ایستگاه خبر

بلاکچین چگونه قانون گذاران را به نوشتن قوانین جدید وادار خواهد کرد؟

بلاکچین تاکنون درروند کاری بسیاری از صنایع در سر تا سر جهان اختلال ایجاد کرده است. بلاکچین وضع موجود در بسیاری از بخش ها را، از سرویس های مالی، مدیریت زنجیره تامین و امنیت سایبری تا انتشار آنلاین موزیک، محاسبات ابری (کلود) و اعمال بشر دوستانه، بازنویسی کرده است. فناوری دفتر کل توزیع با مدیریت دیجی ارز بیتکوین کار خود را آغاز کرد. بلاکچین همچنین به خاطر توانایی در ثبت و نگهداری هویت های دیجیتالی، رای گیری الکترونیکی و توزیع عادلانه پاداش از میان بقیه برنامه ها، توانست به عنوان یک ابزار باارزش در بخش عمومی ظاهر شود. هر چند تغییراتی که بلاکچین در مشاغل و جوامع اجتماعی به وجود خواهد آورد، قانون گذاران را نیز به ثبت قوانین جدید، جهت حاکمیت تکنولوژی خلاقانه وادار خواهد کرد.

پنج حوزه کلیدی که در آینده نزدیک به قوانین بلاکچین نیاز خواهد داشت عبارتند از: استفاده از ارزهای دیجیتالی به عنوان یک روش پرداخت، استفاده از قراردادهای هوشمند، حفاظت از داده ها، مالکیت اموال و املاک و عملکرد بر ضد پولشویی.

ارزهای دیجیتالی

استفاده از دیجی ارزها به عنوان یک روش پرداخت، از سال ۲۰۱۳ که بیتکوین برای اولین بار به موفقیت بزرگی دست پیدا کرد، موضوع مورد بحث قانون گذاران و مدیران مالی بوده است. به علت ماهیت غیر متمرکز بیشتر این ارزهای دیجیتالی، بانک مرکزی و دولت هیچ کنترلی روی این دیجی ارزهای جدید ندارند.

برخی از کشور ها مثل ژاپن از بیتکوین استقبال کردند و تصمیم گرفتند که آن را به عنوان یک روش پرداخت قانونی بپذیرند. کشور هایی مثل بولیوی و بنگلادش به کلی استفاده از دیجی ارزهایی مانند بیتکوین را قدغن کردند. هرچند در بیشتر کشور ها قوانین محدودی وضع شده و در بعضی از آنها هیچ چهارچوب معینی برای استفاده از دیجی ارزها در نظر گرفته نشده است. در اغلب موارد، بانک های مرکزی فقط در مورد استفاده از این ارز ها بدون کسب آگاهی و داشتن دانش لازم در مورد آن، هشدار داده است.

قانون گذاران ناگزیرند در مورد نحوه ارزش گذاری و تخصیص مالیات و به همان اندازه پذیرش قانونی و یا عدم پذیرش دیجی ارزها، به یک توافق دست پیدا کنند. در صورت موافقت به پذیرش، این برای ارزهای دیجیتالی به لحاظ اقتصادی نوعی تضمین سرمایه گذاری، مانند ارزهای کلاسیک در اغلب جوامع پیشرفته تلقی خواهد شد.

قرارداد های هوشمند

قرارداد های هوشمند بلاکچین، پروتکل هایی هستند که یک قرارداد تغییر ناپذیر، به شکل دیجیتالی بین دو یا چند نفر را به وجود می آورند. با استفاده از این قابلیت می توان سناریوی “اگر این طور شود” را به توافقات رمزگذاری شده تبدیل کرد که به عنوان نمونه می تواند شامل پرداخت اتوماتیک در سناریوهای مشخص شود. بلاکچین اتریوم محبوب ترین پلتفرم قراردادهای هوشمند است که قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز می توانند در آن  توسعه یابند.

هرچند که قراردادهای هوشمند جای خود را یافته اند اما برای قانونمند شدن باید فعالیت خود را تحت نظارت دولت انجام دهند. یعنی باید به قراردادهای هوشمند با شفافیت قانونی تایید شده، تبدیل شوند. در غیر این صورت، قراردادهای هوشمند به عنوان یک قرارداد معتبر شناخته نخواهند شد و بنابراین در صنایعی مثل بخش خدمات تجاری، بی استفاده خواهند بود.
قوانین قراردادهای هوشمند همچنین برای داشتن ارتباط با تجارت جهانی باید در تمام دنیا تنظیمم شوند، چرا که امروزه در دنیایی هستیم که تجارت در کل جهان به یکدیگر متصل است.

مالکیت بر دارایی

مالکیت بر اموال و املاک، کلید راه اندازی چرخه ثروت برای افراد حقیقی، در بسیاری از جوامع پیشرفته است. این موضوع همچنین، برای این بخش از جهان به عنوان پر منازعه ترین مساله مطرح است. بعید نیست که دولت ها، مجددا جایی که گواه ناچیزی از اطلاعات ثبت زمین به صورت رسمی در اختیار داشته باشند، برای سهیم شدن یا به دست آوردن مالکیت شخصی زمین به عنوان مدعی حاضر شوند که معمولا از افراد کم سواد که درک کمی از حق مالکیت خود دارند، منافعی به دست می آورند.

این مساله با به کارگیری فناوری بلاکچین برای ثبت دارایی و املاک به شکل امن، به طور کلی آسان تر خواهد شد. در حال حاضر استارت آپ هایی مثل Bitland، (واقع در کشور غنا) وجود دارند، که روی ثبت نحوه کاربری زمین برای افراد حقیقی و یافتن یک راه حل برای این مشکل، مشغول فعالیت هستند.

برای عملی شدن قانون ثبت مالکیت اموال و کاربری املاک از طریق بلاکچین، نیاز به ساخت قوانین برای پذیرش بلاکچین به عنوان برنامه اصلی ثبت رسمی، خواهد بود.

حریم خصوصی

فناوری بلاکچین یک ابزار فوق العاده، برای نگهداری حجم زیادی از اطلاعات به صورت امن است که دسترسی به اطلاعات را فقط به دارندگان واقعی کلیدها می دهد. بعد از ثبت اطلاعات، از بین بردن و صدمه زدن به اطلاعات به دلیل استفاده از فناوری تغییر ناپذیر دفتر کل، غیر ممکن خواهد بود. اگر چه این مساله ممکن است مشکلات قانونی را موجب شود، که نیازمند توجه بیشتر قانونگذاران در آینده خواهد بود.

برای فراموش نکردن حقوق قانونی افراد باید افزود، بعضی از موسسات مالی با توجه به قوانین فعلی نیاز دارند که در مقطع مشخصی از زمان برای حذف برخی از اطلاعات خود اقدام کنند. با در نظر گرفتن ماهیت غیر قابل تغییر بلاکچین پس از ثبت اطلاعات، مساله حذف اطلاعات ذخیره شده یک مشکل به حساب می آید. این یعنی اینکه تحت قوانین جاری بلاکچین، ذخیره اطلاعات برای برخی شرکت های ارائه دهنده خدمات مالی کار بسیار سختی خواهد بود.

با حفظ اطلاعات شخصی، استفاده از فناوری بلاکچین، در بسیاری از مشاغل حقیقی و حقوقی ارتقاء خواهد یافت. همینطور نیاز به قابلیت بروز رسانی بخش حریم خصوصی در بلاکچین، به این فناوری امکان رشد و شکوفایی، در کنار حفظ سیاست های خصوصی افراد، می بخشد. روند توسعه تکنولوژی جدید، همواره از قوانین پیشی می گیرد که این موضوع سبب تحرک بیشتر قانون گذاران برای هماهنگی با این فناوری خواهد شد. این مساله در مورد فناوری امروز بلاکچین نیز، به همین صورت است. از نظر بلاکچین قرار گرفتن در مرکز یک شبکه اجتماعی به اندازه قرار گرفتن در دنیای کسب و کار حیاتی است. وضع قوانین و مقررات مناسب داخلی و بین المللی مورد نیاز می تواند سبب شکوفایی این تکنولوژی شود که در نهایت مزایای آن (برای همه) قابل لمس خواهد بود.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source via btcmanager

Image via www2.deloitte.com

https://coiniran.com/?p=6293
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ولگرد
ولگرد
6 سال قبل

Code is law

دکمه بازگشت به بالا
1
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x