ایستگاه خبر

بازار سرمایه برای انتشار توکن مبتنی بر ورقه بهادار برنامه ریزی می‌کند

رئیس اداره مطالعات راهبردی فرابورس گفت: امکان بهره‌گیری از فناوری بلاک چین در ایران گسترده است. برنامه ما در بازار سرمایه نیز انتشار توکن مبتنی بر ورقه بهادار برای قدم اول است و پس از راه‌اندازی پروژه بلاک چین در بازار سرمایه می‌توانیم از این فناوری بهره‌مند شویم.

فرزاد جعفری، رئیس اداره مطالعات راهبردی فرابورس در حاشیه برگزاری نمایشگاه الکامپ، گفت: بلاک چین از ۱۹۹۹ به وجود آمد، اما تا سال ۲۰۰۹ صحبتی از آن به صورت عمومی نبود اما اکنون در بازار سرمایه همه کشورها نحوه استفاده از بلاک چین در حال بررسی است.

وی ادامه داد: در این میان چنانچه این فناوری به عنوان یک صنعت پذیرفته شود امکان تعریف و راه‌اندازی ETF های مبتنی بر رمز ارز ها و ورود آن‌ها به بازار سرمایه نیز وجود دارد. در حال حاضر، بلاک چین در حال نفوذ به فعالیت‌های مختلف زندگی است و تا ۱۰ سال آینده ممکن است نقش آفرین اصلی فضای مجازی باشد.

وی یادآور شد: تاکنون ارزش افزوده ای که روی شبکه بلاک چین تولید شده کمتر از ۳۰میلیار دلار است و امکان دارد به پیش‌بینی موسسه گارتنر این رقم تا سال ۲۰۳۰ به ۲۱۶۰ میلیارد دلار برسد.

جعفری گفت: میزان استفاده شرکت‌ها از بلاک چین در آسیا ۱۶ درصد  و در دنیا ۱۹ درصد است و سازمان‌ها و شرکت‌های رگولاتوری بزرگ عنوان کرده‌اند که در حال بررسی برای سرمایه‌گذاری روی بلاک چین هستند.

وی خاطرنشان کرد: در کانادا و آمریکا ETF هایی بر مبنای بلاک چین تولید و وارد بورس این کشورها شده است، انگلیس نیز از این مساله عقب نمانده؛ کره جنوبی سرمایه‌گذاری سنگینی در این زمینه کرده و در استرالیا و ژاپن نیز پروژه‌هایی در این زمینه در حال انجام است.

جعفری کاربردهای بلاک چین را برشمرد و گفت: پرداخت و نقل و انتقالات مالی، رمزگذاری، شبکه‌های IOT و اینترنت اشیاء، مدیریت پروژه‌ها، رای‌گیری و انتخابات، سرمایه‌گذاری، پروژه‌های دولتی، داد و ستد ارز تجاری بین کشورها، کنترل سلامتی افراد جامعه، مدیریت انرژی و… از کاربردهای بلاک چین است.

وی در خصوص کاربرد بلاک چین در بازارهای مالی نیز گفت: تامین مالی زنجیره تامین، تسویه بانکی، مدیریت وثیقه‌ها، وام‌دهی، رد دیون (بانکداری شرکتی)، توکننایز کردن دارایی‌ها، کشف ذینفع واحد، شناخت مشتری (KYC)، انتقال وجوه بین‌المللی و … از مهمترین کاربردهای بلاک چین در بازارهای مالی است.

جعفری خاطر نشان کرد: در حال حاضر بانک مرکزی با همکاری شرکت برنا پلتفرم احراز هویت را ایجاد کرده است و در بازار سرمایه نیز شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به دنبال این مساله است.

وی یادآور شد: در ژاپن سرمایه‌گذاری بزرگی روی نحوه استفاده از بلاک چین در بورس انجام شده است. چین و هند نیز در این زمینه مشغول فعالیت هستند. در آلمان در بحث تسویه معاملات بورس‌ها از بلاک چین بهره می‌برند. در بورس روسیه نیز کاربردهای مختلف بلاک چین مورد استفاده قرار می گیرد.

 Source

https://coiniran.com/?p=30872
دکمه بازگشت به بالا