بلاکچین

چگونه بلاکچین در آینده به شکل گیری حمل و نقل خصوصی کمک خواهد کرد

 

اگر ما بتوانیم از تلفن‌های همراهمان برای پرداخت در مغازه‌ها، سوپرمارکت‌ها و نیز حمل‌ونقل عمومی استفاده کنیم چرا نتوانیم از آن‌ها برای پرداخت برگه‌های پارکینگ، عوارض بزرگراه و هزینه‌های اشتراک خودرو با استفاده از کیف پول الکترونیکی تعبیه‌شده اختصاصی در اتومبیل‌هایمان استفاده کنیم؟ از برکت وجود بلاک چین و شرکتهایی مانند USB، Innogy و ZF این همان چیزی است که در دست بررسی است.

بانک سویسی USB با همراهی شرکت انرژی آلمانی Innogy SE و شرکت فناوری خودروسازی ZF برآنند تا کیف پول‌های الکترونیکی بلاک چین محور را در اتومبیل‌های برقی بسازند. هدف آن است که با این فناوری جدید مالکان اتومبیل‌ها بتوانند مبالغ شارژهای الکتریکی، هزینه‌های پارکینگ، عوارض بزرگراه و هزینه‌ای اشتراک خودرو را دریافت کنند چنانچه بخواهند که در اقتصاد سهمی داشته باشند.

اتومبیل شما به‌زودی می‌تواند حساب خورد را بپردازد

سیستم پرداخت بدین شرح است که کاربر پول را از کامپیوتر شخصی یا کیف پول همراهش به کیف پول الکترونیکی وسیله نقلیه منتقل می‌کند. کیف پول الکترونیکی اتومبیل این امکان را خواهد داشت که تا حد مشخصی صورت‌حساب‌های ویژه‌ای را پرداخت کند. برای مثال، کیف پول الکترونیکی اتومبیل به‌صورت خودکار عوارض بزرگراه را پرداخت کند و سپس راننده را از تراکنش موفق آگاه کند.

طرح گسترده‌تر کیف پول الکترونیکی, پذیرش پرداخت‌های شخص ثالث و مجوز دسترسی است. در این صورت با اجازه کاربران اتومبیل‌های نامستعمل می‌توانند در اقتصاد مشترک گسترده‌تر وارد شوند برای مثال، دسترسی به صندوق‌عقب اتومبیل برای تحویل مستقیم بسته‌ها به مالک اتومبیل بدون اینکه شخص ثالث اجازه دسترسی کامل به‌وسیله نقلیه را داشته باشد.

طبق نظر دکتر CarstenStöcker از Innogy’s Machine Economy Lighthouse Lead استفاده احتمالی دیگر آتی از کیف پول الکترونیکی یکپارچه بلاک چین بنیان تلفیق با سیستم تأمین برق هوشمند خواهد بود. سیستم برق هوشمند می‌تواند در بلاک چین اتومبیل اعمال‌نفوذ کند تا فرایند شارژ اتومبیل را بسته به انرژی تجدید پذیر موجود در سیستم اتومبیل در هرزمان را کنترل کند.

Stöcker معتقد است که “نوآوری‌های فناوری محور درحرکت و سیستم حمل‌ونقل یک محرک کلیدی برای انقلاب صنعتی چهارم خواهد بود.”

Stöcker هم‌چنین خاطرنشان کرد که:

 “در پروژه ما، ستون‌های صفحه حرکتی غیرمتمرکز نمونه‌سازی شده‌اند و بر اساس تلاقی ارتباط اینترنتی شامل، بلاک چین، اینترنت انرژی و اینترنت حرکت/ آمایش به‌منظور خلق یک‌لایه تراکنشی جدید ساخته‌شده‌اند. اکنون ما به دنبال توسعه صفحه حرکتی غیرمتمرکز باز هستیم. اکنون Innogy همراه با سایر خدمات شهری اروپایی آغاز به کارکرده تا شبکه شارژ وسایل نقلیه برقی را به‌عنوان گام نمونه‌سازی کاربردی بعدی به این صفحه بکشاند.”

USB به‌عنوان شریک خدمات مالی Innogy در این پروژه در جمله‌ای درباره پروژه کیف پول الکترونیکی اتومبیل می‌گوید که “باوجود اینترنت ما در آینده شاهد آن خواهیم بود که وسایل نقلیه بیشتر و بیشتری بتوانند صورت‌حساب خدماتی‌شان را به‌صورت خودکار پرداخت کنند. برای USB, بررسی و آگاهی از چگونگی پشتیبانی از مشتریانمان برای مدیریت و مجوز پرداخت‌های وسیله‌شان از اهمیت بسزایی برخورداراست.”

با در نظر گرفتن پیشبرد پیشرفت‌های فناوری زمانی که بحث به اینترنت، پرداخت‌های الکترونیکی، انرژی پاک و اشتراک اقتصادی می‌رسد دور از ذهن نیست که باور کنیم در آینده‌ای نه‌چندان دور ما وسیله نقلیه‌مان را به اشتراک می‌گذاریم. اتومبیل‌هایی که با برق خورشیدی کارمی کنند و برای آن به دلیل استفاده از سیستم پرداخت الکترونیکی خودکار هزینه پرداخت خواهیم کرد.

پروژه کیف پول الکترونیکی اتومبیل بلاک چین محور که USB، Innogy و ZF بر روی آن کارمی کنند نگاهی گذرا بر آینده حرکت و حمل‌ونقل است.

آینده حمل‌ونقل خصوصی و بلاک چین

مدیران ارشد نوآوری Innogy، Carsten Stöcker و Thomas Birr، دیدگاه خود را در مورد حمل‌ونقل خصوصی در نسخه جدید مجمع جهانی اقتصاد اعلام کردند. Stöcker و Birr معتقدند که به‌جای مالکیت شخصی اتومبیل “ناوگان وسایل نقلیه مستقل (FAVES)” را خواهیم داشت که با نیروی برق‌کارمی کند و توسط عامه مردم به اشتراک گذاشته می‌شود. اتومبیل‌ها فراخوانده می‌شوند، در دسترس‌اند و با استفاده از تلفن‌های همراه پرداخت صورت می‌گیرد.

این سیستم جدید حمل‌ونقل خصوصی نه‌تنها توجیه اقتصادی خواهد داشت همانند نیاز به خرید یک اتومبیل بلکه بیمه اتومبیل نیز امری مربوط به گذشته قلمداد خواهد شد. این امر ازنظر اجتماعی نیز قابل توجیه است چراکه در خیابان‌ها به دلیل استفاده مؤثر از وسایل نقلیه شلوغی کمتری خواهیم داشت و آثار جنبی منفی اساسی مرتبط با حمل‌ونقل خصوصی که برگرم شدن کره زمین تأثیرمی گذارد را نیز هدف قرار خواهد داد.

Stöcker و Birr معتقدند که رانندگان اولیه حمل‌ونقل خصوصی آینده دو فناوری نوظهور در اختیاردارند؛ اتومبیل‌های بدون راننده و بلاک چین.

اتومبیل‌های برقی بدون راننده با به‌روزرسانی بی‌وقفه ترافیکی و تنظیم مسیرهایشان با سرعت و کارآمدی بسیار زیاد در شهرها گشت خواهند زد و همیشه در دسترس کاربران و درخواست‌های بی‌درنگ مسافران خواهند بود.

بلاک چین تراکنش نظیر به نظیر غیرمتمرکز ایمن را فراهم خواهد کرد که ساختار مالی اساسی سیستم حمل‌ونقل خصوصی آینده را به وجود خواهد آورد. نیازی به تمرکز بر شخص ثالث برای پرداخت کامل استفاده از وسیله نقلیه نیست. سیستم پرداخت بلاک چین محور به کاربران این امکان را خواهد داد که اتومبیل‌های بدون راننده را اجاره کنند آن‌هم برای مدت معینی که می‌خواهند و نیازشان را برآورده کنند بدون اینکه لازم باشد تا شرایط رسیدن به مقصد را برای شخص سوم تأیید کنند. هر صورت‌حسابی که مربوط به سفرمی شود مانند هزینه‌ای پارکینگ یا عوارض به‌طور خودکار کیف پول تلفن همراه کاربر یا کیف پول الکترونیکی تعبیه‌شده در اتومبیل، همان‌طور که در بخشه‌ای فوق ذکر شد، کسرمی شود.

همچنین از بلاک چین می‌توان برای شناسایی هویت، سن، سطح پوشش بیمه و توانایی کاربر وسیله نقلیه برای پرداخت صورت‌حساب استفاده کرد درحالی‌که تمامی این اطلاعات ناشناس باقی خواهند ماند و در اختیار شخص ثالث قرار نخواهند گرفت. درحالی‌که پیش‌بینی‌های Stöcker و Birr ممکن است تااندازه‌ای شبیه به مدینه فاضله در آینده‌ای بسیار دور باشد آن‌ها در گزارششان به این نکته اشاره کردند که برخی تحلیل‌های صنعت خودرو پیش‌بینی می‌کنند که اتومبیل‌های بدون راننده می‌توانند به میزان فروش ۴۰ درصدی در بازار آمریکا دست یابند. آن‌ها هم‌چنین خاطرنشان کردند که کارخانه خودروسازی آمریکایی Tesla اعلام کرده که قصد دارد به مالکان اتومبیل‌های Tesla این امکان را بدهد که زمانی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنند اتومبیل‌ها را در اختیار ناوگان مستقل وسایل نقلیه مشترک بگذارند. طرح‌های Tesla شاهدی روشن بر واقعیت پیش‌بینی‌شده Stöcker و Birr درباره آینده حمل‌ونقل خصوصی است که ممکن است بسیار زودتر ازآنچه تصورمی شد اتفاق بیفتد. در سیستم حمل‌ونقل خصوصی بلاک چین، هم مالکان وسیله نقلیه و هم کاربران به‌طور مساوی در سیستم حمل‌ونقل سهیم هستند بدون اینکه موانعی برای ورود یا اعتماد به خدمات متمرکز وجود داشته باشد چراکه تمامی شرکت‌کنندگان می‌توانند شرایط خود را تعیین کنند مانند قیمت‌گذاری.

شما فکر میکنید در آینده چه استفاده های از بلاک چین در صنعت خودرو سازی خواهد شد؟ در بخش دیدگاه ها ما را از نظرات خود مطلع سازید.


 Btcmanager

https://coiniran.com/?p=4325
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x