چگونه می توان از بلاکچین استفاده کرد؟دسته بندی نشده

بلاک چین (BlockChain) چطور کار میکند یا چگونه میتوان از آن استفاده کرد؟

کدام مهمتر است: بلاک چین (BlockChain) چگونه کار میکند؟ یا چه استفاده هایی از بلاک چین میتوان کرد؟

در این مقاله می خواهم به صورت مختصر نگاهی به میزان رشد و اهمیت زنجیره بلاک ها یا همان بلاک چین (BlockChain) بیاندازم.

ما همگان باید بدانیم که سال ۲۰۱۶ بزرگترین سال برای تکنولوژی بلاک چین (BlockChain) است.به همین دلیل است که کارآفرینان دنیای اینترنت به سرعت در حال یافتن جدید ترین شیوه های استفاده از این تکنولوژی میباشند و بدون ترس از ریسک کردن اقدام به نوآوری و ایجاد شیوه های نوین برای تسهیل مراودات مالی و کسب درآمد میباشند.

علیرغم این  که رشد و محبوبیتی که این تکنولوژی بدست آورده است از دنیای ارزهای دیجیتالی بخصوص بیت کوین آغاز شده است, همچنان “بلاک چین” بدون یاداوری تبلیغات منفی در زمینه ارزهای دیجیتالی به رشد سریع خود ادامه میدهد و توانسته جایگاه خود را به عنوان یک تکنولوژی کاملا مفید که میتوان در زمینه های مختلف از آن استفاده کرد تثبیت کرده است.

هرچند افرادی که از تبلیغات منفی بیت کوین ذینفع هستند بدشان نمیاید که چنگی هم به دامان این تکنولوژی بزنند و منافع خود را تامین کنند.
به هر حال این مقاله بدنبال اثبات درستی یا نادرستی مسیر استفاده از امکانات این تکنولوژی نمیباشد؛ اینکه آیا استفاده از “بلاک چین” در شرکتهای خصوصی امن است یا خیر! یا این تکنولوژی واقعا چگونه مدل خدمات مالی را تغیر خواهد داد.

این مقاله در باره این است که “بلاک چین” چگونه تبدیل شده است به پر کاربردترین کلمه در دنیای ارزهای دیجیتالی و اینکه ما چگونه میتوانیم از این موضوع در جهت تسهیل خدمات ملی از آن استفاده کنیم. تعداد دفعات تکرار شده این کلمه در اینترنت حتی از کلمه بیت کوین نیز بسیار بالاتر است.

نگاهی به آمار و ارقام

برای بررسی این موضوع از یک نرم افزار تولید ابر کلمه ای (word cloud generator) استفاده شده است. برای انجام این کار از مقالات استفاده شده در سایت خبری “کوین دسک” در ماه مارس ۲۰۱۶ کمک گرفته شده است. برای آزمایش و مقایسه نیز از همین روش برای مقالات منتشر شده در مارس ۲۰۱۵  استفاده شده است.

بعد از انجام این کار با تعجب پی بردیم که داغ ترین کلمه در دنیای فن آوری ملی و اقتصادی در هیچ کدام از تیترهای خبری و تحلیلی سایت “کوین دسک” در سال ۲۰۱۵ به کار نرفته است.

سپس برای اجرایی کردن پروژه اقدام به تحلیل متن مقالات کردیم که نتیجه آن از قرار زیر میباشد:

2015

blockchain 2015 farsi 300x160 بلاک چین (BlockChain) چطور کار میکند یا چگونه میتوان از آن استفاده کرد؟

2016

blockchain 2016 farsi 228x300 بلاک چین (BlockChain) چطور کار میکند یا چگونه میتوان از آن استفاده کرد؟

مشاهدات جدید

در طی یکسال گذشته استفاده از کلمات کلیدی مانند  “bitcoin”و “network”, “nodes” , “miners” کاربرد کمتری پیدا کرده اند و بجای این واژگان استفاده از کلمات “blockchain”, “technology”, “smart contracts” and “applications” افزایش چشمگیری داشتند.

واژگان تغییر پیدا کرده اند و دلیل آن این است که خواندندگان نیز تغییر کرده اند. دنیای ارزهای رمزگزاری شده دیگر تنها به توسعه دهندگان آن اختصاص ندارد بلکه تجار و افراد کارآفرین نیز قدم به این عرصه  گذاشته اند و در حال ایجاد تغییری بزرگ در این صنعت میباشند.

این افراد کسانی هستند که به دنبال چگونگی استفاده از این تکنولوژی نوین هستند و تا زمانی که سیستم درست کار میکند به چگونگی کار کرد آن اهمیتی نمیدهند. این افراد در جستجوی راه های خلاقانه برای کارآفرینی و کسب درآمد میباشند.

ولی ما چگونه به عنوان پیشگامان این صنعت می توانیم به بهبود و رشد آن کمک کنیم؟

نسخه آماده من برای این کار تشویق و ایجاد انگیزه در افراد متخصص, خلاق و کارآفرین برای پیوستن به این موج نو میباشد. مردم هر روز تلوزیون میخرند نه بخاطر اینکه به آنها توضیح داده میشود که این دستگاه چطور کار میکند. مردم اهمیتی نمیدهند که خود دستگاه تلوزیون چگونه کار میکند بلکه برای آنها مهم این است که دستگاه کار کند و برنامه ها و سریالهای محبوبشان را پخش کند.

تکنولوژی یک ابزار است برای رسیدن به یک هدف. با نگاهی گذرا به این دو تصویر تحلیل کلمات, میتوان پی برد که متخصصان امور مالی کنجکاوانه بدنبال پیدا کردن راه های جدید برای استفاده از این تکنولوژی میباشند.

بیشتر بدانید:ک توضیح ساده از فن آوری بلاک‌چین

اقدام کردن

به صورت خلاصه ما باید فراموش کنیم که این تکنولوژی چگونه کار میکند و بجای آن به این بیاندیشیم که این تکنولوژی چه کارهایی را انجام میدهد.

ما همگی این تکنولوژی را می شناسیم و آن را دوست داریم, اما اگر بدنبال مردمی کردن آن هستیم باید به این فکر کنیم که چگونه میتوانیم از این تکنولوژی و امکانات کاربردی آن به نفع عموم مردم استفاده کنیم.

از خودتان بپرسید که امروزه اینترنت را چگونه تشریح می کنید؟
زمانی که کلما” اینترنت” را میشنوید به “قرارداد هدایت انتقال (Transmission Control Protocol)” فکر میکنید یا اینکه سریعا به یاد فیسبوک, اینستاگرام و چت میافتید؟

مطمئنا، جامعه بیت کوین نیاز به کمک بازاریابان و حرفه ای های خلاق دارد، اما ما می توانیم با داغ نگاه داشتن موضوع و راه اندازی مباحث جدید به درک مخاطبین خود به رشد و پیشرفت این تکنولوژی کمک کنیم.

منبع

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + سه =

بستن