بلاکچینحفظ امنیت و انواع کلاهبرداری در ارز دیجیتالمقالات بلاکچین

چگونه بلاکچین امنیت کسب و کار شما را در مقابل حملات سایبری بالا می برد

چگونه بلاکچین امنیت کسب و کار شما را در مقابل حملات سایبری بالا می برد.محیط شرکت ها در مقابل حملات سایبری بسیار آسیب پذیر هستند. جلوگیری از نقض داده ها یکی از بالاترین اولویت ها در زمینه آی-تی در بسیاری از سازمان ها بشمار می آید.

در حال حاضر شاهد افزایش داده هایی هستیم که در مخازن مختلفی در سراسر دنیا ذخیره می شوند و از طرفی شاهد ورود ارائه کنندگان سرویس های شخص ثالث و پیمانکاران به این حوزه هستیم که همین موضوع باعث افزایش خطر حملات سایبری شده است. البته برخی بر این اعتقادند که استانداردهای اجرا شده مؤثر هستند که با توجه به شواهد، این موضوع صحت کامل ندارد.

اما بلاکچین در این زمینه چطور می تواند کمک کند؟ بلاکچین یک پلتفرم نوید بخش است که هیچ نقطه ضعف و نقطه شکستی ندارد و خود را در برابر حملات سایبری نیز به اثبات رسانده است. فناوری بلاکچین و دفترکل توزیع شده امکان ثبت و نگهداری تراکنش ها (و هر تغییرات و اتفاقی) را بصورت قابل اعتماد و کارآمد فراهم می کند. راه حل های مبتنی بر فناوری بلاکچین، ارتباطات (لینک) شفافی را می سازد که بدلیل همین شفافیت می توانند قابل شناسایی و ردیابی باشند.

سرمایه گذاری درطرح راه حل های بلاکچینی انتخابی هوشمندانه است، چرا که بلاکچین غیر قابل تغییر یافتن است و اطلاعات موجود در آن نسبت به خراب کاری و آسیب و حتی دستکاری شدن مقاوم است. این ویژگی ها بخاطر استفاده از مفهوم “هش” یا “رمزنگاری” است. هش کردن نوعی از رمزگذاری کردن داده ها بشمار می آید که شامل کنار هم قرار دادن رکوردها (اطلاعات) در “بلاک” و مرتبط ساختن پی در پی آن ها با یکدیگر در قالب “زنجیره ها” است.

فناوری بلاکچین و دفترکل توزیع شده امکان ذخیره داده ها را بصورت غیرمتمرکز فراهم می کند. نتیجه این کار بدین صورت خواهد بود که به جای ذخیره داده در یک نقطه (یک مکان) که می تواند آسیب پذیر هم باشد، اطلاعات همانند یک دفترکل متن باز در سراسر دنیا ذخیره می شوند.

 

بلاکچین چگونه در مقابل هک شدن مقاوم است؟

ساختار نودهای توزیع شده بلاکچین احتمال هک شدن را کاهش می دهد. بلاکچین کاملا شفاف است و نمی تواند توسط یک ادمین (مدیر) یا هر فرد دیگری در داخل یا خارج از بلاکچین دستکاری شود و یا تغییر کند. همچنین تاریخچه ای از تمام تراکنش ها (فعالیت ها) وجود دارد که بصورت عمومی قابل مشاهده است. هر تلاشی در راستای تغییر اطلاعات، به سرعت مشخص و نشانه گذاری می شود و نیازمند توافق جمعی میان تمام مشارکت کننده ها (نودها) خواهد بود، که همین موضوع کار را برای هکرها بسیار سخت می کند.

 

دزدی هویت

اعتبارسنجی هر سند هویت، پروسه ای هزینه بر است که شامل PKI می شود. PKI یا “زیرساخت کلید عمومی”، رمزنگاری کلید عمومی است که از اطلاعات و جزئیات مکاتبات محافظت می کند. در حال حاضر بسیاری از PKIها به اشخاص ثالث تکیه کرده اند که آن ها نیز بدلیل متمرکز بودن، در برابر حملات سایبری آسیب پذیر هستند. در نتیجه PKIها می توانند به راحتی توسط هکرها هک شوند و در نتیجه هویت کاربران در دست آن ها بیافتد و در نهایت آن ها به تمام ارتباطات و اطلاعات رمزنگاری شده دست پیدا کنند.

بلاکچین یک PKI عمومی و قابل بررسی را ارائه می کند که هیچ نقصی ندارد و در نتیجه خطر دزدیده شدن هویت را به حداقل می رساند.

 

جلوگیری از تخریب داده ها

بلاکچین از تمامیت و درستی داده ها حفاظت می کند. توسعه های صورت گرفتۀ اخیر در راه حل های مبتنی بر فناوری بلاکچین، یک روش جایگزین برای صحت سنجی مبتنی بر کلید در داده ها است.  KSI یا “ساختار امضای بدون کلید”  هش های مربوط به اطلاعات اصلی را ذخیره می کند و کپی هایی از آن داده ها را از طریق مقایسه تایید کرده و در نودهای مختلفی قرار می دهد. هر تغییر یا دستکاری در داده ها به سرعت مشخص می شود چرا که نسخه هایی از داده های اصلی (که تایید شده هستند) در چندین نود از شبکه وجود دارد. راه حل های بلاکچینی به تایید درستی داده هایی که در بین سازمان های مختلف رد و بدل می شود کمک می کند.

 

بلاکچین جلوی حملات DDOS را می گیرد

بلاکچین بدلیل ماهیت غیرمتمرکز بودنش، در مقابل خطراتی که سیستم های متمرکز و در نتیجۀ آن، صحت و امنیت تمام داده ها را تهدید می کند مقاوم بوده و از این رو میزان امنیت را بالا می برد. حملات DDOS یا “عدم پذیرش سرویس های توزیع شده”  تهدیدی ست که بر روی سرویس های بلاکچینی اثر ندارد، چرا که یک مکان متمرکز که اطلاعات در آن ذخیره شده باشد وجود ندارد.

 

ویژگی های دیگر

  • امنیت زیرساخت تراکنش و ارتباطات
  • اطمینان از امنیت کسب و کار بدلیل وجود شفافیت
  • وجود امنیت در مقابل خرابکاران داخلی و امکان رسیدگی به آن
  • شناسایی نودهای آسیب دیده (یا به خطر افتاده) و یا خرابی سرور

همانطور که گفته شد بلاکچین یک فناوری امید بخش و قابل اعتماد است که کارآمد بوده و در مقابل خرابی مقاوم است. این فناوری در بسیاری از زمینه ها و کسب و کارها می تواند تحولات اساسی ایجاد کند، چرا که پتانسیل عبور از راه حل های سنتی در زمینه امنیت سایبری را دارد. در حال حاضر تعداد قابل توجهی از کسب و کارها به این فناوری جهت بهبود وضعیت کاری خود روی آورده اند و امید است که در آینده نیز بر این تعداد افزوده شود تا شاهد کمتر و کمتر شدن موفقیت هکرها در خدشه دار کردندیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.source : medium

https://coiniran.com/?p=8148
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x