­شود. در مقابل، مقامات حکومتی از اینگونه انگیزه های قوی برای مدیریت ارزش پول ملی برخوردار نیستند. در کشورهای در حال توسعه بعضی مواقع برای این مقامات کسب دارایی از طریق سوء استفاده از قدرت خود برایشان جالب توجه است. در کشورهای توسعه یافته، گردش شغلی، ارتقاء و دیدگاه های شخصیتی می­تواند همه رفتارهای رسمی را تحریف نماید. پول به عنوان یک قرارداد اجتماعی تعریف می­شود، اما سیاستمدارانی که مسئول اعمال این قرارداد هستند علاقه بسیار زیادی دارند که بجای انجام وظایف قانونی خود، منافع خود و یا جناح های سیاسی را به پیش ببرند.

نظم ایجاد شده توسط بیتکوین، بدون وجود قانون متمرکز برای جامعه ناشناخته نیست. هنجار های اجتماعی اغلب رفتار ها را بدون درنظر گرفتن منفعت قانون رسمی، تطبیق می­دهند. قوانین آداب معاشرت به مردم می­گوید هنگام نشتن دور میز چگونه رفتار کنند که توهین آمیز نباشد. اما مادامی که نظم (دستور) بدون قانون بدون نرم افزار امکان پذیر است، نرم افزار می­تواند اجرای قانونی خود را توسعه دهد. یک نفر ممکن است توافق اجتماعی را نادیده بگیرد، اما غیر ممکن است که بتوان عملیات یک الگوریتم که به دنیا می­گوید آیا شما مالک یک بیتکوین هستید یا خیر را نادیده گرفت.

بیتکوین برای رشد و شکوفایی مجبور نیست که محل ذخیره ارزش پایدار تری از دلار شود. او می­تواند پله های احترام (ترقی) با غلبه بر ارزهای غیر قابل اعتماد را پشت سر گذارد. بیتکوین این قدرت و پایداری را پیش از این در رقابت با حکومت های سرکوبگر و با کمک به مهاجران فقیر در جهان توسعه یافته برای ارسال پول به خویشاوندانشان پشت سر گذاشته است. با پایدار شدن بیتکوین، گوی رقابت را در مسابقه با بهترین پول های کلاسیک به خاطر وابستگی آن ها به مخاطرات سیاسی ربوده است.

بحران های داخلی و بین المللی که منجر به صعود بیتکوین می­شود، ادامه دارد. ناپایداری ایجاد شده توسط موضوعاتی همچون یورو، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و پیشی گرفتن نرخ بدهی از تولید ناخالص ملی در بسیاری از دموکراسی های غربی ارزش ارز های ایجاد شده را با تهدید مواجهه می­کند. به نظر می­رسد ارزش بیتکوین بر پول های دیگر درگیر در سیاست بازی ها غلبه کرده است.


دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.


Source: wsj

https://coiniran.com/?p=7524
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
shakifa
shakifa
6 سال قبل

سلام
پیشنهاد می کنم از واژه “رمزین پول” بجای Cryptocoin استفاده فرمایید.
باتشکر

بابک
بابک
6 سال قبل
پاسخ به  shakifa

سپاس از توجه و پیشنهاد شما، حتما بررسی میشود.

دکمه بازگشت به بالا
2
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x