ایستگاه خبر

بنیاد بیل و ملیندا گیتس درباره بیت کوین مردد است

بنیاد بیل و ملیندا گیتس درباره بیت کوین مردد است

در مقام یکی از ثروتمندترین زوج‌های جهان،  بیل و ملیندا گیتس این آزادی عمل را دارند که به روش خودشان به کاهش فقر کمک کنند.

از نظر ایشان، تغییر پرداخت‌های مالی برای فقیرترین مردم جهان از پول نقد به پول دیجیتالی، می‌تواند زندگی آنها را راحت‌تر کرده و آنها را وارد اقتصاد رسمی کند.

بنیاد گیتس، در گزارش سالانه ۲۰۱۳، حدود ۱.۸ میلیارد دلار را در بودجه ۲۰۱۳ خود برای برنامه‌های توسعه جهانی گنجانده است که  پنج درصد یعنی حدود ۹۰ میلیون دلار، به خدمات مالی برای برنامه مبارزه با فقر اختصاص دارد.

راجر وورهیس (Rodger Voorhies)، مدیر خدمات مالی برای فقرای بنیاد گیتس، اخیرا به عنوان شاهد در سنای کمیته کانادا درباره بانکداری و تجارت درباره رویکرد این بنیاد نسبت به پول دیجیتالی صحبت کرده است.

بنیاد گیتس روی سیستم‌های پرداخت دیجیتالی بودجه گذاری می‌کند

خدمات مالی برای برنامه مبارزه با فقر قصد دارد که به اکثریت مردم در مناطق روستایی و فقیر با سیستم‌های پرداخت دیجیتالی کم قیمت که از پولهای رایج کشورهای خود استفاده می‌کنند، دست یابد.

بنا به توضیح مدیر خدمات مالی برای سناتور‌های کانادا، آنها از این واقعیت که فقیرترین مردم جهان به تلفن همراه بیشتر دسترسی دارند تا به آب لوله کشی منزل، بهره خواهند برد.

وی گفت: «ما بر این باوریم که خدمات دیجیتالی قادر به ایجاد دگرگونی بوده و زندگی مردمان فقیر را طی ۱۵ سال بهبود خواهد بخشید و شتاب بیشتری در این خدمات نسبت به قبل شاهد خواهیم بود».

این بنیاد امیدوارم است که تا سال ۲۰۳۰، دو میلیون نفر که حساب بانکی ندارند، قادر شوند پول خود را با تلفن و وسایل دیجیتالی ذخیره کنند و پرداخت بدست آورند.

انتظار بررسی بیت کوین

بنیاد گیتس طرفدار شیوه‌های پرداخت دیجیتالی برای کشورهای در حال توسعه از جمله کنیا، تانزانیا و بنگلادش براساس پول‌های رایج این کشورهاست.

اما بنیاد در حال حاضر خود را از ارزهای دیجیتالی دور نگاه داشته است اگرچه وورهیس به سناتورها گفت که آنها مشتاقانه منتظر گزارش سنا بوده و هیچ تصمیم رسمی درباره بیت کوین نگرفته‌اند.

وی گفت: «ما توضیح داده‌ایم که، همانطور که از بیت گیتس و دیگران نقل شده، این فن‌آوری هیجان‌انگیز است، اما به خاطر نوسان قیمت و گمنامی ضعف‌هایی دارد. من فکر می‌کنم که حکومت‌ها باید آنرا به دقت مورد بررسی قرار دهند. پاسخ مناسبی در دست ندارم؛ شاید به نظر رسد که من سعی می‌کنم درباره مقرراتی که حکومت کانادا باید وضع کند، بی نظر بمانم»

«ما فکر می‌کنیم پول دیجیتالی حیطه مهیجی است و ما در حال پژوهش روی آن هستیم و با بسیاری از ارائه‌دهندگان در این حیطه در ارتباطیم و سعی می‌کنیم آنرا بهتر بفهمیم، و شاید آنرا آزمودیم»

در حال حاضر، این بنیاد نگران گمنامی بیت کوین است که آنرا برای امور مالی فرابانکی ریسکی تر سازد. این موضوع به روشنی بیان نشد و بنابراین سناتور‌ها اندکی گیج به نظر می‌رسیدند.

اما سناتورهای کانادایی مشکل این بنیاد را با نوسانات پول دیجیتالی متوجه شدند.

همچنین سناتورها از اینکه بنیاد گیتس به کار آنها برای مرحله گزارش‌نویسی درباره پول دیجیتالی علاقه‌مند هستند، ابراز شادمانی کردند.

تاریخ صدور این گزارش نهایی هنوز معلوم نشده است.

منبع

https://coiniran.com/?p=2412
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x